Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Σωκρατη, ωραια τα λες......αλλα αμα ερθει η ωρα να πρεπει να δωσεις 500+ για ενα εξαρτημα που υποτιθεται δεν χαλαει ποτε σε ενα κινητηρα, θα σε εκανε να αναθεωρησεις.....γιατι αλλο να χαλασει μετα απο 100,000+ χλμ που θα πεις οκ ειναι φθορα και αλλο στα 20 με 40,000χλμ και να προσπαθουν να σε πεισουν οτι ειναι φυσιολογικη φθορα η καταστροφη του βολαν, επειδη ειναι 6+ ετων και ξερεις η τσιχλα (εεε συγνωμη η κολα) που κραταει τους μαγνητες εφτασε στο οριο ζωης της και τωρα σας αποχαιρεταει.

προσωπικα πλεον το after sales service παιζει πολυ μεγαλο ρολο και δυστηχως η yamaha τουλαχιστον οπως εξελισονται τα πραγματα μεχρι στιγμης εχει χασει αρκετους υποψηφιους αγοραστες, τουλαχιστον μενει να μας διαψευσει!!!

οπως ειδες παραπανω και εγω το καλοκοιταω το MT09-Tracer, αλλα εχω τους ενδιασμους μου προς το παρον!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

The Great
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 04 Οκτ 2006, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Aθηνα-Αιγαλεω
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από The Great »

fazeremalo έγραψε:ας γράψω και εγώ μιας και είμαι στην φάση αυτήν:
έδωσα το fazer s2 και θα περάσω έναν χειμώνα χωρίς μοτόρι ..(ίσως με σκοτερ) για την αγορά ενός bmw gs 1200 adventure!! Οι λόγοι αρκετοί μερικοί εκ των οποίων : είναι πιο άνετο σε ταξίδια και θα με βολέψει καλύτερα στο ταξίδι που θέλω να κάνω..... Επίσης με το φζ έμπαινα συχνά σε πετρόδρομο - χωματόδρομο (και το σπίτι μου στο χωριό έχει 3 κμ χωματόδρομο ) οπότε κάθε καλοκαίρι άλλαζα ρουλεμάν τιμονιού και λάστιχα όποτε γύρναγα από χωριό και πιστεύω με το bmw θα είναι πιο άνετο για τέτοιου είδους κομμάτια.. πάντως το οδήγησα και είναι πολύ άνετο μηχανάκι.!!!
+1 Βmw gs 1200 adventure
Προχτες το ζαχαρωνα στα Village... με τα προβόλια του... τις σκαρες απο κατω.. την βαλιτσα πισω...(η μονη μηχανη που του πηγαινουν οι βαλιτσες... ακομα κ το τριβαλιτσο..), ψηλο... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!
Πιστευω αυτη η μηχανη κανει για τα παντα... και γρηγορα πας..αν θες.. και ταξιδι δικαβαλο κ φουλ φορτωμενο... και χωματοδρομο για πολυ ωρα... τα παντα!
Για κατι τετοιο θα αλλαζα λοιπον το S2.. που επισης τα κανει αυτα.. αλλα το GS τα κανει καλυτερα!!! :D

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Solomon »

Το tracer και γενικά ο τρικυλινδρος της yamaha μέλλει να αποδείξει την αξία του. Αν σε κάνα δυο χρόνια που θα χει γράψει χλμ βγάλει καλό όνομα όπως πχ το 600αρι ή το παλιό fazer τότε θα συμφωνήσω με τον σωκ ότι θα είναι καλό value for money.
Αλλά έως τότε επιφύλαξη.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Jericho »

Κάτι ψηλό, ροπάτο, ευρύχωρο.

Ζαχαρώνω το Tracer, αλλά δε θα λεγα όχι και στην αναβίωση του Africa.

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από zisisx »

η πρωτη σκεψη για αλλαγη του fz1 ηταν η hayabusa...
τι να πεις για τη μηχανη αυτη.....? :mrgreen:
με το περασμα του χρονου κ αλλαζοντας η οικογενειακη κατασταση σκεφτομουν το fjr 1300...
με το σκεπτικο οτι αφου πλεον η μηχανη κινειται μονο εκτος θεσσαλονικης κ 2καβαλο ας παρω κατι που να μας βολταρει ανετα γρηγορα κ ησυχα....
τελικα το αλλαξα με κουτι..... :cry:
αναγκες οικονομικες κ οικογενειακες.....
αυτη την περιοδο ειμαι ερωτευμενος με ενα μοντελο της harley davidson το iron 883...... :shock:
ναι ξερω καμια σχεση....
οταν καποτε σηκωσω κεφαλι βλεπουμε γιατι τωρα δεν....
σαν πρωτη σκεψη ktm adventure 990...
ψηλο ανετο δυνατο οσο πρεπει χωραει 2 ατομα βαλιτσες,παει χωμα...και αν βαλεις κ ακραπες ανασταινει κ νεκρους...

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από InversionOfControl »

@Σωκρατη ουτε μετοχες να ειχες ρε αδερφε :D
οσα αναφερεις για αντιπροσωπιες ισχυουν παντου πλεον... ακομα και στα δικα μας για απλο πλαστικο, περιμενεις μεχρι και μηνα. περα απο το επιχειρημα οτι παιρνεις ενα συγχρονο value for money μηχανακι με 10.000 (τα 18 λιτρα,ανεστραμμενο, τα 12v ειναι σαν τα επιχειρηματα "δινουμε και τα πατακια δωρο"), θα πρεπει να σε προβληματισει πολυ η αντιμετωπιση σε ενα ανταλλακτικο με πολυ ακριβη βλαβη και υπολογισιμη επικινδυνοτητα.
Ποσο μαλλον οταν τα ξερεις απο πρωτο χερι, εχεις δει περιστατικα και δεν ειναι απλα κατι που διαβασες η σου ειπε φιλος φιλου...


με 10.000 ομως μπορεις να παρεις ενα μεταχειρισμενο καλυτερης κατηγοριας με περισσοτερη αξιοπιστια και δοκιμασμενο...παρα να κανεις τον beta tester... που κακα τα ψεμματα ουτε σε 2 χρονια θα βγαλουμε συμπερασματα με την μηδενικη χρηση που κανουμε πλεον οι περισσοτεροι...
καποτε καναμε 35000 το χρονο και τωρα θελεις 5-6 χρονια...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από koulis »

κακα τα ψεματα...δυσκολα πλεον δινεις το μηχανακι που εχεις για να παρεις κατι αλλο....
ακομη κ εαν ειναι στα ιδια κυβικα ποσο μαλλον μεγαλυτερο,ακομη κ αν ειναι ιδιας χρονιας με το δικο σου ποσο μαλλον πιο καινουριο.....
δλδ εστω οτι δινεις το fz1 για να παρεις αντιστοιχο r1 του 2007/08 εχουμε μια διαφορα περι τα 1000€....
εστω οτι δινεις το fz1 για να παρεις fjr1300 ή hayabusa/zzr1400 παλι εχεις μια διαφορα 1500-2000€....
δεν μιλαμε για περιπτωση να παρεις κατι ανω των 600cc καινουριο....εκει μπορει να θες απο 3 εως 6-7000€ συμπληρωμα.....οποτε τι κανεις....παντα μιλωντας σαν ιδιοκτητης fz1,κρατας το τουμπανο σου,κανεις τις προσευχες σου μην σε βρει ο βολανοδαιμωνας,απολαμβανεις τις μελωδιες της racefit κ καποια στιγμη που οι συνθηκες το επιτρεπουν κανεις μια αναβαθμιση της ecu εδω Samios ECU Motorsport παιρνεις 4-5 αλογα με την αναλογη ροπη κ εισαι αρχοντας

:)

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Tigrisss »

Αντε γειά σωκράτη....
μιλάς για τις αντιπροσωπείες όπως μιλάς για το ποδοσφαιρο, που πιστευεις οτι ο θρυλος τα παιρνει 20 χρονια επειδη πληρώνει :D
όλα τα ίδια είναι πλέον, δεν υπάρχει αξιοπιστία πουθενά, το παραδειγμα βρισκεται διπλα μας και το ζούμε καθε μερα.

όσες προσευχες και να κάνεις, ειναι μαθηματικά αποδδεδειγμένο οτι το βολαν θα τους βρει όλους ...δυστυχως.
τράβα εσύ πάρει tracer...

επαναλαμβάνω, και μένα μου αρέσει, αλλά δε με καλύπτει. Είναι σα το δικό μου μηχανακι, που κυκλοφόρησε το 2007...χωρις υπερβολή. για αυτο και κάνει 9.500

τα άλλα που έχουν και 5 ηλεκτρονικά (σε αναρτήσεις, συνδυασμένα φρένα traction control), είναι ακριβότερα...
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Solomon »

@zisis τεκνον μου δικός μου είσαι εσύ! Στα δικά μου χνάρια , ΚΤΜ και Harley! Και το iron είναι κουκλάκι το άτιμο...

Κατά τα λοιπά,για επόμενο ,προσωπικά επέλεξα κάτι πιο εξειδικευμένο παρά ένα all rounder.
Αν έχεις ευκαιρία και οικονομική δυνατότητα να το βγάλεις βόλτα μια ή δυο φορές το μήνα ίσως είσαι διατεθειμένος να κάνεις περισσότερες παραχωρήσεις προκειμένου να απολαύσεις μια πιο συγκεκριμένη πλευρά του χαρακτήρα της μοτο.

Όπως επίσης κι αυτό που λεει ο inversion ότι καλύτερα στα λεφτά του καινούργιου να αγοράσεις μεταχερισμένο 3ετίας όπου θα έχουν αντιμετωπιστεί όλες οι παιδικές ασθένειες.

Ειδικά στα ΚΤΜ είναι νόμος.Αφήνεις να φάει όλες τις ψ...λιες ο προηγούμενος,να αλλάξει τρόμπες συμπλέκτη, βενζίνης, νερού(στανταράκια όλα!) και κάτι αναπρογραμματισμούς της ECU και μετά το τσιμπάς κάτω απο τα μισά του καινούργιου(ε θα χει βάλει και καμιά εξάτμιση και κάνα αξεσουαράκι) έτοιμο στρωμμένο και αξιοπιστοτατο. <>1

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Solomon »

Μη μας τη σπας ρε!Ειπαμε δικαίωμα στο όνειρο!
Εικόνα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Tigrisss »

Τέλειο το τρίκυκλο!!!!!! +:Applause=+:=D>
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Vlasis »

Εγω παντος μετα απο αυτα που εγιναν με τα fazer δεν προκειται να ξαναπαρω yamaha κατι σε χοντα η bmw με βλεπω αρκει να ειμαι υγιεις και να τα καβαλαω!!!!!!!!!!!!!!! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από lyon »

περιμενω με ανυπομονησια ποτε θα ξεφυγει το θεμα :lol: :lol:


ε ναι λοιπον.... εχω το ενα κομματι, μου λειπει το αλλο μισο... 8) :D
Εικόνα


@ Σωκρατες, αποφασισες να γραψεις παλιομουχριτσα???!!! <>3
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από FotisFz1 »

Θα ηθελα ενα 848
Αλλα επειδη δεν εχω φραγκα κ αυτο που εχω πλεον πουλιεται φθηνα κ δεν αξιζει να το δωσω
Θα παρω μαλλον μαζι με τον αδερφο μου ενα exc 250 :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Ένας μεγάλος μου έρωτας χρόνια τώρα είναι το bmw 1200 gs .Ωστόσο λόγο της γενικότερης κρίσης και της αλλαγής της οικογενειακής μου κατάστασης πολύ δύσκολα θα την πάρω .

Το yamaha tracer πάντως μου άρεσε πάρα πολύ και στα κυβικά είναι μια χαρά και δεν ξεφεύγει σαν το bmw .
Οπότε πρώτα ο θεός αν είμαι καλά βλέπω να είναι η επόμενη μηχανή μου 8)


@lari σε ζηλεύω φίλε ,με το καλό να το παραλάβεις και να μας πεις εντυπώσεις και πάντα όρθιος :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες