fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από antonis_FR »

Ρε παιδια να ρωτησω κατι..Εχουν διαφορες τα PC3 απο αμερικη με αυτα που πουλιουνται εγχωρια?Με θεμα εγγυηση τελικα τι παιζει??
Καπου διαβασα οτι δουλευει σε XP..σε Vista να δουλευει αραγε?Και αν οχι να υπαρχει αναβαθμιση firmware??
Αυτα...Ευχαριστω πολυ!! :mrgreen:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

antonis_FR έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω κατι..
Εχουν διαφορες τα PC3 απο αμερικη με αυτα που πουλιουνται εγχωρια?
αν προσεξεις στο site της εταιριας λεει για το καθε μοντελο αναλογα , europian model only, και γιατι λεω αναλογα διοτι π.χ υπαχρνουν μηχανες που εισαγονται στην Αμερικη οπως το TDM που εκει λεγεται TRX με ιδιο μοτερ αλλα πιθανολογω με διαφορετικες ρυθμισεις , αν και απο οτι ξερω εκει το μόνο TDM που εισήχθει επίσημα στην Αμερική ήταν το 3VD δλδ. το πρώτο '91-'95 Ουτε 4ΤΧ (2η γενια 850) ουτε RN* (900αρια) εισήχθησαν ποτέ εκει. Η βασικη τους διαφορα ειναι ισως τη πρωτη φορα στο σεταρισμα μεχρι να ανοιξουν πανω στη μηχανη τιποτα αλλο και μην νομιζεις δεν ειναι τοσο σημαντικο


Με θεμα εγγυηση τελικα τι παιζει??
κανονικα ισχυον ολα , email αποδειξη αγορας επιστροφη και αντικατασταση

Καπου διαβασα οτι δουλευει σε XP..σε Vista να δουλευει αραγε?
δουλευει

Και αν οχι να υπαρχει αναβαθμιση firmware??
υπαρχουν αναβαθμισεις κανονικα απο το site της εταιριας

Αυτα...Ευχαριστω πολυ!! :mrgreen:
παρακαλω :mrgreen:

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από antonis_FR »

jskf16 έγραψε:
antonis_FR έγραψε:
Αυτα...Ευχαριστω πολυ!! :mrgreen:
παρακαλω :mrgreen:
:clap2: :clap2: :oeoeoe:
Εικόνα

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από antonis_FR »

αρα παραγγελνω κανονικα ετσι??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

PC III USB , εσυ ζητας για ευρωπαικο μοντελο και ολα καλα :wink:
με κωδικο 420-411 για FZ1 απο 06-08

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: ομαδικη παραγγελια power commander για fz1

Δημοσίευση από douris7 »

λοιπον η δευτερη πραξη εγινε και τα αποτελεσματα λενε θελεις ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ρρρρεεεεεεεε γαμωτω
το μοτερ ειναι τελειως ελευθερο με το φιλτρο και το χταποδι που μπηκαν και στο δυναμο εδειξε -2 αλογα απο πριν 135 απο τα 137 η ροπη περιπου η ιδια αλλα οχι οτι δεν θα υπηρχε το αλλα
μεχρι τις 4000στρ ειναι το ιδιο οπως και πριν μετα κανει κοιλια μεχρι τις 5500 κατα 2 αλογακια περιπου ανεβαινει τωρα μεχρι τις 7500
κατα 4 με 5 αλογακια(εδω ειναι καλα) και ειναι μεχρι τις 10500 κατα 1 αλογο ποιο πανω απο πριν μετα χανει μεχρι τον κοφτη :!:
το συμπερασμα ειναι οτι στης μεσαιες μαμη αλλα χανει λογω μην σωστης καυσης αρα θελει διαχειριστη καυσιμων να στανιαρει αλλα
και να λειτουργει το μοτερ σωστα οχι τιποτα αλλο αλλα αν του χωσω με καμια 3η 4η να μεινω απο καυσιμο και να εχουμε αλλα μετα :evil:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

μαλιστα.... :!: :roll: :wink:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από koulis »

να μαι κ γω εδωωω...ηταν η μερα του tuning σημερις...εχουμε κ λεμε....
γενικο service 20χλμ το οποιο περιελαμβανε:
1)λαδια-φιλτρο λαδιου
2)υγρα φρενων μπρος-πισω
3)υγρα ψυγειου
4)καθαρισμος φιλτρου αερα(DNA)
5)γενικος οπτικος ελεγχος(γρασσαρισματα ντιζας συμπλεκτη-σταντ,ελεγχος ρουλεμαν τροχων,ελεγχος-σφιξιμο βιδων κτλ)

κ συνεχισαμε με το περαιτερω tuning που περιελαμβανε:
1)αλλαγη αλυσογραναζων(16/47)
2)pc3(τοποθετηση-ρυθμιση στον καυσαναλυτη-δυναμομετρηση)
3)τοποθετηση speedohealer

τελειωσαμε κ παμε στα αποτελεσματα.....μαλλον κατω των προσδοκιων.....μετα απο οοοολα αυτα θα περιμενε κανεις να βγαλει το fz1 τουλαχιστον 140-142ps τροχο...ανταυτου εχουμε:
151ps στροφαλο(πριν ειχε 145ps τροχο με το akrapa-φιλτρο αερα DNA κ καμμια ρυθμιση στο μειγμα)
137ps τροχο....απο 132ps πριν....
στο δρομο τωρα:αν κ ερχομενος πριν λιγο απο αθηνα(απο τις 10 το πρωι που ξεκινησε το service-tuning τελειωσε στις 7) εν μεσω μπολικης βροχας κ με τα ελαστικα να ειναι για αλλαγμα(3 δυναμομετρησεις κ με 5500χλμ ηδη)καταλαβαινω μια διαφορα στην αποκριση κ το τραβηγμα του γκαζιου αλλα οχι την διαφορα που περιμενα μετα απο οοολα αυτα που τοποθετηθηκαν...κ αυτο γιατι οσοι εχουν κοντυνει το εμπρος γραναζι με ενα δοντι λιγοτερο εχουν αναφερει πολυ καλα λογια οσον αφορα το τραβηγμα απο χαμηλα κατι το οποιο ομως εγω δεν το διαπιστωσα ιδιαιτερα-ποσο μαλλον που τοποθετησα 1 δοντι κοντυτερο εμπρος(που ισοδυναμει με 2.5 μεγαλυτερο πισω)κ 2 μεγαλυτερα πισω-στο συνολο δλδ 4.5 δοντια κοντυμα...αν βαλουμε κ το pc που εχει τοποθετηθει τοτε μαλλον θα περιμεναμε ακομη καλυτερα αποτελεσματα....αλλα τελικα εμεινα με την ελπιδα κ μονο....μαλλον μου φαινεται οτι τελικα δεν αξιζει τα λεφτα του το περιβοητο pc αλλα κ το κοντυτερο γραναζωμα....
θα περιμενω τις επομενες μερες ή 7αδες ή τον επομενο μηνα που θα βαλω καινουρια ελαστικα κ θα εχει καλυτερη τριβη για να βγαλει τη δυναμη στο δρομο καλυτερα-αν κ μικρη διαφορα θα εχει....

υγ:οσον αφορα το speedohealer λυστε μου μια απορια:πριν αλλαξω αλυσογραναζα στις 6000στροφες ειχα 143χλμ
μετα το κοντυμα κ την τοποθετηση αλυσογραναζων-speedo εχω στις 6000στροφες 123χλμ...τα οποια κ ειναι πραγματικα...ετσι ειναι?freza εσυ που το εχεις βαλει τι χλμ σου δειχνει στις 5000 στροφες ή στις 6000στροφες πχ?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

koulis έγραψε: τελειωσαμε κ παμε στα αποτελεσματα.....μαλλον κατω των προσδοκιων.....μετα απο οοοολα αυτα θα περιμενε κανεις να βγαλει το fz1 τουλαχιστον 140-142ps τροχο...ανταυτου εχουμε:
151ps στροφαλο(πριν ειχε 145ps τροχο με το akrapa-φιλτρο αερα DNA κ καμμια ρυθμιση στο μειγμα)
137ps τροχο....απο 132ps πριν....
στο δρομο τωρα:αν κ ερχομενος πριν λιγο απο αθηνα(απο τις 10 το πρωι που ξεκινησε το service-tuning τελειωσε στις 7) εν μεσω μπολικης βροχας κ με τα ελαστικα να ειναι για αλλαγμα(3 δυναμομετρησεις κ με 5500χλμ ηδη)καταλαβαινω μια διαφορα στην αποκριση κ το τραβηγμα του γκαζιου αλλα οχι την διαφορα που περιμενα μετα απο οοολα αυτα που τοποθετηθηκαν...κ αυτο γιατι οσοι εχουν κοντυνει το εμπρος γραναζι με ενα δοντι λιγοτερο εχουν αναφερει πολυ καλα λογια οσον αφορα το τραβηγμα απο χαμηλα κατι το οποιο ομως εγω δεν το διαπιστωσα ιδιαιτερα-ποσο μαλλον που τοποθετησα 1 δοντι κοντυτερο εμπρος(που ισοδυναμει με 2.5 μεγαλυτερο πισω)κ 2 μεγαλυτερα πισω-στο συνολο δλδ 4.5 δοντια κοντυμα...αν βαλουμε κ το pc που εχει τοποθετηθει τοτε μαλλον θα περιμεναμε ακομη καλυτερα αποτελεσματα....αλλα τελικα εμεινα με την ελπιδα κ μονο....μαλλον μου φαινεται οτι τελικα δεν αξιζει τα λεφτα του το περιβοητο pc αλλα κ το κοντυτερο γραναζωμα....
εθεσες πολλα ζητηματα και μαζεμενα..περιληπτικα θα σου πω..
1. θυμησου αυτο
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... +commander

2.Μηπως μεσα σου , γιατι ειναι και το ψυχολογικο , ειχες υπερ-εκτιμησει καποια ακουσματα για ολα αυτα!
3.Την ιπποδυναμη οπως την ειδες και εγω την φανταζομαι απο 136-140με το ζορι απο αυτα που εχω δει...απο εκει και περα παιζουν και καποιοι <<αισιοδοξοι>> δυναμομετρητες...που το καλιμπαρισμα τους ειναι αλλη κουβεντα!
4.ασε να φτιαξει ο καιρος να βαλεις και λαστιχα και ξανακανεις μια νεα εκτιμηση ποιο ηρεμα...

καλοδουλευτα να ειναι ολα που εβαλες ... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από koulis »

κοιτα γιαννη,υπερεκτιμημενα δεν τα ειχα αλλα:οταν ολοι οσοι εχουν κοντυνει το εμπρος γραναζι με 1 δοντι λενε "ουαου,αλλο μηχανακι..." κτλ εγω αυτη τη στιγμη που το εχω κοντυνει ακομη περισσοτερο απο 1 δοντι εμπρος κ εχω βαλει κ το pc ρυθμισμενο θα επρεπε να ειμαι με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια...αλλα δεν ειμαι....τεσπα...θα το δω κ με καινουρια ελαστικα....

ευχαριστω παντως!!!!
:wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από koulis »

ξεχασα να αναφερω οτι:
το μαγαζι που πηγα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις στον τροπο δουλειας τους κ στην ολη συμπεριφορα τους...σωστοι επαγγελματιες που το γνωριζουν καλα το χωρο...οποιος θελει τον ενημερωνω με pm :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

στεναχωρημενο σε κοβω :roll: :( ...κατσε να γραψουν και αυτοι με τα κοντα γραναζωματα διοτι εγω δεν ετυχε ποτε να οδηγησω του Μπαρπα-Θοδωρα οταν το ειχε με το κοντο μπροστα (μονο)..για να σου πω!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από koulis »

για θυμησου κ την δυναμομετρηση που κανατε με τον θοδωρη :wink:
του εβγαλε 137ps με εξατμιση απο λαιμους κ γραναζι εμπρος κοντυτερο
τωρα που θα βαλει κ το pc τον κοβω για κανα 142ps :( :oops:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από koulis »

jskf16 έγραψε:στεναχωρημενο σε κοβω :roll: :( ...κατσε να γραψουν και αυτοι με τα κοντα γραναζωματα διοτι εγω δεν ετυχε ποτε να οδηγησω του Μπαρπα-Θοδωρα οταν το ειχε με το κοντο μπροστα (μονο)..για να σου πω!
ναι για τον λογο του οτι δεν μου φαινεται στο "χερι" αυτη η αλλαγη-κ στο ξαναλεω οτι δεν ειναι 1 δοντι μονο μπροστα,αλλα 1 εμπρος κ 2 πισω δλδ 4.5 δοντια κοντυμα στο συνολο + pc....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fz1 εξατμησεις!!!!power commander part 2

Δημοσίευση από jskf16 »

koulis έγραψε: ναι για τον λογο του οτι δεν μου φαινεται στο "χερι" αυτη η αλλαγη-κ στο ξαναλεω οτι δεν ειναι 1 δοντι μονο μπροστα αλλα 2 πισω δλδ 4.5 δοντια κοντυμα στο συνολο + pc....
ναι αλλα και εσεις πως στησατε τα αλογα , πως ψηλα πως χαμηλα/μεσαια :?: ..οοολη την ιπποδυναμη πως τη στησατε ομως :?: Αυτο, εσυ πας εκει και το στηνετε μαζι πως εσενα εκφραζει οδηγικα και οσο μπορει ο μηχανικος εκει το στηνει...βαλατε χαρτη κονσερβα :?: ή βελτιωσατε καποιον απο τους υπαρχων :?:
koulis έγραψε: για θυμησου κ την δυναμομετρηση που κανατε με τον θοδωρη :wink:
του εβγαλε 137ps με εξατμιση απο λαιμους κ γραναζι εμπρος κοντυτερο
τωρα που θα βαλει κ το pc τον κοβω για κανα 142ps :( :oops:

...μαμα γραναζι εχει και τωρα και τοτε!
...τα 137ps ,τα εβγαλε με φιλτρο μαμα , ρεμους τελικο , λαιμους μαμα!
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... =26&t=8484

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες