Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από pilotos7 »

Και γτ δεν βαζεις το καλωδιο που εχει μπροστα απο το ντεποζιτο διπλα στην τιμονοπλακα;;Νομιζω μονωμενο ειναι το φισακι για να μην εχει θεμα με νερα.

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Anemos »

Καλησπέρα, μια γνώμη για κάτι..
σκέφτομαι να συνδέσω με ηλιακό panel φορτιστή την μπαταρία, (το "πανελάκι" είναι για αυτοκίνητο) και να κάνω αναμονή καλώδιο κρυφό που θα περνά κάτω από το ντεπόζιτο ακολουθώντας το σκελετό και την ήδη υπάρχων πλεξούδα, μόνο τον θετικό πόλο.
λογικά απότι ξέρω το (-) (η γείωση) όπου και να την βάλεις σε μέταλλο είναι το σώμα (αν δεν κάνω λάθος).
Φυσικά το + θα είναι ένα ενισχυμένο μονωτικά καλώδιο αλλά και με τάπα μονωτική για τυχών νερά η για επαφή σε μέταλλα..
το + θα ενώνεται με βυσματάκι στεγανό, και το (-) πλην στο σώμα της μηχανής με το μανταλάκι.
η λογική είναι οτι θα αποσπούνται εύκολα, και φεύγεις...
Διότι στο 600άρι η μπαταρία (ως γνωστόν) είναι σε δύσκολο σημείο.
σωστή η σκέψη μου?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από jskf16 »

Οχι :mrgreen:

ΠΡΩΤΟΝ! Αν δεν εχει διοδο φραγης μη το βαλεις.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ!Για τυπου gel μπαταριες δε κανει.Αν εχεις Lead acid ,ok.

ΤΡΙΤΟΝ!Πολυ μανουρα :mrgreen: , βαλε μια αδιαβροχη πριζα μα υπαρχουν , με ρελεδακι απο τη μπαταρια 10 λεπτα δουλεια, στη τιμονοπλακα και θα το βυσματωνεις οπως τον αναπτηρα αφου ειπες οτι ειναι αυτοκινητου και θα εισαι σουπερ!

fotaras85
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 23 Σεπ 2013, 15:25
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από fotaras85 »

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ο φορτιστης απο το eshop δεν με πολυβολευει γιατι οπως το εχω στο μυαλο μου , θελω να ειναι σχετικα μικρου μεγεθους για να τον μεταφερω κι'ολας.

Οποτε παω για το MXS 5.0 . Μεθαυριο θα κοιταξω να τον παραγγειλω. Οσο για τα καλωδια που ειπατε να τα φτιαξω μονος μου για να τα μακρυνω , δυστηχως δεν εχω καμια ιδεα απο ηλεκτρολογικα. Οποτε η λυση ειναι σε καποιον ηλεκτρολογο. Μπορει να εκτυπωσω και τις οδηγιες που υπαρχουν στο θεμα και να τους τις δωσω για να το φτιαξει ετσι. Γιατι αν του πω να βαλει ασφαλεια , θα μου αρχισει τα δικα του τα τεχνικα, θα πει οτι δεν χρειαζεται και μπλα μπλα μπλα , θα κανει τα δικα του αυτος. Εκτος και αν το βυσματακι το βαλω εκει στο τιμονι καπου και δεν χρειαστει επεκταση καλωδιων.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες