Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Στους τετρακυλινδρους - τετραχρονους, οι κυλινδροι παντα εκρηγνυνται σε ζευγαρια. Τωρα αν δεν ειναι 1-4 και 2-3 τα ζευγαρια, αλλα 1-3 και 2-4, μπορει. Αλλα εχουμε εκρηξη, νεκρο χρονο, εκρηξη, νεκρο χρονο.

Για περισσοτερες πληροφοριες

http://auto.howstuffworks.com/search.ph ... ms=Engines

zalaros

Δημοσίευση από zalaros »

Κοντά είσαι :D οι παρακάτω φωτό δείχνουν τι γίνεται ακριβώς
Εικόνα
Εικόνα
Οι κύλινδροι κινούνται κατά ζευγάρια αλλά η έκρηξη γίνεται μία φορά σε κάθε κύλινδρο. Επειδή όμως μπορεί και να κάνω λάθος δεν επιμένω 8) :D

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Να επιμενεις Λαζαρε. Η συνηθισμενη αλληλουχια εκρηξεων ειναι αυτη που αναφερεις εσυ, ενας κυλινδρος τη φορα. Ρωτησα και εμαθα, ημουν λαθος :oops: .
Μαλλον αρχικα περιεγραψα, χωρις να το ξερω, το Big Bang :!: .

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Στον τετράχρονο κινητήρα αντιστοιχεί μια έκρηξη ανά 4 χρόνους λειτουργίας (εξ' ού και η ονομασία του). Οι χρόνοι λειτουργίας είναι αναρόφηση, συμπίεση, εκτόνωση, έξοδο καυσαυερίων.
Κάθε χρόνος λειτουργίας αντιστοιχεί σε μισή περιστροφή στροφάλου ή αλλιώς 180 μοίρες περιστροφής, άρα ένας πλήρης κύκλος απαιτεί 2 περιστροφές του στροφαλοφόρου άξονα ή αντίστοιχα 720 μοίρες περιστροφής....Με λίγα λόγια ο τετράχρονος κινητήρας παράγει έργο μόνο κατά το 1/4 του κύκλου λειτουργίας του. Αυτό όσο αφορά την λειτουργία του απλού μονοκύλινδρου τετράχρονου κινητήρα.

Στούς τετρακύλινδρους κινητήρες παραγωγής, ο χρονισμός γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε κάθε φορά ένας από τους κυλίνδρους να βρίσκεται σε μια από τις φάσεις λειτουργίας, άρα την δεδομένη στιγμή πάντα 2 κύλινδροι βρίσκονται σε κίνηση στην ίδια φορά, αλλά σε αντίθετη φάση λειτουργίας, όπως ακριβώς περιγράφει ο zalaros.
Έτσι έχουμε μια έκρηξη ανά μισή περιστροφή στροφάλου ή αλλιώς ένας κάθε φορά, πράγμα που δίνει στον τετρακύλινδρο κινητήρα αυτήν την ομαλή λειτουργία και την συνεχή απόδοση της δύναμης για την οποία φημίζεται.....ΟΧΙ όμως πάντα....

Σε αγωνιστικές εφαρμογές όμως που η τεράστια δύναμη πρέπει να βρεθεί τρόπος να περνάει πιο αποδοτικά στον δρόμο, αρκετές εταιρίες έχουν υιοθετήσει τον χρονισμό ανά ζεύγη. Σε αυτήν την περίπτωση, κάθε φορά οι 2 από τους τέσσερις κυλίνδρους βρίσκονται στην ίδια φάση λειτουργίας και αυτό γιατί οι σχεδιαστές θέλουν μεταξύ των εκρήξεων να υπάρχει κάποιο σεβαστό "κενό" δύναμης που επιτρέπει στον πίσω τροχό να ανακτήσει στιγμιαία την πρόσφυση πριν το επόμενο "χαστούκι" δύναμης...
Στην ουσία δηλαδή τότε έχουμε έναν τετρακύλινδρο κινητήρα που χρονίζεται έτσι ώστε να προσομοιάζει τον δικύλινδρο όσο αφορά την απόδοση της δύναμης και κυρίως την μεταφορά της στον πίσω τροχό...

Φυσικά στις αγωνιστικές εφαρμογές δεν μας πολυενδιαφέρει η βελούδινη λειτουργία, ούτε μας απασχολεί η παραγωγή αυξημένων κραδασμών (κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο στους κινητήρες παραγωγής), γιαυτό και μπορούν εύκολα να εφαρμοστούν τέτοιου είδους χρονισμοί...Αντίστοιχη λύση σε κινητήρες παραγωγής θα απαιτούσε την προσθήκη αντικραδασμικών αξόνων ή την ύπαρξη στροφάλων με βαριά αντίβαρα για το "πνίξιμο" των κραδασμών, πράγμα που θα μείωνε την ευστροφία και την απόδοση του κινητήρα και θα αύξανε το κόστος και την πολυπλοκότητα, γιαυτό και δεν εφαρμόζεται...
Εφαρμόζεται όμως ευρέος σε πολυκύλινδρους κινητήρες παραγωγής με διάταξη V (αλλά και στην F1...) όπου λόγω της αρχιτεκτονικής της V διάταξης οι παραγόμενες αντίρροπες δυνάμεις εξισορροπούνται πολύ καλύτερα

Τελικά nfot, ίσως και να είχες λιγότερο λάθος από ότι νόμιζες.... +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Κλασικα το εψαξα το θεμα με τισ τρυπεσ.Λοιπον ο πιο σωστος τροπος για καυσαναλυση ειναι οντως το τρυπιμα στις εξατμισεις δηλ,βαζοντας το μηχανημα κατευθειαν στα "εντοσθια" των κυλινδρων,τωρα ειναι αλλο θεμα αν η YAMAHA δεν εχει κανει by Default τις τρυπεσ οπως σε αλλεσ μηχανες..

Αυτα!!!Παντως το baby παει καλυτερα απο πριν.

ΑΣΧΕΤΟ,το προβλημα με τα ρουλεμαν τι γινειται(θα βρεθει καμμια λυση?),την εχω βγαλει την ταπα,μετα απο ποσα χλμ θελουν γρασαρισμα..Στειλτε μου το Link γιατι η ωρα ειναι αργα και που να κατσω τωρα να ψαχνω(Τεμπελης Ελληνας)

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
hobo
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ 01 Αύγ 2005, 12:55
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hobo »

Στο 1000 πάντως η ΥΑΜΑΗΑ έχει τις τρύπες.. :D

Πάρτε κανα 1000 βρε να σωθειτε
ότι πεις ... θα το πληρώσεις

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

Δημοσίευση από Kristallis »

Παιδιά ερώτηση,τωρα που εχω λυμένο το Fazer μου θελω να κανω τρύπες στον κάθε λαιμό της πολλαπλής εξαγωγής για να κανω μια σωστή καυσαναλυση.Γνωριζει κάποιος τι διάμετρο πρέπει να έχουν οι τρύπες για να μπει το μηχάνημα; Και αν υπάρχει πρόβλημα να τις κανω στην πίσω μεριά των λαιμων ή κάτω χαμηλά και απο την κάτω μεριά να τις καλύπτει Καρινα;

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

Δημοσίευση από Kristallis »

Κανεις που του εχουν τρυπησει λαιμους να βοηθησει λιγο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

Δημοσίευση από SoR_gr »

καυσανάλυση θα κάνεις μόνος σου;

εχεις μηχάνημα; αν εχεις , δες τι μέγεθος θέλει να μπουν στους σωλήνες για να καταλαβεις τι τρύπα θα χρειαστείς.

τωρα για το αν παίζει ρόλο που θα γίνουν οι τρύπες , δεν το γνωρίζω. όπως τόσα και τόσα μηχανάκια με καρίνα έχουν κάνει. νομίζω δεν πρέπει να σε απασχολεί.

αν δεν κάνω λάθος. Μετά τις τρύπες τις κλείνουν με βίδες. Το πολύ πολύ βάζεις βίδες "φρεζάτες" ώστε να μην ενοχλεί η κεφαλή της βίδας σε κάτι.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

Δημοσίευση από Kristallis »

Οχι δεν θα κανω καυσαναλυση εγω θα το παω στην Yamaha απλά επειδή τωρα εχω βγάλει τους λαιμούς ειπα να κανω εγω τις τρύπες και να βάλω καλές βίδες να μην σκουριάζουν και να τις κανω σε μέρος που δεν θα φαίνονται για να ειμαι σίγουρος ότι θα γίνουν σωστά και όπου θελω εγω και οχι όπως τους ειναι πιο εύκολο στην yamaha

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρύπημα εξατμίσεων για καυσανάλυση

Δημοσίευση από SoR_gr »

κάνε το ανάποδα.

πήγαινε το για καυσανάλυση και μετά αν δεν σαρέσουν οι τρύπες/βίδες τότε ασχολήσου με το αισθητικό/ποιοτικό κομμάτι των βιδών.

πάντως, το να πάρει κάποι συνεργείο φθηνές βίδες νομίζω είναι αμαρτία για το ίδιο το συνεργείο.

συνήθως φθηνές βίδες έχουν τα κινέζικα όπου εκεί γίνεται μαζική παραγωγή και κοιτάνε να γλυτώσουν κόστος απο παντού.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες