Λάστιχα σε R1

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από thanos8527 »

Απο έναν συμφορουμίτη(τον γνωστό πλέον.. :) ),μου προτάθηκαν τα dunlop 211 gp racer.Έχει κανένας εμπειρία απο τα συγκεκριμένα?
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από nionios »

αν κανεις ενα ταξιδι ταπα οπως λες δε θα μεινει για 2ο.... :/abwave::)
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από FotisFz1 »

thanos8527 έγραψε:Απο έναν συμφορουμίτη(τον γνωστό πλέον.. :) ),μου προτάθηκαν τα dunlop 211 gp racer.Έχει κανένας εμπειρία απο τα συγκεκριμένα?

o λαστιχας σου σου τα προτεινε??
αυτος δικαιολογειται
σου λεει μετα απο 2000 χλμ θα ερθει να μου τα ξανασκασει :D

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από Tigrisss »

χαχαχχαχαχχαχαχαχχαχα!!!!!! :lol:
εντάξει με προκαλείτε.
το ξερω οτι το κάνετε επίτηδες. Αλλά δε θα σας κάνω τη χάρη ακόμα.

φίλε θανο,επεσα πανω σε κατι παλιά ερωτήματα σου..... +:Think=+::-k
όλα αυτα που τότε ειχες απορία, τα εχεις εμπεδωσει?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από thanos8527 »

foten κτλβα...πρέπει να έχω το atm διαθέσιμο.. :)
Τίγρη,ναί.Παρακολούθησα css και κάποια επιπλέον,οπότε τα υπόλοιπα ανήκουν στο παρελθόν.Παρόλα αυτά,βέβαια,δεν έχω αλλάξει το επίπεδο προσοχής ή τον τρόπο οδήγησης ,σε οτι αφορά την υπεροψία εννοώ.Χαλαρά..σαλονικιώτικα.. :)
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από Tigrisss »

ok then...
το σημαντικότερο πραγμα που εμαθα μετα απο 3 CSS και 15-20 φορές στα μεγαρα, είναι οτι πρεπει να πηγαίνω ακόμα πιο σιγά απο πριν οταν ειμαι στο δρόμο...
Α, και ασχετα με τι μηχανάκι οδηγω, η ταχυτητα ταξιδιου εθνικής οδου ειναι η ίδια....140-160...παραπανω αλλάζουν ΠΟΛΛΑ πραγματα....με πρωτο και σημαντικότερο τον τροπο που οξυγονωνεσαι....αστο παιζει πολύ ιατρική το θεμα...εχουμε και ενα πιλότο εδω να μας τα πει...
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από thanos8527 »

Tίγρη ,καταλαβαίνω αυτα που λές απόλυτα και συμφωνώ.Πάντως,μπουκάλες με οξυγόνο στην πλάτη δεν βάζω!Χαλάει το look :D
Αντώνη,λές ε?Λοιπόν,θα κάνω μια δοκιμαστική με τα Μ5 και βλέπουμε...Ευχαριστώ άπαντες!
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από Nikos988 »

thanos8527 έγραψε:Tίγρη ,καταλαβαίνω αυτα που λές απόλυτα και συμφωνώ.Πάντως,μπουκάλες με οξυγόνο στην πλάτη δεν βάζω!Χαλάει το look :D
Αντώνη,λές ε?Λοιπόν,θα κάνω μια δοκιμαστική με τα Μ5 και βλέπουμε...Ευχαριστώ άπαντες!
Θάνο καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σε R1 08, δοκίμασα τα Μ5 αλλά δε μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!Μετά από τα Μ5 έβαλα τα DUNLOP SPORTSMART SPORTMAX.
Έχω κάνει με αυτά 10.000ΚΜ και αρκετά από αυτά σε εθνική καθώς και δικάβαλο μέσα σε πόλη! Δυστυχώς, το χρησιμοποιώ και σαν μοναδικό μεταφορικό μέσο και μάλιστα δικάβαλο με καύσωνα και με καταιγίδες!!!
Ακόμα έχουν ψωμί, κάτι που δεν περίμενα!!! Απίστευτο κράτημα στις στροφές, λιγότερο στην ευθεία (μέσα στην πόλη) και χειρότερο από το Μ% στο βρεγμένο! Η αίσθηση που σου δίνει όμως, σε αποζημιώνει!!!
Ακόμα και όταν γλυστρήσει, δε θα το κάνει απότομα! Θα το κάνει ελεγχόμενα και για μένα αυτό μετράει περισσότερο! Ξέρω ανά πάσα στιγμή τι κάνει το λάστιχο!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στις πιέσεις! Ειδικά στην εθνική, ΠΑΝΤΑ 36/42 όπως λέει η ΥΑΜΑΗΑ. Το ίδιο μου πρότεινε και ο λαστιχάς και μου είπε ΜΟΝΟ σε πίστα να μειώσω. Σε γράγορη βόλτα (Μπράλο κ.λ.π.) με πιέσεις κατασκευαστή, το μηχανάκι δεν έκανε κιχ. Και ΔΕΝ είμαι χεράς! Μάλλον κουλάδι θα έλεγα.

Αν είσαι Αθήνα και σε ενδιαφέρει, στείλε π.μ. να σου πω που μπορείς να τα βάλεις σε καλή τιμή και σε σωστό λαστιχά.


Νίκος
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από koulis »

Nikos988 έγραψε:Σε γράγορη βόλτα (Μπράλο κ.λ.π.) με πιέσεις κατασκευαστή, το μηχανάκι δεν έκανε κιχ.
Νίκος
κ ποτε ανεβηκες μπραλο νικο κ δεν ειπες κουβεντα? +:Whistle=+::- 8)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από Nikos988 »

23/09... Φύγαμε 16 μηχανές από Αθήνα και πήγαμε Χαλκίδα, Άγιο Ιωάννη, Αγιόκαμπο, περάσαμε Γλύφα, από εκεί Μπράλο, Παύλιανη για φαγητό και πίσω Άγιο Κωνσταντίνο για γκαϊφέ και από εκεί Αθήνα. Μόνο 550ΚΜ!!!

Ήταν η ετήσια βόλτα που έχει ονομαστεί "Γύρος του Κορινθιακού". Φέτος για πρώτη φορά αλλάξαμε διαδρομή!!!

988
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από koulis »

πολυ ομορφα δλδ +:Applause=+:=D> :wink:
αααα,κ δεν ηταν γυρος του κορινθιακου αυτος....γυρος του εϋβοϊκου ηταν :wink:
ο γυρος κορινθιακου ειναι κορινθος/πατρα/ναυπακτος/γαλαξιδι/αραχωβα/αθηνα :D
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα σε R1

Δημοσίευση από Nikos988 »

Για την ακρίβεια, η σωστή σειρά είναι: Αθήνα, Αράχωβα για καφέ, Ιτέα, Γαλαξίδι, Ναύπακτο non stop, στάση στη γέφυρα στο Αντίρριο για ανασυγκρότηση, Ακράτα για φαγητό στην παραλία και επιστροφή Αθήνα!!!
Φέτος είπαμε να αλλάξουμε τη διαδρομή και όντως κάναμε το γύρο του Ευβοϊκού!!! Κρατήσαμε όμως το όνομα!!!
Του χρόνου, καλά να είμαστε και θα σε ειδοποιήσω!

988
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Δευ 19 Νοέμ 2012, 19:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μη κανετε αμεσες και επαναλαμβανομενες παραθεσεις , διαβαστε τα σχετικα!
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης