Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

Έχω διαβάσει αρκετά άλλα ακόμα είμαι μπερδεμένος. Πρέπει να παραγγείλω ελαστικά για το όνειρο fz1 ,γιατί σε 15 μέρες θα είναι στα χέρια μου.τι όμως χρειάζομαι..τουριστικο;;;battlax 023?Angel gt?μήπως να πάω σε πιο μαλακο;;;και αν σε 5000 χλμ μου έχει φάει την κορώνα;;;;δεν ξέρω και θέλω βοηθεια...

Οι βόλτες μου θα είναι ταξίδια αθηνα και επαρχία..Κ λίγο μέσα καλαματα.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από dimitris pap »

Αν οι δρόμοι που κινείσαι έχουν καλή άσφαλτο με πρόσφυση, και σε συνδυασμό με τις αποστάσεις που κανείς συχνά, ταξιδια & επαρχιακο δικτυο, πας προς τουριστικές επιλογές λάστιχου.
Εγώ παρόλο που κάνω χιλιόμετρα εκτός πόλης- Αθηνα-σε ταξίδια & εκδρομές, έβαλα πρόσφατα σπορ λάστιχα.
Βέβαια ξέρω πως μεχρι το καλοκαίρι θα χρειαστεί να αλλάξω το πισω, αλλά ξερω ότι έχω καλύτερη πρόσφυση και έλεγχο παντού όταν χρειαστω. Αν είσαι και "ανήσυχος" με το γκάζι και τις στροφές, τοτε ή επιλογή σπορ επιλογής είναι μονόδρομος.
Πάντως στα 5000 χλμ μόνο με πολύ προσοχή στο γκάζι και φρενο, θα χεις ακόμα κορωνα πίσω, ακομα και turing να βάλεις!! 1000αρι είναι με 130 στη ρόδα!! :/abwave::)

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

Έχεις δίκιο. Η λογική μου λέει τουριστικό. Αλλά σαν νέος οδηγός με το fz1 .. δεν ξέρω......ίσως να χρειάζεται κάποιο ποιο μαλακό ελαστικό. Έλεγα για corsa 3..

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από Solomon »

Καλα κι εσύ από τη μία άκρη στην άλλη. Ή τουρισταδικο ή γόμες? Υπάρχει κ η κατηγορία sport touring ή ακόμη καλύτερα σούπερ σπορ. Παράδειγμα bridgestone s21(ή τα 20), pilot power 2ct, τα Μ5 κ Μ7 της metzeler τα οποία βγάζουν δε βγάζουν 10.000χλμ πίσω αλλά μπορούν να κάνουν καλά τα 130 άτια του φζ1

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

Μπερδεμένος!!!!τι να πω..πριν λίγο κοίταξα και τα τ30.στην κατηγορία sportouring λοιπόν όπως είπες....

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

Δεν ξέρω αν τα έχει βάλει κάποιον σύντροφος αλλά μου άρεσαν αυτά που διάβασα. Αλλιώς σε 023....πιο δοκιμασμένο. Νομίζω

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από SoR_gr »

σε φζ6 σ2 , εχω δουλέψει:
angel , πολύ καλό λάστιχο. ιδανική πρόσφρυυση σε ταξίδια και βρεγμένο. τα λάστιχα τα ένιωθα ζεστα απο Ελευσίνα και μετά. μέσα στην πόλη δεν ζεσταινόντουσαν..πόσο μάλλον και με 600αρι μηχανάκι. μπαντιλικια και καγκουριές του έκανα. οι αυλακώσεις δεν έδειχναν σημεία φθοράς. τα άλλαξα με 30.000χλμ χρήσης. Συμπερασμα : Τίμια και ευχαριστημένος

BT 023 : ηταν τα επόμενα μου λάστιχα , καλύτερο ζέσταμα εντός πολής. ακομά καλύτερα σε ταξίδι, δεδομένου ήταν λιγο πιο μαλακά. Συμπέρασμα : τιμια και πολυ ευχαριστήμενος

S21 φοράω τώρα , έχω κάνει κανα 3.000χλμ και το συμπέρασμα είναι : Τιμια και πάρα πολύ ευχαριστημένος!!

τώρα στο φζ1... πανω κατω , αν εξαιρέσεις την καλύτερη επιτάχυνση.. δεν ξερω αν θα εχει πολλές διαφορες...
αναλογα και τι θέλεις πάντα. Εγώ κάνω εκδρομές-ταξιδια και κάνας καφές εντός πολής. υπάρχει και παπί για την καθημερινότητα.

αναλογα τι τιμή βρεις,τι ημερομηνία έχουν , τότε προτίμησε κάποιο....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από HARIS S2 »

στα λάστιχα θα τα μάθεις καλύτερα μετά απο πολλές αλλαγές που θα κάνεις και θα τα δεις με τον τρόπο οδήγησης σου.

θα ακούσεις πολλές γνώμες αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις. δύστυχος το fz1 είναι λαστιχοφαγος πολύ. ανάλογα με το δεξί καρπό κοιμενετε το όριο ζωής απο 6000 κμ τα σπορ μέχρι 12000κμ το πολυ 13000κμ τα τουριστικά.
Στα σπορ ελαστικά μπορείς να αλλάξεις 2 πίσω 1 μπροστά, ενώ στα τοριστηκα οχι γιατί θα εχει πάρα πολλά κμ το μπροστά ελαστικό.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από theovivad »

Solomon έγραψε:Καλα κι εσύ από τη μία άκρη στην άλλη. Ή τουρισταδικο ή γόμες? Υπάρχει κ η κατηγορία sport touring ή ακόμη καλύτερα σούπερ σπορ. Παράδειγμα bridgestone s21(ή τα 20), pilot power 2ct, τα Μ5 κ Μ7 της metzeler τα οποία βγάζουν δε βγάζουν 10.000χλμ πίσω αλλά μπορούν να κάνουν καλά τα 130 άτια του φζ1
Και εγω σ αυτη την κατηγορια θα ελεγα να κινηθεις... και τα Dunlop Roadsmart II ή αν αντεχεις οικονομικα τα Roadsmart III
Εχω διαβσει πολυ καλες αποψεις και για τα παραπανω.. αλλα,,, οπως,,,ηδη διαβασες απο προηγουμενα posts αν δεν τα δοκιμασεις εσυ ο ιδιος... Τα λογια ειναι λογια! <>3

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

:D ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμβουλές σας....θα σας ενημερώσω σε λίγο καιρό για την επιλογή μου...Κ μετά θα με δείτε και από κοντα

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από bill_ex »

Πάντως οι περισσότεροι στο 1000 φοράμε λάστιχα continental sport attack. Είναι λάστιχο που ανάλογα το χέρι μπορεί να σου βγάλει από 6000 χλμ ως και 10000. Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα, λόγω μαλακής γομας και εχει πολύ καλά κρατηματα. Τώρα βγήκε το sport attack 3 το οποίο είναι πολύ καλύτερο από το 2. Βαλε και αυτο το ελαστικό στις επιλογές σου.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

ευχαριστω bill ex.....θα ενημερωσω

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από jimpik7 »

Τελικά πρέπει πρώτα να ρωτάμε τι έχουν από λάστιχα και μετά να αποφασιζουμε. Σε 2 εβδομάδες θα έχω τη μηχανή και μαζί και τα dunlop roadsmart 3.τόσο κάνουν να έρθουν...

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Τελικά τι λάστιχο φοράμε;

Δημοσίευση από panos088 »

Πολύ καλό λάστιχο το έχει φίλος στο fz1 ,ικανοποιημένος πολύ και μαλιστα καλαμάτα και αυτός .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης