Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από FZMAN »

Τελικά απότι φαίνεται θα το πραγματοποιήσω και φέτος το ταξίδι που ήθελα για το εξωτερικό.
Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται αλλά επειδή όσο πάνε και δυσκολεύουν τα πράγματα στην ζωή μας ίσως είναι κι απ΄τα τελευταία μεγάλα μου ταξίδια.
Ο προορισμός αυτού του ταξιδιού είναι η Μεγ. Βρετανία.
Μάζεψα όσες περισσότερες μέρες μπορούσα να πάρω άδεια, έκανα οικονομία όλο τον χρόνο και τελικά είμαι στο ευχάριστο σημείο αυτή την στιγμή να κάνω την αναγγελία του ταξιδιού μου.
Ξεκινάω λοιπόν απο Αθήνα στις 8/6 το πρωί μιας και το μεσημέρι αναχωρεί το καράβι απο Πάτρα για Ανκώνα.
Την επόμενη ημέρα 9/6 θα βρίσκομαι στην Ανκώνα και θα κινηθώ πρός τα σύνορα Ιταλίας -Γαλλίας στην πόλη SUSA όπου έμεινα και πέρσι στο ίδιο ξενοδοχείο ( φιλικό πρός τους μοτοσυκλετιστές).
Την επόμενη ημέρα 10/6 θα ξεκινήσω και αφού περάσω την πόλη BARDONECCHIA θα περάσω το τούνελ των 15 χλμ και θα βρεθώ στην Γαλλία όπου θα κατευθυνθώ πρός LYON,MACON,DIJON, και απο εκεί θα κατευθυνθώ πρός την πόλη BREVIADES μια μικρή πόλη δίπλα στην πόλη TROYES όπου και θα διανυκτερεύσω.
Την επόμενη ημέρα 11/6 θα ξεκινήσω με κατεύθυνση το CALAIS όπου και θα περάσω στην Μεγ. Βρετανία με το υποθαλλάσιο τρένο και φθάνοντας απέναντι στο FOLKESTONE καταρχήν θα πρέπει να οδηγώ αριστερά και στην συνέχεια θα κατευθυνθώ πρός το σημείο που θα μείνω το MILTON KEYNES περνώντας απ΄τις πόλεις ASHFORD, MAIDSTONE, και περιφεριακά του LONDON και περνώντας και απ΄το LUTON θα φτάσω στο ξενοδοχείο μου.
Σκοπός μου την επόμενη ημέρα 12/6 είναι να παρακολουθήσω το moto GP στο SILVERSTONE που έχει απόσταση περίπου 25 χλμ απ΄το ξενοδοχείο μου.
Σκοπός μου είναι εαν μπορέσω να πάρω το μετρό που περνάει απ΄την περιοχή που θα μένω και να επισκεφτώ έστω όσο μπορώ το Λονδίνο.
Την Δευτέρα 13/6 το πρωί θα ξεκινήσω να κατευθύνομαι βόρεια και αφού περάσω το NORTHAMPTON,το LEICESTER,το NOTTINGHAM, το YORK, το SUNDERLAND, το NEWCASTLE θα φτάσω στο EDINBURGH όπου και θα διανυκτερεύσω στην περιοχή KIRKCALDY λίγο βόρεια του EDINBURGH αλλά παραλιακά.
Την Τρίτη 14/6 θα ξεκινήσω πάλι πρωί πρωί και θα συνεχίσω να κινούμαι βόρεια περνώντας απο DUNDEE, ABERDEEN, INVERNESS και συνεχίζοντας ακόμα πιο βόρεια θα φτάσω στο βορειότερο σημείο της Βρετανίας το JOHN o' GROATS και απο εκεί στην πόλη THURSO όπου και θα διανυκτερεύσω.
Την Τετάρτη 15/6 θα βρίσκομαι ήδη στα HIGHLANDS και θα κινούμαι δυτικά πρός το DURNESS και απο εκεί νότια αλλά παραλιακά πρός ULLAPOOL και απο εκεί περνώντας όλα αυτά τα εκπληκτικά τοπία και τις λίμνες θα φτάσω στην πόλη OBAN και απο εκεί θα διανυκτερεύσω στο χωριό CRIANLARICH.
Την Πέμπτη 16/6 το πρωί θα ξεκινήσω με κατεύθυνση νότια πια και θα περάσω απο GLASGOW, και απο εκεί θα συνεχίσω παραλιακά στην πόλη AYR,DUMFRIES και συνεχίζοντας περνάω απ΄την πόλη CARLISLE με κατεύθυνση και προορισμό εκείνης της ημέρας το BLACKPOOL όπου και θα διανυκτερεύσω.
Την επόμενη ημέρα Παρασκευή 17/6 το πρωί δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα απλά θα επισκεφτώ το LEEDS, το MANCHESTER, το SHEFFIELD, το LIVERPOOL ή ότι προλάβω τελικά και θα επιστρέψω στο BLACKPOOL όπου και θα διανυκτερεύσω.
Το Σάββατο 18/6 το πρωί θα ξεκινήσω με προορισμό νότια και ανατολικά και αφού περάσω απο BIRMINGHAM, COVENTRY,OXFORD,θα φτάσω παραλιακά στο BRIGHTON και απο εκεί ανατολικά για το FOLKESTONE όπου θα πάρω το υποθαλλάσιο τρένο και θα περάσω στο CALAIS όπου και θα διανυκτερεύσω στην περιοχή COQUELLES.
Την Κυριακή 19/6 αναχωρώ απο εκεί το πρωί και κινούμενος ανατολικά θα περάσω απ΄τις πόλεις CAMBRAI,CHARLEVILLE-MEZIERES,METZ με προορισμό εκείνης της ημέρας το STRASBOURG.
Την Δευτέρα 20/6 αναχωρώ και απο εκεί και αφού κινηθώ νότια θα περάσω την πόλη COLMAR και αφού μπώ στην Γερμανία θα περάσω απο FREIBURG με κατεύθυνση ανατολικά και την λίμνη KONSTANZ της Ελβετίας και απο εκεί κατεβαίνοντας νότια θα περάσω απ΄το κρατίδιο του LIEGHTENSTEIN και απο εκεί συνεχίζοντας ακόμα πιο νότια θα περάσω απο LUGANO και θα καταλήξω για εκείνη την ημέρα στο COMO όπου και θα διανυκτερεύσω
Την Τρίτη 21/6 θα αναχωρήσω νωρίς το πρωί με κατεύθυνση το MILANO,PARMA, MODENA,BOLOGNA και τελικό προορισμό την Ανκώνα όπου και θα επιβιβαστώ το μεσημέρι στο πλοίο για επιστροφή στην Ελλάδα
Την Τετάρτη 22/6 θα βρίσκομαι στην Πάτρα με προορισμό τελικό του ταξιδιού την άτιμη Αθήνα.
Αυτό λοιπόν έχω σχεδιάσει να είναι το ταξίδι μου που υπολογίζω να φτάσει τα 8000 περίπου χλμ.
Εννοείται πως και σ αυτό το ταξίδι μου θα με συνοδέψει η κουκλάρα μου το καλό και πιστό μου FAZER.
Ήδη βρισκόμαστε σε φάση προετοιμασίας και οι δύο και πιστεύω στις 8/6 το πρωί να ταξιδεύουμε και οι δυο περίφανοι.
Πιστεύω πως στις 23/6 θα σας γράφω για άλλο ένα εκπληκτικό ταξίδι.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Νο3

Δημοσίευση από leras »

με το καλο να πας και να γυρισεις Γιωργο
καλους δρομους και καλα χιλιομετρα ναχεις :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Νο3

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Μην ξεχάσεις μια μπυρίτσα στο θρυλικό καφέ...

Εικόνα

Εικόνα

Καλά χιλιόμετρα στις ρόδες σου... :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Νο3

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Σου εύχομαι καλό δρόμο και με το καλό να γυρίσεις! Εύχομαι επίσης να μην σταματήσεις ποτέ να κάνεις τουλάχιστον ένα μεγάλο ταξίδι κάθε χρόνο! Ελπίζω κάποτε κι εγώ να πραγματοποιήσω ένα! +:Think=+::-k Καλά χιλιόμετρα και πολλές φωτό ..!!.. :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από Vallinor »

Φιλε μου μεσα απο την καρδια μου να εχεις ενα υπεροχο ταξιδι οπως το επιθυμεις και το ονειρευεσαι...... Περιμενουμε φωτο μπας και παρουμε μια απειροελαχιστη γευση
Live for nothing or die for something??

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από standgeo »

Αντε με το καλο!!! Να πας να το ευχαριστηθεις να γεμισεις εμπειριες και ομορφες εικονες! Οταν με το καλο γυρισεις γραψε ενα ακομη υπεροχο ταξιδιωτικο οπως τα προηγουμενα να παρουμε και εμεις μια γευση απο αυτην την απιστευτη εμπειρια σου!!
Καλο δρομο!!! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από ilias »

καλο δρομο να εχεις :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από FZMAN »

Μόλις πριν λίγες ώρες λοιπόν ολοκληρώθηκε το εκπληκτικό ταξίδι μου διάρκειας 14 ημερών και 7300 χλμ.
Ταξιδιωτικό και φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από standgeo »

Καλως ορισες!!!! Αναμενουμε για να ταξιδεψουμε και εμεις με τις εικονες και τις περιγραφες σου!!! :D

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Η μεγαλη ωρα πλησιαζει Νο3

Δημοσίευση από Themis_81 »

Περιμενουμε εικονες ! ! !!
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης