Fazer 1000 ελαστικά vfm

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
MikeG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2021, 09:34
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Fazer 1000 ελαστικά vfm

Δημοσίευση από MikeG »

Καλησπέρα στη παρέα,
Μιας και Πρέπει να κρατάμε το φόρουμ ζωντανό (όχι μόνο Facebook δηλαδή) θα ήθελα από οποιον έχει άποψη από προσωπική χρήση τη συμβουλή του στο εξής :

Χρήση 50%εντος πόλης και 50% εκτός με γρήγορο ρυθμό (όχι ακραίο)

Με κύριο γνώμονα (όσο γίνεται) τα περισσότερα χλμ που μπορούν να κρατήσουν συνδυαστικά με το όσο καλύτερο «κράτημα» γίνεται είμαι ανάμεσα στα εξής
Bridgestone BT016pro - bt023 -S21
Metzeler M7RR

Τι προτείνετε ;;
Τέλος - αξίζει να πάω σε 190/55/17 αντί για 190/50/17 που προτείνει ο κατασκευαστής;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fazer 1000 ελαστικά vfm

Δημοσίευση από SoR_gr »

Γιατι να πας σε κατι που δεν προτείνει ο κατασκευαστής; Προσωπικά είμαι 100% αντίθετος σε αυτό.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι για τα s21 που έχω φορέσει σερί 5-6 ζευγάρια. Για 10-12.000 χλμ είμαι αρκετα ικανοποιημένος σε στεγνό δρόμο, με βροχή, εντός κ εκτός πόλης. Λογικά και τα επόμενα s21 θα είναι που θα βάλω.
Τα χιλιόμετρα μου είναι κυρίως εθνική οδό οπότε θεωρητικά είναι πάντα ζεστά. Μπορώ να θυμηθώ 2-3 γλιστρήματα αλλά να πω την αλήθεια, οι δρόμοι δεν ήταν και οι καλύτεροι.
Πολλοί χιλιάρηδες φοράνε d212 με συνδυασμό κάτι άλλο, ας το απαντήσουν αυτοί ή αν το βρεις σε κάποιο άλλο ποστ.

Περί FB.... Όλα καλά είναι, ανάλογα τι θες... Το γεγονός οτι θα ανεβάσεις μια φώτο και θα ρωτήσεις τι λάστιχα να βάλεις και οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι "τους καθρεπτες που τους πήρες;" "τα καπάκια των βαλβίδων ειναι καλα;" με ξεπερνούν. Όπως θα έχεις διαπιστώσει, πολλοί τα θέλουν έτοιμα λες και δεν υπήρξε ο google ποτέ +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Fazer 1000 ελαστικά vfm

Δημοσίευση από Solomon »

Ζητάς τα ασυνδυαστα . Γρήγορο ζέσταμα(πόλη) κράτημα (γρήγορο ρυθμο) κ χιλιομετρική απόδοση.
Δεν παίζει σε κανένα από τα τρία που κοιτάς κ δεν υπάρχει κιόλας.
Βt 16 είναι λάστιχο για αρχαιοκάπηλους , αλλά φθηνό κ τελικά αρκετά τίμια επιλογή για τα λεφτά του. Δηλαδή αν δεν έχεις δυνατότητα για παραπάνω, το βάζεις κ οκ.
S21 επίσης παλιό, υπάρχει το s22, κι εγώ το χρησιμοποίησα πολύ αυτό ,2-3 ζεύγη συνεχόμενα άλλαξα. Χιλιομετρική απόδοση σε χίλια κυβικά με το πολύ ζόρι 10.000χλμ

Το metzeller δεν το ξέρω, αλλά όντας το νεότερο όλων θεωρητικά θα είναι κ το καλύτερο.

Πάντως λάστιχο με κράτημα κ περισσότερα από 10.000 δεν νομίζω ότι υπάρχει .
Ο sor μιλάει για το 600
Το 1000, το πίσω το ξεφτιλιζει. από τις 6-7.000 έχει αρχίσει να τετραγωνίζει όποιο λάστιχο.

Αλλά επιλογή είναι να βάλεις τέρμα γόμες, d212 πχ που πίσω δεν πρόκειται να φτάνει τις 5.000χλμ κ να αλλάζεις δύο πίσω κ ένα εμπρός

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες