Προς κατόχους μοτο με abs

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από geos3 »

Και μακρυα να ειναι νομιζω οτι δεν θα᾽ναι προβλημα να του στειλω την μοναδα και να την επισκευασει, σωστα?
Πρεπει να εχει και την μηχανη εκει?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από jskf16 »

Kανονικα καλο ειναι να ειναι και η μηχανη , για να ειναι στο 100% του ελεγχου της.Και η μοναδα μονη νομιζω οτι γινεται.Περιμενε ωστοσο , μηπως καποιος απο εδω εχει καποια καλυτερη προταση εκει κοντα σου.

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από jim_fazer »

geos3 Εχεις ΠΜ για μαστορα :wink:
Θελει την μηχανη εκει γιατι θες και 3-4 εξαερωσεις μεχρι να στρωσει πληρως.

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από Vlasis »

Χτες μετα το σερβις που εκανα στη μηχανη στο Σταματη κατα την διαρκεια της δοκιμαστικης βολτας που εκανε μπλοκαρισε το ABS στον πισω τροχο.Δυστυχως ομως δεν ξεμπλοκαριζε ουτε με εξαερωσεις οποτε αναγκαστικα κατεβασε μοναδα και εγινε καθαρισμος. Ευτυχως ολα πηγαν καλα και το απογευμα ηταν ετοιμη.Να σημειωθει οτι ο ελεγχος του ABS και η αλαγη υγρων ειχε γινει τον περασμενο Ιουλιο. Επισης κατα διαστηματα πιεζα τα φρενα για να δουλευει το ABS οποτε η αιτια της βλαβης παραμενη αγνωστη.Φαντασου να το παθενα στην εκδρομη!!!!!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από Solomon »

Βλάση όταν λες μπλοκαρισε εννοείς ότι το abs δεν λειτουργούσε όταν πατούσες δυνατά πίσω φρένο (οπότε μπλοκαριζε ο τροχός) ή ότι το πάτησες κ έμεινε μπλοκαρισμενο συνεχώς (δεν ελευθερωνε η δαγκάνα).

Όντως πολύ άκυρο το πρόβλημα ρε γμτ κ του έκανες και περιοδικές ενεργοποιησεις..

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από Vlasis »

Στη δοκιμη που το εκανε ο Παυλος μπλοκαριζε ο πισω τροχος γιατι δεν ελευθερωνε το ABS με αποτελεσμα να μην γυριζει

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από Solomon »

Σαφές. Και σοβαρό θέμα σε ακινητοποιει εντελώς. Είσαι τυχερός πάντως. Κι ακόμη τυχερότερος κι ο Σταμάτης που δεν μπλόκαρε κάνα μπροστινό..

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από kokopete »

Με πόσα χιλιόμετρα κάνετε το τεστ ? Σε μένα το δοκίμασα σε πραγματικές συνθήκες πανικού πριν 1 μήνα και δούλευε. Επειδή άλλαξα υγρά φρένων πριν 3 μέρες, θέλω να δοκιμάσω το μπροστά, αλλά ψιλοχέζομαι.
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από fazernick »

ρε παιδια τι λετε τωρα???μπλοκαρει αν δεν το χρησιμοποιεις???και το πληρωνουμαι εμεις?δηλ ο μηχανικος επρεπε να το κανει serveice και να το κοιταει απο μονος του??

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ ετσι??και που να το δοκιμασω χωρις να φοβαμαι Αττικη οδο?το πισω παιζει παντως και ψιλοευκολα το μπροστα δεν ξερω....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από manos_mas »

κολλαει η μοναδα και δεν λειτουργει οπως πρεπει. δεν μπλοκαρει ο τροχος στα καλα καθουμενα αλλα αν πατησεις δυνατα φρενο σε ενα γλιστερο οδοστρομα ο τροχος θα μπλοκαρει σαν να μην ειχε ABS και μαλλον θα σαβουρωθεις.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από fazernick »

Χθες δοκιμαζα οσο μπορουσα γιατι φοβάμαι μην φαω καμια αλλα το μονο που εκανε είναι (εκτος από το να φρεναρει) ακουω και ένα δυνατο ΤΑΚ νομιζω από τα τακακια!

Αλλα όπως και εχει δεν πρεπει να ξεχεσω καποιον , τον μηχανικο ας πουμε που δεν μου το ειπε ποτε ?και την YAMAHA ολοι που δεν το εχει στην συντηρηση(εννοω ελεγχο κτλ)

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από fazernick »

Μετα απο συγκεκριμενη ερωτηση στον μηχανακο μου ειπε ναι κολλαει και θελει service αν κολλησει (200€)..αλλα μου ειπε οτι σε καθε Service το βαζει και το κοιταει να δει αν λειτουργει μοναδα και μου ειπε οτι ηταν οκ την τελευταια φορα που το ειδε.(μαλλον σε κανα tester)

Υποθετω δεν εχει σχεση αυτο με το αν ενεργοποιητε οταν γρεναρω μπροστα..και επισης τον ρωτησα αν επρεπε να ειχα ενημερωθει για να το κανω που και που ωστε να μην κολλησει και μου ειπε "υποτιθεται οτι το δουλευεις με το φρεναρισμα "-λες και εγω φρεναρω ολη την ημερα με πανικο κτλ...

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από manos_mas »

120 euro μου ειχε παρει εμενα

Άβαταρ μέλους
mikeviii
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2014, 15:12
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από mikeviii »

Αφου το διάβασα εδω... το προσπάθησα και εγω...στο πισω με επιτυχία...έκανε ενα τακ τακ και σαν δαγκωμα (ετσι υποθέτω πως κανει το ABS???) χωρις να μπλοκάρει ο τροχός...μπροστα φοβάμαι να το κανω :p

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προς κατόχους μοτο με abs

Δημοσίευση από marios91 »

Παιδια αυτο το προβλημα το παρουσιαζουν ολα τα s2 με abs? Η απλως ενα ποσοστο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες