service 40000

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Τελικά το έκανα και εγώ το σερβισ το μεγάλο στα 40.000 km.

Το πήγα πρωί 9:30 το άφησα και το πήρα το απόγευμα στις 7

Τιμή 265 γιούρια (εργασία και ανταλλακτικά)

Άλλο μηχανάκι παιδιά.

Λάδια, φίλτρα λαδιού-αέρα, μπουζί, ρύθμιση διάκενων, ρύθμιση βαλβίδων, έλεγχος/ρύθμιση injection, λίπανση-έλεγχος ντίζας και αλυσίδας. Όλα καλά.

Έως τις 45.000 ίσως χρειαστεί να αλλάξουμε και πίσω τακάκια. </>8
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από fazernick »

Παιδια επειδη πλησιαζω σε λιγοτερο απο 1000 χλμ τα 40.000χμ πηρα τωρα μόλις Γκουζιβελακη και μου ειπαν γυρω στα 333 (αφου δεν μου ειπαν 666 <>1 παλι καλα).

Αλλαξαν τοσο οι τιμες σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα?

Άβαταρ μέλους
george343
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 06 Απρ 2010, 00:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από george343 »

Πήγα κι εγώ σήμερα και πήρα το fazeraki μου απ' το service των 40.000 Που το είχα αφήσει στο χχχχχ στην Μχχχχχχ...
Τιμή 320(χωρίς απόδειξη) για λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων, πίσω τακάκια, καινούρια ντίζα συμπλέκτη, παραφλού, ρύθμιση βαλβίδων και injection και μπουζί...
ως εδώ καλά....

Φεύγοντας απ΄ το συνεργείο άρχισαν να κοπανάνε τα μπροστά αμορτισέρ και το καλύτερο, κατάφερε και μου έβγαλε off τα φλας...
ξανά πίσω αύριο η μηχανή (λες και μας περισεύει ο χρόνος) για δεύτερη και τελευταία φορά..

Ευγενικός μεν δεν τον συνιστώ δε..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 20 Ιουν 2012, 16:29, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Δεν εκθετουμε μαγαζια :!:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από ilias »

λαδια
φιλτρα αερος- λαδιου
ντιζες αλλαχθηκαν προεραιτικα γκαζιου κ συμπλεκτη
μπουζι
υγρα ψυγειου -φρενων
βαλβιδες (16 καπελωτα ,,,,,ολες ξεκούδουνες αλλες κλειστες ,αλλες ανοιχτες )μην ξανακουσω κανενα δεν ακουω κατι δεν ρυθμιζω ,,,,δεν πειραζω ολα φουμαρα ειναι :evil:

ελεγχος μοναδας abs .....

το service εγινε χανιά κρητη κ όλες οι εργασιες πραγματοποιήθηκαν κ οχι μουφες κ πρασινα αλογα

ας μην γινομαστε υπερβολικοι κ ας μη λεμε οτι θελουμε .....


τιμη δεν αναφερω γιατι θα δεσουμε πετρα να παμε στο πειραια για φούντο ........αντε καλο υπολοιπο διακοπων :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από bill_ex »

Σήμερα έκανα και εγω το service των 40.000 χλμ. Αλλάχθηκαν:μπουζί, φίλτρο λαδιού, παραφλού, φλάντζα κεφαλής,λάδια μπροστινού.Έγινε ρύθμισμα βαλβίδων, έλεγχος και λάδωμα στα πάντα, στα πάντα όμως. Κόστος 258€ ( με την έκπτωση μέλους ). Μια χαρά μπορώ να πω.Τα λάδια τα πήγα εγώ τα οποία ήταν πάλι "ειδική" τιμή :D .
Βάζω και κάποιες φωτογραφίες απο την διαδικασία.
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από loukiack »

Αν και παλιό το post ταιριάζει απόλυτα ο τίτλος.
Χθες πήρα την μηχανή απο τον μάστορα που την είχα αφήσει για αλλαγή ντίζας συμπλέκτη καθώς κόντευα να πάθω τενοντίτιδα.

Να αναφέρω πως είναι πρώτη φορά που πήγα στον συγκεκριμένο μάστορα διότι αποφάσισα να μην ξαναπατήσω στον προηγούμενο εξουσιοδοτημένο λόγω κακής εμπειριας μου την τελευταία φορά.

Αυτό που μετα λύπης μου διαπίστωσα είναι πως ενώ πριν 3 μήνες είχα αφήσει την μηχανή στον εξουσιοδοτημένο για το μεγάλο service των 40,000, αφενός δεν μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει πως η ντίζα θέλει αλλαγή, αφετέρου τα υγρά των φρένων είναι κατάμαυρα και δεν τα άλλαξε. Στο μεγάλο service!

Απο τον νέο μάστορα που είναι μη εξουσιοδοτημένος αλλά πλήρως ενημερωμένος για τα fazer προς το παρόν δεν έχω παράπονο. Συνεχίζω εκεί και με τα μάτια ανοιχτά πλέον!

Sorry βρε guys ήθελα να πω κι εγώ τον πόνο μου πρωι πρωι...

υ.γ. το μπεμπέ έχει γίνει πλέον 13 ετών και θέλει σοβαρή φροντίδα όχι τσαπατσουλιές.
υ.γ. το συνεργείο είναι υπεύθυνο για την ζωή του αναβάτη. Εμπιστευόμαστε την ζωή μας στα χέρια αυτών που θα φροντίσουν να μας παραδώσουν ένα αξιόπιστο μηχανάκι ώστε να μην έχουμε και αυτό το άγχος όταν κυκλοφορούμε μας φτάνουν οι τρελλοί στον δρόμο. Είναι κρίμα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: service 40000

Δημοσίευση από SoR_gr »

Είναι γκρίζα ζώνη τα συνεργεία... Πρέπει να γίνεις μηχανολόγος μηχανικός αμα έχεις όχημα για να καταφέρνεις να συνεννοήσε. Αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση είναι το οικονομικό θέμα. Υπάρχουν πολλοί οδηγοί που δεν έχω να πληρώσουν τα απαραίτητα, έτσι λοιπόν ο κάθε συνεργειατζής τους αντιμετωπίζει όλους λίγο πολύ το ίδιο. Δεν είναι σωστό, αλλά είναι η πραγματικότητα. Δεν ξέρω αν τους δικιολογώ, αλλά αν 8/10 τους λένε να φτιαχτούν όσο πιο φθηνά γίνεται, ερχόμαστε σε αυτό το σημείο.
Επίσης, είναι και εργασίες που "δεν χρεώνονται" όπως πχ να ρίξει σπρέυ επαφών σε ΟΛΕΣ τις φύσες. Είναι καμια ώρα δουλειά για να το κάνει.. Φαντάσου τι απάντηση θα έπαιρνε απο τους κατόχους αν τους χρέωνε 40+ΦΠΑ για αυτό... οπότε δεν το κάνει.

Τώρα τι κάνεις.... Αρχικά λες τον πόσο σου! μετά ενα καλό αρχείο σερβις θα σε βοηθήσει. όσο πιο καλά τα έχεις καταγεγραμμένα, τόσο καλύτερα θα ξέρεις τι να περιμένεις και να κάνεις.Πλέον έχει μπει και ο παράγοντας "χρόνια" που αρκετά εξαρτήματα ίσως χρειάζονται αλλαγή λόγω ετών, άσχετα αν εχεις ακόμα 40.000χλμ.

Ψάξου για owners manual που αναφέρει τι πρεπει να προσεχεις σαν κατοχος καθώς και το service manual που είναι το manual του συνεργείου. ϊσως κάποια να μπορείς να τα κάνεις μόνη σου αν κατέχεις λιιιιγο και εχεις 3-4 εργαλεία...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες