FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
kaltsas
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Πέμ 08 Οκτ 2009, 00:26
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από kaltsas »

Κρήτη, παραλάβει-φτιάξει Μανώλης, ABS έτοιμο.εγγύηση...

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, γραφω εδω.

Χθες, μολις ειχα βγει εκτος πολης, ηθελα να δοκιμασω το abs, ( τη μηχανη την αγορασα την Παρασκευη που μας περασε )

Παταω το πισω κι ενω ημουν στα 60km/h, μαγκωνει ο τροχος διχως καν να μπει η λειτουργια του abs. Παταω το μπροστα και νιωθω να μπαινει η λειτουργια μεχρι τα 20χλμ περιπου οπου και μαγκωσε ο τροχος.

Επειτα απο λιγο αναψε το κοκκινο φωτακι του abs το οποιο κι εμεινε αναμμενο εως οτου να επανεκκινησω τον κινητηρα οποτε και ξαναεκανα το ιδιο τεστ.

Αυτην τη φορα δεν αναψε η λυχνια του abs αλλα παλι ο πισω τροχος εκανε τα δικα του. Να τονιζω οτι εχουν αλλαχθει υγρα φρενων πριν λιγο καιρο.

Θα καθαρισω σημερα τους αισθητηρες μηπως και ειμαι τυχερος. Εχει τυχει σε κανεναν να μη λειτουργει το abs λογω χαμηλης τασης της μπαταριας;

Αλλο παλι κουλο που μου εκανε πριν λιγο. Οταν πηγαινω με 50χλμ παινει κανονικα, αννπηγαινω με 90χλμ μαγκωνει τον τροχο. Γενικα ενεργοποιειται οποτε θελει.Εκανα και καθαρισμο του αισθητηρα. Να δοκιμασω να κανω εξαερωση; Στην προηγούμενη μηχανη που ειχα με abs ποτε μου δεν ειχα θεματα, ουτε κι οταν εκανα αλλαγες υγρων φρενων με εξαερωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ikaros την Τρί 22 Οκτ 2013, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ilias »

δεν ειναι θεμα μπαταριας ,,,οπως χει εξηγηθει και ποιο πανω τα εμβολα κολάνε απ την μηδαμινη χρηση του abs


το ποιο πιθανο ειναι να χρειαστεις μαστορα να κανει τη δουλεια τη γνωστη .

καλημερες!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Σημερινο τεστ


στα 50, αν πατησω αποτομα το πισινο, μπαινει εως και στα 25 περιπου σε κατασταση abs.


Αν πηγαινω με 80 και πατησω παλι αποτομα, κολλαει ο τροχος. Θα με τρελανει!

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από delrules »

μην πατας αποτομα το πισω φρενο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 23 Οκτ 2013, 18:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Καλησπερα


Σε εσενα κανει κατι αντιστοιχο ή δουλευει ετσι; Εστω οτι χρειαζομαι φρενα πανικου μπρος /πισω απο τα 150 εως και το σταματημα, ο πισω τροχος θα πρεπει να κοκκαλωνει;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από jskf16 »

Οχι , πρεπει να δουλευει κανονικα το abs και να κανει αυτο για το οποιο εχει κατασκευαστει να κανει απο οποια ταχυτητα και να βρισκεσαι , εκτος τα 30 χλμ και κατω περιπου.

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Σημερα πηγε η μηχανη για σερβις. Εγινε αλλαγη σε λαδια και τσιμουχες στις μπροστα μπουκαλες αλλα δυστυχως υπαρχει θεμα με τη μοναδα του abs.

Ειχα κανει καθαρισμο αισθητηρων και εξαερωση στα φρενα χωρις αποτελεσμα. Εξαερωση δοκιμασε και ο τεχνικος διχως καποια επιτυχια. Η μοναδα όποτε θελει λειτουργει, όποτε θελει οχι, οπότε παμε για ανοιγμα και σερβις της μοναδας...

Προς το παρων, προσεκτικη οδηγηση μεχρι να φτιαχθει η μοναδα. Οπως και να εχει, σας ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Επιτελους, ξανα abs. Ανοιχθηκε η μοαναδα και καθαριστηκε, αλαχθηκαν κατι τσιμουχακια στα εμβολα και υγρα φρενων. Πλεον δουλευει σωστα και χαιρομαι να οδηγω διχως το αγχος για το αν θα μπει το abs ή οχι. Εκανα και καυσαναλυση γιατι το μονοξειοδιο του ανθρακα ηταν περιπου στο 6% ( πολυ πλουσιο ) και πλεον λαλει ομορφα ο κινητηρας :)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από jskf16 »

Οντως πολυ , μηπως εχεις αφαιρεσει τιποτα καταλυτες ? Ή ο καταλυτης σου αρχιζει και τα :mrgreen: ή δεν εννοεις CO αλλα CO2 οπου και παλι ειναι πολυ +:Think=+::-k

Το δικο μου εχει 0,1% CO.

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Οχι Γιαννη, δεν εχω πειραξει τιποτα σε καταλυτη. Οντως αν εμπαινες με το διαγνωστικο στους κυλινδρους, η ρυθμιση ηταν αλλου για αλλου σε σχεση με το τωρα.

Οπως και να εχει, δουλευει ρολοι και δεν κανει την κοιλια που μου εκανε στα ανοιγματα αλλα δε σκαει και η εξατμιση!

Άβαταρ μέλους
aris63
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 20:28
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από aris63 »

Καλημέρα σε όλους.

Και το δικο μου ABS σταμάτησε να δουλεύει σε Fazer '07.
Το λαμπάκι ανάβει, και μόλις βάλω μπρός σβήνει, αλλά σε απότομο φρένο οι τροχοί μπλοκάρουν.
Τα χέρια μου πιάνουν καλά οπότε είπα να το προσπαθήσω.....
Λύθηκαν δαγκάνες σωληνάκια και καθαρίστηκαν....τίποτα.
Αλλαξα υγρά φρένων, εκανα εξαέρωση 2 φορές.....τίποτα.
Καθάρισα τους αισθητήρες......... και πάλι ..........τίποτα.
Καθάρισα τις επαφές στην ηλεκτρονική μονάδα ABS αλλά και στην υδραυλική μονάδα ABS .. παλι.. τίποτα.

Τρέχω τα διαγνωστικά τεστ και νοιώθω στη μανέτα και στο πεντάλ την κίνηση του ABS αλλά πολύ αδύναμη.
Το μοτεράκι δουλεύει αλλά μάλλον η μονάδα υπολειτουργεί και θέλει ξεβουλωμα-καθάρισμα.
Υδραυλικές μονάδες βρίσκω μεταχείρω με 200+ αλλά σε άγνωστη κατάσταση.
Σκοπεύω να την βγάλω για καθάρισμα και αν δεν γίνει τίποτα ισως την καταργήσω.
Υπάρχει κάποιος που έχει ανοίξει και καθαρίσει το υδραυλικό κομμάτι για πληροφορίες ??

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ikaros »

Με 100€ σε επισημη αντιπροσωπεια της yamaha, φτιαχθηκε η δικη μου μοναδα. Εχει κατι τσιμουχακια μεσα που αυτα σε συνδιασμο με την πολυκαιρια των υγρων φρενων και τη μη χρηση abs, ευθυνονται για το αποτελεσμα.

Μην παρεις μετεχειρη μοναδα, φτιαξε τη δικη σου καλυτερα.


Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από fazernick »

όταν πρωτοπηρα το μηχανακι ειχα πρόβλημα με το ABS Και μου αλλαξαν τελικα τον πισω αισθητηρα και είναι ΜΠΟΜΠΑ!! :)

Ελπιζω να βοηθησα.. <>

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης