Τι λαδια να βαλω?????

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
fanicas
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ 2010, 19:18
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από fanicas »

εγω παντως σημερα αγορασα τα agip 15-50 να τα δοκιμασω!εντυπωσεις απο αυριο

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Μάλιστα, κι εγώ κάθε 5000 αλλάζω όπως έχω πει και παλιότερα της yamahalube ημι 10-40? αν δεν κάνω λάθος. Κανένα πρόβλημα δεν είχα ώστε να τα αλλάξω με άλλα.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Vallinor »

Τι τιμη βγαινουν τα agip 15-50 τα ημι???? εγω 2,7 λιτρα βαζω ε? Και μηπως ξερει καποιος Κοζανη που σκ*τ* μπορω να βρω καποιον που να πουλαει καμια γνωστη μαρκα λαδια??? πηγα σε εναν και μου ειπε εχει λαδια Varnas.... Ποιος ειναι αυτος και που να τον ξερω εγω?? Για τα ΤΟΤΑL εχει αποψη κανενας?
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από gkeres »

Ξεθάβω το θέμα και αύριο πρώτα ο θεός πάω να πάρω τα 15-50 της bel-ray... Εντυπώσεις με τα υπάρχον προς την άνοιξη μιάς και κάνει λίγο κρύο βόρεια :lol:
Φίλος μου και πρώην κάτοχος zx10r έχει φαγωθεί να βάλω 5-60.. σπάνιο μέν.. αλλα λέει θα δώ άλλο μηχανάκι... δέν διάβασα πουθενά για αυτό το νούμερο.. ιδέα κανείς? Εμπειρία? Κράξιμο? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από jskf16 »

Ότι λέει ο κατασκευαστής.

giwrgos2012
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 15:37
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από giwrgos2012 »

gkeres έγραψε:Ξεθάβω το θέμα και αύριο πρώτα ο θεός πάω να πάρω τα 15-50 της bel-ray... Εντυπώσεις με τα υπάρχον προς την άνοιξη μιάς και κάνει λίγο κρύο βόρεια :lol:
Φίλος μου και πρώην κάτοχος zx10r έχει φαγωθεί να βάλω 5-60.. σπάνιο μέν.. αλλα λέει θα δώ άλλο μηχανάκι... δέν διάβασα πουθενά για αυτό το νούμερο.. ιδέα κανείς? Εμπειρία? Κράξιμο? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν θα είναι καλά να βάλεις κανένα 10-40 ειδικά τέτοια εποχή που εδω βόρεια οι θερμοκρασίες πέφτουν αρκετά, εγώ πάντως 10-40 έχω στο fazer μου της silkolene και είμαι πάρα πολυ ικανοποιημένος. Αν και η αλήθεια είναι ότι είχα προτού 15-50, αλλά διάβασε διάβασε που πολύ λέγανε οτι 15-50 είναι λίγο χοντρό λάδι, ειπα να βάλω 10-40 όχι μόνο για τον χειμώνα αλλά και για το καλοκαίρι να δω πως θα παει. Ακόμα βέβαια 10-40 καλοκαίρι δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που θα μας έρθει θα είναι η πρώτη φορά.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μια ερώτηση: Τα ENEOS τα έχει δοκιμάσει κανείς. Αν και στην ιστοσελίδα τους, τα λάδια τους έχουν λίγο ασυνήθιστα ιξώδη...
http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?category=61

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από gkeres »

Type:
YAMALUBE 4, SAE 10W30 OR SAE 20W40

Με λίγα λόγια.. 10w40 και είσαι μέσα!

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

gkeres έγραψε:Type:
YAMALUBE 4, SAE 10W30 OR SAE 20W40
Με λίγα λόγια.. 10w40 και είσαι μέσα!
Το manual (δεν το έχω μπροστά μου) γράφει 10-30 ή 20-40;;; Γιατί σε yamalube έχουν μόνο 10-40 & 20-50 στο 4-s (ημισυνθετικό) και 10-40 & 15-50 στο 4-fs (συνθετικό).
Εγώ όταν άλλαξα τα δικά μου, ζήτησα yamalube αλλά μου είπε οτι επειδή δεν έχει ημισυνθετικό yamalube στο 15-50, μου έβαλε τα castrol. Επίσης μου τόνισε οτι στο 20-50 το χειμώνα θα είχα θέμα με τις χαμηλές θερμοκρασίες.
Μερικές βόλτες που έκανα τις προάλλες με εξ. θερμοκρασία 7-8 C, παρατήρησα οτι οι ταχύτητες "βαράνε" αρκετά. Επίσης δεν μπορεί να ανεβάσει και θερμοκρασία (στα 90-100 πέφτει στους 70-72), οπότε και το λυπάμαι να του ανεβάσω στροφές, και το έχω συνέχεια στις 4000-5000-6000. Ίσως για ελλάδα το ιδανικό θα ήταν το 10-50...

Άβαταρ μέλους
abarth65
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 07 Φεβ 2012, 15:22
Model: FZ8
Τοποθεσία: LAMIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από abarth65 »

Γεια σας παιδια!!!

θελω να σας ρωτησω κατι!μου ειχε βαλλει στην προηγουμενη αλλαγη λαδιων ο μηχανικος 20-50 γιατι μαλλον αυτα θα ειχε και εχω θεμα με το κιβωτιο κοπαναει αρκετα μπορω να πω και αργει πολυ να ζεσταθει το λαδι!!υπαρχει περιπτωση να εχει παθει κατι το μηχανακι απο αυτο το λαδι?

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από panos088 »

Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου...
Εγω εχω αφησει την τυχη των λαδιων μου και γενικοτερα ολη τη μηχανη στα χερια του μηχανικου μου , που εχει αναλαβει εξ ολοκληρου το μηχανακι απο το 04 που αγορασατηκε.
Ο οποιος εχει και την αντιστοιχη αντιποροσωπεια φυσικα.
Στο θεμα λοιπον , εγω ποτε δεν εχς αναρωτηθει τι μαρκα η τι πυκνοτητας λαδια χρησιμοποιει , υποθετω πως αυτος το κανει αναλογα την εποχη ? η βαζει παντα τα ιδια ?

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από InversionOfControl »

γιατι δεν ρωτας τον ιδιο? απο εδω μονο υποθεσεις θα κανουμε.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

andreasliv
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ 25 Φεβ 2013, 16:58
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από andreasliv »

Παιδιά έχει βάλει κανένας τα ipone 15w50 ; τι γνωμη εχετε ;

ρωτάω γιατί τα έβαλα εγώ πριν ένα μήνα περίπου και έχω την εντύπωση οτι η ταχύτητες έχουν αρχίσει και κοπανανε

ιδικά η πρωτη. έχω κάνει γύρω στα 700 km

τα φώτα σας παίδες, γιατί αν έχω κάνει χαζομάρα τουλάχιστον να τα αλλάξω τώρα που είναι νωρίς.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από jskf16 »

Eμενα μου αρεσει που ρωτας αφου τα βαλες :mrgreen: .Δε ξερω να σου πω για τα συγκεκριμενα απο προσωπικη εμπειρια, αλλα οπως με ολα τα λαδια οι αποψεις διιστανται.Για τα ipone εχω διαβασει οτι γενικοτερα χτυπουν :roll: και δε τα εχουν βαλει και πολλοι.....ωστε να βρεις και πολλες απαντησεις.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

andreasliv έγραψε: γιατί αν έχω κάνει χαζομάρα τουλάχιστον να τα αλλάξω τώρα που είναι νωρίς.
Μόνο αυτό να μην κάνεις, γιατί είναι κρίμα. Επώνυμο λάδι είναι, δεν είναι απο κατάστημα σ/μ...
Το χτύπημα πιο πολύ ίσως έχει να κάνει με το 15-50, παρά με την εταιρία, τα κρατάς 5000 χλμ και αν δε σου αρέσουν, τα αλλάζεις.
Yamaha είναι, το κιβώτιο θα χτυπάει, τώρα πολύ-λίγο... μικρή η διαφορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες