ABS troubleshooting (case 1)

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από johnmiry »

Εδω και καιρο το ABS μου κάνει κόλπα......

Στην αρχή άναβε το λαμπάκι υπο συγκεκριμένες συνθήκες κίνησης..., αλλά του τελευταίους τρεις μήνες...,
δεν έλεγε να σβήσει....... Πήρα κι εγώ την απόφαση λοιπον σήμερα..., μετά από πολύ σκέψη, να το ψαξω λίγο......

Αρχικά οι ενδείξεις με οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι είναι κάποια επαφή από τον μπροστινό αισθητήρα...,
καθώς το σφάλμα εμφανιζόταν με κινήσεις του τιμονιού (όταν το παρατηρούσα στατικά....).
Κι έτσι το πρώτο πράγμα που θα κοιταζα ήταν οι αντίστοιχες ηλεκτρικές επαφές.....
ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή......:-)

Ξεντύνουμε λοιπον.........:

1. Αφαιρούμε τα πλαινα πλαστικα της μάσκας (απο 2 βιδες σταυρωτες και 2 allen για το καθένα).....
(ξεχασα να βγάλω φώτο..... :mrgreen: )

2. Αφαιρούμε το μπροστινο πλαστικο από το ντεποζιτο (5 βιδες allen).....

Εικόνα

3. Ξεβιδώνουμε τις δύο μπροστινές βιδες του ρεζερβουάρ και χαλαρώνουμε την πίσω
έτσι ώστε να μπορέσουμε να το σηκώσουμε λίγο και να κάνουμε δουλειά από κάτω...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

4. Αφού σηκώσουμε το ρεζερβουάρ, αφαιρούμε τα δύο βύσματα (ασπρο και πράσινο) πιέζοντας το κλιπ τους και τραβώντας προς τα κάτω.

Εικόνα

Εικόνα

5. Τραβάμε προς τα πίσω την ασφάλεια της παροχής καυσίμου (πορτοκαλί) και πιέζουμε τα δύο πλαινά κλιπ (γκρι) τραβώντας παράλληλα προς τα κάτω.

Εικόνα

Εικόνα

6. Αφαιρούμε και το λαστιχάκι της υπερχύλησης για να βγάλουμε τελικά το ντεπόζιτο.

Εικόνα

Εικόνα

7. Αφαιρούμε το βύσμα του αισθητήρα θερμοκρασίας πιέζοντας το κλιπ και τραβώντας προς τα πάνω και ξεβιδώνουμε τις βιδες από το φιλτροκουτι. Εεεεε..., έχει και μία στο κέντρο........

Εικόνα

Εικόνα

8. Αφαιρούμε το φίλτρο αέρα και τους αυλούς εισαγωγής

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

9. Αφαιρούμε τα δύο λαστιχάκια που βρίσκονται στη βάση απο το φιλτροκούτι, το ένα στο πίσω μέρος του (προς τη σέλα.., θα το δείτε...) και το άλλο..., το πονηρό..., στο κάτω μέρος του, μπροστά και αριστερά.... Εχουν σφικτίρες που ανοίγουν εύκολα μ΄ ένα μυτοτσίμπιδο.....

Εικόνα

Εικόνα

Πρέπει τώρα να βρισκόμαστε σ’ αυτή την κατάσταση........:-)

Εικόνα

Φτάσαμε λοιπόν στις επαφές που υποψιαζόμουν από την αρχή.......

Εικόνα

Το καλώδιο από τους αισθητήρες είναι μονοκόματο και δεν υπάρχουν άλλα ενδιάμεσα σημεία ενώσεων.... Από εδώ λοιπόν φεύγουν προς την ECU του ABS που βρίσκεται μπροστά, κάτω από το δεξί καπάκι, στη μάσκα....

Εικόνα

Αφού τις άνοιξα, τις καθάρισα, έριξα σπρέϊ επαφών, τις χαϊδεψα, έκανα ταμα στη Μεγαλόχαρη και ότι άλλο περνούσε από το κεφάλι μου..., δεν έβγαλα άκρη με δαυτες...... Το σφάλμα παρέμενε.....

Έτσι έστρεψα την προσοχή μου στις επαφές της ECU του ABS...

Εικόνα

Εικόνα

Εκεί λοιπόν αφού το ξεκρέμασα, έβγαλα τις δύο φύσες, τις καθάρισα, στραβωσα μια ιδέα τα δοντάκια που πηγαίνουν οι αισθητήρες (το καταλαβαινεις απο τα χρώματα των καλωδίων), έριξα κι εδω σπρέι επαφών και ως εκ θαύματος....., το πρόβλημα λύθηκε......

Οπότε...., πριν αρχίσετε να ψάχνετε οπουδήποτε αλλού..., και παιδευτήτε...., ριξτε μια ματια σ’ αυτό το σημείο..., που είναι και πολύ εύκολα προσβάσιμο......

:/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από ilias »

κατ αρχην μπραβο ,,ευγε ,,,,,,,για το χρησιμο του θεματος ,,,,,, +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/

κατα δευτερον ειναι ευκολα προσβασιμο για σενα κυριε πονηριδη :mrgreen:

και 3ον ,,,,,,πμ +:Whistle=+::-
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από johnmiry »

Λιάκο μου εννοω μόνο το δεξι πλαστικό της μάσκας που είναι 4 βιδες
για να βγει και να φτασει κανείς στην ECU του ABS....... :wink:

:mrgreen:
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από ilias »

ααααααααααααααα γιατι τα αλλα ειναι πολυ βαθια γιαννο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από jskf16 »

Παλι δουλεια δεν ειχες....εεεε , αρε ΕΡΤ :mrgreen: :lol: .....μου αρεσει που ξεκινησες απο τα δυσκολα , δε πηγες και εσυ κατευθειαν στη μοναδα :wink: , απο εσενα δε το περιμενα :mrgreen: :lol:

....ωραια καλα εκανες (ψεκασες και τις υπολοιπες) και μακαρι να μη σε ξαναενοχλησει , οι επαφες οξειδωνονται πανευκολα (και με τα πλυσιματα ενα παραπανω , το νερο παει παντου) και τα 12volt ειναι αρκετα ευαισθητα στις οξειδωσεις και εγω προχτες εκανα οτι εκανες ελυσα οοολη τη μηχανη απο μπροστα μεχρι πισω και ψεκασα ολες τις φυσες προληπτικα!!!! Μου βγηκε η πανα :twisted:

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από johnmiry »

jskf16 έγραψε:.....μου αρεσει που ξεκινησες απο τα δυσκολα , δε πηγες και εσυ κατευθειαν στη μοναδα :wink: , απο εσενα δε το περιμενα :mrgreen: :lol:
...... :/abwave::)
Γιάννη από τα εύκολα ξεκίνησα πριν από καιρο..., αλλά δεν είδα φως (...ή μάλλον
συνέχισα να φλέπω το φως του ΑΒΣ αναμένο.... :mrgreen: ) και μετά πήγα στα δύσκολα...... :mrgreen:
jskf16 έγραψε:Παλι δουλεια δεν ειχες....εεεε , αρε ΕΡΤ :mrgreen: :lol: .....
.....τέτοια λέγε και με βγάζουν κι εμένα όπου να 'ναι σε εργασιακή εφεδρία....... :mrgreen:

:/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
NIKOS
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 12 Σεπ 2010, 22:52
Model: -
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: ABS troubleshooting (case 1)

Δημοσίευση από NIKOS »

προτεινω να καθαριζουμε και τους αισθητηρες στους τροχους ειδικα οποιοι μενουν παραθαλασσια πολλα αλατα....μια μικρη συμβουλη!!! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες