Τι μοτορι να αγορασω??

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από niosoga »

bill_ex έγραψε:
niosoga έγραψε:πλεον εχω καταληξει σε ενα fz1 07 με 25000 χιλιομετρα κατασταση βιτρινας 5300 ευρο
τι καταναλωσεις εχει και τι πρεπει να γνωριζω οτι θα βρω μπροστα μου ...(το σερβις θα το κανει η εταιρεια πριν το αγορασω) :?: :?:
αν ειναι ενα lava red με κοκκινες σελες και yoshimoura εξατμιση( και πολλά άλλα) εχει πουληθει.......
εκτος αν εισαι εσυ ο ευτυχης κατοχος και μας το κρυβεις.....
Το μηχανακι ειναι γνωστο.... και απο τα πιο καθαρα που κυκλοφορουν.... το αμεσως πιο καθαρο ειναι το καινουργιο...
στην honda στην γαλατσιου το ειδα αυτο με τις κοκκινες σελες και την yioshimoura δεν πηγα να το δω.. επειδη οντως εχει πουληθει.. :( (το ειχα ομως στα υποψιν)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Παρ 17 Απρ 2015, 17:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι στις άσκοπες, επαναλαμβανόμενες παραθέσεις.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από InversionOfControl »

αρα αφου εχεις καταληξει,τι συζητάμε;
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

rififi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2015, 20:12
Model: Other
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από rififi »

Μετά από προτροπή του Admin, μεταφέρω τη δικιά μου απορία μου εδώ:
(Είχα ζητήσει συμβουλές σχετικά με αγορά fz8 καινούριου ή μεταχειρισμένου S2)

Καλώς σας βρήκα!
Τη μοτοσυκλέτα την θέλω για κίνηση στην επαρχία, 40 χιλιόμετρα πάνε-έλα καθημερινά από το χωριό προς την πόλη και γύρνα, σε δρόμο με ανοίγματα αλλά και ήπιες στροφές, χωρίς ιδιαίτερη κίνηση αλλά με μερικα ζωάκια που "πετάγονται" καθώς και τις γνωστές κακοτεχνίες. Για 1 χρόνο σίγουρα θα μείνει επαρχία, μέχρι να μάθω να οδηγώ αρκετά καλύτερα, και έπειτα την φέρνω και Θεσ/νίκη όπου σπουδάζω. Τουλάχιστον έτσι έκανα με το κουτί και δεν το μετάνιωσα. Ε και όταν αποκτήσω κάποια εμπειρία, θα ήθελα να συμπεριλάβω κάποιο ταξίδι προς Βαλκάνια μεριά! +:Dancing=+:\:D/

Κλίνω προς το 800άρι, καινούριο, κυρίως επειδή θα είναι η πρώτη μου μηχανή και θέλω να "μεγαλώσω" μοτοσυκλετικά μαζί της, να ξέρω το ιστορικό της χωρίς να ρισκάρω να μπλέξω πέφτοντας πάνω σε κάποια κακοσυντηρημένη μοτοσυκλέτα. Ξέρω πως το γκάζι του παρότι γραμμικό, θέλει να "φύγει", όποτε χρειάζεται αρκετός σεβασμός. Αλλά κοιτώντας την μοτοσυκλέτα σαν σύνολο, με πλαίσιο & περιφεριακά αυτούσια σχεδόν του 1000, πιστεύω συνδιάζοντάς τα, δημιουργούν ένα πιο ασφαλές πακέτο, από λύσεις όπως το XJ6 που είχα αρχικά στα υπόψην. Το μόνο που πονάει είναι τα 9000χιλ που κοστίζει, αλλά μιας και το έχω όνειρο από μικρό παιδί, πιστεύω πως αξίζει αν είναι να την κρατήσω χρόνια.

Οικονομικά, και με βραχύτερο χρόνο συμβίωσης όμως, σίγουρα με συμφέρει κάποιο μεταχειρισμένο 600άρι S2, αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω πέσει πάνω σε κάποιο που να μου γεμίζει το ματι! Plus η σκέψη που έκανα πριν, το αν το πάρω τώρα, σε 2 χρόνια ας πούμε που θα θέλω να το δώσω ή θα το σκοτώσω για 1000ευρώ ή θα το έχω και θα το κοιτάω! Μπαίνω αρκετό καιρό σε σελίδες με μετέχειρα και βλέπω τι κατάσταση επικρατεί (πχ πάνω από 40000χιλ = παλιό). Μόνο αυτό μου άρεσε κάπως http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5716650/ αλλά μόνο με 500 ευρώ λιγότερα τουλάχιστον.

Για να είναι ολοκληρωμένο το ποστ μετά την μεταφορά του, να αναφέρω πως είμαι 22 ετών και εμπειρία έχω πάνω στις μοτοσυκλέτες honda bros, ER6n, cb400sf καθώς και μιά φορά που ανέβηκα στην fz6 ενός φίλου μου (η πηγή του κακού).
Επισημαίνω πως ενδιαφέρομαι μόνο για μοντέλα με ABS και χωρίς fairing. Εξοπλισμός υπάρχει ήδη, και το κεφάλαιο που μπορώ να διαθέσω σαν προκαταβολή είναι 2 χιλιάρικα. Τα υπόλοιπα δόσεις. Βέβαια πρέπει να βρω και κάποιο πρόγραμμα που συμφέρει, γιατί 13% επιτόκιο που δίνουν οι αντιπροσωπείες που ρώτησα το θεωρώ υπερβολικό!

Γνώμες, προτάσεις και απόψεις καλοδεχούμενες!!

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από Tigrisss »

Με το καλό οτι αποφασισεις.

Σου ειπαν οτι μπορεις να χρηματοδοτηθεις 22 χρονών?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

rififi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2015, 20:12
Model: Other
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από rififi »

Δεν θα βγεί στο δικό μου όνομα, αλλά στους δικούς μου. Προφανώς και εμένα δεν θα μου έδιναν ούτε σεντ δανεικό αφού δεν δουλεύω "κανονικά" ακόμη!

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από InversionOfControl »

μην σκεφτεσαι τη μηχανη σαν επενδυση η απόσβεση...απο τη στιγμη που την πηρες εχασες τα λεφτα σου.

μπορει το 600 να φευγει πιο ευκολα απο το 800... παρε αυτο που σου ταιριαζει τωρα κ μη σκεφτεσαι το μετα γιατι η αγορα αλλαζει...
δες τι γινεται με τα 1000αρια
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από lyon »

θα κανεις 40χλμ την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι
και ενδιαφερεσαι και για ταξιδια και πας για γυμνο?
Ξανασκεψου το!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

rififi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2015, 20:12
Model: Other
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από rififi »

InversionOfControl έγραψε:μην σκεφτεσαι τη μηχανη σαν επενδυση η απόσβεση...απο τη στιγμη που την πηρες εχασες τα λεφτα σου.

μπορει το 600 να φευγει πιο ευκολα απο το 800... παρε αυτο που σου ταιριαζει τωρα κ μη σκεφτεσαι το μετα γιατι η αγορα αλλαζει...
δες τι γινεται με τα 1000αρια
Γενικά αυτό παρατηρώ, πχ όλοι στην κατηγορία γυμνού που παλιότερα θα έπαιρναν fazer/fz πλέον κοιτάνε κυρίως τα καινούρια MT... που τα βρίσκω πολύ άσχημα μηχανάκια κατα τη γνώμη μου!
Η αγορά καινούριου με δεσμεύει πάντως σίγουρα πώς για 4-5 χρόνια θα είμαι με αυτό... Δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει σαν σκέψη, πάντα μου άρεσε η fz σειρά, και δεν νομίζω να το μετανιώσω!
Το μόνο που με "κρατάει πίσω", πέραν του οικονομικου, είναι πως θα στεναχωρηθώ πολύ σε καμια στατική πτώση (που είναι πιθανόν να έχω) να χτυπήσω ολοκαίνουρια μοτο... Σίγουρα μανιτάρια και λοιπά καλούδια θα υπάρχουν, αλλά και πάλι!
lyon έγραψε:θα κανεις 40χλμ την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι
και ενδιαφερεσαι και για ταξιδια και πας για γυμνο?
Ξανασκεψου το!
Ναι, όπως έγραψα πιο πάνω αφού είμαι νέος οδηγός, είναι πιθανότατο να μην πατήσω καλά και να μου φύγει, οπότε θέλω να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερες ζημιές! Επίσης σε βίντεο/reviews λένε ότι ο τρόπος που είναι σχεδιασμένος το καντράν, βοηθά να μην έρχεται τόσο αέρας στη μούρη σου, όχι όσος θα περίμενες σε ένα τελείως γυμνό τουλάχιστον! Και με μία όμορφη ζελατινούλα της Fly πιστεύω θα ήταν ανθρώπινο να μπορέσω να ταξιδεύω.
Από κράνος έχω το Shark RSI και μέχρι τα 100 που έχω ανοίξει σε γυμνά (max) δεν είχε κάποιο θέμα...
Εξάλλου νέος οδηγός είμαι, καλύτερα να υπάρχει αυτός ο περιορισμός του αέρα ώστε να μην μπορώ να το "πατήσω", και να γίνει καμία στραβή στην αρχή!

Επίσης, με το βολάν τι γίνεται, τουλάχιστον στα καινούρια μοντέλα; Τι να ρωτήσω (πχ ημερομηνία κατασκευής) όταν θα την παραγγείλω;
Δεύτερο και τελευταίο, έχει κανείς εμπειρία από χρηματοδοτικά προγράμματα σε αντιπροσωπείες/τράπεζες κτλ ώστε να με κατευθύνει;
Σας ευχαριστώ πολυ!!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από manos_mas »

lyon έγραψε:θα κανεις 40χλμ την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι
και ενδιαφερεσαι και για ταξιδια και πας για γυμνο?
Ξανασκεψου το!
το ιδιο θα σου ελεγα και εγω .
συν του οτι δεν καταλαβαινω την προτιμηση στο γυμνο αφου ειναι και πιο ασχημο και δυσλειτουργικο.
ειδικα το 600αρι μοιαζει σαν να του εχουν κλεψει το μουτρο.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από lyon »

η μεση ταχυτητα ταξιδιου στην εθνικη ειναι γυρω στα 140-150χλμ
ειδικα αν κανεις μεγαλο ταξιδι και σε αυτα τα χλμ θα εχεις προβλημα.
Με γυμνο μπορεις να πας μεχρι 120, απο εκει και περα ειναι πολυ κουραστικο,
ενω το χειμωνα το κρυο με το γυμνο μηχανακι σου ερχεται ολο στο στηθος που ειναι πολυ κακο για την υγεια σου.
Ολα αυτα στα γραφω γιατι θα τα σκεφτεις εκ των υστερων και τα διαβαζεις απο ενα οδηγο
που μεχρι σημερα εχει γραψει περιπου 400.000χλμ με μοτοσυκλετες.
Κατα τα αλλα... οτι λεει απο κατω η υπογραφη μου :wink:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

rififi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2015, 20:12
Model: Other
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από rififi »

manos_mas έγραψε:
lyon έγραψε:θα κανεις 40χλμ την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι
και ενδιαφερεσαι και για ταξιδια και πας για γυμνο?
Ξανασκεψου το!
το ιδιο θα σου ελεγα και εγω .
συν του οτι δεν καταλαβαινω την προτιμηση στο γυμνο αφου ειναι και πιο ασχημο και δυσλειτουργικο.
ειδικα το 600αρι μοιαζει σαν να του εχουν κλεψει το μουτρο.
Η εμφάνιση είναι υποκειμενικό πράγμα! Δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνεται άσχημο το γυμνό, αντίθετα και τα δύο μου αρέσουν εμφανισιακά αρκετά (κυρίως το 800)! Βλέπω στο προφίλ σου γράφεις ότι έχεις το fz6 άρα να υποθέσω το γυμνό; Τι σε έκανε και το προτίμησες εσύ;

lyon έγραψε:η μεση ταχυτητα ταξιδιου στην εθνικη ειναι γυρω στα 140-150χλμ
ειδικα αν κανεις μεγαλο ταξιδι και σε αυτα τα χλμ θα εχεις προβλημα.
Με γυμνο μπορεις να πας μεχρι 120, απο εκει και περα ειναι πολυ κουραστικο,
ενω το χειμωνα το κρυο με το γυμνο μηχανακι σου ερχεται ολο στο στηθος που ειναι πολυ κακο για την υγεια σου.
Ολα αυτα στα γραφω γιατι θα τα σκεφτεις εκ των υστερων και τα διαβαζεις απο ενα οδηγο
που μεχρι σημερα εχει γραψει περιπου 400.000χλμ με μοτοσυκλετες.
Κατα τα αλλα... οτι λεει απο κατω η υπογραφη μου :wink:
Η αλήθεια είναι ότι 4-5 φορές το χρόνο θα κάνω απόσταση πήγαινε έλα Άρτα-Θεσσαλονίκη δηλαδή 450 χιλιόμετρα..
Γι'αυτο είμαι εδώ μέσα, για να ακούσω γνώμες από άτομα με περισσότερη εμπειρία και να κρίνω με βάση τις ανάγκες μου! :D
Ο προβληματισμός μου για το ντυμένο έγκειτε στα
1) Είμαι νέος οδηγός. Φοβάμαι μην υπάρξουν φάσεις ειδικά τώρα στην αρχή, σκυμμένος πίσω από τη ζελατίνα του ντυμένου, να μαζέψω αρκετά χιλιόμετρα χωρίς να το πάρω χαμπάρι, που μπορεί να με θέσουν σε κίνδυνο. Στο γυμνό σε τέτοια περίπτωση ο αέρας θα αρχίσει να σφυριζει επικίνδυνα και να δυσχεραίνει τέτοια "λάθη".
2)Από απειρία μπορεί να το ξαπλώσω πχ καμιά χαζή στατική πτώση που σημαίνει ζημιά στα fairings και ένα σεβαστό ποσό για να το διορθώσω.
3)Μιάς και θα κινούμαι στο μέλλον σε πόλη αρκετά (έπειτα από 1 χρόνο από την κτίση), νομίζω τουλάχιστον στο 600άρι που έχω κάτσει, ότι το τιμόνι είναι λίγο φαρδύτερο στο γυμνό, που διευκολύνη τους ελιγμούς μέσα στην κίνηση και το να έχεις καλύτερη επαφή με το περιβάλλον. Ένιωθα ότι "καθόμουν καλύτερα" στο γυμνό με λιγότερη κλίση προς τα εμπρός. Δεν θέλω να μπλέξω ακόμη με aftermarket τιμόνια και προσαρμογές!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από leras »

πολυ σκεψη και προβληματισμος που σε μπερδευει και δεν βρισκεις ακρη

αν θες αποστασεις το ντυμενο ειναι μονοδρομος

τωρα κατι χαζοτουμπες κλπ που σκεφτεσαι αν ειναι να σου κατσει θα σου κατσει και σταματημενος να σου σκασει πιανο απο τον 8ο!!!!!!! +:Brick wall=+:](*,)

παρε αυτο που γουσταρεις να κοιτας και να καβαλας και καλους δρομους :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από manos_mas »

οχι εχω το ντυμενο. Εκ παραδρομης δεν το εχω γραψει γιατι το μενου του φορουμ που σου δινει το drop-down menu δεν εχει διαφορετικη επιλογη για FZ6 Fazer or FZ6N
Η διαφορα του 600 με το 800 (γιατι καποια στιγμη σκεφτομουνα και εγω να κανω αυτη την αλλαγη ) θεωρω οτι ειναι πολυ μικρη για την τεραστια διαφορα που εχουν σαν εμπορικη αξια οι δυο μηχανες.
Πραγματι η εφμανιση ειναι υποκειμενικη αλλα πες μου οταν τα βλεπεις και τα 2 διπλα διπλα δεν νομιζεις οτι κατι του λειπει του γυμνου ?
Δεν θα σε κοροιδεψει η ζελατινα για το αν θα πας αρκετα χιλιομετρα γιατι θα το καταλαβεις οπτικα.
Το μονο μειον που εχει για μενα το ντυμενο σε αυτα που αναφερεις ειναι οτι σε τυχον πτωση , ακομα και στατικη , το κουστουμι για να το ξαναφερεις στην αρχικη κατασταση θα ειναι πολυ ψηλοτερο.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από lyon »

rififi έγραψε: Γι'αυτο είμαι εδώ μέσα, για να ακούσω γνώμες ....
νομιζεις,
εδω μεσα εισαι, γιατι οταν θα ερθουμε καμια 10αρια φεϊζερουμπες προς τα πανω,
θα μας κερασεις τσιπουρα :lol: :lol:


σπαμ οφ :D
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από Tigrisss »

Σε χαιρομαι παλικαρακι μου γιατι γραφεις πολύ ωραια. Η αληθεια ειναι οτι κ γω στα 23 μου ενα γυμνο πηγα κ πηρα. Suzuki bandit 400v...πισω στο μακρυνο 1999...
Επεσα κ 5-6 φορες...την εβγαζα φθηνα επειδη ηταν γυμνο..
Κ δε με πειραζε κ ο αερας τοτε...140-150 κ ολα καλα....
Τωρα... αν ανεβω σε γυμνό κλαιω...

Το προβλημα σου δεν ειναι αυτο..παρε γυμνο, που ειναι ασχημο δε τιθεται θεμα συζητησης,(τα μονα ωραια γυμνα ειναι τα ιταλικα κ τα triumph), να μαθεις κιολας να οδηγας κ να μη σε νοιαζουν τόσο οι πτωσεις, το προβλημα σου ειναι οτι καμια τραπεζα δε δινει καταναλωτικα δανεια.
Καμία. Εκτος αν οι γονεις σου εχουν τοσο καλο εισοδημα δηλωμενο κ καθολου δανειακες υποχρεωσεις...
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες