Ιταλία

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

16 Αυγούστου φεύγω για Ιταλία .Θα είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω Εξωτερικό με την μηχανή επίσης και πρώτη φορά στην Ιταλία +:Dancing=+:\:D/

Έχουμε προγραμματίσει να πάμε με την παρέα (ένα bmw gs800 και ένα KTM adventure) σε Βερόνα,Βενετία,Μπολζάνο,Κόμο ,Μιλάνο ,Περούτζια ,Φλωρεντία .Οι διανυκτερεύσεις θα είναι: 3 σε Βερόνα, 1 Μιλάνο προς Κόμο ,1 Φλωρεντία ,1 Περούτζια .

Θα ήθελα τις πολύτιμες βοήθειες σας σχετικά με οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα μου ήταν χρήσιμο για το ταξίδι .
Επίσης για όσους έχετε επισκεφτεί τα μέρη να μου πείτε πια είναι τα must που πρέπει να δω .Κάποιο καλό μέρος για φαγητό ,τι να προσέξω και ότι άλλο αποκτήσατε με την εμπειρία σας...... :mrgreen:
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

mars
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ 24 Ιαν 2005, 00:57
Model: -
Τοποθεσία: 2 έτη φωτός μακριά απ' τη φύση
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από mars »

Καλό δρόμο να έχετε!

Μερικά μικρά πράγματα που μπορεί να φανούν χρήσιμα:

1. Βενετία: Μην καθίσετε για καφέ στην πλατεία του Αγ. Μάρκου. Θα σας τον πιάσουν πολύ άσχημα.

2. Autostrada - Διόδια: Μπαίνοντας στην autostrada θα βρείτε διόδια. Μην περιμένετε να βρείτε υπάλληλο. Αναζητήστε το κουμπί για να πάρετε ένα κουπόνι. Με αυτό θα πληρώσετε στην έξοδο, είτε με κάρτα, είτε (μάλλον σπάνια ή ποτέ) σε υπάλληλο.

3. Μια πιστωτική ή χρεωστική κάρτα μπορεί να σας φανεί χρήσιμη σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν υπάλληλοι (διόδια, βενζινάδικα).

4. Θα πρότεινα σε περιπτώσεις που δε βιάζεστε, να αποφύγετε τις autostrada. Όχι γιατί έχουν τίποτα ή για λόγους κόστους, αλλά για να μη χάσετε τα πανέμορφα τοπία που προσφέρουν οι δευτερεύοντες ή επαρχιακοί δρόμοι.

5. Να πάρετε αδιάβροχα. Είναι σχεδόν αδύνατο να μη φάτε μπόρες.

6. Δεν ξέρω αν σκοπεύετε να πάρετε gps. Ωστόσο, καλού κακού προμηθευτείτε και έναν κλασικό χάρτη. Ποτέ δεν ξέρεις...

Αυτά τα λίγα μου έρχονται άμεσα. Καλά να περάσετε! :/abwave::)
Τα 'χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας
μ' ακολουθούνε σ' όποιο μέρος και να πάω
να 'χετε υπ' όψιν σας μια μέρα θα σας φάω
όλους εσάς όπου κοιτάτε τη δουλειά σας (ΜΠ)

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Ευχαριστώ mars .Και εγώ τέτοιου είδους συμβουλές θέλω :/abwave::)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
giorgos_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί 27 Ιούλ 2010, 17:34
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από giorgos_ »

εγώ θα άφηνα απ'εξω το Μιλάνο (μπορείς να πας άνετα κάποιο 3μερο-4μερο ,αεροπορικώς, να το περπατήσεις και να το δεις καλύτερα ,άλλωστε είναι μεγάλη πόλη) ,
και θα πρόσθετα μια μερα στο Como και να κάνετε μια γυρα τη λίμνη (μπορείτε να πάτε και στο Bellagio) ή μία μέρα στη Φλωρεντία όχι για την ίδια την πόλη ,αλλά για τη γύρω περιοχή της Τοσκάνης π.χ. Sienna (που οι περισσότεροι ,αναμεσά τους και εγώ , τη θεωρούν ομορφότερη) .

όσον αφορά τον εξοπλίσμο ,travel light ,
μόνο τα μοτοσυκλετιστικά και τα απαραίτητα (ουτε μπλουζακι παραπάνω ,κάπως έτσι μαζεύονται τα πράγματα) ,ειδικά αν θέλετε να κυκλοφορήσετε έντος
των περιοχών που αναφέρεις με τις μηχανές θα εκτιμήσεις την "ελαφρία" αίσθηση της μηχανής.

nuke
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 16:16
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από nuke »

19 φεύγω από πάτρα κ εγώ!

η διαδρομή είναι ancona-perugia-sienna-firenze-pisa-genova-milano-ancona, δε θα μπούμε autostrada παρά μόνο άμα δούμε ότι χάνουμε το καράβι στην επιστροφή.

δε θα μείνουμε pisa αλλά λίγο πιο πάνω lucca, λένε ότι είναι πολύ καλίτερα, οι διανυκτερέυσεις θα είναι στο περίπου όπως είναι η διαδρομή.

από rimini προς ancona είναι το χωριο του ροσεα tavullia και αριστερά της bologna είναι το maranello όπου βρίσκεται το μουσείο ferrari.νομίζω αξίζουν και τα δύο μια στάση για ένα εσπρεσακι

lucca-genova θα είναι παραλιακό κομμάτι που θα μπαίνουμε μέσα σε ψαροχώρια.ο ιταλός στο γραφείο μου είπε να φάμε fiorentina κάπου γύρω στη pisa και να πιούμε κιαντι.αδιάβροχα στάνταρ κ ένα κουτι καφέ να πίνουμε σαν άνθρωποι.


με ένα φίλο με 636 μπλε θα είμαι οπότε πολύ πιθανό να πιούμε καφέ firenze :D

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

giorgos
Για Μιλάνο λέμε και εμείς τελικώς να μην μπούμε καθόλου .Το Βellagio σημειώνεται, Σιένα θα περάσουμε για ένα καφέ και μια βόλτα μιας και είναι στον δρόμο μας για Περούτζια .Μετά την Ιταλία θα πάω Σέρρες για 15 μέρες πριν επιστρέψω Αθήνα .Οπότε αποσκευές θα έχω δυστυχώς αρκετές ,όσες λιγότερες μπορώ φυσικά αλλά υπάρχει και η γυναίκα στην μέση +:Brick wall=+:](*,) :mrgreen:

nuke
Το μουσείο είναι μια πολύ καλή ιδέα .Ελπίζω να μπορέσω να το προσθέσω στο πρόγραμμά μας .Δυστυχώς το πρόγραμμα μας είναι ανάποδο σε κατεύθυνση αλλά ελπίζω να σε πετύχω πουθενά στην μέση και να πιούμε ένα καφεδάκι :D
Αδιάβροχο δεν έχω και βλέπω όλοι το αναφέρετε +:Think=+::-k τόσο πολύ βρέχει στην Ιταλία ? Ξέρετε που μπορώ να βρω κάποιο φθηνό μιας και πρέπει να το πάρω χ2 ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από killervolos »

ALIEN-3- έγραψε:16 Αυγούστου φεύγω για Ιταλία .Θα είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω Εξωτερικό με την μηχανή επίσης και πρώτη φορά στην Ιταλία +:Dancing=+:\:D/

Έχουμε προγραμματίσει να πάμε με την παρέα (ένα bmw gs800 και ένα KTM adventure) σε Βερόνα,Βενετία,Μπολζάνο,Κόμο ,Μιλάνο ,Περούτζια ,Φλωρεντία .Οι διανυκτερεύσεις θα είναι: 3 σε Βερόνα, 1 Μιλάνο προς Κόμο ,1 Φλωρεντία ,1 Περούτζια .

Θα ήθελα τις πολύτιμες βοήθειες σας σχετικά με οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα μου ήταν χρήσιμο για το ταξίδι .
Επίσης για όσους έχετε επισκεφτεί τα μέρη να μου πείτε πια είναι τα must που πρέπει να δω .Κάποιο καλό μέρος για φαγητό ,τι να προσέξω και ότι άλλο αποκτήσατε με την εμπειρία σας...... :mrgreen:
- 2πλα κλειδια μηχανης, αποσκευων, λουκετων μαζι σου οπωσδηποτε
- πρασινη καρτα ασφαλιστικης εταιρειας
- οπωσδηποτε 1 εφεδρικη λαμπα, 1 σετ επισκευης ελαστικου κ μερικα ζιπακια-δεματικα (δεν πιανουν χωρο... και θα τα εκτιμησεις ιδιαιτερα αν τα χρειαστεις)
- αδιαβροχα anyway και αδιαβροχα γαντια επισης (καλο ειναι να εχεις 2 ζευγαρια γαντια μαζι σου... 1 καλοκαιρινο κ 1 αδιαβροχα), και αν εχεις σαμαρια και οχι πλαινες βαλιτσες καλο ειναι να εχεις κ αδιαβροχα καλυματα ή να εχεις τα πραγματα μεσα τους σε σακουλα.
- σωστη κατανομη των πραγματων σου, ωστε να μην αναγκαζεσαι να κατεβαζεις καθε μερα ολες τις αποσκευες απο την μηχανη σου (εφοσον θα φυλασσεται σε παρκινγκ του ξενοδοχειου)
- μην περιμενεις να φτασεις ρεζερβα στο τεποζιτο κ να φουλαρεις.... ποτε δεν ξερεις εκει στα ξενα που θα βρεις το επομενο βενζιναδικο
- τα περισσοτερα βενζιναδικα (ειδικα στην autostrada) ειναι self service... μην περιμενεις να σου ερθει μια σεξι ιταλιδα να σε ρωτησει τι θελεις... Σταματας, βαζεις μονος με την μανικα κ πληρωνεις στον υπαλληλο μεσα στο μαγαζι ή προπληρωνεις στο μηχανημα μεσω καρτας κ βαζεις μετα καυσιμο
- στις πολεις που θα διαμενεις, καλο ειναι να αφηνεις τη μηχανη στο παρκινγκ κ να κυκλοφορεις με τα Μ.Μ.Σ και τα ποδαρακια σου... θα ζησεις καλυτερα τον κοσμο της πολης, θα κυκλοφορησεις πιο ανετα κ χωρις αγχος που θα παρκαρεις με ασφαλεια
- λιστα με συνεργεια της ΚΤΜ και της BMW στην Ιταλια!!! χαχαχαχαχα +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/


Οσον αφορα τις πολεις που θελεις να πας
- βερονα 2 μερες ειναι υπεραρκετες
- φλωρεντια (την εχω αγαπησει κ δεν την χορταινω οσες φορες κι αν εχω παει) και γενικα τοσκανη 2 μερες ειναι οι ελαχιστες... εχει απιστευτες επαρχιακες διαδρομες που δεν τις χορταινεις... τα χωρια του Chianti ειναι φανταστικα με καμποσες ιδιωτικες καβες στα αμπελια στο δρομο που αξιζει να σταματας και να δοκιμαζεις (με μετρο παντα)
- περουτζια να συνδυασεις επισκεψη κ στην καστροπολιτεια της Ασιζης
- μιλανο για 3 ωρες ειναι υπεραρκετες για 1 καφε στο gucci cafe στην αγορα vittorio emanuelle στον duomo και τις αντιστοιχες φωτος
- Λιμνη Κομο και συνδυασμο την Σιρμεονε στη λιμνη Γκαρντα
- Βενετια 1 μερα γεματη ειναι αρκετη και η διαδρομη μετα προς Μπολζανο ειναι απιστευτη (απο το επαρχιακο δικτυο φυσικα) με την θεα των Δολομιτων
- Φανταζομαι θα επιστρεψεις απο ανκονα.... τοτε να συνδυασεις και μια ολιγοωρη επισκεψη στο μεσαιωνικο Σαν Μαρινο
- Πιζα περα απο τον κεκλιμενο πυργο, δε νομιζω να χρειαστεις πανω απο 2-3 ωρες
- Σιενα σιγουρα αξιζει να την ζησεις 1 μερα


Οπωσδηποτε να αποφυγεις την autostrada αν δεν εχεις προβλημα με τον χρονο.... ειναι βαρετη, ακριβη και οι ιταλοι οδηγοι αρκετα επικινδυνοι (τρεχουν αρκετα κ αλλαζουν λωριδες αποτομα κ συνηθως χωρις φλας). Το επαρχιακο δικτυο ειναι πολυ πιο ενδιαφερον για οδηγηση και τοπια, σταματας οποτε θες σε οποιο χωριουδακι γουσταρεις για εσπρεσακι κ πανινι, πιο οικονομικο λογω ανυπαρκτων ακριβων διοδιων, αλλα και πολυ πιο αργο λογω του οτι περνας συχνα μεσα απο κομωπολεις κ χωρια που εχουν συχνους κυκλικους κομβους (οχι φαναρια) και σε μερικα σημεια (λιγα μην ανησυχεις) ο δρομος μπορει να εχει λακουβες κ αλλες κακοτεχνιες

Αυτα... Καλα να περασεις κ να επιστρεψεις γεματος ομορφες εμπειριες κ απειρες φοτος να μας δειξεις
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

mars
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ 24 Ιαν 2005, 00:57
Model: -
Τοποθεσία: 2 έτη φωτός μακριά απ' τη φύση
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από mars »

killervolos έγραψε:- λιστα με συνεργεια της ΚΤΜ και της BMW στην Ιταλια!!! χαχαχαχαχα +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/
Υπερβολές του κίτρινου τύπου :twisted:
Τα 'χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας
μ' ακολουθούνε σ' όποιο μέρος και να πάω
να 'χετε υπ' όψιν σας μια μέρα θα σας φάω
όλους εσάς όπου κοιτάτε τη δουλειά σας (ΜΠ)

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από standgeo »

Παιδια καλα να περασετε και περιμενουμε ταξιδιωτικα και πολλες φωτο να γουσταρουμε και εμεις και να ταξιδεψουμε μαζι σας!!! :/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

killervolos

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ,έχω βγάλει πράσινη κάρτα για την μηχανή ρώτησα και το ασφαλιστή ισχύει και η οδική βοήθεια και η κλοπή ,πήρα και τηλ για την οδική σε περίπτωση μακρυά από μας μείνω πουθενά . Έβγαλα και μια κάρτα για το εξωτερικό για να ισχύει και το βιβλιάριο μου , αχρείαστη να είναι και αυτή . :/abwave::)
Δεν περνάνε οι μέρες όμως +:Brick wall=+:](*,)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Παιδια ξερει κανεις τι θερμοκρασιες εχει στις Αλπεις αυτον τον καιρο; με το καλοκαιρινο Bering θα ειμαι καλα η θα χρειαστω και κατι ακομα;
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Φίλος δεν έχω πάει προς τα 'κει ποτέ, αλλά με διάτρητο ΔΕΝ νομίζω να παλεύεται... :roll: :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
dim850
Δημοσιεύσεις: 731
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 19:37
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από dim850 »

Aς πω και εγω αν και ειπωθηκαν.
Με το διατρητο αν ανεβεις ψηλα ισως να κρυωσεις,αδιαβροχα οπωσδηποτε και απο ιδια εμπειρια στις Αλπεις, θα σου ελεγα να αποφυγεις τα φθηνα.
Βερονα το ειχα κανει μονοημερη εκδρομη απο Garda που εμενα νομιζω 1-2 μερες ειναι αρκετες στη Βερονα
αν πας Garda οπωσδηποτε Gardaland αλλα υπολογιζεις ολη τη μερα εκει.
Μιλανο το ειχα κανει μονοημερη απο Κομο που εμενα και θα προτιμουσα να ειχα κανει ακομη μια βολτα bellagio κτλ.
Μαρανελο μουσειο αξιζει το κοπο μια σταση.
Γενικοτερα θα ελεγα να αφιερωσεις μερες Φλωρεντια Σιεννα και γενικοτερα Τοσκανη.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Gardaland θέλουμε και εμείς να πάμε αλλά να δούμε αν προλάβουμε . Ξέρεις μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτά το βράδυ ? Έχω ένα αδιάβροχο από πάνω με επένδυση φλις από μέσα ελπίζω να φτάνει εάν το βάζω πάνω από το διάτρητο όσο αφορά το κρύο .Τελικώς ακυρώσαμε την μια μέρα διανυκτέρευση από της 3 στην Βερόνα και θα κοιμηθούμε στις Άλπεις .Και θα πάμε στην Como από το Μπολζάνο μέσω Άλπεων πιστεύω ότι η διαδρομή θα είναι τουλάχιστον φανταστική +:Dancing=+:\:D/

Στην Φλωρεντία έκανα λάθος στο πρώτο post έχουμε δύο διανυκτερεύσεις :D
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ιταλία

Δημοσίευση από ilias »

colori αδιαβροχο.δοκιμασμενο 5 συναπτα ετη. το σετ παντελονι μπουφαν κανα 40ε. το πηρες κ δε το ξερεις.κ θα εισαι καταστεγνος.
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης