Κατανάλωση!!!!

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από eddiekayak »

typhoon έγραψε:πόσα χλμ έχει η μηχανή?προσωπικά πιστεύω ότι οι κατανάλωση που έχεις τσιμπαει λίγο,αλλά μήπως είναι επειδή ο κινητήρας είναι σφιχτος ακόμη λόγω...νεότητας?!
Το σκέφτηκα και αυτό φίλος. Το Vstrom που είχα έβγαζε παραπάνω χλμ μετά που ρύθμισα βαλβίδες στις 20,000χλμ.
Τώρα το Fazer έχει 8200χλμ.

Κάτσε να δούμε τι θα πουν και τα υπόλοιπα 800άρια.....
FZ8S
Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Theod »

@eddiekayak

Για καινούργιο μηχανάκι και χιλιόμετρα πόλης δεν μου ακούγεται τρελλή η κατανάλωσή σου. Σίγουρα εκτός πόλης και (ή) με προσεκτικότερο χέρι, και καθώς η σχέση σας θα ωριμάζει, θα πέσει και παρακάτω.
Από εκεί και πέρα μην συγκρίνεις με το 600 το όποίο διαθέτει λιγότερα κυβικά (άρα λίγο καλύτερη κατανάλωση) αλλά και μεγαλύτερο ντεπόζιτο - εξ'ού και η μεγάλη διαφορά στην αυτονομία

PEIRAIWTHS

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

eddiekayak To "προβλημα" που εχεις ειναι οτι πληρωνεις την ηλιθιοτητα της γιαμαχα με το 17λιτρο τεποζιτο.Βγαλανε ενα μηχανακι που προς το παρον παιζει μπαλα μονο του και αντι να βαλουν το λιγοτερο 21λιτρα ωστε να ενισχυσουν την πολυχρηστικοτητα του, μαμακιζονται με τα 17.

Αυτοι που σκεφτηκαν κατι τετοιο το λιγοτερο εχουν αχυρα στο μυαλο τους.Η καταναλωση σου καποια στιγμη θα πεσει αλλα μην περιμενεις να δεις τρελη διαφορα γιατι απο την αλλη οταν θα βλεπεις τον μοτερ σου σιγα σιγα να δυναμωνει τοτε θα το γκαζωνεις πιο πολυ για να το ευχαριστιεσαι.

Να ευχεσαι μοναχα μην βαλουν στην επομενη αναβαθμιση 20λιτρο γιατι θα στεναχωρηθεις παρα πολυ.Το μηχανακι σου το οδηγησα κ μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από eddiekayak »

Το πρόβλημα μου, δεν είναι το ντεπόζιτο! Απλά θέλω να συγκρίνω και με τους υπόλοιπους (που είναι οεο;) την αυτονομία.
Να σιγουρέψω ότι όντως ΚΑΙΕΙ!!!!!! Είχα στο νου μου ότι την καταπίνει αμάσητη αλλά όχι σε τόοοσο μεγάλο βαθμό :D :D
:/abwave::) :/abwave::)
FZ8S
Εικόνα

nuke
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 16:16
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από nuke »

Η οδήγηση μου στην πόλη είναι σβέλτη, λίγες φορές θα περάσω τις 6000σαλ, συνήθως κινούμε στις 4000 - 5000.
:lol: :lol:
μόνο εγώ γελάω με το παραπάνω??

και δε θίγω καν το ότι 4κύλινδρο 800cc δουλεύει καθημερινά πόλη στις 5000σαλ

το πέθανες το μηχανάκι

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από eddiekayak »

Δηλαδή? :D
FZ8S
Εικόνα

TasosM2011
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 24 Νοέμ 2015, 12:43
Model: FZ8
Model year: 2011
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από TasosM2011 »

Παιδια καλημερα ! Εμενα παντως μεσα στην πολη κ εννοω πολη καθαρα ..να μην βγαινεις καν στην εθνικη ( μενω αθηνα) καιει γυρω στα 8-9 lt/100 . ειναι μοντελο του 2011 και φοραει απλα ενα τελικο akrapovic , oχι ολοσωμο . Εξω βεβαια που πηγα μια χαλκιδα εκαψε γυρω στα 5.5 lt/100 με ταχυτητες 110 -120 km ... Αλλα αυτη η καταναλωση μεσα στην πολη ειναι φυσιολογικη ;;; μου κανει ιδιατερη εντυπωση

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από SoR_gr »

στο 600αρι οταν τοχα πρωτοπάρει είχα κάψει 30€ στα 100 χιλιομετρα.

3η βάζεις καμια φορα ή το πας μονο 1ες 2ες τέρμα :P ?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Πολλά είναι ρε φίλε. Παλιότερα με το χιλια έπαιζα χαλαρά στο 8 εντός. Αντίστοιχα τώρα με ένα κτμ που έχω είμαι προς το 9 αλλά με ταλιμπανιες. Στο ταξίδι 6-6,5. Οπότε 800αρι με κατανάλωση χιλια..

TasosM2011
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 24 Νοέμ 2015, 12:43
Model: FZ8
Model year: 2011
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από TasosM2011 »

οδηγησει πολυ χαλαρη.....μεχρι 4000 στροφες....ειναι περιεργο δλδ?? να το κοιταξω??

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Κάνε μια καυσαναλυση έτσι για να έχεις μια ιδέα του τι παίζει, μήπως υπάρχει κάποιο θέμα. Ιδανικά κ μια μέτρηση των μπεκ, αλλά αυτό σε κάποιο μεγάλο σέρβις που θα κάνεις αλλαγή μπουζί ή τσεκαρισμα βαλβίδες γιατί είναι πάρα πολύ το λύσε δεσε

TasosM2011
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 24 Νοέμ 2015, 12:43
Model: FZ8
Model year: 2011
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από TasosM2011 »

θα αργησει μαλλον αυτο γτ πριν 1000χχιλιομετρα εκανα το σερβις των 20.000...οποτε.....παντως ο μηχανικος μου ειπε οτι τα μπουζι ηταν πεντακαθαρα κ μ τα εδειξε κ ολας...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από SoR_gr »

το πηρες μτχ ή καινουριο; μολις μπηκαν τα τελικα γνωριζεις αν εγιναν ρυθμισεις μιγματων;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από koulis »

καταναλωση 8-9lt/100km εντος πολης κ 5-6 εκτος σε ταξιδι απο μηχανη 800 κυβικα 4κυλινδρη με 105+ αλογα θεωρουνται πολλα....μαλιστα....δλδ για εσας τι θεωρειται οικονομικο για μια μηχανη 4κυλινδρη με 105+ αλογα...?
3-4lt/100km?αν ναι μαλλον κοιταξτε προς σκουτερ μερια ή παπι....τοσο καινε κ ειναι γυρω στα 90+ λιγοτερα αλογα....

8)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Το χιλιαρι πόσο σου καίει εσένα κ πόσα άλογα είναι?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες