mountain bike sizing

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

mountain bike sizing

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μετά απο καιρό, αποφάσισα να αγοράσω ένα mountain bike, για να το χρησιμοποιώ ως μέσο άθλησης. Κατόπιν συνοπτικής έρευνας, μου άρεσε πολύ το trail sl4 της cannondale, αλλά προβληματίζομαι για το μέγεθος. Το ύψος μου είναι 1.78 και οι μισοί μου λένε οτι είμαι Medium, ενώ οι άλλοι μισοί Large. Έχω ανέβει πάνω σε ένα Large, αλλά το κατάστημα δεν είχε Medium ώστε να μπορέσω να τα συγκρίνω.
Επομένως οποιαδήποτε γνώμη απο όποιον έχει μια ιδέα απο ποδήλατα και θέλει να βοηθήσει, είναι καλοδεχούμενη!!!

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από eddiekayak »

Ερώτηση, θα κάνεις Off - Road διαδρομές?
Αν ναι, πάω πάσο! Αν όχι, κοίταξε και την κατηγορία trecking!
Έχουν λεπτότερο λάστιχο (άρα μικρότερη τριβή & αντίσταση) και είναι καλύτερα για μεγάλες αποστάσεις.
Επίσης μπαίνεις και σε πατημένο χωματάκι...

Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να κάθεσαι όρθιος στο σκελετό μπροστά απ' την σέλα και τα @@ :mrgreen: ίσα ίσα να ακουμπάνε εκεί.
Να ξέρεις ότι στο 99% των περιπτώσεων, στο trecking είσαι ένα νούμερο μικρότερο!
π.χ. εάν θέλεις Mountain Large, θέλεις trecking Medium.
Εγώ είμαι 1,80 και ήθελα Medium στο Trecking !

:/abwave::) :/abwave::)
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Φίλε τελικά στο πώς θα μου βγει η χρήση...δεν είμαι πλήρως κατασταλαγμένος. Απλώς πάντα είχα ως απωθημένο ένα off-road μηχανάκι (mx ή enduro) και μια που δεν το βλέπω να πραγματοποιείται σύντομα, είπα να το ρίξω στο ποδήλατο που είναι και πιο οικονομικό.
Και γενικότερα βλέπω οτι σε πολλούς που τους αρέσουν οι μοτοσικλέτες, ασχολούνται και με το ποδήλατο, οπότε είπα να το δοκιμάσω και εγώ.

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από eddiekayak »

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Είμαι ένας απ' αυτούς....
FZ8S
Εικόνα

The Great
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 04 Οκτ 2006, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Aθηνα-Αιγαλεω
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από The Great »

..και επισης με το mountain μπορεις να πας βουνο..ΚΑΙ δρομο...
ενω με το trecking πας μονο δρομο... βουνο...ΔΕΝ !!!

Στο ερωτημα σου τωρα, και εγω περιπου στο ιδιο υψος ειμαι και εχω βολευτει μια χαρα με το Large..
Aλέξανδρος.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

The Great έγραψε: Στο ερωτημα σου τωρα, και εγω περιπου στο ιδιο υψος ειμαι και εχω βολευτει μια χαρα με το Large..
Ρε συ μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μεγέθη στα κ%$*ποδήλατα. Το κακό είναι οτι δεν έχω βρει medium σε κατάστημα να το δοκιμάσω, ώστε να το συγκρίνω άμεσα με το Large, στο οποίο έχω ανέβει. Και στην cannondale τα μεγέθη είναι γενικά πιο μικρά απο τις υπόλοιπες εταιρείες (17" αντί για 18" το Μ και 18.7 αντί για 20" το L) Απο την άλλη να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και να το πάρεις απο νετ χωρίς να έχεις πρώτα ανεβεί πάνω, δεν παίζει...

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από eddiekayak »

Ομολογώ πως δεν τα είχα ξαναδεί τα συγκεκριμένα!
Που παίζουν σε τιμή ?
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Νομίζω οτι είναι αρκετά γνωστή εταιρεία. Οι τιμές παίζουν αρκετά, αλλά το καλό είναι οτι τα μοντέλα του προηγουμενου έτους είναι 150-200 ευρώ φθηνότερα. Εγώ βρήκα το trail sl4 του 2012 στα 650 (αν και οι αποκλίσεις είναι απίστευτες απο κατάστημα σε κατάστημα πχ απο 650 έως 780... (για το μοντέλο του 2012 πάντα, γτ του 2013 που θα έρθουν σε λίγο καιρό είναι στα 900...))

http://www.cannondale.com/

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από spiroslfc »

καλησπερα εισαι σε υψος αναμεσα απο L και M.τωρα απο εταιρια σε εταιρια αλαζει λιγο το μεγεθος.μπορει σε μια εταιρια να σου κατσει το L και σε αλλη το M.της ιντεαλ ειναι λιγο μεγαλυτερα τα μεγεθη θες Μ,της specialized θες L. πρεπει να πας να δοκιμασεις αυτο που θες.για τα cannondale δε ξερω :) βρες το σε Μ και δοκιμασετο,πως σου ''καθοταν'' το L?το ενιωθες μεγαλο να απλωνεσαι? οσο για τη χρηση αν θες λιγο χωμα λιγο ασφαλτο βαζεις λαστιχα 50-50 και παει σε πατημενους δασικους και ασφαλτο,αν θες μονο χωμα χωματινα και ψιλοπαιδευσαι ασφαλτο,αν σου αρεσει και θες μονο ασφαλτο βαζεις ασφαλτινα λαστιχα στο ποδηλατο και πας (σαν το treking ομως δεν ειναι).
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μακάρι να βρω το Μ και να το δοκιμάσω αλλά σε όλα τα καταστήματα που έχω πάει μέχρι τώρα, μόνο L τους έχουν μείνει. Η αλήθεια είναι οτι στο L που ανέβηκα, μου φάνηκε αρκετά "μπόλικο", αλλά το κακό είναι ότι είχα να ανέβω σε ποδήλατο απο τα 12 και μου φάνηκε οτι άλλαξαν πολλά απο τότε (είμαι 28...). Στο rockhopper της specialized που ανέβηκα, το L (19") μου έκατσε πιο καλά, αλλά το sl4 ρε γμτ είναι πολύ πιο όμορφο και μου έχει καρφωθεί, ειδικά στο άσπρο-πράσινο είναι κουκλί!!! Το κουφό είναι οτι το 1.78 είναι το σημείο μετάβασης όλων των εταιριών απο το Μ στο L, οπότε μάλλον μετά θα παίζει το μήκος χεριών-ποδιών-κορμού (δλδ άντε βγάλε άκρη).

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: mountain bike sizing

Δημοσίευση από spiroslfc »

γιαυτο ειπα και γω οτι εισαι αναμεσα σε L και M.και αναλογως την εταιρια που θα επιλεξεις παιζει το μεγεθος.επειδη εχω αλαξει δοκιμασει μαρκες και ποδηλατα λεω την γνωμη μου. οταν αγορασα ενα καινουριο specialized fs πηρα XL μου καθοταν καλυτερα (ειμαι λιγο πιο ψηλος απο σενα και κανονικα καβαλαω L.) ειχα και το rockhopper παλι σε XL ειχα scott και ηταν L. ειχα ideal το L-51 μου ηταν ψιλομεγαλο το M ηταν καπως καλυτερο.τωρα εχω specialized L ειναι λιγο πιο ''μαζεμενο''αλλα ειναι κατεβασιαρικο και για τα μονοπατια θελεις λιγο πιο μικρο μεγεθος βολευει καλυτερα. τωρα cannondale δεν εχω καβαλησει δε ξερω :) αν δε βρεις να δοκιμασεις σε θα προτεινα Μ.η μπες εδω σε αυτο το σαιτ ειμαι και γω εκει και γραψε σαν θεμα ρωτα τα παιδια να σου πουν για το μεγεθος περι της cannondale η αν εχει κανενα απο τα παιδια να βρεθειτε να το δοκιμασεις. http://www.cyclist-friends.gr/
Ολα ειναι δρόμος

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης