Βαλιτσες πλαϊνες

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skevakis
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 20:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: τριαλωνια Κισσάμου χανιά
Επικοινωνία:

Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από skevakis »

Σας αρέσουν τα βαλιτσάκια μου; πείτε μου τι γνώμη σας; ετοιμάζομαι για βόλτα με παρέα ελπίζω να με βολέψουν


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Πές ρε αδελφε δυο λόγια. Χωρητικότητα, φράγκα, από ποιο μαγαζί, αδιαβροχοποίηση, αυξομειούμενος όγκος κτλ...Ωραίες μου φαίνονται και σχετικά σκλΕρές, αλλά με μειωμένη χωρητικότητα... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από standgeo »

Με το θεμα εξατμισης τι λεει? Δεν ειναι πολυ κοντα στη βαλιτσα? Τουλαχιστον ετσι φαινεται στη φωτο.

Άβαταρ μέλους
skevakis
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 20:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: τριαλωνια Κισσάμου χανιά
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από skevakis »

Jo.Da. έγραψε:Πές ρε αδελφε δυο λόγια. Χωρητικότητα, φράγκα, από ποιο μαγαζί, αδιαβροχοποίηση, αυξομειούμενος όγκος κτλ...Ωραίες μου φαίνονται και σχετικά σκλΕρές, αλλά με μειωμένη χωρητικότητα... :/abwave::)
λοιπόν κόστος κάθε βαλίτσας 10ευρο κόστος βάσης σε μάστορα 15 ευρό και ένα σπρέι μαύρο χρώμα που το είχα συν δυο ευρο οι βίδες, χωρητικότητα 15 λίτρα περίπου η μια! από κινέζικο μαγαζί βγαίνει και ποιο μεγάλη 20 λίτρα περίπου αλλά δεν της ήθελα δεν μου άρεσαν και συν 2 ευρό η μια!!!!!!! είναι γυναικείο νεσεσέρ! τα αυτοκόλλητα τα έβαλα εγώ! ωραία η πατέντα;

Άβαταρ μέλους
skevakis
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 20:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: τριαλωνια Κισσάμου χανιά
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από skevakis »

standgeo έγραψε:Με το θεμα εξατμισης τι λεει? Δεν ειναι πολυ κοντα στη βαλιτσα? Τουλαχιστον ετσι φαινεται στη φωτο.
κανένα πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα καουν και προσεχε οχι απο το τελικο , αλλα απο τα ζεστα καυσαερια αν μεινεις σταματημενος , αρκετοι την εχουν πατησει , ειδικα αμα ειναι και απο cordura ή κανα πλαστικο το υλικο εχε το νου σου!! Σηκωσε τες ποιο πανω ...ειναι παρα πολυ χαμηλα ....

15 λιτρα ειναι παρα πολυ μικρες , εκτος και εαν εισαι μονος σου.

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από lefteris489 »

δεν ξέρω αν είναι ευρύχωρες...όμορφες...βολικές...αν θα καούν και λοιπά....
πάντως σίγουρο είναι ότι είναι τρελή πατέντα...Α ρε Έλληνα με τις πατέντες σου... +:Dancing=+:\:D/
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
skevakis
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 20:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: τριαλωνια Κισσάμου χανιά
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από skevakis »

jskf16 έγραψε:Θα καουν και προσεχε οχι απο το τελικο , αλλα απο τα ζεστα καυσαερια αν μεινεις σταματημενος , αρκετοι την εχουν πατησει , ειδικα αμα ειναι και απο cordura ή κανα πλαστικο το υλικο εχε το νου σου!! Σηκωσε τες ποιο πανω ...ειναι παρα πολυ χαμηλα ....

15 λιτρα ειναι παρα πολυ μικρες , εκτος και εαν εισαι μονος σου.
Μόνος μου θα είμαι και γιαυτό πείρα της μικρές! Το υλικό είναι το ίδιο με τις βαλίτσες με ροδακια! Δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο θέμα να καούν ούτε καν ζεστενεται! Αν και θα μπορούσα να την βάλω ποιο ψηλά! Θα πάρω και της μεγάλες και θα της φτιάξω από την αρχή ποιο ψηλά όταν θα είμαι διπλός

ggramme
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 19:55
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από ggramme »

Πλαινά σαμάρια ή μπαγκαζιέρες πλαινές? Άκουσα ότι οι βαλίτσες κάθονται πολύ πίσω και σου χαλάνε την ισορροπία σε ταξίδι ενώ τα σαμάρια έρχονται πιο μπροστά και μαζί με ένα μεγάλο tankbag έρχεται και δένει καλύτερα η κατανομή βάρους.. Καμιά ιδέα κανένας σας από αυτά που έχει χρησιμοποιήσει? (μιλάω για το FZ6 του '05)
NEVER RIDE FASTER THAN YOUR ANGEL CAN FLY

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από jskf16 »

Μπαγκαζιερες μακραν τι συζηταμε τωρα ??? Το χρημα ομως κανει κουμαντο , και εαν μπορεις παρε τις.Τα περι ασταθειας πολλες φορες προκυπτουν ειτε απο λαθος φορτωμα ειτε απο λαθος ρυθμιση των αναρτησεων , και εννοειται οτι τηρεις και καποια στανταρ περι ταχυτητας.Το tank bang μπορει να εξισσοροπησει τη κατασταση και στις 2 περιπτωσεις , οχι μονο στη μια οπως το λες.Εχω δοκιμασει και σαμαρια και μπαγκαζιερες , οι μπαγκαζιερες δε συγκρινονται απο πολλες αποψεις!!!!

Σπανια θα δεις να στηριζοται οι μπαγκαζιερες πανω απο τον αξονα του πισω τροχου , για τη καλυτερη κατανομη του βαρους , μονο σε κατι adventure με αλουμινιου μπαγκαζιερες (μειωση αναρτωμενου βαρους) θα το δεις και αυτο παιζεται.Στα περισσοτερα μοντελα θα δεις ομοια στηριξη.

ggramme
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 19:55
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από ggramme »

Δεμένες με ιμάντα όλες φυσικά.. μια ταχύτητα περι τα 150 θα την έχω ή θα πρέπει να αγχώνομαι? ευχαριστώ πολύ πάντως γιατί άκουσα πολλά αυτες τις μέρες...
NEVER RIDE FASTER THAN YOUR ANGEL CAN FLY

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Βαλιτσες πλαϊνες

Δημοσίευση από jskf16 »

Κοιτα το οριο που δινει ο κατασκευαστης ειναι τα 120 αν θυμαμαι καλα με συγκεκριμενο βαρος . Οταν εισαι ταξιδι και θες να κοιταξεις και αλλου :wink: ....τα 150 ειναι πολλα , αλλα αν εισαι σε ενα ταχειας κυκλοφοριας ή εθνικη οδο θα εισαι οκ!! Εχω παει και παραπανω.... :mrgreen:

Οι ιμαντες ειναι μια παραπανω ασφαλεια που σιγουρα τα σαμαρια τη χρειαζονται , οι μπαγκαζιερες ασφαλιζουν και πρεπει να γινει χοντρη λαλακια για να φυγουν ποιο πολυ για τη ψυχολογια σου θα τους βαλεις.Η παραπανω ασφαλεια ποτε δεν ειναι κακη :!:

:/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 4 επισκέπτες