Το FZ or not FZ?

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
ninja
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 08 Ιαν 2015, 15:54
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από ninja »

Καλησπέρα,

Μέτα από μία σειρά ατυχών γεγονότων με την νυν που μου δημιούργησε αποστροφή από το σόι της και ύστερα από προτροπή έμπιστου χερά χειριστή Yamaha ΑΡΡΡΡ ΟΥΑΝ, ήρθα να μάθω τα υπέρ/κατά της οικογένειας Fazer από καθημερινούς, ομόθρησκους, ειδήμονες (εσάς)

Μερικές πληροφορίες για εμένα ώστε να ξέρετε γιατί μιλάτε:
Ετών: 29
Ύψος: 1.90m
Βάρος: 90kg (καθαρό)
Ωραίο παιδί

Πρώην: Peugeot Deux
Νυν: BMW F800 GS (3 χρόνια θυελλώδεις σχέσης)
Επόμενη: Yamaha FZ?

Πάω βόλτα με την μηχανή εννοούμε στα 300km και πάνω
Στρίβω άρα υπάρχω;
Την άλλη δεν την βάζω πάνω γιατί μου κόβει τα πόνι

Ο διάλογος που με έπεμψε σε Fazer ήταν ο εξής:
-Ρε μαλάκα δεν την παλεύω άλλο ψάχνω μηχανή και δεν ξέρω τι να πάρω
-Fazer 1000 (έτσι απάντησε χωρίς διάλογο, χρήση λέξεων, σκέψη κτλπ)
-Ρε σι, είναι άσχημο
-Καλά! αγόρασες το F800GS και μου λες το άλλο άσχημο;

Πέρα από αυτό είχα πρόσφατα πάει βόλτα "Αθήνα-Επίδαυρο-Γαλατά-Καρατζάς-Ίσθμια-Αθηνα" και ήταν ένα αγέρωχο παλικάρι με fazer που το είχε δώσει, δοκίμασε κατι άλλο, αλλά το ξαναγόρασε (λέει πολλά αυτό για μένα) οπότε κάτι θα παίζει για να γυρνάς πίσω στην καταραμένη ασχήμια.

Μετά από μια έρευνα βρήκα ότι στο Site της Yamaha υπάρχει μόνο Fazer 8 και όχι FZ1 που με έπεμψε στις αντιπροσωπείες και το τι θα έχουν σε stock, αλλά από τις οποίες έχω κακές σχέσεις.

Ήρθα να ακούσω για δύναμη (είναι τα 100hp του FZ8 λίγα, είναι τα 150hp του FZ1 πολλά) αλλά και για handling αφού το GS είναι τιμονάρα και το μηχανάκι οδηγιέται πρακτικά και από μόνο του, μήπως τη Fazer δεν θα μπορώ να την βγάλω από το γκαραζ χωρίς να πεθάνω και αντιπροσωπείες να πάω να κάνω test ride

Ακούω λοιπών γνώμες, απόψεις, (κράξιμο ελεύθερα) και παρατιρίσεις.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Μην παρεις FZ1/FZ8, αν δεν εχεις οικονομικο θεμα.
Αν δεν λυθει το θεμα με τα πηνια-βολαν(διαβασε το αντιστοιχο θεμα για να εισαι ενημερος), μεινε μακρυα.-

Για καινουργιο/στοκ ουτε λογος... δεν αξιζει να το συζητας.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από manos_mas »

απο τα 3 της οικογενειας ( 600 , 800 ,1000 ) εχω το μικρο.
Εχει κανει 116.000 χλμ και ποτε δεν το λυπηθηκα. Ειναι το πιο αξιοπιστο απο τα 3 . εχει συγκεκριμενα ελατωματα αλλα πολυ φθηνα να διορθωθουν και πολυ ευκολα να εντοπιστουν.
( εμπρος γραναζι αλυσιδας, tps ( στα αρχικα μοντελα μονο ) ρουλεμαν τιμονιου , διακοπτης emergency off )
εχει μοτερ το οποιο ειναι αθραυστο, αδυναμο χαμηλα δυνατο ψηλα οποτε αναλογα πανε και οι καταναλωσεις. μικρη καταναλωση αμα δεν το ζοριζεις 6λτρ/100 - μεγαλη καταναλωση αμα του πινεις το αιμα 10λτρ/100 η μεγιστη ποσοτητα βενζινης που μπορει να πιει )
Για τα δικα μου κριτηρια στριβει καλα αλλα τα s1 υστερουν λιγο σε φρενα. τα s2 εχουν 4πιστονα και καλυτερη αισθηση. στα μειον του ακομα ειναι η ελλειψη μοχλικου πισω ( δεν ξερω ποσο κακο ειναι για καποιον αυτο ) και το συμβατικο μπροστινο σε σχεση με τα μεγαλα. ( που εχουν upside down )
To 1000 ειναι δυνατο , δεν θα το βαρεθεις ποτε απο θεμα δυναμης, αλλα καιει 20 με 40 % παραπανω απο το 600 . το μοτερ του δεν εχει αποδειχθει το ιδιο αξιοπιστο με του 600. ( δες το θεμα με το βολαν ) .
Για το 800 δεν ξερω πολλα καθως δεν ειναι τοσοι πολλοι με 800 εδω μεσα αλλα καποια στιγμη το σκεφτομουνα να αλλαξω το 600 με ενα 800αρι . μετα το ξανασκεφτηκα και θεωρω δεν αξιζει καθως η διαφορες σε δυναμη ειναι μικρες και ασυμαντες .
ενα κοινο προβλημα που εχουν και τα μικρα και τα μεγαλα ειναι οτι κολλανε οι μοναδες του abs αν δεν αλλαζεις υγρα φρενων καθε 2 χρονια .
Για υψος σου ολα θα σε στριμωξουν αρκετα. ειδικα αμα ειχες βολευτει στο ΒΜW θα σου κακοφανει.
Υπαρχει και η νεα στην αγορα επιλογη οπως το ΜΤ-09 tracer το οποιο εχει παντρεψει καλο πλαισιο , λιγο πιο τουριστικη θεση οδηγησης , δυνατο και ροπατο μοτερ ( αλλα τελειως καινουριο οποτε δεν υπαρχουν στοιχεια για αξιοπιστια ) . Αυτη η επιλογη δειχνει η πιο λογικη απο πολλους εδω μεσα ( και απο μενα )

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από HARIS S2 »

λογο οτι εχω αποψη και για τα δυο (κατοχος fz1 και αρκετα km με gs800 ενος φιλου) θα σου πω οτι τα δυο μηχανακια δεν μπορεις να τα συγκρινης αλλα τι δουλεια θες να κανεις, πχ

αν το χρεισιμοποιεις στην αθηνα καθε μερα το fz1 η το fz8 δεν κανει (βενζινη και λαστηχα, οσοι εχουμε 1000 εχουμε και καποιο μηκροτερο)
προβληματα τα κλασικα πυνια και πολλαπλασιαστες.(αν ψαξεις στο φορουμ θα τα βρεις)
βεβαια οπως ειπε και ο αλλος που προανεφερες και εγω δυσκολα θα το αλλαξω.

λογο οτι η γραφη μου δεν ειναι τοσο καλη θα ητανε καλητερα απο κοντα να σου ελεγα(με) καποια πραγματα, απο οτι βλεπω εισαι απο αθηνα και θα μπορουσες να ερθεις μια τεταρτη απο την λεσχη να τα πουμε.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

εμενα ακου...

υψος 1,95
ετων 34
βαρος 95 κιλα

και ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!

ειχα το 600 του '06 απο καινουριο μεχρι που μου το εκλεψαν 22/1/2014...
πηγα παντου,και οταν λεμε παντου,ακομα και σε χωματοδρομους που το 800 σου δεν θα το εβαζες ουτε για 20 μετρα...
εκανε 190.000 χλμ και τα μονα πραγματα που μου παρουσιασε ηταν διακοπτης on off(emergency stop),
πηνια στις 150.000 χλμ,προσεξε,οχι βολαν...πηνια που με μια απλη περιελιξη των 80 ευρω ειχα καινουριο σετ...
τιπιες δεν μου εβγαλε ποτε,δισκους δεν αλλαξα γιατι δεν πατιναρησε ποτε,ανορθωτες,πολλαπλασιαστες,πωλητες και λοιπους ...τες,δεν εμαθα ποτε τι σημαινουν...
βλαβες απο ολες οσες θα ακουσεις να βγαζουν τα 600,που δεν ειναι πολλες,δεν μου εβγαλε ποτε...καμια...
εγω ειχα αλλαξει το μπροστινο και του ειχα βαλει επανω ολοκληρο απο r6,που το πηρε λουκουμι χωρις πατεντες και **********...μαζι με τα φρενα τα 4πιστονα...
μεχρι και την τελευταια μερα ταξιδευε σαν να ηταν καινουριο...
ατομα απο συγκεκριμενη αντιπροσωπεια,σερβις μου το ειχαν ζητησει να το αγορασουν,δινωντας μου ενα 500ρικο παραπανω απο οσο επαιζαν τα s2 τοτε...
βαλβιδες ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΑ ΠΟΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΚΟΠΑΝΑΝΕ...
τσεκαριστηκαν 3 φορες και τις τρεις φορες με εκραξαν τα μαστορια γιατι τους αγγαρευα να κανουν δουλεια που δεν χρειαζοταν...

οσον αφορα το θεμα αξιοπιστιας....μετα τα HONDA,δεν πιστευω οτι υπαρχει πιο απροβληματιστο μηχανακι...
οσον αφορα την εξωτερικη εμφανιση...ναι ειναι για τον πουτσο...ειναι κακασχημο...
τι να κανουμε...δεν μπορουν ολες οι εταιριες να βγαζουν κουκλια σαν την KAWASAKI!!!!!
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ...???θα το βρεις με κανα 3αρι χιλιαρικα μαξ και θα ειναι και μπομπα...
ιπποδυναμη??? 98 στο μοτερ(υπολογιζε καμια 75αρια στη ροδα) για 600 κυβικα,δεν ειναι ασχημα...

αν θες την γνωμη μου...μην το σκεφτεσαι το 1000....θα αρχισεις να προβληματιζεσαι με πραγματα που μεχρι τωρα δεν το εκανες...
μην αλλαξεις το 800 σου,γιατι κανενα απο αυτα που σκεφτεσαι να παρεις,δεν θα σε ταξιδεψει οπως το δικο σου...
και ολα θα καινε περισσοτερη βενζινη...
αμα ειναι να κανεις την αλλαγη για το ματι σου μονο και για το γαμωτο της υποθεσης...
περιμενε κανα χρονο ακομα...να βγει η καινουρια η αφρικανα να παθουν πλακα ολοι...

αυτα...περνα καμια τεταρτη απο την λεσχη για μπυρες και κουβεντα...
βαρεθηκα να βλεπω ολους τους γιαμαχακηδες ...(εχουμε κι αλλους μπεεεεμβεδακηδες,αλλα δεν αξιζει το τομαρι τους)...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από manos_mas »

Στο θέμα ομορφιάς.... Όταν βγήκε το 600 το θεωρούσαν απο τα ποιο ωραία μηχανάκια. Ομορφο Μούτρο και απιστευτος κωλος. Τωρα απλα δείχνει γερασμένο μπροστά στα διαστημόπλοια που έχουνε κυκλοφορήσει. Πραγματικα όμως το ξανατονιζω είναι μοτορι που δεν θα σου ζητήσει χαζα λεφτά και εγώ προσωπικά το εμπιστευομαι να το βάλω μπροστά αύριο το πρωι και να κάνω τον γύρο της Ευρώπη .

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

με το 600 θα μετανοιωσεις την ωρα και την στιγμη που τους ακουσες...ξεχνα το απλα :) Απο το δικυλινδρο 800
θα ξενερωσεις ασχημα.
ακου τον morbid...
η αν το εχεις παρει αποφαση και θες καινουργιο, ρισκαρε για το tracer... με οτι αυτο συνεπαγεται ομως...
Η αντιμετωπιση που εχουμε στο πολυ σοβαρο προβλημα στα φζ1/ρ1, ειδαμε ποια ειναι.
Αν εχεις ορεξη να παρεις κατι ολοκαινουργιο αλλα με ανυπαρξια aftersale, ειναι αυτο που θελεις.
Προσωπικα στη θεση σου θα κοιταζα στην ιδια εταιρεια που εισαι...
να μην σου πω οτι πιο πολυ γι αυτα που γραφεις σου ταιριαζει ενα tiger.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από manos_mas »

Μα νομιζω οτι το παλικάρι είπε οτι δεν θέλει bmw για λόγους αξιοπιστίας. Και κάπου εκεί ψάχνεται. Πες μας και τι λεφτά θες να διαθέσεις και αν είσαι για καινούριο η μεταχειρο

Άβαταρ μέλους
lari
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2009, 00:49
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από lari »

ειχα το fz8, το μηχανακι ειναι ενα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλο all around.. το πουλησα διοτι η σελα του συνεπιβατη εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγαλη κλιση.. κατα τ αλλα τα κανει ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ και συμφερει! στριβει, ταξιδευει και σε μεταφερει παντου! εκτος απο χωμα!!

και για να ειμαι ειλικρινης το εδωσα εδω σε μαγαζι της θεσσαλονικης και δε ξερω αν το εχει πουλησει ακομα.. ειναι 2010 μοντελο με 18.000χλμ ειναι πραγματικα ΑΡΙΣΤΟ!!! το εχουν δει και καποια παιδια απο δω μεσα.. αν ενδιαφερεσαι με πμ μπορω να σου δωσω τηλεφωνα κλπ κπλ
θα γινω μοτοσυκλετιστης..

ninja
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 08 Ιαν 2015, 15:54
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από ninja »

Ευχαριστώ για τις διίστανται γνώμες σας, αυτά είναι που θέλω να ακούσω.

@InversionOfControl
Δηλαδή οι κάτοχοι FZ έχουν οικονομικό θέμα (μπατίρηδες) :P
Γιατί από ότι διάβασα το οικονομικό πρόβλημα αρχίζει αφού το αγοράσεις και μετά πάρεις στο χέρι ρουλεμάν και ξανά μετά προσεχώς βολάν.
Για παραπάνω λεφτά τι προτείνεις δηλαδή;
Άμα το IP σου πέφτει κοντά στο Petit Village θα χαρώ να μου τα πεις και από κοντά καμιά μέρα.

@Μanos_mas
Φοβάμαι το 600ρι για λόγους ισχύος, τα 50-60hp ίσως μου φανούν λίγα αφού η νυν έχει 80-85hp
ιδικά αφού κοίταζα για κάτι με 100+hp, η αλήθεια είναι ότι με τις κακές παρέες που έχω μπλέξει υστερώ πολύ σε δύναμη και σε πλάγιασμα οπότε είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω άνεση οδήγησης για “αγωνιστικότατα” το ΜΤ θέλω να το δοκιμάσω αν και δεν έχω καταλάβει τι ακριβός μηχάνημα είναι.

@Xaris_s2
Σύγκρισή ψάχνω μόνο στην δύναμη ανάμεσα στα 2, γνωρίζω ότι είναι δυο παντελώς διαφορετικά μηχανάκια (μόνο που πιάνεις τα τιμόνια το καταλαβαίνεις) και θέλω αλλαγή. Όσο για δεύτερο μικρό είναι στο πρόγραμμα η αγορά μιας πάπιας για το καθημερινό σπίτι-δουλειά-σπίτι.
Η γραφή σου είναι τέλια αφού μου περνάς αυτό που θέλεις να πεις αλλά θα χαρώ να τα συζητήσουμε από κοντά

@chrismorbid
Δεν σε ακούω διότι έχω κόμπλεξ που είσαι ψηλότερος από μένα. Για το πιο ωραίος από εκεί μέσα, δεν ξέρω αλλά άμα έρθω ατύχησες :P
Θάνατος σε όσους κλέβουν τα μηχανάκια του απλού λαού.
Η αλήθεια είναι ότι κοίταγα για καινούργιο μοτόρι αν και τα 100- άλογα στο 600ρι μου φαίνονται περίεργος πολλά
Ε όχι και Africa twin αυτά είναι για ινδιάνους
Τετάρτη

@lari
Πούλησες ένα μηχανάκι επειδή η σέλα έχει κλήση;
Είμαι σίγουρος ότι είναι all around καλό μηχανάκι και αυτό που ψάχνω σε θέμα οδήγησης αλλά δεν θέλω να παντρευτώ τέτοια προβλήματα

Εν κατακλείδι θέλω να ρωτήσω τι ώρες λέμε για την λέσχη (500 μέτρα από το πατρικό μου) μιας και που δουλεύω τρελές ώρες (ναυτιλιακή) και στον είμαι Πειραιά και δεν έχω μηχανάκι (είναι στον μάστορα), επίσης να φέρω μπίρες; θα πάμε μετά κιμπουμπου;

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Δεν καταλαβες ή δεν το εγραψα καλα :)
Με fz αυτη τη στιγμη πας για μεταχειρισμενο (αρα ψαχνεις οικονομικη λυση).
Για καινουργιο fz μην το συζητας καν, ειναι μηχανακι 9ετιας και δεν αξιζει να τα σκασεις για να παρεις κατι που ειναι 9 χρονων με οτι αυτο συνεπαγεται (καταναλωση, καλουδια, μεταπωληση).
Επιπλεον, με το που θα το παρεις θα πρεπει να σκεφτεις ποτε να αλλαξεις το βολαν...
Αν θες yamaha (μην αναφερουμε παλι το θεμα του afterasale), κοιτα προς mt09/tracer.
Το 600 ξεχνα το :)

Πρεπει να βαλεις καποια κριτηρια στην αναζητηση σου:
-ποσα λεφτα διαθετεις
-μεταχειρισμενο η οχι
-χρηση / κατηγορια
-αξιοπιστια
-aftersale service

Mε τη χρηση που ειχες θα κοιταζα 1200gs ή tiger. Aν θελεις να αλλαξεις κατηγορια, βρες πρωτα τι κατηγορια θελεις και μετα ψαξε μηχανη. Το fz δεν εχει σχεση με το f800gs...

Ειμαι περιεργος να μαθω τι σε προβληματισε στα bmw και θελεις να αλλαξεις εταιρια...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από ilias »

οτι σου ειπαν οι παραπανω ,,,,,


το θεμα βολαν μας καιει όλους !!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από manos_mas »

το 600 δεν ειναι αδυναμο. απλα πρεπει να το πας ψηλα για να αποδωσει. μην ξεχνας οτι το μοτερ ερχεται απο το παλιο R6 . Εχω φιλο που εχει το s2 και ξυνει συνεχεια μασπιεδες. Απο το 800 το ΒΜW ειναι πιο γρηγορο οταν το πιεσεις. Δεν ειναι καθολου κακο μηχανακι και απορω γιατι ο φιλος απο πανω το απορριπτει.
Και σου ξαναλεω , ειναι μηχανακι το οποιο θα το πηγαινεις συνεχεια 14.000 rpm και δεν θα κανει κιχ.
Για μενα ειναι συμμαντκο αυτο για να με ευχαριστει ενα μηχανακι.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Μανο, δεν ειπα οτι ειναι αδυναμο γενικα...αδυναμο ειναι χαμηλα μεσαια... απο το δικυλινδρο 800 που εχει τωρα,
θα πεσει πολυ εκει... και με τη χρηση που λεει οτι εχει, ειναι κατι που θα τον κανει να μετανοιωσει για την επιλογη του.
και με vstrom 650 ξυνουν μαρσπιεδες, θα το προτεινες?
Αν ειχε 250 σκουτερ και εψαχνε κατι αξιοπιστο και οικονομικο με πολλαπλες χρησεις, το 600 θα ηταν μια καλη λυση.

Το θεμα ειναι να τον βοηθησουμε να επιλεξει σωστα, οχι να λεμε οτι εχουμε τα καλυτερα μηχανακια.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το FZ or not FZ?

Δημοσίευση από manos_mas »

πραγματικα θελω να διαλεξει σωστα και τονιζω αυτα που θα βρει καλα στο 600.Δεν ειναι το καλυτερο μηχανακι απο αλλα σε πολλα πραγματα. Σιγουρα ειναι αροπο χαμηλα και δεν ειναι ιδανικο για ταξιδια φορτωμενο δικαβαλο. Εκει το 800 ειναι σαφως καλυτερο . Αλλα εγραψε οτι κανει παρεες με στριφτερα μηχανακια . Και δεν θεωρω οτι το 600 δεν στριβει . Απλα δεν στριβει σαν r6 . Αλλα αυτη την στιγμη με την γενικοτερη οικονομικη κατασταση , Εγω δεν θα επαιρνα 1000αρι , που μπορει να με αφηνε ανα πασα ωρα και στιγμη , που θα καιει πανω απο 10λτρ/100. Σιγουρα θελω περισσοτερο γκαζι απο οτι εχει το 600 μου και σιγουρα μετα απο το 600 δεν θα πηγαινα σε 800. ( ονειρευομαι οτι θα γυριζω την Ευρωπη με ενα FJR 1300 ) .
Αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα , κραταω το 600, το καβαλω οποτε θελω χωρις προβληματα , του πινω το αιμα και το ευχαριστιεμαι απιστευτα , παω ταξιδι χωρις να με προβληματιζει τπτ , του βγαζω την βαλιτσα και παω γρηγορη βολτα σε ολη την Ελλαδα. και ολα αυτα χωρις να βαζω το χερι στην τσεπη.
Με ολα αυτα για μενα , δεν το θεωρω καθολου κακο μηχανακι , και για αυτο δεν το αλλαζω αυτη την στιγμη.
Το μονο που πρεπει να κανει ο φιλος ειναι να καβαλησει ενα 600 και ενα 1000 και να δει αν το 600 του φαινεται αδυναμο.
Εχω κανει Χαλκιδικη Αθηνα σχεδον τερμα γκαζι ολη την διαδρομη και αν θελω το ξανακανω παλι χωρις να το σκεφτομαι αν θα σπασει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες