Κενό στην ανάρτηση?????

Απορίες και προβλήματα που αφορούν τις αναρτήσεις.
Απάντηση
vastrak
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ 2015, 20:25
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vastrak »

Καλημέρα σε όλους....
Καθώς είπα να ασχοληθώ λίγο με την περιποίηση της κούκλας ξεκινάω το καθάρισμα στο διπλό σταντ...όπως γυρίζω την πισω ρόδα κάτι δεν μου άρεσε...τελικά διαπίστωσα οτι όταν ειναι στο διπλό σταντ αν πιάσω την ροδα και την κουνήσω προς τα επάνω ακουγεται ενα χτύπημα το οπίο προέρχεται κάπου κοντα στην ανάρτηση αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω που ακριβώς...ενα πράγμα σαν να έχει ένα κενό η ανάρτηση...την έσφιξα τέρμα...παλι το ίδιο...την μαλάκωσα τελείως...πάλι το ίδιο...μήπως ξέρει κάποιος να βοηθήσει???Μήπως έτσι ειναι και απλα εγώ το ανακάλυψα σήμερα??να πώ οτι στον δρόμο δεν μου κάνει κάτι....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από Solomon »

Η τηλεδιαγνωση λέει μεγάλες πιθανότητες για ρουλεμάν. Αν είναι τροχού καθάρισες με σκάρτο 50αρικο. Αν είναι ψαλιδιου (που για κει σε κοβω απ τα συμφραζόμενα...) θα σου φύγει ένα δάκρυ

vastrak
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ 2015, 20:25
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vastrak »

Τροχού δεν είναι σίγουρα...ειναι κατι στο ψαλιδι....αλλα και ρουλεμαν ψαλιδιου να ειναι δεν νομιζω να ειναι και τοσο χαλια....ελπίζω δλδ....χαχαχαχα....αλλα μου φαινεται περιεργο γιατι δεν το εχω ξανακουσει.....

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από FZ8MAN »

σφηξε ολες τις βιδες μοχλικου και αμορτισερ, αν επιμεινει το κενο μαλλον καποιο απο τα ρουλεμαν-εδρανο μοχλικου εχει τζογο
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

vastrak
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ 2015, 20:25
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vastrak »

Ευχαριστώ φίλε...
Έχεις δίκιο...θα ρίξω μια ματιά και ένα σφίξιμο και βλέπουμε....

vastrak
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ 2015, 20:25
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vastrak »

Καλημέρα....μετά απο ένα σχολαστικό ψάξιμο,καθάρισμα,γρασάρισμα,σφίξιμο κτλ....το κενό αυρό συνεχίζει να υπάρχει....και ρωτάω μήπως τελικά είναι έτσι και δεν εχει κάποιο πρόβλημα...γιατί αυτό το κενό υπάρχει μόνο όταν κάνω την ρόδα πάνω κάτω...σε όποια άλλη κίνηση το κενό αυτό δεν υπάρχει στο ψαλίδι....αν μπορεί κάποιος ας το δοκιμάσει και να μου πεί γιατί λόγω θέματος υγείας θα αργήσω λίγο να επισκευτώ συνεργείο.....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από manos_mas »

αν δεν μπορεις να το βρεις εσυ , εγω στη θεση σου θα πηγαινα αμεσα συνεργειο . Μπορει να αρχιζει να κοβεται κατι η να εχουν παρει μποσικα τα λαστιχακια στους πειρους της αναρτησεις . Δεν νομιζω να σε χρεωσει ενα συνεργειο για την διαγνωση.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

οταν λες σηκωνεις τη ροδα...... ποσο τη σηκωνεις δηλαδη???
γιατι με το χερι δε σηκωνεται, οταν ειναι στον αερα....
εκτος απο μηχανικο θεμα.... κοιτα κατω απο τη σελα, μηπως υπαρχει κατι μεταλλικο που κινειται οταν την κουνας και μπορει να χτυπαει.......
οι τεντωτηρες της αλυσιδας στο πισω μερος του ψαλιδιου, ειναι σφιγμενοι????
η αλυσιδα ειναι τεντωμενη σωστα????
ειναι λαδωμενη καλα??
το αμορτισερ μηπως εχει λασκαρει απο πανω?? (σ' αυτη την περιπτωση, οταν κρεμαει η ροδα, αν εχει κενο απο πανω, μπορει να παιξει και να ακους χτυπημα...)

και ενα κουλο, που μου εχει συμβει εμενα.....
στο ψαλιδι στη δεξια μερια, στο μαρκουτσι του πισω φρενου εχει ενα κρικακι να το πω, που το συγκρατει...
αυτο μου εσπασε και στα κουνηματα χτυπαγε....

vastrak
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ 2015, 20:25
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vastrak »

Καλημέρα φίλε μου...Για να σου δώσω να καταλάβεις...βαζεις την μοτο στο διπλό σταν....πιάνεις την ρόδα απο την πάνω μεριά και την κουνάς πάνω κάτω.....όταν το κάνω αυτό υπάρχει ένα κενό το οποίο ερχεται απο το ψαλίδι.....οοοολα αυτα που ανέφερες έχουν ελεγθεί και τσεκαριστεί και είναι όλα κομπλέ....το θέμα είναι στο ψαλίδι....λογικά είναι τα ρουλεμάν απλά έχω έναν ενδοιασμό μήπως είναι απο την ''μάνα'' του έτσι...γιατι στον δρόμο δεν μου κάνει τπτ απολύτως....
το θέμα θα λύθεί στο συνεργείο απλα επειδή υπάρχει ένα θέμα υγεία θα το επισκευτώ μετα τις γιορτες....
αν είναι ρουλεμάν στο ψαλίδι έχει αλλάξει κάποιος???ξέρουμε τιμη στο περίπου.....Εδω μέσα όσο έψαξα δεν βρήκα τπτ παρόμοιο...γι'αυτο μου κανει εντύπωση....

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Κενό στην ανάρτηση?????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

δεν εχω τεχνικες γνωσεις, αλλα νομιζω πως στο ψαλιδι δεν εχει ρουλεμαν....
εχει μονο συνεμπλοκ...
για '07 πολυ νωρις να εχουν αρπαξει......
αλλα και ρουλεμαν να εχει, δεν θα χτυπαγε......
οταν κουνας τη ροδα, εχεις καποιον να κοιταει, τι μπορει να κουνιεται?
τη ροδα τη αισθανεσαι να παιζει σε κενο??
ετσι οπως το περιγραφεις, μονο ξεσφιχτο αμορτισερ μου παει στο μυαλο.....
εκτος κι αν.. στο ξαναλεω, ειναι χαλαρη η αλυσιδα και χτυπαει στο ψαλιδι με το πανω κατω.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης