''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από Tigrisss »

ο κατασκευαστης παντως λεει 225..... +:Think=+::-k
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από Vassilis »

Με τον διακόπτη E.P.O. ενεργοποιημένο μπορεί να χτυπήσει και πάνω από 265 με μαμίσιο γρανάζωμα. :mrgreen:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

ο κατασκευαστης λεει 239 , η ελεγε για το 05 fazer.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από Tigrisss »

ΓΙΩΡΓΟ θυμαμαι απο τοτε που ειχα το TDM και ψαχνομουνα με την εταιρία, η YAMAHA εδινε 217 για το tdm και 225 για το 600κι... +:Think=+::-k

μπορει να κάνω και λαθος....
παντως το tdm απο τα 210 και πανω ηθελε αεροδιαδρομο και ευνοικο ανεμο..... :D
γιατι εχω ακουσει 240 και γι αυτο... +:Brick wall=+:](*,) στο κονννννττττττεεεεεεεεερρρ.......
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από Theod »

Tigrisss έγραψε:ΓΙΩΡΓΟ θυμαμαι απο τοτε που ειχα το TDM και ψαχνομουνα με την εταιρία, η YAMAHA εδινε 217 για το tdm και 225 για το 600κι... +:Think=+::-k
Απ' όσο έχω δεί και ξέρω, η επίσημη ΥΑΜΑΗΑ (αλλά και οι άλλες εταιρίες) ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ μηχανάκι δεν ανακοινώνει τελική ταχύτητα...Για ευνόητους λόγους....

Πάντως όντως η πραγματική τελική του φαιρινγκάτου fz6 (και όταν λέμε τελική εννοούμε σε ευθεία και με σχετική άπνοια) όπως προκύπτει από τα περισσότερα τεστ των περιοδικών που διαθέτουν μετρητικά είναι της τάξης των 225-227 χλμ/ώρα...τα 240, 250, ή και παραπάνω που βλέπουν πολλοί προκύπτουν από συνδυασμό ευνοικών συνθηκών (κατηφόρα, αέρας), σφάλματος κοντέρ, τυχόν βελτιώσεις, γραναζώματα κλπ

Όσο για το ΤΔΜ προσωπικά έχει τύχει όταν ήμουνα με το φζ6 να πηγαίνουμε διπλα-δίπλα την ώρα που το κοντέρ του ΦΖ6 έλεγε 228-230... Στην συνέχεια, το φζ6 ανέβασε λίγα ακόμα χιλιόμετρα και άρχισε σιγά-σιγά να απομακρύνεται, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μια διαφορά στην τελική τους υπέρ του φζ6 αλλά όχι κάτι δραματικό...Γενικά υπολογίζω την τελική του ΤΔΜ κάπου στα 5-10 χιλιόμετρα πιο κάτω από το φαιρινγκάτο ΦΖ6....

Άβαταρ μέλους
geros1982
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 06 Οκτ 2010, 22:42
Επικοινωνία:

Που τελικιάζετε??

Δημοσίευση από geros1982 »

Καλημέρα παίδες, είμαι εδώ και λίγες ημέρες κάτοχος ενός fz6s 2004, και είμαι ενθουσιασμένος καθώς το προηγούμενο μηχανάκι μου ήταν ένα tdm850 του 99 οπότε καταλαβαίνετε τη διαφορά... Την περασμένη Κυριακή το έβγαλα στην εθνική και παρατήρησα ότι μετά τα 205 δυσκολευόταν το μηχανάκι με 6η. Το βλέπετε φυσιολογικό? Ρωτάω γιατι διαβάζω για τελικές γύρω στα 230 και προβληματίστικα. ΑρΧικά σκέφτηκα μήπως έχει αλλαγμένα γρανάζια, αλλα απ'ότι είδα δεν πρέπει να είναι αλλαγμένα γιατί με 6η έχει τα 100@5200rpm. Επίσης έχει πίσω λάστιχο 190 αντί για 180. Τι λέτε?

Υ.Γ. μετά τα 205 δεν κράτησα το γκάζι για πολύ τέρμα. Λέτε να ανέβαζε κι άλλο?
Υ.Γ.2 Το μηχανάκι έχει Αθηναϊκές πινακίδες με αριθμό 901. Μήπως το είχε πρίν κανείς από εδώ??? Θα ήθελα να μάθω 2-3 πραγματάκια!

Άβαταρ μέλους
Ter
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2005, 23:14
Επικοινωνία:

Re: Που τελικιάζετε??

Δημοσίευση από Ter »

Μην περιμένεις με 6η να ανεβάσει εύκολα χιλιόμετρα... Σπάσε 4η, 5η και θα τα φτάσεις πολύ πιο εύκολα...

Τώρα αν θυμάμαι καλά πριν από κάτι χρόνια που είχα ξεζουμίσει το δικό μου είχε δείξει κοντερίσια κοντά στα 245...

Από τότε δεν το ξαναδοκίμασα γιατί δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Που τελικιάζετε??

Δημοσίευση από manos_mas »

γενικα ετσι ειναι . φτανεις ευκολα τα 200 , παντου και παντα , αλλα μετα θελει υπομονη. Το σαββατο ειδα 225 στην αναβαση στα Οινοφυτα , 230 στην ευθεια της Θηβας και εχω δει το μεγαλυτερο 237, στις ευθειες τις Λαρισσας. Το δικο μου φοραει ψηλη ζελατινα , που κοβει παρα πολυ απο την τελικη.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Που τελικιάζετε??

Δημοσίευση από Theod »

@geros1982

Το μηχανάκι σου βλέπει εύκολα και γρήγορα τα 210-220 και στην ευθεία σχεδόν πάντα σταματάει πάνω από τα 230 κοντερίσια.
Αν οι συνθήκες είναι ψιλοευνοϊκές, βλέπεις στο κοντέρ και πάνω από 240. Σε γκρεμίλα και ευνοικό τυφώνα :P μπορεί να καβαντζάρει και τα 250...
Άρα για να δυσκολεύεσαι στα 205 κάτι φταίει ή κάτι δεν κάνεις εσύ σωστά. Το ότι φοράει πίσω 190 λάστιχο σημαίνει ότι έχει μακρύνει η σχέση μετάδοσης και πνίγει την έτσι κι αλλιώς μακριά 6η του. Αυτό όμως έχει και την "παρενέργεια" ότι τα χιλιόμετρα που βλέπεις στο κοντέρ είναι πιο κοντά στα πραγματικά σε σχέση με ένα μαμίσιο... :wink:
Δοκίμασε να δεις πόσα σου βγάζει με 5η. Το πιθανότερο να δεις περισσότερα με την 5η να φλερτάρει με τα κόκκινα. Επέμενε πάντως στο γκάζι και έχε υπομονή γιατί αυτές οι ταχύτητες θέλουν χώρο για να επιτευχθούν...

Πάντως έχε υπ' όψιν σου πως ότι και να έχει γίνει στο γρανάζωμα, το κοντέρ-στροφόμετρο θα δείχνουν ΠΑΝΤΑ τα ίδια μιας και οι ενδείξεις προέρχονται από αισθητήρα στο κιβώτιο – οπότε από αυτές τις ενδείξεις δεν μπορείς να καταλάβεις αν τυχόν έχει παίξει κάτι όσο αφορά γρανάζωμα-μετάδοση-λάστιχα…

Υπάρχουν αρκετά ποστ που ασχολούνται με το θέμα "τελική". Διαβασέ τα και εδώ είμαστε... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
geros1982
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 06 Οκτ 2010, 22:42
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από geros1982 »

thnx παίδες! θα τσεκάρω όσα μου είπατε!

Άβαταρ μέλους
petros fz
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί 20 Οκτ 2009, 11:54
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από petros fz »

FZ6 '08

15.000χλμ
236klm τελική (μαμα όλα)
είμαι 87kg
H οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι συμμετοχή σε ένα απρόβλεπτο πόλεμο, τον οποίο ποτέ δε θα νικήσεις.
Γι' αυτό κοίτα να κερδίζεις τις μάχες...

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από Theod »

Ρε Δημήτρη, αφού το δικό σου ΔΕΝ είναι πια FZ6... :lol:

Εξήγα το πρώτα πριν τους δείξεις τελικές 260+ γιατί πολλοί νέοι δεν ξέρουν τι έχει παίξει και μετά ψάχνουν να βρούν τι στο διάολο φταίει που στο δικό τους βλέπουν 30 λιγότερα... :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από zaharakis »

Θανάση Καλησπερα :)
Ηταν και ειναι fazer, Απλα ειναι λιγο βελτιωμένο. Δεν ημουν ποτε της "τελικής " ουτε έγινα ξαφνικά. Απλα ηθελα να αποτύπωσω σε ενα βιντεακι την εικόνα που βλεπω στο μηχανάκι μου οδηγώντας τοσα χρονια.
Σε καποια βόλτα θα κοιταξω να γραψω κι αλλα, μιας και μην ξεχνάμε, 600 ειναι και οχι μπουσα για να ερχονται τα χλμ σε αυτα τα νούμερα μπαμ μπαμ , με ενα απλό άνοιγμα του γκαζιου, ώστε να μπορεις να τα "μαζέψεις" Οποτε Απλα , ΕΣΥ θελεις και οχι Οποτε σου δινεται η ευκαιρια !!
Η αεροδυναμικη σε αυτα τα χλμ παιζει μεγάλο ρόλο. Ετσι οπως ειναι το fazer, Μετα τα 240-245 Θέλει και ευνοϊκές συνθήκες για να ανεβασει ακομη το μηχανάκι. Εκει το δικο μου εχει το πλεονέκτημα σε σχεση με ενα νορμάλ.


Ps
Ξερω Κατι πρατίινες που Θέλουν φαγωμα +:Dancing=+:\:D/ :/abwave::)
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από insane »

Ξανα ζωντανεύω αυτό το θέμα καθως δεν βρήκα κατι πιο κατάλληλο για το ερώτημα μου.
Παρατήρησα το εξής φαινόμενο πριν μερικές μέρες: Με 6η στα 250-255 μολις πλαγιασα την μηχανη για ελαφρυα στροφή στην εθνική το κοντέρ έδειξε στιγμιαία 260-264 :shock: Η συγκινηση μεγαλη :lol: αλλα μόλις ισιωσα ξανα επανήλθε στα 255. Το περίεργο είναι οτι η ένδειξη ηταν πολυ γρήγορη (σε σχεση με τον ρυθμο που επιταχύνει απο 240και μετα) και εγω δεν ένιωσα αυτη την διαφορα των 10χ.α.ω. +:Think=+::-k Το εχει παρατηρήσει κανείς αλλος? Ενδέχεται όσο πατάει το λάστιχο στα πλάγια να ξεγελάει την ένδειξη στο κοντέρ?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ''Fazer 600 S2... τελικη 264 ???''

Δημοσίευση από SoR_gr »

μου φαίνεται περίεργο.

όσες φορές έχω 250αρισει ήμουν ιόνια οδό (Κομμάτι Κεφαλόβρυσο-Αμφιλοχία).
Σε ελαφρυές κλίσεις απο τις ανοιχτεεεεες στροφές που έχουν αυτοι οι δρόμοι δεν παρατήρησα τέτοιο πράγμα (πόσο μάλλον σε τέτοιο βαθμό).

Έχω παρατηρήσει διαφορά αν εχω κλειστούς καθρεπτες ή αν ανοίξω απλά τις 6η ή αν ανοίξω τέρμα 3η-4η-5η-6η (με απλο ανοιγμα τις 6ης ειδα με το ζορι 230-240)

μήπως έχεις αλλάξει γρανάζι;
Το έχεις δει πολλές φορές όταν τελικιάζεις ή έτυχε μια φορά; το λέω γιατι μπορεί σε εκείνο το σημείο να έτυχε να μην ειχες "κόντρα άνεμο".
Ή έχει να κάνει με τις τριβες και πέλμα ελαστικού το σημείο που πλάγιασες. Φυσική είχα γράψει 5 οπότε μην περιμένεις να το αναλύσω αυτό το φαινόμενο (ή η ανάλυση μου μην περιμένεις ναναι σωστή!!!) +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες