Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
abarth65
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 07 Φεβ 2012, 15:22
Model: FZ8
Τοποθεσία: LAMIA
Επικοινωνία:

Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από abarth65 »

Ελπιζω ο τιτλος του θεματος να ειναι καλος και κατανοητος :D

Εχω ενα Fz8 naked και επειδη τωρα τελευτεα εχω αρχισει τα ταξιδια σκεφτομαι να το ''ντυσω'' δηλαδη να το κανω Fazer 8)
Eχει κανει κανεις σας καποια παρομοια μετατροπη σε Fz6 η σε Fz1 και ποσο περιπου του στοιχισε
Mπορει καποιο μελος που ξερει να μου πει τι χρειαζομαι σε καποια λιστα γτ μερικα κομματια τα βρισκω ebay σε ανταγωνιστικες τιμες!!
και επειδη καποιοι θα μου πειτε πως δεν με συμφερει και τετοια η να το δωσω και να παρω ντυμενο σας λεω οτι δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο γιατι την μηχανη την εχω 8 μηνες και δεν με συμφερει ουτε να την δωσω ;)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας,χρονια πολλα και καλες γιορτες να εχετε...

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από ilias »

πολλα λεφτά χρειαζεσαι ,,,,το εχω ξαναπει τα naked μηχανακια εχουν αλλη χαρη αλλα κανουν κ κατι μπρατσα νααααααααααααααααα απ' τον αερα !!!!!!!!!!!!! :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από Vallinor »

Οικονομικα δεν συμφερει μιας και πρεπει να αλλαξεις τα παντα απο μπροστα.... και ειναι ακριβα.... Κοιταξε να βαλεις ζελατινα και θα δεις αισθητη διαφορα
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Έχουν δίκιο τα παλΟΥκάρια από πάνω. Εγώ από περιέργια και μόνο θα πήγαινα σε κάποιον που φτιάχνει πολυεστερικά κομμάτια για μηχανές, θα τον ρωτούσα τι θα μπορούσε να φτιάξει στις υπάρχουσες βάσεις (πάντα σε συνάρτηση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου) και φυσικά με τι κόστος!
:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από eddiekayak »

Έχουμε και λέμε,
Από Yamaha,

Μάσκα (χωρίς τα πλαινά φτερά): 420,00€
Φανάρι (δεν ξέρω αν πηγαίνει σετ): 180,00€
Ο κάθε καθρέπτης (κομπλέ με βάση): 68,00€
Ο σκελετός που κρατάει την μάσκα από μέσα (φανοστάτης): 137,00€
Ζελατίνα (πχ Puig): 80,00€
Ένα επίσημος για λύσε - δέσε του μούτρου παίρνει 70,00€ στην καλύτερη (έχω ακούσει και κάτι 100άρες!!).

Με το καλημέρα λοιπόν αν το κάνεις σωστά και σε επίσημο είσαι:
420 + 180 + 68 + 68 + 137 + 80 + 70 = 1023,00€
ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει και άλλα παρελκόμενα όπου δεν τα ξέρω να σου πω....
Μήπως να το σκεφτείς ξανά? Έχεις και τσάμπα γυμναστήριο έτσι όπως είσαι....
Αν πάλι είσαι διατεθημένος να το κάνεις, κυκλοφορούν σε γνωστά μαγαζιά πολλά αξιόλογα ντυμένα και με πολύ λίγα χιλιόμετρα....
Και 1500€ διαφορά να δώσεις κερδισμένος θα είσαι γιατί όπως και να το κάνουμε όλο και κανένα τρίξιμο θα έχεις όλο και κάποιο κούμπωμα δεν θα κάτσει καλά!
Εδώ μετά από service βλέπεις ότι δεν κουμπώνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο......

Η επιλογή δική σου !!!
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από jskf16 »

Απο τα γνωστα θεματα (εδω) που εχουμε 1000αναλυσει. Επισης μια λαθος (μερικη) αγορα...οπου κατοπιν εορτης η ζυγαρια γερνει σε αλλες αναγκες!! Οπου μετα και η μετασκευη ειναι ασυμφορη αλλα και η πωληση σημερα επισης δυσκολη , με αποτελεσμα να δέχεσαι την επιλογη σου ως εχει :)

Άβαταρ μέλους
abarth65
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 07 Φεβ 2012, 15:22
Model: FZ8
Τοποθεσία: LAMIA
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από abarth65 »

Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τις απαντησεις!!!1000 ευρω αμα μου στοιχισει ειναι καλα γιατι τοσα υπολογιζα και εγω,οποτε θα περασω μια μερα απο την yamaha για να επιβεβαιωσω τις τιμες!!! :D
Βεβαια η καλυτερη λυση θα ηταν να το δωσω το δικο μου και να παρω αλλο με φερινγκ(μεταχειρισμενο δεν θα επερνα σε καμια περιπτωση γιατι το βρισκω μεγαλο λαθος να δινεις κατι που εχεις παρει καινουργιο για κατι μεταχειρισμενο),απλως για καποιους λογους συναισθηματικους κυριως :( αυτη την μηχανη μπορει να μην την δωσω και ποτε...
παντως μερικα κομματια τα βρισκω και απο ebay οποτε δεν θα μου στοιχισει τοσα πολλα!!και μεχρι τον μαρτιο-απριλιο που θα την κανω την μετατροπη θα εχω μαζεψει οσα κομματια εχω βρει και οτι μου λειπει θα το παρω καινουργιο!!

Καλες γιορτες να εχετε και ελπιζω το 2013 να εχετε πανω απο ολα υγεια ειναι το κυριοτερο :D

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από gkeres »

Βρές κάποιον που να θέλει να το κάνει απο fazer-naked :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από SoR_gr »

επισης μπορεις μετα να πουλησεις και το φαναρι και οτι περιφερειακα δεν χρειαζεσαι και να μειωσεις τα εξοδα σου...

Άβαταρ μέλους
avaton
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος 2013, 10:07
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από avaton »

Τελικα abarth65 την εκανες την αλλαγη???
Ποσο σου κοστισε??

Άβαταρ μέλους
kakarelos
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 29 Ιαν 2013, 21:44
Model: FZ1
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από kakarelos »

μην μπεις στην διαδικασια.βαλε μια ζελατινα μικρη κ συνηθισε το....καλυτερα αυτα τα λεφτα να τα δωσεις για μια ohlins πισω φουλ ρυθμιζομενη κ να αναβαθμιστεις.εχω κανει ταξιδι με γυμνο κ μεχρι 130 το παλευεις.
τζαμπα βενζινη πουθενα?????

stodhania
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012, 20:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από stodhania »

εγω παλι θα σου ελεγα οτι η δουλεια μπερδευει πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζεις!σαφως και δεν εβαλες μαλλον στα υπ οψιν σου τι βαφες που θα χρειαστεις!!επισης(ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)το naked εχει μονολαμπο φαναρι(δηλαδη με μια λαμπα Η4 που αναβει και τισ 2σκαλες)ενω το φεριγκατο εχει 2λαμπο φαναρι....πραγμα που σημαινει οτι θα μπερδεψεις με τις καλωδιωσεις!εγω κοψε,ματισε καλωδια σε καινουργια μηχανη δεν θα το εκανα!!ψαξε μηπως βρεις μουτρο ΚΟΜΠΛΕ μεταχειρισμενο...αν εισαι ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ και βρεις θα γλιτωσεις χρημα,με αποτελεσμα να σε συμφερει!!

Άβαταρ μέλους
abarth65
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 07 Φεβ 2012, 15:22
Model: FZ8
Τοποθεσία: LAMIA
Επικοινωνία:

Re: Fz8 Απο ''γυμνο'' σε ''ντυμενο''..

Δημοσίευση από abarth65 »

avaton έγραψε:Τελικα abarth65 την εκανες την αλλαγη???
Ποσο σου κοστισε??
Φίλε μου τελικά δεν την έκανα την αλλαγή μίλησε σοφά ο πατέρας μου και με συμβούλευσε να μην βάλω χέρι σε κάτι που πήρα καινούργιο γιατι μετά μπορει να χτυπάω το κεφάλι μου +:Brick wall=+:](*,) πάντως επειδή το έψαχνα σοβαρά τότε θες γύρω στα 1000 με 1500 και το πόσο εξαρτάται απο το τι θα βρεις μεταχειρισμένο και τι θα αναγκαστεις να πάρεις καινούργιο!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες