φλασιερα για led

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

Καλησπερα!εχω βαλει led κωλοφαναρο και led φλας μπροστα κι οταν παω να βαλω αλαρμ αναβει 4-5 φορες,μετα δεν αναβει καθολου και δεν λειτουργουν ουτε σαν φλας.Εχω βαλει και στα 2 αντιστασεις(ειχαν μαζι τους στο κουτι για εγκατασταση)και υπεθεσα πως θα θελει φλασιερα ηλεκτρονικη.Ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει καποιος,που μπορω να βρω να κουμπωνει κομπλε στη φυσα και αν ξερει καποιος που βρισκεται στο μηχανακι γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν βρηκα την φλασιερα ή το ρελε.Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν βαλεις ωμικες αντιστασεις αρκει , μαλλον δεν ηταν αρκετες/σωστες, βαζεις μια αντισταση , τοση οσο σου <<λειπει>> , αν τα led ειναι 1W και το φλας 10watt , σου μενουν 9w , αρα τοσα Ohm

με τα led γενικοτερα 3 θεματα θελουν προσοχη..
1.εχουν φορα στο θεμα ρευμα ποιο καλωδιο + και ποιο -
2.πρεπει να ισοσταθμιστει το θεμα αντισταση στα φλας μπρος πισω + το πισω φαναρι.
3.το σωστο flasher

....αν δεν το εχεις , επειδη τα ρευματα ειναι ρευματα :mrgreen: , καλυτερα πηγαινε την σε ενα ηλεκτρολογο :wink:
:/abwave::)

Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

το φλας ομως δουλευουν κανονικα!μοωο τα αλαρμ εχουν θεμα....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

Λογικο δεν ειναι , αφου ζητας να αναψουν 4!!!! Εχουν θεμα λοιπον...

Κανονικα μπορει να αναβουν ο ρυθμος τους ειναι κανονικος ή λιγο γρηγορος :?: Αν οχι οκ!

Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

ο ρυθμος ειναι κανονικος,αναβοσβηνει 5-6 φορες και μετα δεν αναβουν ουτε σαν φλας...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Brick wall=+:](*,) ....το ειπες και στα ειπα που να αναψουν τρωει εμπλοκη για εμενα το flasher , μη μου τα ξαναγραφεις :wink: , η λυση σου εχει νομιζω δοθει με αυτα που ξερω και καταλαβαινω.Κατι αλλο δεν εχω να σου προτεινω .... :/abwave::)

Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

Giannis7 έγραψε:Καλησπερα!εχω βαλει led κωλοφαναρο και led φλας μπροστα κι οταν παω να βαλω αλαρμ αναβει 4-5 φορες,μετα δεν αναβει καθολου και δεν λειτουργουν ουτε σαν φλας.Εχω βαλει και στα 2 αντιστασεις(ειχαν μαζι τους στο κουτι για εγκατασταση)και υπεθεσα πως θα θελει φλασιερα ηλεκτρονικη.Ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει καποιος,που μπορω να βρω να κουμπωνει κομπλε στη φυσα και αν ξερει καποιος που βρισκεται στο μηχανακι γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν βρηκα την φλασιερα ή το ρελε.Ευχαριστω!
<> +:Dancing=+:\:D/ :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

.....δηλαδη διαβασες το 3 και δε βρηκες απαντηση +:Think=+::-k :?:

Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

το μονο που δεν καταλαβα§ :roll: ειναι ποια(φλασιερα)ειναι ακριβως γιατι ειναι 2-3 κατω απο τη σελα που μοιαζουνε.... :oops: :idon'tknow:

Giannis7
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2016, 20:08
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Giannis7 »

Τελικα παρηγγειλα απο e-bay(mc motoparts)13$ με δωρεαν μεταφορικα!μου ηρθε,κουμπωνει αμεσως και φαινεται να δουλευει μια χαρα!! :D

Άβαταρ μέλους
Summertent
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2016, 20:21
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Summertent »

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα όλα τα ποστ που αφορούσαν το θέμα, να με συγχωρείτε που το επαναφέρω, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ή αν υπάρχει σαν φωτό το σημείο που πρέπει να συνδέσω το φλασέρ που θα πάρω αύριο, το οποίο βέβαια δεν είναι με φύσα(κοινώς plug n play) αλλά πιάνουν τα χεράκια μου και με λίγη βοήθεια σε αυτό που ρωτάω θα το καταφέρω. :)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:idon'tknow:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

Το 40....ειναι , το λεω και εδω, διπλα απο τον αισθητηρα γωνιας-κλισης , κατω απο τη σελα.Ο αισθητηρας ειναι πολυ χαρακτηριστικος ειναι μακροστενος με 2 στρογγυλες βιδες , εκει κοντα ειναι και αλλα ρελε , αλλα αυτο ειναι μονο του διπλα του....
http://www.mrcycles.com/oemparts/a/yam/ ... ectrical-2
Τα αλλα εκει ειναι του ανεμιστηρα , της μιζας .....αν θυμαμαι καλα , εχω και χρονια :mrgreen: να ασχοληθω!

Το ετοιμο ειναι συνηθως ετσι.....LED FLASHER RELAY


Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν αφαιρεσουμε το Flasher κοβεται το κυκλωμα αρα ΔΕΝ πρεπει να αναβουν τα φλας , ετσι μπορεις να καταλαβεις ως επαληθευση οτι αυτο που βγαζεις ειναι και το σωστο :mrgreen:

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Summertent
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2016, 20:21
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: φλασιερα για led

Δημοσίευση από Summertent »

Κατι τελευταιο παιδακια :)
Εχω κωλοφάναρο led με ενσωματομενα φλας.Θα μπορουν να παιζουν παραλληλα και τα φλας της μαμα βασης πινακιδας που εβαλα επειδη ειχαν βαλει την ανακλυνομενη βαση ο πρωην κατοχος?Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες