Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fazeraxi
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από Fazeraxi »

Καλησπερα παιδια.Παρακατω θα περιγραψω την περιπετεια της αγορας της μοτοσυκλετας και την πρωτη επαφη μαζι της.
Η Οδυσσεια ξεκινησε γυρω στις 15 Σεπτεμβρη οταν αποφασισα οτι δεν πρεπει να μεινω για παντα μονο με το παπι (Supra 98 πρωτο χερι) και οτι η ζωη ειναι πολυ μικρη για να εχουμε απωθημενα.Να πω εδω οτι παραλληλα με το παπι (που χρησιμοποιω πιο πολυ για τη δουλεια) απο το 2008 ειχα το CBF 250 μεχρι που περιπου στα 130000 χιλιομετρα,πριν 6 χρονια εσπασε η κεφαλη και δοθηκε για ανταλλακτικα.
Εψαξα λοιπον τις αγγελειες στο Car.gr και βρηκα σε γνωστο καταστημα στη Μιχαλακοπουλου ενα ωραιο γυμνο Fazer που θα το αγοραζα στα 2500 ευρω με την προυποθεση οτι θα το ελεγχε πρωτα ο μηχανικος μου.Εδωσα μαλιστα προκαταβολη 50 ευρω για να μου το κρατησουν ωσπου να βρεθει διαθεσιμο φορτηγακι μεταφορας και να μεταφερθει η μοτοσυκλετα στο μηχανικο μου στην Καλλιθεα για ελεγχο.

Εικόνα

Περιμενα μια βδομαδα,ενω μου ειχαν πει οτι σε δυο-τρεις μερες θα με ειδοποιησουν και παιρνω τηλεφωνο στο καταστημα να μαθω τι απεγινε.Η απαντηση ηταν οτι ειχε πουληθει η μηχανη σε αλλον που πληρωσε με μετρητα και οτι αυτος που συνεννοηθηκε μαζι μου δε γνωριζε για την πωληση(ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ).Μου ζητησαν συγνωμη και μου ειπαν πως την επομενη βδομαδα περιμενουν ενα “λουλουδι” Fazer μαυρο που θα το εκανε καποιος ανταλλαγη μ’ενα καινουργιο scooter που ειχε παραγγειλει και περιμενουν να παραλαβουν το καινουργιο για να ολοκληρωθει η διαδικασια.Μαλιστα θα μου εκαναν και καλυτερη τιμη.Αλλη μια βδομαδα αναμονη δηλαδη.Η μια βδομαδα εγινε μιαμιση και παιρνω τηλεφωνο να δω τι γινεται.Το μηχανακι ειναι εδω μου ειπαν αλλα περιμενουμε διαθεσιμο φορτηγο να το μεταφερει στο μηχανικο σου γιατι εχουμε νεες παραλαβες και γινεται ενας χαμος.Περασα αμεσως απο κει να δω αν οντως υπαρχει η μηχανη η με δουλευουν.Με κατεβασαν στο υπογειο του καταστηματος και ψαχναμε μαζι κανα δεκαλεπτο να τη βρουμε αναμεσα σε αλλα για να μου τη δειξουν.Καλη φαινοταν αλλα οχι σαν την πρωτη.2300 μου ειπαν οτι θα μου την αφησουν και αμα ηθελα να την παρω χωρις να παει στο μηχανικο μπορουσε να γινει αμεσα η πωληση.Η απαντηση μου φυσικα ηταν αρνητικη.Σε τρεις μερες η μηχανη πηγε στο μηχανικο.Απ’οτι μου ‘πε ο μηχανικος,ειχε κατεστραμενες μπροστινες αναρτησεις και ηθελε ρουλεμαν τιμονιου.Πηρα την προκαταβολη πισω και δεν ξαναπαταω στο συγκεκριμενο καταστημα.Για την ιστορια η μηχανη ειναι ακομα προς πωληση στα 2400 ευρω,ενω οταν πρωτομπηκε η αγγελια η τιμη πωλησης ηταν στα 2600 (ποιος φουκαρας θα την παρει).
Μετα απ’ολη αυτη την ιστορια αλλες τρεις μηχανες, απο ιδιωτες, πηγαν στο μηχανικο για ελεγχο,η καθεμια με τα δικα της προβληματα.Κατεληξα στην κουκλα μου με 113000 χιλιομετρα στις ροδες της,στα 2400 , καλοσυντηρημενη σαν καινουργια και ντυμενη,οχι γυμνη-ξετσιπωτη σαν της αλλες.

Εικόνα

Παρασκευη ολοκληρωθηκε η μεταβιβαση,Σαββατο πρωι παμε με τον αδερφο μου (Hornet 600 2008) απο Καλλιθεα-Αναβυσσο για καφε να την απολαυσω σε διαδρομη εκτος Αθηνων (η φωτο ειναι απο Βαρκιζα).

Εικόνα

Απιθανη πρωτη επαφη με το νεο μου ερωτα.Επιστροφη πισω στο parking που την αραζω.Τη βαζω στο διπλο σταντ και παρατηρω απο κατω μια λιμνουλα με κατι σα σαπουναδα.Ρωτησα μες την αγωνια μου την κοπελα στο parking αν ειχαν ριξει τιποτα σαπουνονερα στο χωρο και η απαντηση ηταν αρνητικη.Η υφη δε μου φανηκε για λαδια και η μυρωδια ηταν σαν σαπουναδα (μπορει να ηταν και ψευδαισθηση λογω εμφανισης).Να σημειωσω οτι η μηχανη δεν ειχε ανεβασει θερμοκρασια καθ’ολη τη διαδρομη.Αρχισα απο μεσα μου τα Γαλλικα.Η χαρα της πρωτης επαφης πηγε περιπατο και μετατραπηκε σε αγωνια του τι μπορει να συμβαινει αφου ο μηχανικος ηταν κλειστος και επρεπε να περιμενω ολο το Σαββατοκυριακο.
Δευτερα πρωι-πρωι παω τη μηχανη στο μηχανικο και του εξηγω τα συμπτωματα.Μετα απο ψαξιμο βρηκε οτι η διαρροη προερχοταν απο την ταπα του ψυγειου.Δεν κρατουσε πιεση το κυκλωμα του αντιψυκτικου και εφευγε απο την υπερχυληση (καπως ετσι το καταλαβα).25 ευρω ζημια.Μικρο το κακο αλλα μεγαλη η λαχταρα.
Ολη η υπολοιπη βδομαδα κυλησε ομορφα,χωρις παρατραγουδα, με καθημερινες απογευματινες βολτες.Ημουν τοσο ενθουσιασμενος με τη μηχαναρα μου που την Παρασκευη αποφασισα να της κανω δωρο ενα πλυσιμο-κερωμα σε γνωστο μοτο-πλυντηριο της περιοχης.Τι το ‘θελα ο γκαντεμης.Αφησα τη μηχανη το πρωι εκει και ειπα στα παιδια οτι θα περασω το μεσημερι μετα τη δουλεια να την παρω.Πραγματικα εκαναν πολυ καλη δουλεια.Η μηχανη κυριολεκτικα ελαμψε.Βαζω μπροστα και φευγω απο το πλυντηριο.Φτανοντας σε ενα φαναρι για να στριψω παρατηρω το πρασινο λαμπακι της νεκρας να αναβει σε καθε πατημα του αμπραγιαζ και τον ηχο της μηχανης να εχει αλλαξει με ρεταρισματα και υποψια σβησιματος.Λεω δεν θα’ναι τιποτα ,απο τα νερα θα ειναι,καπου θα πηρε νερο,θα στεγνωσει και θα στρωσει σε τρεις ωρες που ειναι να παρω το γιο μου απο το τρενο.Παω να τη βαλω μπροστα,παταω τη μιζα και δεν ακουγεται τιποτα,μονο το λαμπακι της μηχανικης βλαβης στο καντραν αναβε.Αφου το προσπαθησα 5-6 φορες την εβαλα μπροστα στην κατηφορα του παρκινγκ.Τα ρεταρισματα ηταν ακομα εκει αλλα το πρασινο λαμπακι της νεκρας ειχε συνελθει.Φτανοντας σε καποια διασταυρωση κοντα στο σταθμο και κρατοντας υψηλα τις στροφες για να μη σβησει βαζω πρωτη να ξεκινησω και σβηνει η μηχανη.Παιρνω το γιο μου τηλεφωνο να ερθει εκει να με βρει και καπακι το μηχανικο να δω αν ηταν ακομα στο συνεργειο να του την παω γιατι ξερω οτι 6 η ωρα κλεινει και η ωρα ειχε παει 6 και τεταρτο.Ευτυχως ηταν εκει και θα με περιμενε.Ενα παλικαρι με παπι προσφερθηκε να μου κανει πατακι, αφου ειδε που σπρωχναμε τη μηχανη.Τη βαλαμε μπροστα και φτασαμε στο συνεργειο.Η μιζα οπως μου ειπε ο μηχανικος ηταν ασχετη με τα ρεταρισματα απλα συνεπεσε η ζημια με το πλυσιμο.Τα καρβουνακια της μιζας ηθελαν αλλαγη και καποια μπουζοπιπα ειχε παρει νερο και βραχυκυκλωνε.Η μηχανη εμεινε στο συνεργειο Σαββατοκυριακο γιατι η Yamaha ηταν κλειστη και καρβουνακια γιοκ.Δευτερο Σαββατοκυριακο χωρις μηχανη γ@#ω την ατυχια μου.80 ευρω μου πηρε ο μαστορας και απο τοτε ευτυχως ολα καλα.Την εχω τρελανει στις βολτες και την εχω καταευχαριστηθει οσο καμια αλλη μηχανη που ειχα στο παρελθον. Xωνεται στην κινηση σαν παπι,παρα το βαρος της και στους ανοιχτους δρομους ειναι σκετη τρελα.

ΥΓ:Ελπιζω να μην κουρασα με τη φλυαρια μου.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από manos_mas »

Το λαμπάκι της νεκρας είναι σύνηθες όταν την πλένεις. Μην ανησυχείς.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από SoR_gr »

τα χιλιόμετρα της δεν τα λες ούτε πολλά ούτε λίγα. Τα πάντα κρίνονται απο την κατάσταση της μοτό.

Τα καρβουνάκια μίζας μπορείς να πεις οτι είναι και μακροπρόθεσμα αναλώσιμα. Προσωπικά τα άλλαξα περίπου στις 80-90.000. Αν το δικό σου το είχε κάποιος πιο ταξιδιάρης απο εμένα, μπορεί να κράτησαν και τόσο.
τα 80€ ήταν νορμάλ τιμή.

Η τάπα ψυγείου και αυτή τη λες αναλώσιμη μετά απο τόσα χλμ. Προσωπικά την άλλαξα στις 120.000 προληπτικά (δεν ήταν και στην καλυτερή κατάσταση σε αυτά τα χλμ και παράλληλα άλλαξα και θερμοστάτη όπου σου προτείνω να τον βάλεις στο πρόγραμμα για αλλαγή. Γύρω στα 25ε έχει. Επιπλέον, στις 140.000 έκανα φουλ σερβις τρόμπας νερού γιατί είχε αρχίσει να δακρύζει ~200€.

Στα αναφέρω για να έχεις μια εικόνα.

Εύχομαι να κάνεις αλλά τόσα χλμ και να την ευχαριστηθείς φούλ. Προσπάθησε να είσαι προληπτικός με οτι χρειαστεί έτσι ώστε να μην σε δυσαρεστεί όταν συμβαίνει κάτι.
Εγώ σταμάτησα να την πλένω σε βενζινάδικα ή πλυντήρια διότι συχνά πυκνά παρατηρούσα τέτοιες βλακείες και έσκαγα μόνος μου. (είχε πάρει νερά το ντεπόζιτο και η μηχανή κράταγε ρελαντί στις 2.000 στροφές). Πρόσφατα μου έκανε παρόμοιο ρετάρισμα με το δικό σου.
Η λύση ήταν μια, πλύσιμο μόνος μου και πολύ λίγο νερό ή έστω δεν ρίχνω νερά σε διακόπτες-τιμόνια-μπουζί κλπ ή την πάω στο λαμπίκο να την ρίχνω λίγο νερο να φαίνεται καθαρή...

Τώρα για τον έμπορο...σκέψου οτι ότι γίνεται, γίνεται για καλό... Αν είχες το γυμνό μετά τα 120 θα ήθελες αλεξίπτωτό! Άσε που θα είχες την κόρνα στο πλάι απο οτι βλέπω στις φώτο....

Τετάρτη πέρνα απο τη λέσχη!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Fazeraxi
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από Fazeraxi »

Ευχαριστω παιδια για τις επισημανσεις και για την προσκληση.Καθολου δε με στενοχωρησαν τα αναλωσιμα που αντικατασταθηκαν.Αλλωστε μεταχειρησμενη μοτοσυκλετα αγορασα,αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.Το Fazer το προτιμησα αναμεσα σε Suzuki GSR κα Honda Hornet για αγορα,κατοπιν προτροπης του μηχανικου μου,σαν πιο "σκυλι" απ'τα τρια.Αν δε βγαζει σοβαρες ζημιες κανοντας τα service και τα προβλεπομενα στην ωρα τους τοτε σιγουρα εκανα μια επιτυχημενη αγορα.Για πλυσιμο σε πλυντηριο παντως δεν την ξαναπαω.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από Solomon »

Φίλε, ειλικρινά μετά απ'όσα διάβασα θέλω να έρθεις την Τετάρτη από την λέσχη να σε κεράσω ένα καφέ λέμεεεεεε!

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από negoras »

Να την χαίρεσαι την μηχανή φίλε μου!Είναι πραγματικά μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα,θα την ευχαριστηθείς!Σου έκανε νάζια στην αρχή της σχέσης σας αλλά άμα καταλάβει ότι την γουστάρεις,θα είναι κυρία +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
Fazeraxi
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Οδυσσεια αγορας και πρωτες εμπειριες-εντυπωσεις.

Δημοσίευση από Fazeraxi »

Ναι, ηθελε να με λαχταρησει στα πρωτα μας ραντεβου.Ειναι παιχνιδιαρα και ναζιαρα.
@Solomon ευχαριστω,αλλα τον καφε θα τον πιουμε καποια αλλη Τεταρτη,δεν το βλεπω για αυριο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης