Aνταλλακτικα

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Aνταλλακτικα

Δημοσίευση από fogeo93 »

Καλησπερα σας... θα ηθελα να μαθω απο που φερνουν οι αντιπροσωπειες τα ανταλλακτικα για τις μηχανες.. Εννοω υπαρχουν στανταρ αποθηκες στην βορεια και νοτια Ελλαδα?

Παιδια εχω παραγγειλει κατι για τη μηχανη που εβγαλε βλαβη και μου ειπε ο μαστορας πως το παρειγγειλαν απο το εξωτερικο και θα κανει πανω απο 20 μερες... παιζει τετοια φαση? σας εχει τυχει ποτε?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Aνταλλακτικα

Δημοσίευση από SoR_gr »

χωρις να εχω αποψη συγκεκριμένα για την Yamaha και τι κανάλι διανομής ανταλλακτικών εφαρμόζει

Πολλοι έμποροι (και οι αντιπροσωπείες έμποροι είναι)
- ίσως περιμένουν να κάνουν μαζική παραγγελία απέξω (μιας και εδώ δεν υπάρχει εργοστάσιο της γιαμαχα να φτιάχνει ανταλλακτικα) με σκοπό να πληρώσουν λιγότερα μεταφορικά ή μπορεί να παίζει πλαφόν στο ύψος παραγγελίας.

- μπορεί για διάφορους οικονομικούς λόγους (άσχετα με τον πελάτη-μοτοσυκλετιστή) ο εμπορος να έχει εκκρεμότητα με τον προμηθευτή του και να καθυστερεί η παράδοσης

- το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είπε. Κάποτε έψαχνα ασφάλεια για το παξιμάδι τιμονιού στο φζ6 και δεν είχε κανένας έμπορος στην αττική. Άλλοι μου είπαν 10 μέρες άλλος 5 άλλος 3-4 (το παραγγείλα απο αυτόν που είπε και το έφερε σε 4 μέρες).Τώρα οι 20 ημέρες μπορεί να επηρρεάζονται απο τον Αύγουστο και τις διακοπες, απο το ανταλλακτικό ή απο άλλον παράγοντα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Aνταλλακτικα

Δημοσίευση από dimitrisfz »

συγκεκριμένα η Yamaha έχει αποθήκη στην Ολλανδία από όπου παραγγέλνουν όλες οι αντιπροσωπείες της Ευρώπης ή και ανεξάρτητοι έμποροι (με επιφύλαξη για τους ανεξάρτητους μιας και ίσως παραγγέλνουν στην αντιπροσωπεία της χώρας τους). Αν το ανταλλακτικό υπάρχει εκει τότε σε μια βδομαδα το έχεις. Αν δεν υπάρχει τότε η παραγγελία έρχεται από Ιαπωνία με τον χρόνο να φτάνει σχεδόν τον ένα μήνα.
Ίσως φταίει ο μήνας λόγω αδειών ή το ότι θα έρθει από Ιαπωνία το ανταλλακτικό. Αν ισχύει το 2ο τότε μπορείς να ζητήσεις να ερθει αεροπορικός με αυξημένη όμως χρέωση στο κόστος ανταλλακτικού. Οπότε κρίνεις πόσο βιάζεσαι κ αν ξ έξτρα χρέωση αξίζει τον κόπο και πράττεις ανάλογα. Τι ανταλλακτικό περιμένεις?
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Aνταλλακτικα

Δημοσίευση από fogeo93 »

Περιμενω να ερθουν τα πηνια

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης