Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Απορίες και προβλήματα που αφορούν τις αναρτήσεις.
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Theod »

Τώρα τελευταία κάτι δεν μου πάει καλά με την λειτουργία της πίσω ανάρτησης...
Όχι ότι έχει χαλάσει εντελώς, αλλά το μηχανάκι δεν "ανεβοκατεβαίνει" γλυκά όπως πριν, ενώ ταυτόχρονα αλλάζει πολύ την αίσθησή του και την λειτουργία του μόλις δουλέψει και ζεσταθεί λίγο...Πέρα από το ότι από την αρχή πίστευα ότι το ελατήριο δεν ήταν κατάλληλης σκληρότητας και ποιοτικής κατασκευής...

Προσπαθώντας με τις ρυθμίσεις λίγα πράγματα αλλάζουν, και καμμία ρύθμιση δεν καταφέρνει να δώσει στην ανάρτηση μια γλυκιά-"ραφιναρισμένη" λειτουργία όπως βλέπω σε μηχανάκια που έχουν εφοδιαστεί με άφτερ-μάρκετ αμορτισέρ....

Μάλλον η φθηνή κατασκευή του έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα σημάδια της... :evil:

Και σκέφτομαι...+:Think=+::-k
Τι συμφέρει περισσότερο ??? Να προσπαθήσω με αλλαγή ελατηρίου και επισκευή του αμορτισέρ με νέα λάδια, ή να στραφώ σε λύση ολοκληρωτικής αντικατάστασής του ??? Από την μία φοβάμαι μην μπώ σε περιπέτειες με άσκοπους-χρονοβόρους-ψυχοφθόρους-και ακριβούς πειραματισμούς, και από την άλλη το κόστος ολοκληρωτικής αλλαγής δεν είναι ευκατοφρόνητο - μιλάμε για 2 ή 3 φορές πάνω... :cry:

Και αν μιλάμε για αντικατάσταση τι να κοιτάξω ??? Εννοείται ότι δεν θέλω να σκάσω έναν κουβά λεφτά για ένα αμορτισέρ και επιπλέον θέλω να ακούσω από αυτούς που έχουν αλλάξει τι εντυπώσεις έχουν αποκομίσει από την αλλαγή αυτή...

Άβαταρ μέλους
R1der
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 22:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από R1der »

Αν μπορείς να σηκώσεις οικονομικά το aftermarket αμορτισέρ τότε κάντο. Εμένα η ρένα μεταμορφώθηκε από τη μέρα που μπήκε η σουηδέζα!!!!
όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται!!

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Vassilis »

Ohlins - Whitepower.

Για οικονομική ανάρτηση ποιότητας Penske.

Πάντως τα λάδια στο αμορτισέρ μας δεν αλλάζουν Θανάση και μόνο το ελατήριο.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Theod »

Toumpas έγραψε:
Πάντως τα λάδια στο αμορτισέρ μας δεν αλλάζουν Θανάση και μόνο το ελατήριο.
Αλλάζονται... :wink: Απλώς χρειάζεται εξειδικευμένο μάστορα...
έχω ρωτήσει τηλεφωνικά στο K-shock και μου το έχουν βεβαιώσει. Λέω μια από αυτές τις μέρες να περάσω από κεί καμμιά βόλτα να συζητήσω από κοντά...

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από lazy »

Συμφωνω με τους προλαλησαντες.Πηγαινε για αλλη.Κρατα και την παλια στην ακρη αλλα εχω την εντυπωση πως μια επισκευη/revalving θα ηταν ενα απλο μπάλωμα.Δες και τα hyperpro Και τα technoflex....

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από douris7 »

theod δες στον σπηλιωτη την emc ειναι πολυ ποιο φτηνο .........................ενταξει μπορει να μην ειναι και wp-ohlins κτλ
αλλα την δουλεια θα την κανει :!: καλυτερα απο μαμα :/abwave::)
νους χανια και σωματι στρινγκ

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από lazy »

θυμηθηκα κατι.Ψαχνοντας στο ebay παλαιωτερα επεσα πανω σε wilbers.Αποδειχθηκε πως hyperpro και Wilbers ειναι ιδια εταιρεια.
Σε ερωτηση στον Kshock μου ειχε πει πως ειναι καλα και τα υποστηριζει κιολας.
Επισης υπαρχουν αναφορες σε γειτονικα φλορουμ και για bitubo πως ειναι καλα.

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Στο FZ6 Fazer στα 23000χλμ οι αναρτήσεις μπρός-πίσω είχαν γίνει σώβρακο.Τα άλλαξα με ohlins, 900ευρώ περίπου.........30.000χλμ μετά είναι σαν καινούρια. Καμία σχέση με τα ψεύτικα τα 1ης τοποθέτησης και είναι δεδομένο πως θα κρατήσουν την ίδια απίστευτη ποιότητα στην κύλιση αναλογικά για όσο περισσότερο θα κοστίσουν. Οι ρυθμίσεις ακούνε από κλίκ σε κλίκ απίστευτα και γενικά αν θες να κρατήσεις τη μηχανή, κάντο (δηλαδή άλλαξε το αμορτισέρ ή τις αναρτήσεις με κάτι ποιοτικότερο). Δεν μιλάμε να ξύνεις αυτιά...μιλάμε για τρομερή εμπιστοσύνη στην οδήγησή σου σε όλες τις καταστάσεις.

Απλώς έχω ακούσει πως τα WP είναι πιο καλά για δρόμο και τα ohlins για πιο απόλυτες καταστάσεις διότι κι ένα πιο σκληρό σέτ-άπ το έχουν.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από HARIS S2 »

Και εγω θα συμφονισω με την αντικατασταση ειναι καλητερη λυση οχι οτι η επησκευη δεν ειναι μια λυση απλα με ενα αφτερ μαρκετ αμορτισερ θα κατσει καλητερα το μηχανακη στο δρομο,στην επισκευη θα εχεις ενα καινουριο αμορτισερ αλλα μαμα και στα ιδια κμ. ή και λιγοτερα θα εχεισ τα ιδια.Στο δικο μου το fazer s2 που αλαξα και εβαλα ohlins εγινε πολη καλο δουλεβει ετσι οπως πρεπει στα μικρα σαμαρακια τα αποροφαει και οταν χριαστει σφιγκει και διαβαζει τον δρομο.Τα αξιζει τα λεφτα η αλλαγη αλλα απο εκει και περα κοιταμε και την τσεπη μας.Οταν κοιταγα για αναρτησει η ohlins ηταν φθηνοτερη απο αλλες και με μπουκαλα αζωτου.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Theod »

Thanks για τις απαντήσεις...

Το ξέρω φυσικά ότι η λύση ολικής αντικατάστασης είναι η καλύτερη... Απλά σκεφτόμουνα (έχω ακούσει ότι το έχουν κάνει αρκετοί με καλά αποτελέσματα) ότι με αλλαγή του ελατηρίου και ένα σέρβις και αλλαγή λαδιών στο υπάρχον αμορτισέρ η ανάρτηση έρχεται σε ένα αρκετά καλό επίπεδο (καλύτερο από καινούργιο το μαμά), και το κόστος είναι γύρω στα 200 ευρώ (γύρω στα 120 παίζει ένα καλό-επώνυμο-προοδευτικό ελατήριο + τα εργατικά).
Δεν γίνεται φυσικά σαν τα κορυφαία Ohlins -WP κλπ, αλλά αυτά πλησιάζουν το χιλιάρικο... :evil: (κλοπή ρε φούστη μου - πρόπερσι άλλαξα και τα 4 αμορτισέρ στο αμάξι μου και μαζί με περαστικά-ευθυγραμμίσεις μου πήγε 340,00 €...)

Τέσπα... Θα ρωτήσω μήπως βρώ για ολική αντικατάσταση κάτι επώνυμο μεν αλλά σε βασική έκδοση χωρίς υδραυλικές προφορτίσεις και ξεχωριστά δοχεία που στα 400-600 ευρώ μπορεί να είναι ο καλύτερος συμβιβασμός. Αν γλυτώσω από το πίσω τίποτα λεφτουδάκια ίσως καταφέρω ταυτόχρονα να αλλάξω σαν σετ από την ίδια εταιρία και τα μπροστινά ελατήρια-λάδια ώστε να είναι πιο ολοκληρωμένο το πακέτο...

Θα περάσω και από τον Σπηλιώτη να δω τα EMC που παλιά σε οπτική επαφή μου είχαν φανεί αρκετά προσεγμένα και ποιοτικά από άποψη υλικών και προσοχής στην κατασκευή τους...

Θα δούμε... Εντυπώσεις από κανέναν με FZ1 που προχώρησε σε αντικατάσταση υπάρχουν ??? (αυτός ο Σάββας το έχει κάνει αλλά δεν λέει-κάνει τον δύσκολο... :evil: :evil: ).

Άβαταρ μέλους
R1der
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 22:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από R1der »

Υδραυλικές προφορτίσεις και λοιπά γκατζετάκια είναι παντελώς άχρηστα. Όταν ήταν να βάλω εγώ, είχα την επιλογή μεταξύ απλής (590 ευρώ) και της τούμπανο (930). Ρώτησα 2 φίλους μου (αγωνιζόμενους) και οι 2 μου είπαν την απλή μιας και την τούμπανο που την είχαν βάλει ξέρεις πόσες φορές χρησιμοποίησαν τα εξτρά της; ΜΙΑ, όταν τη φόρεσαν και τη ρύθμισαν .Όπως καταλαβαίνεις έβαλα την απλή και δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο!!
όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται!!

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Vassilis »

Όλες οι αναρτήσεις δουλεύουν πάνω κάτω το ίδιο. Φυσικά οι διαφορές στις εσωτερικές διαστάσεις / διατομές, μικρές τεχνολογίες και λάδια/ ελατήριο κάνουν την διαφορά.

Εγώ πάντος Θανάση εάν ισχύει αυτό που λές οτι ανοίγει το αμορτισέρ, το ψήνω. Σιγουρα θα έχει πολύ καλύτερη αίσθηση από το μαμά αμορτισέρ. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος με το μαμά, αν και έχει μαλακώσει. Και το μπροστινό , μαμά, με έχει σώσει από περιπτώσεις σίγουρης τούμπας.

Από εκεί και πέρα, βάζοντας ένα ohlins/ WP αξίζει για την χρήση που το θέλεις σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζει.

Ας μην ξεχνάμε οτι το Fz1 δεν είναι αμιγώς SS μηχανάκι, αλλά και τα SS δεν βρίσκονται αμιγώς στις πίστες (μάλλον το αντίθετο).

Πάρε και ένα την τον Γεωργακόπουλο στην Πανόρμου, εάν θες την αλήθεια για το αμορτισέρ σου γιατι εγώ τόσο καιρό ξέρω οτι ΔΕΝ ανοίγει το μαμά!

Στο yamahafz1oa "ορκίζονται" πάνω στο Penske!

Σίγουρα η οικονομική λύση θα είναι να αλλάξεις ελατήριo (π.χ. Hyperpro).
( http://www.penskeshocks.co.uk/motorcycl ... er_173_204 )
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από douris7 »

Theod έγραψε: Θα περάσω και από τον Σπηλιώτη να δω τα EMC που παλιά σε οπτική επαφή μου είχαν φανεί αρκετά προσεγμένα και ποιοτικά από άποψη υλικών και προσοχής στην κατασκευή τους...
οταν μαθεις τιμη πες μας σε φιλο ειπε περιπου 550 εαν θυμαμαι καλα......................και μην περιμενεις απο κανεναν να σου πει τιποτα διαφορετικο απο αυτο που πανω κατω γνωριζουμε εδω εχει διαφορα το μαμα 06 μοντελο απο το 07 κτλ :/abwave::)
νους χανια και σωματι στρινγκ

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από Theod »

Ψάχνοντας στο νετ κοίταξα λίγο τα Wilbers... Τα έχω απλώς ακουστά αλλά δεν ξέρω και πολλά πράγματα γύρω απ' αυτά.
Γερμανικά λέει ότι είναι και απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον στα ελατήριά τους συνεργάζονται ή είναι ίδια εταιρία με την γνωστή Hypepro...

Το βασικό μοντέλο αμορτισέρ-ελατηρίου χωρίς ρυθμίσεις ύψους και υδραυλική προφόρτιση (κωδ. 640-808-00) είναι στα 430,00 ευρώ και επιλέγουν ελατήριο ανάλογα το βάρος του οδηγού (το δηλώνεις στην φόρμα παραγγελίας), το αν έχεις συχνά συνεπιβάτη και αποσκευές (και πόσο αυτά ζυγίζουν), και το είδος της χρήσης που κάνεις (τουριστική, δρόμος, ή πίστα).

Τα προοδευτικά ελατήρια μπροστά (hypepro είναι...) για το FZ1 (κωδ. 600-223-03) είναι στα 100,00 ευρώ, ενώ το αντίστοιχο προτεινόμενο λάδι για αυτά (κωδ. 610-005-00) κοστίζει 15,00 €/λίτρο (1 λίτρο χρειάζεται).

Μαζί με μεταφορικά-ασφαλιστικά στα χέρια μου έρχονται όλα μαζί στα 580-585 ευρώ... Βάλτε και κανένα 100άρικο περαστικά, συνολικά με κάτω από 700 ευρώ τελική τιμή μαζί με εργατικά αλλάζω αναρτήσεις μπρος-πίσω... Δεν μου ακούγεται και τόσο πολύ άσχημο...

Τι λέτε ???

Άβαταρ μέλους
R1der
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 22:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πίσω ανάρτηση...Επισκευή ή αντικατάσταση ???

Δημοσίευση από R1der »

Καλό ακούγεται απλά υπολόγιζε ένα κατοστάρικο περαστικά μόνο για το πηρούνι. Το αμορτισέρ βέβαια μπορείς να το βάλεις και μόνος σου.
όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης