Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αγαπητέ μου. Βρήκα μια τετράδα ιριδίου (ngk cr9eix) στα 40 ευρώ (με τα μεταφορικά μέσα) και τα πήρα. Μάλιστα είχα και μια μικρή έκπτωση απο ebay και μου βγήκαν όλα γύρω στα 35 (η αντιπροσωπεία μου χρέωνε 40 τα μαμά).
Τα μαμά τα βρίσκω στα 6 pounds (7,5 euro δλδ) το ένα, οπότε η διαφορά μου φάνηκε μικρή.
Anyway, εγώ θα τα βάλω και ότι γίνει. Μετά απο 5.000-10.000 km βλέπουμε πάλι... 8)

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από Jericho »

Τα έχω βάλει και εγώ, διαφορά στην απόδοση δεν είδα - απλά η τιμή τους ήταν καλή σε σχέση με τα εργοστασιακά και υπολογίζω να κρατήσουν περισσότερα χιλιόμετρα.

Όσον αφορά τέτοιες "μικροβελτιώσεις" (φίλτρα - μπουζί - κλπ) η μόνη διαφορά είναι στην ψυχολογία και στην τσέπη.

giwrgos2012
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 15:37
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από giwrgos2012 »

Εγώ έχω βάλει τα αντίστοιχα ιριδίου της DENSΟ. Τα έβαλα στις 20000 χλμ και τώρα που αισίως έχω 43000 χλμ δεν τα έχω αλλάξει ακόμα, μάλλον θα τα αλλάξω στις 50000 χλμ αφού κάνω 30000 μπορεί και στις 60000 δεν ξέρω. Δεν έχω δει καμιά διαφορά η αλήθεια είναι αλλά λόγω ότι θεωρητικά διαρκούν παραπάνω κάπου το είχα διαβάσει αυτό θα τα κρατήσω τόσο. Αλήθεια κάθε ποτέ αλλάζετε μπουζί;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από SoR_gr »

όλοι λένε ανα 10.000χλμ... προσωπικα στις 10.000 που τα αλλαζω τα βλέπω σαν καινούρια...

άλλοι τα κρατάτε παραπάνω;

giwrgos2012
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 15:37
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από giwrgos2012 »

Εγώ όπως είπα τα μπουζί ιριδίου που έχω βάλει τα έχω ήδη για 23000 χλμ και σκέφτομαι να τα αλλάξω στις 30000 μπορει και παραπάνω δεν ξέρω θα δείξει.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από τα μπουζί ιριδίου

Δημοσίευση από dimitris pap »

Αλλαξα μπουζί την Πέμπτη, είχα τα cr9eix και έβαλα τα μαμα cr9ek. Παρατήρησα μια αξιοσημείωτη μείωση της θερμοκρασίας λειτουργίας του μοτέρ, ακόμα και με τον καύσωνα!! Διαφορα στην απόδοση δεν παρατήρησα, τουλάχιστον μέχρι τις 5-6000 στρ., σε διαδρομές που κινήθηκα αυτές τις μέρες (πόλη, παραλίες).
Θεωρητικά τα ιριδίου δίνουν καλύτερο σπινθήρα και άρα περισσότερη θερμότητα στο θάλαμο καύσης, με αποτέλεσμα αν δεν υπάρχει και πιο πλούσιο μίγμα, μεγαλύτερη θερμοκρασία λειτουργίας κινητηρα!
Αλλα τόσο αξιωσημειωτη διάφορα?!!
Και βέβαια η εικόνα τους όταν τα έβγαλα ήταν προς το στεγνό ως προς την καύση...
Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι τετοιο αλλάζοντας από ιριδίου σε κανονικά εργοστασίου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες