Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

sakis_fz6s2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 26 Αύγ 2015, 23:41
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από sakis_fz6s2 »

Καλησπέρα έχω ένα fazer 600 s2 2009 με 75.000 km.Παρατήρησα οτι έχει σκουριάσει εσωτερικά το ψυγείο νερού υπερβολικά μέχρι και η τάπα του ψυγείου,τα σωληνάκια κτλπ.Έχω αλλάξει πριν 10.000 km τελευταία φορά παραφλού αλλά δε μου είχε αναφέρει τότε κάτι σχετικά με σκουριά ο μηχανικός .Σε αυτή την περίπτωση τι μου προτείνετε να κάνω?Αν το πάω σε κάποιον που τα καθαρίζει υπάρχει περίπτωση να το καθαρίσει καλα και παρόλα αυτά να παραμείνει σκουριά μέσα στην τρόμπα και να εχω πάλι θέματα ?Οι περισσότεροι μου πρότειναν να το αλλάξω τελείως γιατί και να το καθαρίσω είπαν μπορεί να ξαναγεμίσει σύντομα επομένως τζάμπα κόπος,αλλά απο την άλλη το κόστος έστω και του μεταχειρισμένου είναι λίγο απαγορευμένο...Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από jskf16 »

Κατα αρχην ξεκινας στο αν η θερμοκρασια της μηχανης ειναι φυσιολογικη και μετα αρχιζεις να ψαχνεσαι , αν δεν εχει θεμα αστο! Αν τη ψαχνεις απο θεμα <<αισθητικης>> 2 ειναι οι λυσεις ή κανεις μονο σου μια μπουγαδα του συστηματος αν πιανουν τα χερια σου ή το λυνεις και στο καθαριζει ενας ψυγειας , απλα πραγματα.

Η αντλια (που λες) οτι της δωσεις θα στειλει , εκει δε μενει τιποτα , γιατι οταν φυγουν ολα ...θα χυθουν ολα δε θα μεινει τιποτα και εν συνεχεια μετα το καθαρισμα και το νεο παραφλου η αντλια θα στελνει το νεο-καθαρο υγρο στο συστημα ψυξης.

Η σκουρια παντως προκληθηκε απο καποιον (ισως τον προηγουμενο) που εβαλε νερο βρυσης μεσα στο κυκλωμα. :!: Το χειροτερο ειναι οτι αν εχεις εντονη οντως σκουρια και οχι ενα απλο αποχρωματισμο αυτο που κινδυνευει περισσοτερο ειναι να τη παιξει η αντλια , αυτο ειναι το προβλημα. Προσωπικα θα τα ελυνα ολα και θα τα καθαριζα ολα!

sakis_fz6s2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 26 Αύγ 2015, 23:41
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από sakis_fz6s2 »

καλησπέρα και πάλι.Το ψυγείο είναι χάλια ,όλα σκουριασμένα(μέχρι και η τάπα τα σωληνάκια κτλπ) γνωρίζει κανείς το κόστος επισκευής-καθαρισμού για όλο το σύστημα ψύξης?μήπως τελικά αξίζει περισσότερο να αγοράσω ένα μεταχείρισμένο ψυγείο?Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από jskf16 »

Ποσο βρισκεις ενα μεταχειρισμενο και ποσο κανει ο καθαρισμος του ? Πρεπει να τα δεις εσυ αυτα απο εκει!

Και μεταχειρισμενο να παρεις παντως , παλι θα πρεπει να καθαρισουν τα υπολοιπα , για εμενα ξεκινα να δεις ποιο ειναι το κοστος καθαρισμου του (δεν ειναι και τιποτα) , και το σημαντικοτερο την αντλια σου.Αυτη ειναι που θελει το μεγαλυτερο ελεγχο , τα αλλα ειναι πταισματα. :/abwave::)

sakis_fz6s2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 26 Αύγ 2015, 23:41
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από sakis_fz6s2 »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Πήγα σε ένα μάστορα και μου είπε οτι προφανώς κάποιος είχε βάλει νερό αντι για παραφλού γιαυτό δημιουργήθηκε σκουριά.Και να αλλάξω ψυγείο λέει δε θα αλλάξει κάτι γιατί η σκουριά δεν δημιουργείται απο το ψυγείο αλλά απο τους κυλίνδρους και απλά μεταφέρεται παντού.Οτι και να κάνεις λέει δε θα γίνει σαν καινούργιο.Η μόνη λύση είναι να καθαρίσουμε όλο το σύστημα και μετά να αλλάζω κάθε μήνα παραφλού μέχρι να στρώσει η μηχανή.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από jskf16 »

Ακριβως οτι σου ειπα :wink: , διαφωνω στο εξης:αλλά απο τους κυλίνδρους και απλά μεταφέρεται παντού.Αυτο δε παιζει , αυτο ειναι αααααλλο τελειως πραγμα.Και για να μη ξεφυγουμε κανε το καθαρισμα σου μεχρι να συνελθει και ολα καλα θα πανε!

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από InversionOfControl »

jskf16 έγραψε: Η σκουρια παντως προκληθηκε απο καποιον (ισως τον προηγουμενο) που εβαλε νερο βρυσης μεσα στο κυκλωμα. :!:!
Η σκουρια μπορει να προκληθει αν μπει ακομα και ελαχιστο μερος(πχ 50-100ml) απο βρυση;
Απιονισμενο δημιουργει σκουρια;
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από jskf16 »

Βεβαια απλη χημεια ειναι το οξυγονο του νερου ειναι που δημιουργει την οξειδωση των μεταλλων , αρα και τη σκουρια.

Απιονισμενο , το λεει και η λεξη ειναι το υγρο που δεν εχει ιοντα.Δεν εχει αλατα και δε μπορει να οξειδωσει.Αλλα ποτε μονο του. :!: :!: , ειναι ακρως σημαντικο! Και επειδη τα μπερδευουμε αλλο το απιονισμενο και αλλο το απεσταγμενο.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από Solomon »

Άλλη μια εμπειρία "worth saying" που λένε σχετικά με το κύκλωμα ψύξης.
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Όταν πήρα το ΚΤΜ μετάχειρο το 2013 περίπου ήταν ήδη 7 ετών (μοντέλο 2006). Τα χλμ του δεν ήταν πολλά. Μετά τις πρώτες βόλτες, οπότε και αρχισα να παρατηρώ περισσότερο την μηχανή, τρόπο λειτουργίας κλπ μου έιχε κάνει εντύπωση ότι η θερμοκρασία του ψυκτικού έπεφτε αρκετά δύσκολα. Μιλάμε για το μοτερ LC8 950. Βέβαια μαθημένος απο το 1000άρι fazer όπου έτσι κι έπεφτες σε κίνηση τα βεντιλατέρ ξεχνούσαν να σβήσουν δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Διαρροή δεν είχα απο πουθενά, αλλά το δοχείο υπερχείλισης του ψυκτικού έπρεπε να το συμπληρώνω κάπου κάπου γιατί έριχνε την στάθμη του.
Σκέφτομαι κάπου τα καίει τα νερά...φλάντζα κεφαλής και το 500άρικο να ετοιμάζεται. Ρίχνοντας το σχετικό ψάξιμο διαδικτυακα διαπιστώνω ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι , ας πούμε εκ γενετής και δεν πρόκειται για αυτό που υπέθετα. Σχεδόν όλα τα LC8 μοτέρ βγάζουν το ίδιο θέμα και δεν είναι άλλο απο μια μικρή λαστιχένια τσιμούχα που στεγανοποιεί τον άξονα την αντλίας νερού. Με τον καιρό φθείρεται αφενός η τσιμούχα, αφετέρου όμως και ο ίδιος ο άξονας και επειδή το κύκλωμα είναι υπο πίεση, η διαρροή συμβαίνει απο την απο την μεριά της αντλίας προς τα κάρτερ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μολύνονται τα λάδια με παραφλού. Πράγμα που παρατήρησα κι εγώ στην μοτό απο νωρίς. Οπότε πάμε για μάστορα...

Ε αφού θα γίνει που θα γίνει η δουλειά, ας γίνει σωστά και απευθήνομαι σε εξουσιοδοτημένο. Το και το του λέω, μην ανησυχείς είναι κλασσική περίπτωση φτιάχνει. Όντως το αφήνω και την επόμενη μέρα το πήρα, τι σου οφείλω 40 μου λέει. Α ωραία σκέφτομαι, μπορεί να είναι μπουρδ€ΛΑ μηχανολογικά τα ΚΤΜ που λένε, αλλά είναι φθηνές οι βλάβες τους τουλάχιστον. Έφυγα ικανοποιημένος. Τα λάδια τα άλλαξα ο ίδιος. Όντως η μηχανή πλέον δεν ανέβαζε τόσο έυκολα θερμοκρασίες και τα βεντιλατέρ μπορούσαν να την ρίχνουν ικανοποιητικά. Όχι ότι δεν δούλευαν πάλι υπερωρίες στην κίνηση, αλλά το πάλευαν.

Έτσι κυλίσαν γύρω στις 15.000χλμ απροβλημάτιστα. Τα νερά μέναν σταθερά στην στάθμη κι άμα κόλλαγα σε κανα φανάρι την έσβηνα κίολας. Την ταξίδεψα , της ήπια το αίμα γιατί σου βγάζει τον αλήτικο εαυτό σου αυτό το μηχανάκι, την έβαλα και μια φορά πίστα.Ολα απροβλημάτιστα. Πρόσφατα σε ένα πλύσιμο εντοπίζω στο σημείο της αντλίας κάτι ασπρίλες σαν άλατα. Χμμ ενδιαφέρον. Το παρατηρώ για λίγο καιρό και βλέπω ότι η στάθμη του ψυκτικού στο διαστολής πέφτει. Ωραία λέω, έχουμε διαρροή εξωτερική μιας και τα λάδια ήταν καθαρά.

Προετοιμάζομαι ψυχολογικά, βρίσκω οδηγούς στο νετ για το σχeτικό waterpump overhauling και ψάχνομαι για ανταλλακτικά. Για καλή μου τύχη, οι Αυστριακοί δεν έχουν πολλά κόμπλεξ με τα service manuals τους κι έτσι βρίσκω εύκολα τι χρειάζεται. Επίσης τυχερός στάθηκα στο ότι ο αντιπρόσωπος που πήγα είχε πλήρες στοκ και ετοιμαπαράδοτα. Ακόμη τυχερότερος στο ότι η ΚΤΜ έχει αλλάξει τον κωδικό του άξονα, ο οποίος τελικά αποδείχτηκε ελλατωματικός και έχει δώσει καινούργιο απο άλλο μέταλλο ενισχυμένο. Υπέροχα! Πόσο κάνουν τα σχετικά...100€ μου λέει, ώπα ρε φίλε!2 φλάτζες, μια τσιμουχα, 2 ρουλεμαν και το αξονάκι 100γιούρια? Τα μισά κόστιζε μόνο το αξονάκι, ένα π@παράκ! 3 εκατοστων! Κάπου εκεί αρχίζουν και μου μπαίνουν ψύλλοι στ αυτιά για την δουλειά που μου είχε κάνει ο μηχανικός πριν 3χρόνια...Δε γίνεται τα ανταλλακτικά μόνο να κοστίζουν 100 κι αυτός να με χρέωσε μόνο 40...
Επειδή ο συγκεκριμένος είχε και συνεργείο ρωτάω τον μάστορά του, πόσο θέλεις να μου τα περάσεις πάνω,περίπου άλλα τόσα μου λέει. Ευχαριστώ...

Αποφασίζω να το κάνω μόνος μου κι αυτό, όπως άλλωστε τις περισσότερες εργασίες συντήρησης της μοτό. Service manual, κατέβασμα και τον οδηγό βήμα βήμα που είχε γράψει ένας αμερικεν. Γενικά το συγκεκριμένο μοτέρ έχει πάρα πολύ φανατικό κοινό και η αλήθεια είναι ότι αν έχεις όρεξη για διάβασμα, διαθέτεις κάποια εργαλεία και πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να απαλλαγείς απο τα μαστόρια. Ο τυπάς παρεπιμπτόντως είναι αναλυτικότατος σε σημείο που να ξεπερνάει σε σαφήνεια ακόμη και το ίδιο το service manual.

Λέω ότι γίνει θα γίνει.Το μόνο που θα με δυσκολέψει είναι η αλλαγή των ρουλεμάν. Τα υπόλοιπα είναι λύσε δέσε. Βέβαια πάντα έχω την "καβάτζα" αν τα κάνω ταναπου θα το πάω στο μάστορα και θα του πώ μάζεψε το και πάρε μου τα λεφτά...

Το συγκεκριμένο μοτέρ έχει μια ιδιαιτερότητα σχεδίασης. Είναι ξηρού κάρτερ και χωρίζεται κάθετως σε 4 κομμάτια, σε αντίθεση με τους 4κύλινδρους που χωρίζονται οριζοντίως.Εξ αιτίας αυτού η τρόμπα νερού είναι σε ένα ενιαίο κομμάτι με το σύστημα του συμπλέκτη, το οποίο σημαίνει ότι χρειάζεται να λύσεις πολύ πράμα για να αντικαταστήσεις ενα αξονάκι και 2 ρουλεμάν.

Ξεκινάω να λύνω λοιπόν και απο τα πρώτα βήματα αντιμετωπίζω αυτό
Εικόνα
Αρχίζουν οι πρώτες ψαλμωδίες προς τον πρώτο πρώτο εξουσιοδοτημένο μάστορα, ο οποίος προφανώς όταν έκανε την δουλειά συπλήρωσε τα παραφλού με νερά. Και δεν είπε και τίποτα ο mlk@s. Τα καφέ είναι σκουριά και τα πράσινα είναι κάτι σαν γλύτσα ένα πράμα, μια πατίνα που είχε πιάσει στα αλουμίνια και τα ψώριαζε.

Συνεχίζω και ανακαλύπτω ότι οι 3 απο τις 4 βίδες του καπακιού της αντλίας είναι σκουριασμένες πολύ. Το οποίο σημαίνει ότι την απλούστατη λαστιχένια φλάτζα του καπακιού δεν την άλλαξε. Το άνοιξε και το έκλεισε με την ίδια...ΕλεοC ρε φίλε, μιλάμε για ανταλλακτικό κόστους 3€.Γιατί ρε?
Εικόνα

Πάμε παρακάτω, λύνω το ενιαίο καπάκι συμπλέκτη τρόμπας.Οι βίδες των κάρτερ κάνουν όλες το αρχικό σπάσιμο που λέμε. Για τους μη γνωρίζοντες όταν βιδωθούν την πρώτη πρώτη φορά οι βίδες απο το εργοστάσιο τοποθετούνται με τέτοιο τρόπο όπου την πρώτη φορά που θα τις ξεβιδώσεις κάνουν ένα μικρό κλίκ(ας πούμε)ένα μικρό ανεπαίσθητο "σπάσιμο" που γίνεται αντιληπτό μόνο στο χέρι.Απο κει και πέρα όσες φορές κι αν βιδώσεις ή ξεβιδώσεις δεν το ξανακάνει. Είναι τρόπος που καταλαβαίνεις αν έχει ανοιχτεί το μοτερ. Οπως καταλάβατε το συγκεκριμένο δεν είχε ανοιχτεί ποτέ. Το οποίο σημαίνει ότι η μαστοράντζα μου δεν είχε κάνει την δουλειά όπως έπρεπε...Το κομμάτι της αντλίας έχει τα χάλια του.Η διάβρωση έχει απλώσει πολύ.Ευλογώ ξανά τον μάστορα...
Εικόνα

Βγάζω το κομμάτι και η παλιά η φλάτζα βγαίνει σπασμένη και καμμένη στα σημεία που περνάει το ψυκτικό. Απο κεί ήταν και η διαρροή.Τα χείλη των καπακιών έχουν τα χάλια τους. Κολλημένα κομμάτια φλάτζας, και ψώριασμα σε αρκετά σημεία.
Εικόνα

Αρχίζει η χαμαλοδουλειά. Τέτοιο καθάρισμα δεν θα έκανε κανένας μάστορας. Και λογικό εδώ που τα λέμε γιατί μέχρι αυτό το σημείο

(συνεχίζεται)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από Solomon »

μου είχε πάρει περίπου 3ώρες κι άλλες τόσες χρειάστηκε το καθάρισμα. Γάντια, κηροζίνη,scotchbrite σφουγγαράκι και ποοοοολυυυυυυυ υπομονή στο τρίψε τρίψε. Σταδιακά άρχισε να καθαρίζει το χάλι και να φτιάχνει. Βέβαια όσο τρίψιμο και να ρίξεις το ψώριασμα του αλουμινίου δεν διορθώνεται. Α ρε μηχανικάρα...
Τέλοσπάντων το φέρνω σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορώ.Μου έφαγε πάνω απο 2 ώρες να το κάνω.Πληρώνεται αυτή η δουλειά? Οχι δεν πληρώνεται δυστυχώς.Κανένας μάστορας δεν θα καθόταν να ψειρίσει την μαϊμού όπως εγώ κι αν κάποιος είχε την διάθεση να ασχοληθεί αν θα σε χρέωνε 2 εργατοώρες μόνο για καθάρισμα (τουλάχιστον 60€) θα τον έλεγες κλέφτη και αγιογδύτη...
Εικόνα
Οι μαυρίλες που φαίνονται είναι τα σημεία όπου είχε πιάσει αυτή η γλύτσα. Η πρασινίλα έφυγε, αλλά η διάβρωση του αλουμινίου είχε προσωρήσει βαθιά και δεν καθαρίζεται με τίποτα. Τελοσπάντων, κουράστηκα να ευλογώ τον μάστορα για την εργασία του. Κρίμα χίλιες φορές που είναι εξουσιοδοτημένος.Η δουλειά του ήταν κατωτάτου επιπέδου, απλά να σου πάρει τα φράγκα.

Ενδιάμεσα έχω βγάλει το αξονάκι, την φλάτζα και τα ρουλεμάν. Κι εδω αρχίζω και παρατηρώ κι άλλα όμορφα... Το σχεδιάγραμμα του service manual δείχνει τον άξονα με δύο ασφάλειες τύπου δαχτυλίδι.Την μία ασφάλεια απο την μεριά του κινητήρα την άλλη απο την μεριά της αντλίας έτσι ώστε να αποτρέπετε η ακτινική μετακίνηση του στα μεγάλα φορτία.

Λύνοντας ο άξονας είχε μόνο την μία απο τις δύο ασφάλειες!!! Οι άγιοι αρχίζουν και παίρνουν την θέση των ευλογιών. Ε μα τον π0uστη να πούμε!Αρπακόλλα κι όποιον πάρει ο χάρος...Αργότερα κατάλαβα και τον λόγο που δεν είχε βάλει την δεύτερη ασφάλεια και δυστυχώς δεν ήταν απλά αμέλεια , το ξέχασα..Ητάν κακή εφαρμογή των τεμαχίων μ αποτέλεσμα η λαστιχένια η τσιμούχα να μην έχει κάτσει όπως πρέπει στη φωλιά της, να προεξέχει και να μην μπορείς να τοποθετήσεις την ασφάλεια στον άξονα. Πέραν αυτού το λάστιχο έξυνε πανω στη φτερωτή της αντλίας , η οποία είναι πλαστική και είχε κάνει ένα ομορφότατο ολοστρόγγυλο αυλάκι..

Η κατάσταση του άξονα ηταν χάλι κι αυτή.Προφανέστατα δεν είχε αλλαχτεί ποτέ και απλά ηταν θέμα χρόνου να αρχίσει να έχει διαρροή προς τα κάρτερ πάλι.
Εικόνα
Ο παλιός πάνω και ο νέος ενισχυμένος κάτω.Στον καινούργιο φαίνονται τα αυλάκια που τοποθετούνται οι ασφάλειες. Αριστερά είναι η μεριά του κινητήρα, δεξιά είναι η μεριά της αντλίας. Την πατούρα στον παλιό την βλέπετε. Αυτή δημιούργείται απο την λαστιχένια τσιμούχα, η οποία λόγω σχεδιασμού όσο ανεβαίνει η πίεση (η αντλία παίρνει κίνηση απο τον κινητήρα, οπότε περισσότερο γκάζι-->περισσότερη πίεση ψυκτικού)τόσο περισσότερο σφίγγει πάνω στον άξονα και τόσο περισσότερο τον φθείρει.

Σειρά είχαν τα ρουλεμάν. Δυο. Ενα απο την μεριά του κινητήρα, ένα απο την μεριά της αντλίας. Στο χέρι όσο τα δούλευα δεν σκαλώναν πουθενά, αλλά μιάς που έχουμε φτάσει σ αυτό το σημείο τ αφήνεις έτσι?Οχι τ αλλάζεις. Για να βγούν τα ρουλεμάν έχει μια διαδικασία.Είτε έχεις το ειδικό εργαλείο εξολκέα, είτε ξεκινάς τις πατέντες. Ο αμερικάνος έχει αναλυτικές οδηγίες... Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180 και τοποθετούμε το κομμάτι καπάκι συμπλέκτη-σώμα αντλίας

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από Solomon »

για 15 λεπτά.Παράλληλα τοποθετούμε τα καινούργια ρουλεμάν στην κατάψυξη για άλλο τόσο χρόνο. Κατόπιν του ψησίματος και με την βοήθεια ενός καρυδακίου(!) και μιας ματσόλας αφαιρούμε τα παλιά καυτά και τοποθετούμε τα νέα κατεψυγμένα.Το σώμα επειδή είναι αλουμινένιο ενω το ρουλεμάν ατσάλι έχουν διαφορετικό βαθμό διαστολής.Παρόλα αυτά τα παλιά βγαίνουν σχετικά δύσκολα και το ίδιο μπαίνουν και τα καινούργια.Τουλάχιστον η δουλειά έγινε σωστά.

Τελικά όπως απεδείχθει απο αυτοψία το ρουλεμανάκι απο την μπάντα της αντλίας είχε διαβρωθεί απο την πρώτη πρώτη φορά που είχα την διαρροή της τσιμούχας όταν την πρωτοπήρα και είχε πιάσει σκουριές.
Εικόνα
Το αριστερό είναι το παλιό της μεριάς του κινητήρα, το δεξί το σκουριασμένο της μεριάς της αντλίας.Προς το παρόν λειτουργούσε κανονικά, αλλά όπως και να έχει ήταν υποψήφιο για βλάβη οπότε καλά έκανα και τα άλλαξα προληπτικά.Κόστος και των δυο μαζί 11€. Αμελητέο αν υπολογίσεις το λύσε δέσε που χρειάζεται για να φτάσεις σ αυτό το σημείο. Αν και ήταν ήδη εργοστασιακά γρασσαρισμένα, τα πλάκωσα με επιπλέον γράσσο προληπτικώς. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή άσχημα θα δείξει η αυτοψία.

Μέχρις εδώ είχα ξεπεράσει τις 8 ώρες ασχολίας.Σίγουρα αν το ξανακάνω δεν θα μου πάρει τόσο πολύ γιατί τώρα πήγαινα ψαχτά.Αλλά όπως και να έχει το 3ώρο δεν το γλιτώνεις με την καμία...

Το κομμάτι με τα ρουλεμάν ήταν και το δυσκολότερο για μένα.Δεν το είχα κάνει ξανά και το είχα άγχος.Όλα πήγαν καλά λοιπόν και ξεκινάω το δέσιμο. Τοποθετώ την λαστιχένια τσιμούχα στεγανοποιήσης. Εκεί καταλαβαίνω γιατί ο μάστορας έγραψε στ αρχεία του την δεύτερη ασφάλεια. Το σύστημα είναι σχεδιασμένο με τόσο μικρές ανοχές ,όπου αν δεν τοποθετηθούν όλα με ακρίβεια πολύ απλά δεν εμφανίζεται το αυλάκι που πιάνει η ασφάλεια. Το λάστιχο μπαίνει με εξαιρετική δυσκολία πάρα πάρα πολύ σφχτά. Επιστρατέυω την μέθοδο παλιά τσιμούχα, καρυδάκι, ματσόλα και κοπανάω λίγο για πάνω απο μισή ώρα μέχρι να κατέβει η τσιμούχα εκεί που πρέπει. Και ω του θαύματος να το αυλάκι της ασφάλειας η οποία μπαίνει μόνη της γλυκά. Εκεί καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει καλή δουλειά, όταν όλα έρχονται στην θέση τους και δεν χρειάζεται να ζορίσεις τίποτα...

Τοποθετώ την φλάτζα του κινητήρα την καινούργια.Το καπάκι έρχεται τέλεια πάνω του.Τα χείλη είναι πεντακάθαρα και όλες οι επιφάνειες πατανε άψογα.

Εδώ αντιμετωπίζω ένα άλλο θέμα, το οποίο είχα σκεφτεί μεν εξαρχής, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν πίστευα ότι θα έφτανα σ αυτό το σημείο δε. Στο λύσιμο το καπάκι αφαιρείται με 18 (αν θυμάμαι καλά) βίδες Μ6. Το να λύσεις είναι εύκολο. Στο δέσιμο το manual ορίζει μόλις 1Κg ροπής για την κάθε μια βίδα. Σκέφτομαι είναι αμαρτία να έχω φτάσει μέχρις εδώ και να αφήσω μια τέτοια σημαντική παράμετρο στην αίσθηση του χεριού μου.Άσε που μιλάμε για κάρτερ. Ένα κλώτσημα στα αλουμινένια καπάκια είναι πανεύκολο και μια μικρή διαρροή λαδιού σε μια μεγάλη διαδρομή θα την πάρεις χαμπάρι όταν θα είναι πολύ αργα.

Μην τα πολυλογώ,αφού γλίτωσες την κατοστάρα του μάστορα πάνε δώσ την να πάρεις ένα εργαλείο καλό. Κι έτσι έκανα δώρο στον εαυτό μου ένα ροπόκλειδο 1-5 Kg της Norbar.(η αλήθεια είναι ότι για facom απο τον Βραττη πήγαινα , αλλά δυστυχώς του είχαν τελειώσει και περίμενε παραγγελία σε 2 βδομάδες. Δεν γινόταν να αφήσω τα κάρτερ ανοιχτά για τόσο κι έτσι πήγα στα Norbar) Ωραίο πράγμα τελικά το επαγγελματικό εργαλείο! Στην θήκη του με χαρτί με τις μετρήσεις οδηγίες χρήσης κλπ ανταπτοράκια για να μπορώ να χρησιμοποιώ την κασετίνα μου που είναι 1/2 και 3/4 της ίντσας.

Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι δεν είμαι επαγγελματίας αλλά έχω αρκετά καλή αίσθηση στο χέρι όταν πρόκειται για βίδες. Πολύ σπάνια θα κλωτσήσω σπείρωμα σε μια.Παρόλα αυτά πειραματίστηκα με το δυναμόκλειδο στις ροπές του ενός κιλού. Δυστυχώς με το χέρι δεν πετύχαινα με τίποτα το κιλό.Πάντα ήμουν παρακάτω υπο τον φόβο του αλουμινίου. Ωστόσο με το εργαλείο δεν τίθεται θέμα, έχεις πλήρη επαναληψιμότητα και στις 18 βίδες του καπακιού.

Τελειωσα και ένοιωθα πολύ ικανοποιημένος.Αντε να αδειάσω και τα νερά (γιατί περί νερών τελικώς επρόκειτω) του ψυγείου και να γεμίσω παραφλού.
Βέβαια μια κουβέντα είναι αυτή μιας και για να αποκτήσεις πρόσβαση στο ψυγείο πρέπει να λύσεις πλαστικά και να βγάλεις ρεζερβουαρ.Αλλά αφού έκανα τέτοια δουλειά με την τρόμπα είναι κρίμα να αφήσω το ψυγείο στην μοίρα του.

Πάμε λοιπόν και το ξεβρακώνω, αδειάζω νερά και όπως είναι φυσικό το ψυγείο είναι μπουρδ³λο κι αυτό απο σκουριά και πρασινίλα γλύτσα.Γαμw,Γαμw,Γαμw τους μάστορες και εξουσιοδοτημένα τους!!!!

Καταλήγω να αφαιρώ το ψυγειο και τον θερμοστάτη, να τα πλένω με το λάστιχο και να βγάζουν πράμα απο μέσα... Φωτογραφίες πλέον δεν έχει.Εχω κουραστεί αλλά περισσότερο με έχει εκνευρίσει η στάση του μάστορα που μου έκανε μια μηχανή πουτ@ν4 για 40€ :{}\/?

Βάζω το λάστιχο στα κολάρα του κινητήρα, άλλη θολούρα βγαίνει απο κεί...
Ρε μαλκες τελικά τα ΚΤΜ είναι σκυλιά!Με τις συνθήκες που λειτουργούσε αυτό 3χρόνια τώρα...
Το ψυγείο δυστυχώς έχει πιάσει αυτη τη πράσινη γλίτσα και δεν μπορώ να την βγάλω με τίποτα.Οσο καθάρισε καθάρισε. Απο κει και πέρα θα αλλάξω τα παραφλού μετά απο μερικά χλμ γιατί πιστέυω ότι όλο και κάνα κομμάτι θα φύγει σιγά σιγά.

Κούμπωμα όλα πάνω, γέμισμα παραφλού, εξαερώσεις και απο την αντλία και απο το ψυγείο,κάνω το σταυρό μου να πάνε όλα καλά και μιζάρω. Παίρνει κανονικά χωρίς περίεργους θορύβους.Ωραία λεω δεν γίναν όλα αλοιφή, καλά τα κουμπώσαμε. Το αφήνω στο ρελαντί.

Προ εργασιών η μηχανή ξεκίναγε να ανεβάζει θερμοκρασία στο 1 με 2 λεπτά.Γύρω στα 6-7 ήταν στις 4γραμμές που είναι και η θερμοκρασία λειτουργίας και κάπου εκεί μπαίναν τα βεντιαλτέρ τα οποία ήθελαν κάμποσο χρόνο για να σβήσουν. Περνάν τα πρώτα λεπτα δεν ανάβει ούτε η πρώτη μπαρα... Ωχ μλκ1α θα έχω κάνει σκέφτομαι καποια φύσα δεν θα κούμπωσα και δεν θα δείχνει το όργανο. Περίμενε τουλάχιστον να δείς τα βεντιλατέρ. Αμα είναι να σκάσει κάνα κολάρο, ας σκάσει τώρα κι όχι στο δρόμο.

ώπα, να την η πρώτη μπάρα, αρα δουλεύει το θερμόμετρο!Εξακολουθώ να το αφήνω ρελαντί.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από Solomon »

Σιγά σιγά ανεβαίνουν κι οι άλλες. Ακουμπάω το ψυγείο.Κρύο ακόμη δεν έχει ανοίξει ο θερμοστάτης.Αναμονή φτάνει στις 4 μπάρες, το ψυγείο αρχίζει σιγά σιγά να ζεστένεται. Κι άλλη αναμονή το ψυγείο καίει πλέον, η θερμοκρασία στις 4 μπάρες κολλημένη αλλά βεντιλατερ ούτε για δείγμα.

Ωρε θα το κάψω το μοτέρ λεώ απο μέσα μου...Εχουμε ήδη πάνω απο 10 λεπτά ρελαντί και βεντιλατέρ δεν έχει πάρει ακόμη μπρος...Δε το σβήνω κι ότι γίνει , το μάτι κολλημένο στις μπάρες και το δάχτυλο στο kill.Mόλις κάνει να ανάψει η πέμτη θα το σβήσω...

Και ναι έγινε το θαύμα!Ακούστηκαν τα βεντιλατέρ!Το αφήνω να δουλεύει και ελέγχω ότι λειτουργούν και τα δύο.Yes!Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα(πες μισό λεπτό) σβήνουν. Σβήνω και εγώ τον κινητήρα. ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Οχι απλώς καλά, υπέρ του δέοντως καλά, καλύτερα απο όταν το πήρα, μακράν καλύτερα από όταν το έφτιαξε ο μάστορας.

Η μηχανή πλέον λειτουργεί όπως την σχεδίασε ο Αυστριακός μετά απο κατανάλωση μπύρας και λουκάνικων.Κελαηδάει και το κύκλωμα ψύξης της κάνει αυτό που πρέπει.

Χωρίς να θέλω να τσουβαλιάσω τους μάστορες, εξουσιοδοτημένους η μή, υπήρχε ποτέ περίπτωση να σου κάνει τέτοια δουλειά μάστορας?Ακόμη και να στην έκανε θα σε χρέωνε τόσο υπέρμετρα που θα νόμιζες ότι σε κλέβει.

Πάντως παιδιά όποιος έχει δυνατότητα και διάθεση ας κάτσει να ασχοληθεί με την μηχανή του.Μακροπρόθεσμα θα εξοικονομήσεις χρήματα και σίγουρα γνώσεις.

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από FZ8MAN »

μπραβο ρε solomon, κανενας μαστορας δεν θα ασχολιοταν με τις λεπτομερειες που περιγραφεις μονο σε diy γινεται τετοια δουλεια.... :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από Solomon »

Έτσι ακριβώς ρε φίλε, αυτές οι ώρες δεν κοστολογουνται

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός ψυγείου νερού απο σκουριά

Δημοσίευση από InversionOfControl »

θα πρεπε ομως...αλλα φταιμε και εμεις σαν πελατες οταν κοιταμε μονο το τελικο κοστος. Ποσα ποστ
εχουμε διαβασει για το αν τον εγδυσε ο μαστορας, χωρις να εχουμε δει τι δουλεια εκανε...
Με αποτελεσμα για να κατεβασει ο μαστορας το κοστος, να βλεπεις οτι ειδε ο Στρατης οταν το ανοιξε...

Δεν εχουν ολοι ουτε τις γνωσεις ουτε το χρονικο περιθωριο να φτασουν μεχρι εκει.
Πολυ καλη δουλεια... το χεις :D
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες