michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Παρατηρώ ότι είστε πολλοί υπέρ των Dunlop και Bridgestone, μερικοί πάτε και προς Continental...
Όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν βλέπω να μιλάτε για Michelin.
Για πείτε τι από δύο του τίτλου να προτιμήσω στο 600αρι S1, σε εργοστασιακές πάντα διαστάσεις;

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από GrDreamer »

Πρώτα απ' όλα είναι διαφορετικές κατηγορίες ελαστικών.
Τα Michelin είναι σκληρά τουριστικά ελαστικά με καλή απόδοση στην βροχή αλλά φτωχή στο στεγνό. Επίσης κρατάνε πιο πολλά χιλιόμετρα.

Τα Conti είναι πιο μαλακά ελαστικά με χειρότερη απόδοση στην βροχή, λιγότερη χιλιομετρική απόδοση. Ενώ το κράτημα στο στεγνό είναι πολύ καλύτερο. Είναι ιδανικότερο για σπορ οδήγηση

Για Ελλάδα με το ελληνικό οδόστρωμα καλύτερα προτίμησε τα πιο μαλακά ελαστικά. Επίσης γενικά τα michelin στις μηχανές δεν έχουν την την καλύτερη φήμη.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από Solomon »

Εννοείται πρώτα Bridgestone η καλύτερη σχέση τιμή ποιότητας για μένα.
Έπεται η dunlop
Κ τελευταία η conti, με τα καλύτερα λάστιχα μακράν αλλά κ τα ακριβότερα.

Η Michelin έχει χάσει το παιχνίδι εδώ κ χρόνια. Δε λέω γενικά, αλλά για τις συνθήκες της χώρας μας.

Μεταξύ των δύο που θες, μόνο conti!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από SoR_gr »

Είναι ανάλογα τι απαιτήσεις έχεις και τι χρήση κάνεις. Ψάξε σε site που να έχει περιγραφή του κάθε ελαστικού.

πχ εγώ φοράω τα s21, Είναι 3η ή 4η φορά που τα φοράω, γιατί μέσα στην Αθήνα δεν πολυκυκλοφορω, θέλω να έχουν διάρκεια (15-17.000χλμ) και σχετικά σπορτ τουρινγκ ρυθμό.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Η χρήση της μηχανής θα είναι μικτή.
Θα έχει τις εντός πόλης διαδρομές, θα έχει τα εθνικού δικτύου 60χλμ καθημερινά για τη δουλειά, θα έχει και τις βόλτες της στην Εύβοια και όχι μόνο. Απλά θέλω ένα λάστιχο μικτό.

Και θα κυκλοφορεί παντός καιρού.

Έτσι και αλλιώς ανά διετία θα αλλάζουν, με μέσο όρο ετήσιων χιλιομέτρων τις 4-6χιλ χλμ...
Υπόψιν οτι:

Bridgestone έβαλα στο αμάξι και τα άλλαξα σε τρεις μήνες γιατί γλιστρούσε, πολύ σκληρό λάστιχο και υποτίθεται ότι έβαλα τα πιο μαλακά της.

Στον Πήγασο έχω βάλει μόνο Michelin και Continental από δύο φορές που τα άλλαξα το καθένα και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος. Δεν σκέφτηκα καν να δω άλλη εταιρία.

Τώρα εδώ μιλάμε για άλλο μηχανάκι, άλλη χρήση, άλλα όλα.
Οπότε κάθε γνώμη δεκτή...
Μπερδέψετε με ή ξεμπερδέψτε με... 😂

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από SoR_gr »

γενικα τα αναλώσιμα ειναι σε μεγάλο βαθμό περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αν έχεις καλα ελαστικά, θα κάνεις τα πάντα. μόλις θα θέλουν αλλαγή θα γλυστράνε. Όταν πάω εκδρομή στην Ευβοια, έχουν ζεσταθεί καλά οπότε δεν έχω παράπονο.

Ετσι αμα εχεις καλα ελαστικά, θα είσαι εντάξει. Μετά, λογω υπερβολικής αγάπης, κοιτάμε τις λεπτομέρειες χωρίς να σημαίνει οτι εμεις ειμαστε σωστοί. Τι θέλω να πώ; με οτι λαστιχο και να βάλεις, αμα πατήσεις πίσω φρένο θα μπλοκάρει ο τροχός και δεν θα σταματήσει. θέλει και λίγο ικανότητα/εμπειρία. Είναι και ο παράγοντας Ελλάδα που οι δρόμοι δεν είναι καλοί. Αν λες μ.ο τον χρόνο 4-6.000 με χρήση κοντυνή κ καμιά βόλτα, τότε θα πρότεινα να βάλεις μαλακά ελαστικά. Θα έχεις καλή πρόσφρυση και θα ζεσταίνεται πιο γρήγορα για τις κοντυνές σου αποστάσεις.Βέβαια με το ζόρι θα βγάλουν 10-12.000χλμ

Οι Αθηναίοι για να πάμε μια βόλτα θέλουμε 100χλμ Ε.Ο για Κορινθο κ αλλα τόσα για Χαλκίδα... Τουλαχιστον εγώ...οπότε προτιμώ 2-3γομο ελαστικό (κέντρο πέλματος σκληρό και στα πλαινά πιο μαλακό). Οπότε με το s21 βγάζω 15-17.000, όπου είναι τα χλμ που κάνω σε 1μιση-2 χρόνια

και εμένα το αμάξι δεν το λες και στριφτερό, οπότε με οτι ελαστικα και να του βάλω γλυστράει (σε στροφές θα νιώσω οτι φεύγει η μούρη) αλλα το θέμα είναι οτι θα το κάνει όταν πάω παραπάνω απο τις δυνατοτητες του αυτοκινήτου...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Αδερφέ μου όχι το αμάξι μου δεν είναι στριφτερό, αλλά ούτε εγώ ο ίδιος.
Περισσότερο τετράγωνο θα το αλλάζω το λάστιχο, παρά φαγωμενο ομοιόμορφα 😂

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Α, μπράβο, σε περίμενα να το πεις.. τώρα μιλάμε..
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά (και καθώς έχω δοκιμάσει και τα 2 ελαστικά).. αν "ξύνεις μαρσπιέδες" πας για τα (οποιαδήποτε) conti (hypersport), σε θέμα συμπεριφοράς, κρατήματος , αίσθησης δεν παίζονται/δεν έχουν αντίπαλο, θα βγάλουν γύρω στα 15000 km.. και 4γωνίζονται εύκολα..
Αυτή τη στιγμή φοράω τα pilot road 5 (ξέχνα τα 4), έχουν ήδη κλείσει τα 2 χρόνια και μετά από περίπου 20000 km είναι σαν καινούρια.. κρατάνε καλά, είναι κούτσουρα δεν έχεις αίσθηση, δεν καταλαβαίνουν από νερά, με νορμάλ οδήγηση δεν θα γλυστρίσουν ποτέ, δεν 4γωνίζονται ποτέ..
Επειδή κι εγώ μόνο μαρσπιέδες δεν ξύνω σου λέω με βεβαιότητα και με γνώμονα ότι κινείσαι σε εθνικό δίκτυο καθημερινά, ότι χρειάζεσαι ένα sport/sport-touring ελαστικό και όποιο και να βάλεις θα σου φανεί καλό, δεν θα σε απογοητεύσει.. όπως ήδη κι εσύ διαπίστωσες..
Δυστυχώς όμως, αυτά τα 2 ελαστικά που αναφέρεις είναι ΑΚΡΑΊΑ κι εντελώς "αντίθετα" και για εντελώς "αντίθετες" χρήσεις.. Θα σου πρότεινα να κινηθείς κάπου ενδιάμεσα (πχ, S22, Sportsmart3, M9RR κλπ.) τα οποία είναι πιο "μαλακά" από P.R.5 και πιο "σκληρά" από Conti4.. Δεν θα έχεις όμως κανένα πρόβλημα ..!!..
Επειτα από αυτή τη δοκιμή και την εμπειρία, θα συζητήσουμε στην ΕΠΟΜΕΝΗ αλλαγή, για το προς/που θα κινηθείς ..!!.. :wink:
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Αδερφέ μου Socrates, στα 42 δεν κυνηγαω να ξυσω γόνατα.
Ναι, θα προσπαθήσω να το στριψω κάποιες φορές και σε ορισμένους δρομους που γνωρίζω.
Θα πειραματιστώ χωρίς να είναι αυτοσκοπός το ξύσιμο.
Θέλω να καταλαβαίνω και να μην ειναι εντελώς κούτσουρο το λάστιχο.
Γενικά σαν οδηγός, έχω και θέλω να έχω, απόλυτη αίσθηση του πως πατάει και τι κάνει ο κάθε τροχός της μοτοσυκλέτας μου.

Τα S22 που μου προτείνεις διαβάζω από πολλούς ότι δεν κανουν για 600αρι, θελουν μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις για να ζεσταθουν και να δουλέψουν.
Τα SportsSmartΜΚ3 είναι αυτό που πάει στη μότο, αλλά το βλέπω περισσότερο για στεγνό πάρα για βρεγμένο.
Τα M9RR νομίζω ότι είναι μια πιο λογική επιλογή, αλλά και πιο ακριβή συγχρόνως.


Μίλησα με τον λαστιχά μου να μου πει τιμές για αυτά τα τρία.
Πως τα βλέπεις;
Να του πω να ψάξει και για τα δικά σου και να σε ακούσω;
Προς τα που πας περισσότερο;

120/70-17+180/55-17 SPORTEC M3 METZELER


120/70-17+180/55-17 PILOT ROAD4 ή 5 ή GT


Continental RoadAttack 2 EVO

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

CONTINENTAL Road ATTACK 2 evo
Bridgestone S22


Τελικά κατέληξα σε αυτά τα δύο.
Ειναι sportouring και τα δύο με τα continental να είναι πιο φιλικά σε εμένα λόγω πιο μαλακή γομας.
Αν κάποιος έχει άποψη συγκριτική ας την καταθέσει πριν παραγγείλω...
Προσέξτε ότι είναι τα road attack και όχι τα sport attack 😉

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τα continental δεν τα ξέρω.

τα σ22 όμως θα σε καλύπτουν πιστεύω. Ήταν ελαστικό που θα έβαζα και εγώ για να έχω καλύτερο κράτημα αλλά το απέρριψα λόγω διάρκειας (7-9.000χλμ).
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Έχω μαμηθεί στα διλήμματα 😂😂😂
Όσο διαβάσω κριτικές στα ποστ, τόσο και αλλάζω απόψεις.
Ας πούμε τώρα σκέφτομαι μεταξύ SPORTEC M3 METZELER και Dunlop Sportmax Roadsmart...
Αντε βγάλε άκρη μαζί μου... 😂
Από τη μια είναι καλοκαίρι και λέω θα λιώσουν και θα ξεραθουν και το χειμώνα μπορεί να θέλω πάλι λάστιχα, από την άλλη δεν ξέρω τι να κάνω... Πφφφφ... Κουράζομαι και κουράζω....

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Αυτά (έστω τα 5ετίας, τα ταλαιπωρημένα) που ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ φοράει η μηχανή σου,πώς σου φαίνονται; τι αίσθηση/κράτημα σου δίνουν; Αν σε ικανοποιεί, τότε μήπως μπορείς να τα φανταστείς 5 χρόνια πριν κι ολοκαίνουρια; κι από νερά (ιδίοις εμπειρίας) δεν καταλαβαίνουν.. κι από διάρκεια; το ζεις/βλέπεις ήδη με τα μάτια σου.. τι ψάχνουμε λοιπόν; που μπερδεύεσαι ..;;.. :wink:
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από pa46nos »

Στο ότι ακομα δεν έχει έρθει στα χέρια μου η μηχανή. Σε μια εβδομάδα θα την έχω έτοιμη. Έπρεπε να γινουν τα απαραίτητα πριν την πάρω. Καθώς επίσης ότι περιμέναμε τσιμουχες για μπροστινό, επειδή στο ένα καλάμι είχε αρχίσει να δακρύζει.
Βάλε και την αργοπορία των μεταβιβασεων επειδή το προσωπικό δουλεύει μισό μισό... Πάμε για Τετάρτη. Και εγώ ξεροσταλιαζω κάθε μέρα στο συνεργείο, κάνοντας σκέψεις για όλα... Οπτικές βελτιώσεις σύμφωνα με τα γούστα μου, αναρτήσεις, λάστιχα, σωληνάκια υψηλής μπρος πίσω, δαγκάνες από S2 εμπρός και πίσω και άλλα τέτοια πράγματα.... Καταλαβαίνεις ως προς τι όλη αυτή η πρεμουρα...
Στα λάστιχα όμως ειμαι περίεργος... Προέρχομαι από μια κατηγορία που δεν είχε πολύ γκάζι, τα λάστιχα και να αργουσα ένα 6μηνο να τα αλλάξω δεν με προβληματιζε γιατί δεν είχε πλαγιασματα κλπ, ενώ εδώ.... Ψιλό διστάζω να βγω με τα υπάρχοντα για να δω αν αντέχουν να βγάλω το καλοκαίρι ώστε να βελτιώσω τα φρένα πρώτα και τις αναρτήσεις... 😉

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: michelin Road Pilot 4 ή CONTINENTAL SPORTATTACK 4

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Ποιο 6 μηνο και ποιο καλοκαίρι; κάνε μια καλή (δοκιμαστική) βόλτα μόλις η μηχανή είναι έτοιμη και θα καταλάβεις τα πάντα.. σε λίγα μόλις χιλιόμετρα θα ξέρεις! Εξάλλου τα ελαστικά αλλάζονται κι αφού πάρεις τη μηχανή απ' όοολο το service..
Φτιάξε ότι μπορείς, αναρτήσεις (αν μπορ€ις.. βάλ€ aft€r mark€t..), τα σωληνάκια/φρένα σου, βάλε 1-2 μέρες μετά και τα καινούρια παπουτσάκια (όπου θέλεις) και τα του καλλωπισμού μπορούν να περιμένουν.. Με το καλό λοιπόν.. :wink:
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες