Χάρτης για PC3

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
zatatat13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2014, 13:54
Επικοινωνία:

Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από zatatat13 »

Χαίρετε παίδες.
Εχω ένα ζήτημα με την κατανάλωση. Καταρχήν, πριν ξεκινήσω να αναφέρω πως διάβασα σχετικά θέματα στο φόρουμ και δεν βρήκα την απάντηση που ήθελα. Πάμε λοιπόν. Μου ανάβει ρεζέρβα 120-130 χλμ. και βγάζει μαξιμουμ μέχρι 160-165χλμ. Μιλάω για κίνηση μέσα στην πόλη πάντα. Εϊναι νορμάλ; Ξέρω ότι καίει (παρακαλώ μην ανοίξουμε τέτοιο θέμα) αλλά όχι και τόσο πολύ. Θέμα με κακής ποιότητας βενζίνη δεν υπάρχει. Το μηχανάκι μου είναι FZ1 με τελικό yoshimura, φίλτρο k&n και power commander 3.

Πριν από καιρό πήγα σε έναν που κάνει δυναμομετρήσεις στο Νέο Κόσμο και μου είπε πως το μείγμα είναι πλούσιο. Περισσότερο απ' ότι χρειάζεται, αλλα δεν κάνει κακό στη μηχανή. Απλά τη λιπαίνει παραπάνω. Μου πρότεινε να μου φτιάξει χάρτη για να καταναλώνει τη σωστή ποσότητα καυσίμου, αλλά όταν τον ρώτησα πόσα χλμ θα βγάζει παραπάνω για να ξέρω αν με συμφέρει, μου απάντησε πως δεν γνωρίζει. Οπότε να δώσω 200 ευρώ αυτές τις εποχές και με αμφίβολο αποτέλεσμα δεν παίζει με καμία. Κάποιοι μου είπαν να περάσω τον zero map στο PC3.

Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Εχει κανένας τα ίδια περιφερειακά και έχει εγκαταστήσει κανά χάρτη καλό; Μπορεί κανένας να μου προτείνει καναν χάρτη, μπας και βρω καμιά λύση; Να αφαιρέσω το pc; Θα υπάρξει πρόβλημα;

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D :D :D :D <>3 <>3

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από jskf16 »

Προσωπικα σε 1η φαση και εαν πιανουν τα χερια σου , θα εβγαζα το pc3 , θα εβαζα και το μαμα φ.αερα αν γινοταν . Θα γεμιζα το μηχανακι φουλ καυσιμα , και θα εκανα για μια εβδομαδα ακριβως το ιδιο δρομολογιο που εκανα με το pc3 πανω.Αν βελτιωθει η καταναλωση του , τοτε μιλαμε οτι εχεις ενα κακο-ρυθμισμενο pc3.Οπου στη συνεχεια θα πας σε ενα τεχνικο να στο ρυθμιση , αρκει να ξερει :mrgreen:

Θεωρουμε οτι η μηχανη εχει καλα μπουζι , καθαρο φ.αερα ..και ολα τα συναφη.

Το zero map αποφυγε το , χειροτερο θα γινει , αυτος που το προτεινε δε..... :mrgreen: .... !! Θα γινει πολυ πολυ φτωχο και αυτο σιγουρα δε το θες , οποτε ή θα το τσεκαρεις οπως σου ειπα αφου πρωτα κανεις μια καυσαναλυση και μετα θα το πας να ρυθμιστει σωστα μεσω wideband ή θα το αφαιρεσεις να δεις πως ειναι.

Αυτα θελουν λιγο προσοχη , πρεπει το καυσιμο να διαχειριζεται μεσα απο τη συσκευη σωστα!Ουτε φτωχο θελουμε να ειναι αλλα ουτε και πλουσιο.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από Jericho »

Αρχικά αφού είναι πλούσιο, ζήτα του να τσοντάρει στις βενζίνες.

Εγώ θα προτείνω το εξής :

Ξεκούμπωσε το PC3, γέμισε τεπόζιτο, κάνε μια ή και παραπάνω μετρήσεις κατανάλωσης και δες πως πάει. Λογικά θα πρέπει να κερδίσεις μερικά χιλιόμετρα ανά τεπόζιτο. Στη συνέχεια δοκίμασε να κανεις ενα reset στο PC3 με τον βασικό χάρτη, λογικά θα είσαι στα ίδια όσον αφορά την κατανάλωση όπως και χωρίς το PC3.

Αν θυμάμαι καλά, έχει χάρτη για Yoshimura και είναι ο : http://www.powercommander.com/downloads ... 20-515.djm

Αν δεν δεις προκοπή με αυτόν, δοκίμασε κάποιον που να χει αντίστοιχες αλλαγές με όσες έχεις κάνει εσύ.

Και όχι, δε θα πάθει τίποτα το μηχανάκι αν αφαιρέσεις το PC3.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

zatatat13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2014, 13:54
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από zatatat13 »

Παίδες ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Δεν πιάνουν πολύ τα χέρια μου. Πάντως μπορώ να αλλάξω χάρτη στο PC3. Μέχρι εκεί καλά. :D Μετά.. :? :?

Jericho αυτή τη στιγμή φοράει χάρτη για yoshimura. Δεν μπορώ να αφαιρέσω το PC3. Δεν έχω τις γνώσεις για να το κάνω. Μπορεί να είναι απλό, αλλά δεν το έχω ξανακάνει.

Τέσπα. Θα πάω σε κανα μηχανικό να μου το αφαιρέσει. Απλά ήθελα να αποφύγω τα 200άρια. Για πείτε μου καμιά λύση. Κανά μηχανικό. Εκτός από έναν γνωστό στον Νέο Κόσμο. Γιατί φαντάζομαι θέλει μερικές επισκέψεις μέχρι να βρεθεί άκρη. Κοντά στη Μιχαλακοπούλου, Αλεξάνδρας Μεσογείων παίζει τίποτα;
Ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από Jericho »

To PC3 παρεμβάλλεται ανάμεσα σε 2 κοννέκτορες και έχει και μια γείωση κάπου στο σασί.

Δες την καλωδίωση του και τις οδηγίες εγκατάστασης απ το site της εταιρίας και αν σου φαίνεται εύκολο, go for it !
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από jskf16 »

zatatat13 έγραψε:Κοντά στη Μιχαλακοπούλου, Αλεξάνδρας Μεσογείων παίζει τίποτα;
Προσωπικα δε ξερω....

Ο Καραμανωλης
Ναυάρχου Νοταρά 65, Πειραιάς , τηλ: 2104175780
ειναι ο μηχανικος της λεσχης παντως ,αν σε βοηθαει....

Jericho , επειδη εχω βαλει καποια ...η γειωση του συνδεεται με τον αρνητικο πολο της μπαταριας , σε περιπτωση που τη ψαχνει καποιος.

zatatat13 , να ξερεις παντως οτι βγαινει πανευκολα! 2 φυσες ειναι που θα βγαλεις και αυτες μετα θα ενωθουν μεταξυ τους...αν ξεκινησεις απο το pc και ακολουθησεις τη διαδρομη του καλωδιου τους θα τις βρεις 8)

Άβαταρ μέλους
kakarelos
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 29 Ιαν 2013, 21:44
Model: FZ1
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης για PC3

Δημοσίευση από kakarelos »

Αυτος στο νεο κοσμο οταν δεν βαριεται κανει απιστευτη δουλεια στο δυναμομετρο αλλα χανει πελατες της σειρας και που και που τα κανει αρπα κολα.εξακριβωμενο.για μενα πηγαινε δωσε μια φορα τα 200 και πες του αν δεν δουλευει σωστα και καει τον πατο του πηγαινε ξηλωσε το αλλα θα στο κανει τσαμπα.εγω παντως αν εβαζα pcIII θα το πηγαινα εκει η στον γερακα που θελει τα ιδια λεφτα.αν εμενα προς τα κατω στον μηχανικο της λεσχης.αυτα και κανε και μια δυναμομετρηση να μας πεις ποσα βγαζει.
τζαμπα βενζινη πουθενα?????

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης