προβληματα FAZER

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Καλησπερες!!

Πανω στις διακοπες το φζρ μου κανει τα εξης κολπα.
Παιρνει μπρος αρχικα, κανω 10-15 χλμ. Το σβηνω κ δν ξαναπαιρνει. Δν δουλευει η μιζα (ακουγεται μονο το ρελε της μιζας)

Παμε πιο ειδικα. Μπαταρια, πηνια ειναι οκ. Τα βλεπω απο βολτομετρο που εχω τοποθετημενο.
Αφου την εσβησα κ δν επαιρνε, μετα απο καμια ωρα πηρε κανονικα (ζωηρη μιζα, τσακμακι πηρε) κανω 10-15 χλμ...αποδοση κανονικη. Αποκριση γκαζιου κανονικη. Λειτουργια κινητηρα κανονικα. Ενδειξεις βολτομετρου νορμαλ (12.5-13.2 σε στροφες 1κ και 12κ )
Μετα παλι δν εδινε μιζα. Ακουγοταν το ρελε. Επαιξα με kill switch, δν εκανε τπτ. Πηρε ξανα με ζωηρη μιζια μετα απο κανα μισαωρο. Δουλεψε 5 δευτ. Κ την εσβησα. Μετα δοκιμασα ξανα μιζα κ τπτ,το ρελε παλι... Δοκιμασα σπρωχτα κ πηρε κανονικα.

Δν μου εχει αναψει κανα τσεκ ουτε αναβοσβησε τπτ... Το μυαλο μου παει σε μιζα. Τι λετε;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από Anemos »

Θα πρότεινα να δοκίμαζες για αρχή μια καινούρια μπαταρία, άλλο η ένδειξη volt, άλλο η η ισχύ σε αμπέρ.
Μου έκανε το ίδιο με την παλιά GEL μπαταρία, που ήταν "φτυμένη," την άλλαξα και όλα ok.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κοιταξα φυσες, πολους μπαταριας..φαινονται οκ.. Ισως ειναι η μπαταρια οπως λετε...ή κατι με την μιζα. Με πατεντα...την εβαλα μπροστα οταν "δν επαιρνε"
Πχ εβαλα 2α ενω ηταν σβηστη. Την εσπρωξα μεχρι να κομπλαρει απο την ταχυτητα κ μετα η μιζα δουλεψε. Τωρα 3 στις 3 πηρε...

Αναμονη εως 16.8!


Υ.γ. Thanks lyon!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από manos_mas »

Καρβουνακια μιζας ;;;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μανο, δν εβγαλα την μιζα για να δω...μιας κ η πλησιεστερη γιαμαχα ειναι 50χλμ μακρυα..θα την βαλω μπροστα κ θα παω οδηγωντας ως εκει..οποτε εκανα οτι μπορουσα για συμπερασμα της κουβεντας...θα επιχειρησω να τιμησω τα τοπικα πανηγυρια σημερα κ αυριο κ βλεπουμε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ημερα 3η! Ποτε παιρνει, ποτε κουραζει λιγο...ο συναγερμος λειτουργει σαν να μπαινει σε eco-safe mode πραγμα που γινεται οταν κατι δν παει καλα με την μπαταρια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Την πηγα στην γιαμαχα κ ηταν καρβουνακια μιζας...αυριο το πρωι θα ειναι ετοιμη, ειπαν...

Δν μαρεσε οτι εβγαλαν την μιζα κ την πηγαν "σε ηλεκτρολογο" κ την επεστρεψε στις 4 το μεσημερι κ οτι μεχρι αυριο θα την εχει ετοιμη.. Κοστος κανα 100αρικο, ειπαν...

Το manual προτεινει αλλαγη καρβουνακια μιζας στα 45.000χλμ;;;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Συνεχιζω...ο γιαμαπας...κατι δν εκανε καλα. Η μοτο αν ειναι σβηστη, βαλω ταχυτητα, γυρισω διακοπτη κ μιζαρω.... Μιζαρει κανονικα (κλωτσαει δλδ). Εχει κανεις ιδεα αν αυτο οφειλεται σε κανα φυσακι που δν θα το συνδεσε ξανα;;

Το ειχα φτιαξει κερκυρα, αλλιως θα το πηγαινα ξανα. Αναγκαστικα θα το φτιαξω σε αλλον ηλεκτρολογο (εδω αθηνα)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Law Fazer
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ 2016, 09:33
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από Law Fazer »

Καλησπέρα δεν ξέρω αν πρέπει εδώ να κάνω την ερώτηση ή κάπου αλλού ελπίζω να είμαι σωστά.
4 στις 10 μου κάνει το εξής πατάω τι μίζα ακούγετε ο θόρυβος για να πάρει μπρος αλλα τίποτα έχω δοκιμάσει να το κρατάω αρκετά το κουμπί συνήθως περνει αλλα δεν νομίζω να ειναι καλο και φυσιολογικό αυτο και τελευταία παρατήρησα οτι γίνεται ολο και ποιο συχνά. Ακουσα οτι μπορει να φταίνε τα μπουζί τα εχω 2000 χιλιόμετρα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

ερώτηση1: πόσα χλμ έχεις περίπου και γενικά συντήρη κάνεις τα προβλεπόμενα τακτικα;

ερώτηση 2:
όταν πατάς το κουμπί, η μίζα γυρνάει και δεν παίρνει ;;;;;;; είναι ζωηρή όταν γυρνάει ή κάνει σα να ψοφάει;
ή δεν γυρνάει ;

αν κατάλαβα καλά, γυρνάει αλλά δεν παίρνει.
μερικά φζ6 έχουν θέμα με το kill switch (κόκκινο διακόπτη - στα δεξιά) που σβήνει τον κινητήρα. Δοκίμασε όταν δεν παίρνει , να πατήσεις τον διακόπτη (λίγο έντονα)..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Law Fazer
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ 2016, 09:33
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από Law Fazer »

Η μηχανη εχει 16000 χιλιόμετρα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είναι ο πιο ψηρας ανθρωπος που εχω γνωρίσει. Παταω το κουμπι και ακουγεται η μιζα σταθερα αλλα για να παρει μπρος πρεπει να το κρατήσω παραπάνω το κουμπί πατημένο. Θα δοκιμάσω να το πατησω πιο δυνατα μηπως και αλλάξει κατι.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν ηταν kill switch δν θα γυρναγε η μιζα


Σου κανει το ιδιο οταν ειναι ζεστη και οταν ειναι κρυα;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Law Fazer
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ 2016, 09:33
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από Law Fazer »

αν θυμάμαι καλα ναι.
δοκίμασα σήμερα καμια 3-4 φορες να το ανοίξω με πατώντας το κουμπί πιο δυνατά και δεν έπαιρνε κανονικά οποτε μαλλον αυτο θα ηταν.

Σ ευχαριστω πολυ SoR_gr!

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από Roy-D »

Εγώ ένα πρόβλημα που έχω συμβαίνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο μέρος στη δουλειά.αν την αφήσω μια μέρα ολοκληρη δε θα πάρει μπροστά και αναβοσβήνει το Hi στη θερμοκρασία. Αν το αφήσω λίγο ανοιχτώ και δοκιμάσω μερικές φορές θα πάρει. Το κάνει μόνο αν την αφήσω 24ωρο στη δουλειά..! Δηλαδή παρκάρω 3-4 μέρες στο γκαράζ μου θα πάρει κανονικά. Έχω και στο πρόγραμμα να αλλάξω μπαταρία έτσι κι αλλιώς..!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβληματα FAZER

Δημοσίευση από SoR_gr »

Roy_D

κατά 99% ειναι λόγω καλωδίωσης κοντά στον διακόπτη της μηχανής. Εκεί τα καλωδια του φζ6 είναι μαζί και τρίβονται με αποτέλεσμα να σου δείχνει το HI η θερμοκρασία.
τώρα γιατί στο κάνει στη δουλεία...μπορεί ναναι η κλίση που παρκάρεις την μοτο. Αν κουνήσεις λίγο δεξιά-αριστερα το τιμονι και γυρίσεις on-off το διακοπτη, θα πάρει κανονικά.

Καλό θα ήταν να "περιποιηθείς" λίγο εκει την καλωδίωση και να βάλεις και μονωτική ταινιά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες