Στροβιλισμος με διπλό! !!

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να μην κάνω λάθος και να είμαι στο σωστό πεδίο για να ανοίξω ένα θέμα που αντιμετωπίζω ..Το πρόβλημα μου είναι ο στροβιλισμος του κρανους μου και τού συνεπιβατη μετά τα 120 χιλιόμετρα με την touring ζελατίνα της Yamaha. .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσω στο τι μπορεί να φταίει γιατί έχω απελπιστει ειλικρινά! !!

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από dimitris pap »

Αν στροβιλισμό εννοείς θόρυβο έντονο, ισχύει και με την touring ζελατίνα, και βέβαια ανάλογα με τον σχεδιασμό του κράνους αλλάζει και η ένταση.
Έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να έχει ακόμα 5 πόντους πλάτος από κάθε πλευρά έτσι ώστε να φεύγει ο αέρας πάνω απ τους ώμους.(για το ύψος μου τουλάχιστον).

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από jskf16 »

Η κουβεντα δεν ειναι ευκολη , και μονο μεσα απο δοκιμες θα βρεις ακρη!!!Ειτε με φιλιες μοτο , ειτε μεσα απο δικες σου δοκιμες.

-Βαλε τη μαμα ζελατινα και δοκιμασε , μη νομιζεις οτι αυτη που εχεις ειναι και η καλυτερη επιλογη , για εμενα και πολλους μακραν η χειροτερη !Σιγουρα η ψηλη ζελατινα στελνει ολο τον αερα πανω στο κρανος σου , δοκιμασε ,που στελνει τον αερα...?

-Διορθωνεται μειωνεται το φαινομενο συνηθως οταν ο πισω ειναι οσο κοντα γινεται το δικο του κεφαλι με το δικο σου.Ωστε η ροη απο μπροστα μεχρι πισω να εχει μια συνεχομενη χωρις υποπιεση αναμεσα σας τροχια.

-Αλλος αφου εχει εξαντλησει τα παντα σκαβει-παιζει-φτιαχνει τη σελα.

Ειναι πολλα..... :roll:

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από dimitris pap »

Στο πρόσφατο ταξίδι μου, πειραματίστηκα στην αεροσηραγγα της... Ολυμπίας και Ιόνιας οδού αρκετά! :lol:
Υποθετικό συμπέρασμα: χρειαζεται προσθήκη πλεξιγκλας(!) τουλάχιστον 7-8 πόντους η touring ζελατίνα, επάνω αλλά και στο πλάι, για να εχει υποθετικά πάντα, μια ικανοποιητική απόδοση σε ότι αφορά τον θόρυβο, από τα 120 και πάνω. Όπως είναι καλύπτει πολύ καλά τον κορμό, άλλα ο θόρυβος στην περιοχή των όμων είναι μεγάλος, ειδικά αν υπάρχει και δυνατός αντίθετος άνεμος.
Και βέβαια όταν αλλάξαμε μηχανές με του ξάδελφου (RT 1200) κάπου στην Αμφιλοχία, έπαθα... πολιτισμικό σοκ!!
Ε, δεν γίνεται να τα έχουμε και ολα! :lol:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από jskf16 »

.....βαλε απο βεσπα ζελατινα :mrgreen: :lol:

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από dimitris pap »

!! :lol:

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Μα το πρόβλημα είναι οι σφαλιάρες που τρώω και ο πισω το ίδιο οχι ο θόρυβος η ή πίεση του αέρα είναι έντονο για να το ανεχτεις και όλα αρχίζουν μόλις βάζω διπλό. Θα ξεκινήσω με την μάμά ζελατίνα και μετά θα παίξω άλλο κράνος και βλέπουμε. .Αλλιώς μετά θα δοκιμάσω να μαλακωσω την ανάρτηση πίσω μήπως έχει να κάνει και αυτό ..

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Υπάρχει κάποιος που να ταξιδεύει διπλό με την touring της Yamaha η να την έχει δοκιμασει ?Μήπως δεν χρησιμοποιω σώστε ορολογία λέγοντας στροβιλισμο.Εννοώ τα κουνηματα στα κρανοι μας σε σημείο που να θες να κατεβεις και να πάρεις λεωφορείο!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από jskf16 »

Εχουμε καταλαβει τι λες , καλα το λες ειναι γνωστο το φαινομενο.Προσωπικα με τη μαμα ζελατινα , 2 καλα κρανη (παιζει ρολο) και τα αναστηματα στη σελα πανω σχεδον ομοια οι στροβιλισμοι αυτοι ηταν ελαχιστοι.

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Και από ρυθμό ?εννοώ χιλιομετρα .

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από jskf16 »

...μεχρι ταπα στην εγνατια , καρφι δε κουνουσε τιποτα!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν ολες οι συνθηκες ειναι ιδανικες (φυσαει δεν φυσαει,φυσαει κοντρα ή αναποδα) τότε μονο με 2 καλα κράνη ίσως κάνεις δουλειά. μετά ανάλογα την ζελατίνα.


μετά ειναι θεμα ανθρώπου ποσο σε ενοχλεί ο αέρας.
Και στα κάμπριο ωραία φαίνεται οτι κάθεσαι. Αν κάτσεις όμως μέσα και το ανοίξεις, προσπαθείς να πιάσεις οτι προλάβεις για να μην το πάρει ο αέρας!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Παιδιά με μεγάλη μου χαρά θέλω να σας πω πως βρήκαμε αιτία ..Το πρόβλημα όλο δημιουργείται επειδή το κράνος που είχα δανειστεί για την κοπέλα μου ήταν μεγάλο. .Το δοκίμασα σήμερα με άλλο κράνος και με της touring της yamaha με όλα χωρίς το παραμικρό δεν το περίμενα πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ..Είμαστε για καινούργιο κράνος! !!Σας ευχαριστώ πολύ! !

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από SoR_gr »

εεεε ρε παιδια και σεις... πάντοτε κατάλληλο εξοπλισμό !! διαφορετικά μπορεί να είναι περισσότερο επικινδυνο απο το να μην ειχες καθόλου εξοπλισμό.


anyways, πάρτε ενα καλο/καλουτσικο κρανάκι (αναλογα το μπατζετ σας) και να ευχαριστηθείτε βόλτα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Στροβιλισμος με διπλό! !!

Δημοσίευση από dimitris pap »

Οκ όλα καλά λοιπον αφού βρέθηκε η αιτία του προβλήματος. Καλές διαδρομές! :D
Πάντα ο κατάλληλος εξοπλισμός κάνει τις διαδρομές πιο ασφαλείς και πιο άνετες, ειδικά στα ταξίδια :)
Στο πρόσφατο ταξίδι με τον γιο μαζί, παρ όλες τις δια μαρτυρίες του, φόρεσε το πιο σφιχτό για το κεφάλι του κράνος, για τον λόγο ότι είναι εκτεθειμένος περισσότερο στον αέρα και σε συνδυασμό με το windjammer που έχω βάλει στο κράνος αυτό, είχε όπως μου είπε λιγότερο θόρυβο από το αλλο που του είναι πιο άνετο!! Πολύ μικρα χωρίς να ενοχλούν κουνήματα στο κεφάλι μου αισθανομουνα όταν του έλεγα να έρθει πολύ κοντά μου, σε σύντομα ανοίγματα με πάνω απο 150χλμ. Σε ταχύτητες ταξιδιού με 120-140χλμ δεν υπήρχε κάποια ενοχληση παρ όλο τον δυνατο αντίθετο άνεμο.

Μια παρατήρηση όμως -offtopic- επειδή είπες να μαλακώσεις το αμορτισέρ. Αν έχεις το μαμά αμορτισέρ και ταξιδέψεις διπλός, προφορτισε το τουλάχιστον 2 σκάλες πιο πάνω και επίσης σφιξε 2-3 κλικ την επαναφορά του, έτσι ώστε να μένει η μηχανή οσο πιο ουδέτερη στο ζύγισμα της με δεύτερο άτομο μαζί.
Εγώ διπλός με φουλ φορτωμα (τριβαλιτσο και τανκμπαγκ) σφίγγω τέρμα και προφορτιση και επαναφορά και σχεδόν έχω την αίσθηση ότι ειμαι μόνος :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες