Ράγισε η πινακίδα

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Ράγισε η πινακίδα

Δημοσίευση από VlackRider »

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά.
Ράγισε η πινακίδα απο το moto μου...
Τί προτείνετε να κάνω; Γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα ο θόρυβος της. :evil:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από ilias »

παρε μια πλαστικη βαση ,συνηθως υπρχουν κ διαφημιστικες απο διαφορα μοτο μάγαζα βιδωσε τη πινακιδα σου επανω στηριξε τη σε 4 σημεια και μετα βαλτη πανω στη θεση της ,!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από VlackRider »

Έχω πλαστική βάση απο πίσω ilia. Η πινακίδα ράγισε στο σημείο που μπαίνουν οι βίδες που την πιάνουν. Δύο τρύπες έχω για να την στηρίζω.
Τι λέτε για να βάλω σιλικόνη?

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από bill_ex »

Δοκιμασμένη λύση απο το ΧΤ που είχα ( γνωστά για τους κραδασμούς στην ουρά ). Κόβεις ένα κομματι λαμαρίνα στο μέγεθος της πινακίδας, πριτσινώνεις την πινακίδα πάνω και μετά βιβώνεις κανονικά στην βάση που έχεις.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από Vallinor »

Αλλη λυση ειναι να βαλεις απο πανω λεπτο φυλλο απο plexglass και να το βιδωσεις ωστε να πιασει απο πανω την πινακιδα.... Στην θεση σου θα εβαζα φιμε plexglass ωστε να μην ειναι τοσο ορατη
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από nionios »

Vallinor έγραψε: Στην θεση σου θα εβαζα φιμε plexglass ωστε να μην ειναι τοσο ορατη
ναι κ αν τυχει και σε σταματησουν σε μπλοκο η οπουδηποτε
τον ηπιες.. :mrgreen:
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από VlackRider »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όλους... +:Applause=+:=D>
Λέω να εφαρμώσω την συμβουλή του Vallinor... "Αλλα όχι με φιμε... :lol: "

Για σιλικόνη τι λετε όμως? Ή για να φτιάξω νεα πινακίδα "οχι της τροχαιας".
Αν τυχών πέσω σε περίεργο με τέτοια πινακίδα πόσο ειναι το πρόστιμο? :roll:

IRINEOS
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Δευ 09 Φεβ 2009, 20:16
Model: -
Τοποθεσία: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από IRINEOS »

bill_ex έγραψε:Δοκιμασμένη λύση απο το ΧΤ που είχα ( γνωστά για τους κραδασμούς στην ουρά ). Κόβεις ένα κομματι λαμαρίνα στο μέγεθος της πινακίδας, πριτσινώνεις την πινακίδα πάνω και μετά βιβώνεις κανονικά στην βάση που έχεις.
αυτή είναι η καλύτερη και πιο νόμιμη λύση αλλιώς πας υπουργείο για αλλαγή πινακίδας :)
μην διαννοηθείς +:Shame on you=+:[-X να βάλεις φτιαχτή είναι παράνομη και θα βρεις το μπελά σου :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από bill_ex »

Σε ένα μπλόκο που με είχαν σταματήσει όταν είχα φτιαχτή πινακίδα που είπαν καλύτερα καθόλου παρά φτιαχτή. Γι αυτό και εγώ την έβγαλα τελείως και ηρέμησα +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ :D
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

VlackRider έγραψε:... Ή για να φτιάξω νεα πινακίδα "οχι της τροχαιας"... ...πόσο ειναι το πρόστιμο? :roll:
Με λίγα λόγια πλαστή πινακίδα, πας δικαστήριο για πταίσμα...
Δες εδώ στο ''ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ -ΑΠΟΓΡΑΦΗ Κ.Λ.Π''...
Αντικατάσταση νομίμων πινακίδων με άλλες παράνομες , Μετάθεση σε άλλο όχημα, άρθρο 90.3, κράτηση μέχρι έξι (6) μηνών και πρόστιμο μέχρι τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ.
Ακόμα και το διάφανο πλεξιγκλάς απαγορεύεται!
Μη ορατές πινακίδες (τοποθέτηση πλέξ-γκλας κ.λ.π.), μη αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα ή με μη αντανακλαστικό υλικό (πλην φορτηγών), άρθρο 90.4, 300 €.
Π0'ι'τάνα Ελλάδα, καθείς κάνει ό,τι γουστάρει, όπως γουστάρει κι όταν έρθει ενώπιον των συνεπειών τότε φταίει ο ''περίεργος'', η κακιά ώρα κτλ...και θέλετε να αλλάξουν τα πράγματα...!!! +:Think=+::-k :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Οπως σου είπαν και τα παιδιά απο πάνω λύσεις υπάρχουν πολλές. Εγώ ψηφίζω ilias
παρε μια πλαστικη βαση ,συνηθως υπρχουν κ διαφημιστικες απο διαφορα μοτο μάγαζα βιδωσε τη πινακιδα σου επανω στηριξε τη σε 4 σημεια και μετα βαλτη πανω στη θεση της ,!!
Εσυ όπως λές εχεις πλαστική βάση αλλά δεν είναι στερεωμένη επάνω της η πινακίδα(πχ πριτσινωμένη πάνω στο πλαστικό)

Anyway λύσεις πολλές και για κάθε μια φρόντισε να αναλάβεις τις ευθύνες σου όπως λεει κι ο προλαλήσας :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα....Help!!!

Δημοσίευση από VlackRider »

Το θεμα ειναι και να γινει η δουλεια νομιμα αλλα και να μη το κανω το moto καρναβαλι με γυφτοδουλειες...
Γιαυτο και ρωτησα την αποψη σας...

Οσο αφορα την νομοθεσια... Οι Ρωμαιοι λεγαν.. "Οσο περισσοτεροι νομοι σε ενα κρατος... τοση περισσοτερη διαφθορα"
Και εμεις οπως ξερετε ολοι...απο νομους αλλο τιποτα...

Και παλι σας ευχαριστώ ολους. :/abwave::)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα

Δημοσίευση από Solomon »

Ωραια αφου θέλεις να κάνεις όμορφη δουλειά και καθαρή αγόρασε απο ένα χρωματοπωλείο 4φαρδιές μεταλικές ροδέλες, άλλες τόσες λαστιχένιες και 2 μακριές βίδες και ξέγνοιασε μια και καλή απο το πρόβλημά σου χωρίς γυφτιές κλπ.

Στις υπάρχουσες τρύπες βιδώνεις μεταλική ροδέλα,λαστιχένια, πινακίδα, λαστιχένια, μεταλική. Κι είσαι έτοιμος!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλημέρα συμφορουμίτες....

μου ράγισε και εμένα η πινακίδα..

βέβαια με πετυχαίνει σε νομοι του μέρφυ Mode... μιας και στη δουλειάζ πήζω και το πρόγραμμα μου είναι 8πμ 8μμ καμια 15αρια μερες τωρα.....

στο παπί εχει καεί η η μπροστινή λάμπα και επειδή σχολάω αργά κυκλοφορώ μότο την μοτο.


χτες είδα οτι ράγισε η πινακίδα και είναι έτοιμη να κοπεί..απο το να την βγάλω τελείως εχω κάνει μασκαρά την μηχανή και έχω βάλει μεμβράνη που βάζουν στο φαγητό και την έχω τυλίξει...ορατή 10% αλλά δεν πέφτει !!!

σκέφτομαι να βάλω πλαίσιο πινακίδας αυτά τα πλαστικά απο πίσω και επίσης λέώ να βάλω πλεξι γκλας.

έχει κανείς κανένα γνωστό μαγαζί που να πουλάει τέτοια; δεν θελω να βάλω φιμε αλλά εχω δει ενα διάφανο που καθρεφτίζει αμα το κοιτάς απο πίσω και γενικά είναι ευδιάκριτη η πινακίδα (με ενδιαφέρουν μόνο να μη φαίνεται στις κάμερες).

ελπίζω να μην σας κούρασα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Ράγισε η πινακίδα

Δημοσίευση από JokeR »

καλυτερα βγαλτην και βαλτην κατω απο τη σελα... μη βαλεις τζαμι μπροστα... 800 ευρω κληση για παραποιηση στοιχειων... να μην την εχεις σε ορατο σημειο 300 ευρω προστημο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες