Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Καλημερα παιδια
Οπως λεει και ο τιτλος εχω αρχισει και ψαχνομαι για λαστιχα.Εχω το 600 S2.Εχω διαβασει αρκετα θεματα που εχουν ανοιχτει κατα καιρους εδω μεσα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γι᾽αυτο και αποφασισα να ανοιξω το θεμα μηπως και καταληξω.
Η χρηση που τους κανω ειναι κανονικη.Δηλαδη καμια 40αρια χιλιομετρα καθημερινα εντος Αττικης και ισως καποιο ταξιδακι κοντα.Δεν το κυνηγαω το μηχανακι και ως επι το πλειστον δουλευει στις μεσαιες στροφες.Σας το λεω αυτο για να καταλαβετε και να μου προτεινετε.
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από fazeremalo »

καλημερα..
με την χρηση που μς λες προφανως θες τουριστικο λαστιχο για να σου βγαλει και αρκετα κμ.
σου συστηνω λαστιχο dunlop και συγκεκριμενα το roadsmart.!!
πολυ καλο λαστιχο και το φοραω 2η φορα .!!!
nothing is impossible... live your moto-life!!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Jericho »

Αν βγαίνεις λίγο παραπάνω, δες και τα Sportsmart Sportmax.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τι διαφορες εχουν αυτα τα 2 μοντελα??
Διαβασα καπου οτι αργουν πολυ να ζεσταθουν (και τα 2) και οτι σε κινηση μεσα σε πολη ειναι μονιμως κρυα.Ισχυει αυτο?
Οσο το ψαχνω βρισκω 5 διαφορετικα μοντελα της ιδιας εταιριας.Roadsmart - Roadsmart 2 (πιο νεο μοντελο απο το Roadsmart ?) - Roadsmart 2 sportmax - Sportsmart - Sportsmart sportmax (πιο νεο μοντελο απο το Sportsmart? ).
Απο οσο μπορω να καταλαβω το 1ο ειναι πιο τουριστικο,σωστα?Μηπως ξερει καποιος να μου πει τις διαφορες τους?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geos3 την Κυρ 02 Ιουν 2013, 17:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Όσο πιο σκλΕρό είναι το λάστιχο τόσο περισσότερο χρόνο χρειάζεται για να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας...
Ένα τουριστικό λάστιχο σε συνθήκες κίνησης πόλης λογικά θα είναι μόνιμα κρύο. Εκτός αν πας από το Σύνταγμα στον Άγιο Στέφανο... :mrgreen: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Κατ' εμέ τα λάστιχα (για το δικό μας) είναι 2:

1. Continental Sport Attack 2 &..

2. Dunlop Sportmax (ή αν περιμένεις 1-2 μήνες ακόμα τα νέα Q3)

Και τα 2 έχουν περίπου 300,00€ τοποθετημένα και θα σου βγάλουν από 10.000χλμ το λιγότερο, έως και 15.000χλμ με τη χρήση που λες ότι κάνεις και δεν θα σε "προδώσουν" ποτέ και πουθενά! Ετσι απλά! :wink: :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Μηπως ξερει καποιος τις διφορες των ελαστικων της dunlop που γραφω παραπανω;;;
Βοηθατε παιδια γιατι εχω φτασει ηδη τα 15500 με της μανας του!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από koulis »

για να μην μπερδευεσαι.......

Roadsmart & Roadsmart 2 ειναι 2 διαφορετικα ελαστικα με το 2 οπως ειναι αυτονοητο να ειναι ο αντικαταστατης του προηγουμενο.....

Roadsmart 2 sportmax ειναι η πληρης ονομασια του ελαστικου που γραφουμε κ πιο πανω......

Sportsmart ειναι to sport ελαστικο οπου η πληρης ονομασια του ειναι το παρακατω που γραφεις Sportsmart sportmax κ για να ακριβολογω με την αναποδη σειρα δλδ sportmax sportsmart......

απο κει κ περα οπως ανεφερε ο socrates drank the conium :lol: εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο sport ελαστικα....
αυτα που φοραω τωρα κ θα ξαναβαλω ειναι τα conti sport attack 2.....απιστευτο κρατημα,γρηγορο ζεσταμα,στο βρεγμενο κρατανε καλα κ το μονο που μενει ειναι το ποσα χλμ θα κρατησουν.....αν κυμανθουν απο 9-11000χλμ θα ειναι το ιδανικο......

επιλογη δικια σου

:)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Ευχαριστω για την αναλυση!!!
Να ρωτησω και κατι αλλο εδω.Μιας και κινουμαι μεσα στην πολη πιο απο ολα αυτα τα λαστιχα (μαζι και τα Continental που αναφερθηκαν) ζεσταινονται πιο γρηγορα και παραλληλα θα διαρκεσουν και ικανοποιητικα σε χιλιομετρα;;
Λογικα ειναι ολα πολυ καλα λαστιχα οποτε αυτο που ρωταω δεν θα πρεπει να κοιταξω;;

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από koulis »

λογικα τα sport attack οπως κ τα sportsmart θα ζεσταινονται πιο γρηγορα απο τα roadsmart μιας κ τα πρωτα ειναι πιο μαλακά ελαστικα....απο κει κ περα εξαρταται κ για τι αποσταση μιλας αν ας πουμε θες μεσα σε 1-2 χλμ να πιασουν θερμοκρασια κ να αποδοσουν αυτο που πρεπει τοτε κ γομες να βαλεις παλι δεν θα το πετυχεις......
αν μιλαμε για μια αποσταση 10-15-20 χλμ τοτε οκ προλαβαινουν να ζεσταθουν.....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Η αποσταση που κανω ειναι 17 χιλιομετρα περιπου.
Για να εχω ενα συγκριτικο αναμεσα τους για τι αποσταση περιπου μιλανε οτι θα ζεσταθουν;;
Απο οσο καταλαβαινω τα πιο τουρισταδικα θα βγαλουν ισως και πιο πολλα χιλιομετρα;;;

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από koulis »

για να εχεις συγκριτικο δεν σου αρκει η αποσταση 17 χλμ εντος πολης.....
θες πορεια σε αυτοκινητοδρομο,επαρχιακο δικτυο,2καβαλος,με βαλιτσες κλπ......
υπαρχουν πολλες καταστασεις που πρεπει να συγκρινεις για να πεις αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο κ σε ποιους τομεις......για μενα βαλε ενα ελαστικο απο τα γνωστα κ πολυφορεμενα για να αρχισεις σιγα σιγα να εχεις την δικια σου εμπειρια κ αποψη.....

:/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geos3 »

Η επιλογη μου τελικα ειναι τα Roadsmart 2 sportmax τα οποια και φορεθηκαν πριν λιγο.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Παντα ορθιοι!!!!!!!

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από panos088 »

Εγώ έχω τα Michelin pilot 3 εδω και 10.000 χιλιόμετρα και δε λένε να φαγωθούν τα άτιμα να δοκιμάσω και εγώ τα Dunlop !
πολύ καλό λάστιχο πάντως , 2γομο μ****( στο πλάι λίγο πιο σκληρα στη μέση.

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από swtirakos600 »

Φίλε geos3 , πες μας την εμπειρία σου μέχρι τώρα από τα Sportmax Roadsmart 2 , γιατί τα σκέφτομαι και γω.
+:Think=+::-k
Για μέσα στην πόλη (με τους γνωστούς δρόμους μας που γλιστράνε) είναι ασφαλή?

Και επίσης, για όποιον ξέρει, επειδή σκέφτομαι και τα Sportmax Sportsmart , ποια είναι ιδανικότερα?
Γενικά οδηγώ ομαλά, χωρίς υπερβολικές ταχύτητες και επιταχύνσεις. (μια στο τόσο παίζω και γω, τί να κάνουμε?!) :mrgreen:
Τα ταξίδια που έκανα παλιά ως φοιτητής (Θεσσαλονίκη - Αθήνα) πλέον δεν τα κάνω. Άρα κυρίως για Αθήνα μιλάμε.

Ή μήπως να βάλω τα Sportmax Roadsmart (δλδ το προηγούμενο μοντέλο), μιας και τα φοράω ήδη εδώ και 33.000km και είμαι αρκετά ευχαρηστημένος :?: :?:

thanx
:D
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες