Θορυβος μπροστα

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
200 IS OK
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιαν 2009, 19:26
Επικοινωνία:

Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από 200 IS OK »

Παλικάρια καλημέρα,
τελευταία ακούω ένα θόρυβο μπροστά . Στις περισσότερες περιπτώσεις συμπίεσης-αποσυμπίεσης της εμπρος ανάρτησης , ακούω ένα τακ . Εχω την αίσθηση σαν κάτι να κουμπώνει και να ξεκουμπώνει. Είναι πολυ ελαφρια αίσθηση , δεν είναι κάτι που σου δίνει την εντύπωση του έντονου. Το εντοπίζω είτε ως ?μετακίνηση? στα ρουλεμαν τιμονιου , είτε ώς "κάτι" στην ανάρτηση. Έλεγξα τα σφιξίματα παντού , είναι οκ. Εχει κανείς παρόμοιο περιστατικό?

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ

Δημοσίευση από DeusEx »

Βάλλε το αριστερό σου δάχτυλο επάνω στο ρουλεμάν του λαιμού, είναι κάτω από την τιμονόπλακα στο κέντρο, και κρατώντας το μπροστινό φρένο με το δεξί, σπρώξε μπρός πίσω την μοτο. Αν αισθάνεσαι οτι κουνιέται το ρουλεμάν, ή πας για σφίξιμο ή για αλλαγή αν εχουν σκουριασει...

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ

Δημοσίευση από leras »

αν δεν ειναι απο το ρουλεμαν τιμονιου παιζει να προερχεται απο τα φρενα σου
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Γιαννη, τα τακακια μας χτυπανε ολιγον τι...οποτε σε λακουβες πολυ πιθανο να το ακους αυτο!!!!
Δοκιμασε σε διαδρομη που κανεις με λακουβες να περασεις με εμπρος φρενο λιγο πατημενο να δεις αν θα ακουστει.

Αν δεν ειναι απο τα τακακια, μηπως αλλαξες προσφατα ελατηρια εμπρος ή υγρα μπροστινου? :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα σου απαντησω πολυ απλα......δεν ειναι τιποτα :D , θα δεις οτι στην επομενη κινηση/μετακινηση δε το κανει , αλλα μετα απο σταματημενο/παγωμενο.Φανταζομαι οτι αναφερεσαι οταν πας την επομενη το πρωι να το μετακινησεις ωστε να κατσεις και να φυγεις.....
:/abwave::)

200 IS OK
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιαν 2009, 19:26
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από 200 IS OK »

Το κάνει σχεδόν σε κάθε πάτημα του μπροστινου φρένου. Γιάννο δεν έχει σχέση με το ζέσταμα, είναι διαρκές.
Θα κάνω το τέστ με το μπροστινό να δώ αν αισθάνομαι στο χέρι κάτι απο το ρουλεμάν

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από jskf16 »

Koιτα να δεις τι εννοω ζεσταμα γιατι πριν δε μπορουσα να γραψω :mrgreen: , το τακ που ακους και συμβαινει και σε εμενα , ειναι μονο οταν εχω αφησει τη μηχανη και παω την αλλη μερα να τη βγαλω απο το διπλο σταντ.Ειναι απο την αναρτηση διοτι τα λαδια εχουν κατακαθισει και ως κρυα μεχρι να μετακινηθουν στο μπροστινο λιγο πανω κατω , αισθανεσαι ενα κενο με ενα τακ ως ηχο , προσωπικα μονο τοτε το εχω παρατηρησει.Μολις δουλεψουν τα μπροστινα λαδια/ελατηρια ολα οκ.Ειναι και αυτο που λεει ο Δημητρης αλλα το θεωρω δευτερεύον , βεβαια τσεκαρε το.Αλλα θα επιμεινω οτι δεν ειναι τιποτα , μη σε αγχωνει......

Στο μπροστινο συστημα γενικοτερα σερβις εχεις κανει ???

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Και εγώ έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μετά από την αλλαγή ελατηρίων +λαδιών αλλά δεν το έδωσα σημασία.....
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από HARIS S2 »

αν στο κανει στο φρεναρισμα ειναι απο τακακια ή απο ρουλεμαν αν στο κανει σε σαμαρακια χωρεις να πατας φρενο ενδεχετε να σου ερχετε μεσα απο την μπροστα αναρτηση ή απο ρουλεμαν τιμονιου.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από Vallinor »

Παντως ενας επιπλεον μικρος θορυβος στο μπροστινο συστημα σε αυτους που εχουν αλλαξει ελλατηρια -λαδια με αφτερ μαρκετ ειναι φυσιολογικος γιατι τα ελατηρια δεν ειναι ακριβως ιδια στη διαμετρο και εχει ενα μικρο κενο.Ετσι ακουμπαει -τριζει το ελατηριο επειδη ερχεται σε επαφη με τα τυχοματα της μπουκαλας. Μετα απο 3-4 φρεναρισματα και εφοσον το λαδι εχει κυκλοφοριζει σε ολη την διαδρομη της μπουκαλας τοτε ο θορυβος σχεδον σταματαει.
Live for nothing or die for something??

200 IS OK
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιαν 2009, 19:26
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από 200 IS OK »

Τελικά σήμερα κατάφερα να πάω στον μηχανικό.
Εσφιξε λίγο το ρουλεμαν του τιμονιου και το πρόβλημα τελείωσε.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος μπροστα

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Ωραίος 8)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες