Riding School 2

Οι συναντήσεις μας στην πίστα και στα track days
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

Μετά την εκμάθηση του χειρισμού της μοτοσυκλέτας ήρθε η ώρα για τη συνέχεια. Είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να διαβάζουμε το δρόμο και ειδικά τις άγνωστες στροφές, να μπορούμε να αποφύγουμε τα εμπόδια και να αναγνωρίζουμε τη σωστή κλίση του δρόμου. Όλα αυτά θα τα διδαχθείτε στο Riding School 2 το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 15-16 Οκτωβρίου στο Auto Festival. Απαραίτητος εξοπλισμός είναι, κράνος, μπουφάν, γάντια, μπουφάν και παντελόνι cordura ή δέρμα.

Για τα μελη της λεσχης το κοστος ειναι: 120ευρω
Για τους φιλους της λεσχης το κοστος ειναι: 140ευρω


Σας γράφω αναλυτικά τι διδάσκεται:

Επισκόπηση Riding 1 Επανάληψη της αλληλουχίας του Riding 1
, με έμφαση στη στάση σώματος, καθώς αποτελεί κρίσιμη προϋπόθεση για το υπόλοιπο της ημέρας

· Εναλλαγή κλίσης σώματος και μοτοσυκλέτας Πως μπορούμε να αλλάξουμε την η κλίση της μοτοσυκλέτας σε σχέση με το δρόμο χρησιμοποιώντας το σώμα μας.

· Apex – η σημασία του για κάθε στροφή
Ποιο είναι το σημείο εκείνο της στροφής μέσω του οποίου διακρίνουμε αν έχουμε σωστή γραμμή ή όχι- πόσο σημαντικό είναι για την ασφάλειά μας.

· Αναγνωρίστε το σημείο όπου θα ξεκινήστε τη στροφή σε άγνωστη διαδρομή
Πως θα αναγνωρίζετε με σαφήνεια το σημείο όπου πρέπει να ξεκινήσετε να στρίβετε, ακόμη και αν πρόκειται για μια στροφή που συναντάτε για πρώτη φορά.

· Κλίσεις του οδοστρώματος – πως διαφοροποιείται η οδήγησή μας
Η σημασία των κλίσεων του οδοστρώματος (ρήσεις, ανηφόρα, κατηφόρα), ποιες είναι οι ενέργειες που πρέπει να κάνουμε.

· Εμπόδιο μέσα στη στροφή – τεχνικές για να αποφύγετε και να παραμείνετε στο δρόμο
Ένα εμπόδιο ή νερά μέσα στη στροφή μπορεί να έχουν απρόβλεπτες συνέπειες Πως τα αντιμετωπίζουμε, πως παραμένουμε ψύχραιμοι και τί χρειάζεται να κάνουμε για να παραμείνουμε στο δρόμο.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

Οσοι θελετε να συμμετασχετε δηλωνετε εδω το ενδιαφερον σας , να το κανονισουμε ,στη λιστα εδω θελω ημερομηνια που επιθυμειτε σε pm μου στελνετε κινητο- ονοματεπωνυμο και τυπος μηχανης.

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από Alex »

αρα προσπαθουνε να το κανουν σαν το καλιφορνια με λεβελ γιατι μεχρι περσι το ραιντινγκ ηταν ενα μαθημα.αρα το κοψανε το ραψανε και κανουν τρελη αρπαχτη! γιαυτο η ναγια μου ελεγε ναι οκ αλλα δεν τρελαθηκα δεν μου ειπαν εκεινο το αλλο...κακος δεν μας ενημερωσαν απο την αρχη οτι θα εχει 2 λεβελ.δεν το εχει δει η ναγια ακομα και τον συμπαθησε πολυυυ τον χουντρα τωρα θα τον αποθεωσει! :twisted:
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: :lol: ....το θεμα ειναι οτι το ενα σας ξυνιζει το αλλο σας πεφτει ακριβο.....εεεεεεε :mrgreen: , δε σας βρισκω πουθενα :D

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε ενημερωσουν :twisted: αλλα περυσι που ηταν εδω ολη η ομαδα και ημουν μαζι τους , ολα ηταν υπο σκεψη ακομα και νωπα , τιποτα σιγουρο (...θα στο λεγα :lol: ), .....το σιγουρο ειναι οτι το RS θελει να πλησιασει ποιο πολυ (οσο γινεται) στη καθημερινοτητα του αναβατη.Θελουν να το προχωρησουν!! Και απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οτι θα εχει και μελλον , εν τελει.

Το δε μου ειπαν εκεινο το αλλο ειναι ΑΚΡΩΣ σχετικο με το επιπεδο του αναβατη...μπορει καποιος να φτασει στο CCS II και να πει το ιδιο , και αυτο επειδη για καποιο λογω ειναι τοσο διαβασμενος που ισως να το καλυβε το CSS IV , αλλα δε γινετε ΟΛΑ εχουν μια ιεραρχια , παρακολουθουμε τα σχολεια με σειρα.

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από Alex »

γιαννη το ξαναλεω ειναι αρπαχτη και ολα τα αλλα ειναι απλα μακακιες.το riding οταν ο φιλος χουντρας ειχε το 0300 ηταν ενα λεβελ ενα μαθημα μια μερα και τελος.ηταν μια περιληψη λιγο απολα του καλιφορνια. μετα αμα ηθελε καποιος μπορουσε να κανει το καλιφορνια 1.2.3.κλπ κλπ αλλα το riding στα ελεγε ολα απο λιγο.

τωρα το καλιφορνια το εχουν παρει αλλοι μαζι με τους εκπεδευτες οκ? παραμενει ως ειχε με λεβελ 1,2,3 κλπ

το riding λοιπον το πληρωνουμε τοσο επιδει θα σου πουνε λιγο απ ολα.εγω εκανα το riding το 2007 και μου ειπαν για απεξ πχ κατι που στη ναγια δεν αναφερανε καν.επρεπε λοιπον να ενημερωσουν πριν κανουν οτιδηποτε και οχι να τα λενε μισα.

δεν εχω κατι μαζι σου απλα εχω βαρεθει να με δουλευουν οι διθεν επαγγελματιες της μοτοσηκλετας στην ελλαδα σε ολους τους τομεις και να προσπαθουν να τα παρουν με αρπαχτες και μονο! απο σχολεια , μηχανικους , λιανικη ολοι.
αυτα και πολλα φιλακια και τελος
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
Spirtoulis
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 06 Μάιος 2010, 15:58
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από Spirtoulis »

jskf16 έγραψε: :lol: :lol: ....το θεμα ειναι οτι το ενα σας ξυνιζει το αλλο σας πεφτει ακριβο.....εεεεεεε :mrgreen: , δε σας βρισκω πουθενα :D
Βρε Γιαννάκη μου ... 180ευρώ το 2007 πλήρωσε ο Αλεξ...και 180ευρώ και εγώ το 2011 και μου είπαν τα μισά... :/abwave::) όχι πες μου γκρινιάζω άδικα :lol: :lol:

jskf16 έγραψε:το σιγουρο ειναι οτι το RS θελει να πλησιασει ποιο πολυ (οσο γινεται) στη καθημερινοτητα του αναβατη

:/abwave::)
Δηλαδή εγώ στην καθημερινότητά μου που ταξιδεύω 70 χλμ για να πάω για δουλειά δεν στρίβω? μόνο ευθεία πηγαίνω ??
__________________________________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=HQWkJyjw ... ture=share

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

Kαθημερινοτητα εννοω τα εμποδια , φυσικα και μη , κρυμενες παγιδες , κινηση μεσα στη πολη και αλλα πολλα και οχι μονο apex , pivot steering , panic button και αλλα ποιο εξειδικευμενα που και αυτα α μη τι αλλο εχουν χρηση στη καθημερινοτητα μας αλλα ισως οχι τοσο εντονα καποια απο αυτα!!

Και παλι καλα να λετε που με τη λεσχη πληρωναμε και λιγοτερα και απο εξοπλισμο επισης , αλλοι εχουν φαει χτυπους :mrgreen:

Καταλαβαινω αυτο που περιγραφεται οτι σας ενοχλει :D , μη νομιζετε πιστευω οτι και αυτοι το βλεπουν , ελπιζω :!:

.....φιλια , ομορφοπαιδα </>4

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

οποιος θελει ιδιαιτερο μαθημα για κινηση μεσα στην πολη...
κανω καθε μερα με τιμες προσιτες... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
εκει να δεις σημεια(λακουβες) και τερατα(ταριφες)...
εκει να δεις το απροβλεπτο και το επικινδυνο...
το προφανες να ειναι η τελευταια επιλογη σου...
το πιο κουλο να ειναι η καλυτερη δυνατη λυση...
ειλικρινα για μεσα την πολη τα μαθηματα απο καποιους θα σε βαλουν απλα σε ενα τρυπακι να εισαι λιιιιιγο πιο προσεκτικος...
οπως σε ολα τα πραγματα,η γνωση ερχεται με την εμπειρια και την καθημερινη επαφη....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

Nα συμπληρωσω για το φιλο μου τον Αlex και οχι μονο....για να μη μου πει δε του το ειπανε :lol: , πλακα κανουμε!!

Οτι υπαρχει και το PRIVATE TRAINING Μια ημέρα με τον Θανάση Χούντρα. Εξατομικευμένη εκπαίδευση στα στοιχεία του Riding School. Συμμετέχουν έως δύο άτομα ανά ημέρα.
Τοποθεσία: Auto Festival.Το κοστος ειναι καπως υψηλο :mrgreen: ....αν υπαρξει ενδιαφερον θα το δουμε :D

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από aspan »

εγω μια χαρα το βρισκω, δεν βρισκω κατι λαθος στο να υπαρχουν και αλλα επιπεδα.
δεν καταλαβαινω τι σε χαλαει το να βγουν και αλλα επιπεδα στο μελλον σε κατι που το ζηταει ο κοσμος, γιατι προφανως αν δεν υπηρχε ενδιαφερον δεν θα υπηρχαν και τα παραπανω επιπεδα

στο συγκεκριμενο riding school ειδα και οδηγους με παπια τρικυκλα κτλ που σιγουρα δεν θα μπορουσαν να το κανουν στο CSS και Μεγαρα, και σιγουρα κατι εμαθαν και θα μαθουν και το 2ο επιπεδο, το οποιο σιγουρα βοηθα στην οδηγικη ασφαλεια
και η τιμη δεν ειναι ακριβη για να το αποκαλεσεις αρπαχτη ...
ας δουμε και λιγο τα πραγματα απο τη θετικη τους μερια
απο τη μια υπαρχει η μιζερια οτι τιποτε δεν γινεται μεσα αλλα μονο εξω, και απο την αλλη η καχυποψια αν γινει κατι
αμαν πια
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Εγω το σκεφτομαι να συμμετασχω μιας και εχω κανει το RS1 και το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο οπως στο CSS.

Σιγουρα ο χωρος ειναι μικρος για μοτοσυκλετες 600cc και πανω....αλλα αυτα που σου δειχνουν δεν ειναι οτι ισως δεν τα ξερεις. Ισως τα ξερεις και τα κανεις ενστικτωδως, ισως τα κανεις λαθος, ισως δεν τα εχεις επεξεργαστει καταληλα.

Παντως να ενημερωσω για το "καλως εχει" οτι η ανεξαρτητη συμμετοχη ειναι στα 160€ μιας και μου εστειλαν e-mail!!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Mεσα για το Σαββατο 15/10/2011.....
Οι ημερομηνιες ποτε θα κλεισουν, αν τυχον προκυψει κατι και χρειαστουμε αλλαγη για την επομενη μερα? :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

...οταν εχεις εμενα να μη σε νοιαζει τιποτα :!: :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από jskf16 »

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ για τη 15η ή 16η Οκτωβρίου στο Auto Festival:

1.dimitrisfz , εξοπλισμο εχει , η συμμετοχη του δηλωθηκε , 15/10

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Riding School 2

Δημοσίευση από dimitrisfz »

</>4 </>8 :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πίστα-Track days”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες