"Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

update. Δεν ειχε κανει το παραμικρο μεχρι σημερα. Η βενζινη εχει κατεβει μονο ενα νταμακι (οποτε ειναι σχεδον γεματη απο βενζινη αξιοπιστου βενζιναδικου της περιοχης , εταιρικου).

Σημερα μου κλωτσησε μερικες φορες αλλα πατησα το συμπλεκτη και δεν εσβησε. Δεν εχω προλαβει δυστυχως να κανω κανεναν ελεγχο ακομα.

Γνωριζει κανεις ποσο θα κοστιζε ενας πληρης ηλεκτρολογικος ελεγχος απο εναν καλο ηλεκτρολογο (μπαταρια, καλωδιωσεις , ασφαλειες κλπ) για να αρχισω να αποκλειω πραγματα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

οι συνεργειατζήδες κοστολογούν την εργατοώρα, πχ 25ε 35ε ανα ώρακαι αν πας στα εξουσιοδοτημένα, ανεβαίνει λόγο "εξειδίκευσης"/"επωνυμίας"

συνεπώς το πολύ να χρεώσουν 1 εργατοώρα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Φιλε SoR_gr κατ αρχην σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Εχω εναν ηλεκτρολογο εδω κοντα στην περιοχη που μενω (ειναι στην Αιτωλικου στον Πειραια ο Κωστας αν ξερεις (που απο οτι ειδα μολις μεταφερθηκε στη Σαλαμινος) . Εχει πολυ καλο ονομα στην περιοχη , και ειναι και τιμιος (παλιοτερα που ειχα παει την προηγουμενη μηχανη μου για να δει γιατι δε δουλευει το κοντερ , ασχοληθηκε , ειδε οτι χρειαζεται αλλαγη το κοντερ, πηρα τη μηχανη χωρις να το αλλαξω και δε μου πηρε χρηματα για τον ελεγχο).

Δεν ειναι εξουσιοδοτημενος απο οσο ξερω αλλα ο μηχανικος μου , μου ειπε οτι μπορει να τσεκαρει βασικα πραγματα μονο οπως φορτιση μπαταριας κλπ (πραγμα το οποιο εκτιμω απο μηχανικους, να σου λενε μεχρι που μπορουν να βαλουν το χερι τους)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο μπαταρία πως τα πάς;

είναι σχετικά καλή;

είναι γνήσια ;

μήπως φοράς καμια πιο οικονομική ακα κινεζιά;

κατα καιρούς σε μηχανάκια φίλων , έχω παρατηρήσει πολλά περιέργα λόγω μπαταριών.

πχ
-να κάνει διακοπές η μοτο : μάλλον δεν έδινε αρκετό ρεύμα στην τρόμπα βενζίνης
- να μην δουλεύει το βεντιλατερ!!
- φζ6 χωρίς όργανα να μην παίρνει μπροστά, ενώ εάν του έβαζες όργανα να παίρνει.

φταίχτης στα παραπάνω ήταν η μπαταριά!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Μιλησα προσφατα με το παιδι που μου την πουλησε , μου ειπε οτι την ειχε αλλαξει τη μπαταρια. Καινουρια ειχε βαλει αλλα δε ξερω αν ειναι μαμα...θα μαθω τι σοι ειναι η μπαταρια οταν την παω για ελεγχο , θα παρω αμεσα τον ηλεκτρολογο για ραντεβου γιατι πηζει στη δουλεια...

Εμενα στην ουσια αυτο που κανει ειναι καποιες φορες , σε σχετικα χαμηλες στροφες , κανει σα να κλεινει το γκαζι μαζι με ενα "κλακ" (ηχος :D ) σα μπερδεμα με τις ταχυτητες κατι τετοιο. Αν πατησω συμπλεκτη δε σβηνει

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Το κλακ κλακ λιγο πριν κλεισει τελειως το γκαζι με κανει να σκεφτω κατι αλλο.. καααατω απο το φιλτροκουτι εχει ενα λαστιχο σα μονωση να μημ περναει θερμοτητα. Αν δςν μπει καλα σκαλωνει στην πεταλουδα. Δες εδω. http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... ου#p210713


Βεβαια δεν θα εσβηνε απο αυτο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Τσεκαρα το thread οντως δεν πρεπει να ειναι κατι τετοιο...το κλακ που κανει μου θυμιζει κατι που μου εκανε ενα ninja 250 που ειχα , καμια φορα ενω ειχες δευτερα , εμπαινε νεκρα απο μονη της (το κανει και φιλου μου που εχει κι αυτος νιτζακι , δεν ηταν απο λαθος δικο μου κλπ) . Βεβαια στο fazer ειναι διαφορετικη η συμπεριφορα , νομιζω οτι ειναι αυτο που λενε "μπερδευει" χωρις να μαι σιγουρος.

Το χουν πιασει και τα διαολια του ρε γαμωτο , και δεν το κανει στο μηχανικο αυτο οποτε μαλλον πρεπει αφου το παω για εναν καλο ηλεκτρολογικο ελεγχο σε μπαταριες πλεξουδες κλπ , αν δε βρει τιποτα ο ηλεκτρολογος να το παω στο μηχανικο και να του πω , να το ελεγχξει καλα κι ας μην του κανει τιποτα στη βολτα , στην τελικη λεφτα θα παρει...

Επισης ξεχασα να πω οτι καποιες φορες τελευταια οταν γυριζα το διακοπτη , μαζι με τον κλασσικο το θορυβο που κανει πριν τη βαλω μπρος (αντλιοπεταλουδες κλπ) εκανε κι ενα σα χρρρρ....με λιγη φαντασια ηταν σα να ρουφαει καλαμακι απο ποτηρι που ειχε τελειωσει το αναψυκτικο :P , στο πολυ περιπου.
Γυρνουσα και ξεγυρνουσα το διακοπτη μεχρι να σταματησει να το κανει γιατι με σκαλωνε.

Ενας φιλος συν-fazerακιας μου ειπε οτι εχει αρχισει και τα παιζει η αντλια βενζινης μου...αν ειναι αυτο απο οτι ειδα εχει 160 καινουρια , + τα εργατικα θα παει κανα 200αρι το μαλλι <>60

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

κι αλλο update +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

Πηρα σημερα τη μηχανη για να παω σε μια κοντινη διαδρομη , μου εκανε κατι κλωτσιματα , τα σωζα με συμπλεκτη...ηλπιζα να με βγαλει τουλαχιστον μεχρι να γυρισω σπιτι και να την αφησω μεχρι να δω τι θα κανω...

Κι εκει που γυρνουσα με αφηνει πανω στη Θηβων διπλα στα jumbo :{}\/
Στην αρχη μιζαρε και δεν επαιρνε και μετα δε μιζαρε καν.
Γυρνουσα το διακοπτη , δεν εκανε καν check , μεχρι που σε καποια φαση αποφασισε να κανει check και να παρει παρει και γυρισα σπιτι χ*σμενος με ταχυτητα μπουσουληματος...

Το κοντερ αναβε κανονικα με το γυρισμα του διακοπτη.

Ετρεξα και το διαγνωστικο της εκεινη την ωρα για να δω αν βγαζει κανενα error , δεν ειχε κατι περα απο καποιες διαφορες στις τιμες σε σχεση με την προηγουμενη φορα που το εκανε , πραγμα το οποιο θα τσεκαρω στο manual σε λιγο τι ειναι κλπ.

Παρ ολα αυτα "μου εκοψε" , και εβαλα το κινητο μου να ηχογραφει λιγο πριν με αφησει , θα ανεβασω ενα λινκ με ενα μικρο αρχειακι ηχου μηπως ακουσει κανεις και καταλαβει κατι (δεν ακουγεται τελεια αλλα εγω τουλαχιστον το ακουω το κλωτσημα κλπ).

Σας παραθετω λινκ να την "Ακουσετε". Το κλωτσημα ακουγεται λιγο μετα το 14ο δευτερολεπτο.

https://www.mediafire.com/?ujzn3ok3s3jidm9 (πατατε το πρασινο κουμπι που γραφει download και κατεβαινει αρχειο mp3)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από Solomon »

Κάνει για αντλία το ακουστικό κομμάτι.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Σε ευχαριστω Solomon. Μιας κι ειναι κλειστος ο μηχανικος τωρα , ξερει κανεις αν η τιμη της αντλιας που βρηκα στο νετ , στα 160 ευρω καινουρια , ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από Solomon »

Από δευτέρα πάρε ένα τηλέφωνο την μοτοδυναμικη κ ρώτα τιμή αντλίας για να έχεις μια εικόνα,δε ξέρω κι εγώ να σου πω. Καλά μου φαίνεται, μη σου πω κ φθηνά. Επίσης κάποια φορά που είχα αλλάξει αντλία σε ένα tdm το λάστιχο στεγανοποίησης που πατάει στο ρεζερβουάρ ήθελε αλλαγή γιατί ήταν ξερό κ δε στεγανοποιουσε... Τιμή Yamaha γιατί δε μπορούσα να το βρω εκτός 38€!!!!!!! Μια λαστιχένια τσιμουχα....

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Θα παρω ναι...αν και εκανα λαθος με τα 160 ηταν μεταχειρισμενη που δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να βαλω μεταχειρισμενη...με μια ερευνα που εκανα στο ιντερνετ , βρηκα απ εξω τη συγκεκριμενη αντλια 5VX , Denso)
γυρω στα 350-400 δολλαρια <>60 ...αν μου πουνε τοσα κι εδω , δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να βαλω καινουρια με την καμια...

Παντως να σας πω οχι εχω απογοητευτει παρα πολυ απ τη μηχανη μου , απο τοτε που την πηρα , δηλαδη κοντα εναμιση χρονο , εχω δωσει περιπου 1500 ευρω για να την κανω να δουλευει σωστα (καποια απ αυτα που αλλαξα οπως ντιζα κλπ οκ ειναι σχετικα αναλωσιμα) , αλλα οκ , νιωθω πολυ ασχημα που ολες οι φθορες της βγηκαν στα χερια μου...


Εκανα μεγαλη πατατα που δεν την πηγα σε καποιον εξουσιοδοτημενο και γνωστο μου (γιατι εχω δει κι απο εξουσιοδοτημενους να δινουν οκ για αγορα μηχανης με μικροπροβληματα) , οταν ηταν να την παρω γιατι την πηρα απο γνωστο μου και την πηγαμε στο δικο του μηχανικο ο οποιος απο οτι θυμαμαι δε μπηκε καν στον κοπο να την παει μια βολτα...

Πραγματικα εδω και καιρο δεν εχει περασει ενα 2μηνο που να μη μου δημιουργησει προβλημα , τη μια ρουλεμαν τιμονιου , την αλλη δισκοπλακες , την αλλη kill switch , την αλλη σβησιματα...νιωθω οτι "Δε με θελει" αυτο το μηχανακι...

Το συζητησα με φιλους γιατι σκεφτομουν να την πουλησω , αλλα μου ειπαν να μη τη δωσω γιατι ηδη εχω δωσει τοσα χρηματα , και θα με παει πισω να την πουλησω και να παρω μια αλλη που θα θελει κι αυτη μαζεματα κλπ οσο να ναι...

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από sakisart »

Πρέπει να σιγουρευτείς απο που οφείλεται αυτο το πρόβλημα.Τα παιδιά λενε ενδέχεται να ειναι η αντλία. Πιθανόν να ειναι αυτο.Μπορεί ομως να ειναι κατι αλλο. Στο λεω επειδή εχεις μπει στη διαδικασία να ψάχνεις για αντλία.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν...το προβλημα ειναι οτι στο συνεργειο δεν εκανε τιποτα στο μηχανικο η μηχανη , και δε ξερω και τη Δευτερα οταν την παω αν θα το κανει...μου το κανει ΠΑΝΤΑ την ωρα που δεν πρεπει , δηλαδη δε θα μου το κανει αν παρω τη μηχανη να παω στο περιπτερο.Θα το κανει οταν παω καπου που δε μπορω να τη φερω με τα χερια , οσο κοντα και να ναι <>60

Οπως και να χει , του το κανει δε του το κανει θα του πω να την ελεχξει , ειδα πως γινεται και ειναι αρκετα ευκολο με τα καταλληλα εργαλεια.

Με πιανει το παραπονο ρε γαμωτο , θελω να παω καπου με σιγουρια και δε μπορω , και δυστυχως δεν εχω αλλο οχημα...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από jskf16 »

Πηρες μια μηχανη 12 χρονων λογικο ειναι να θελει πραγματα ακομα και να τη προσεχε ο προηγουμενος ολο και κατι θα τυχει , αυτο ως προς την απογοητευση σου.Ο δρομος ειναι μονο να τη συνεφερεις και οχι να πας πισω με αγορα αλλου επισης παλιου μοντελου!

Οσο αναφορα την αντλια ,αυτο που κανεις και καλο ειναι να μη γινεται , το να αφηνεις τη βενζινη τερμα κατω .Η αντλια τοτε τρωει μεγαλο ζορι για να στειλει την αναλογη πιεση βενζινης στη τροφοδοσια , αν υπαρχει λογος οκ αλλιως το αποφευγουμε.

Επισης αν η βενζινη ηταν μαπα (νερο , λασπη , ιζηματα κ.α) τωρα θα ειχες μεινει ηδη απο αντλια , θα την ειχε παιξει επιτοπου.

Αν η μηχανη εχει τοσα συνεχομενα θεματα που αναφερεις , ειναι δυσκολο να προσανατολιστεις , προσωπικα και χωρις να ειμαι εκει θα εκανε το εξης:
1.θα εσβηνα απο τη διαγνωση τη πτωση , η καταγραφη αυτη εχει τη λογικη να κοβει τη βενζινη ωστε η μηχανη να σβηνει για λογους ασφαλειας.Μπορει και καποιο ρελε να τρωει σκαλωμα.....δε ξερεις.

2.υπαρχει μια περιπτωση ενας ή και περισσοτεροι πολλαπλασιαστες να εχουν διαρροη που σημαινει και να κλωτσαει και ισως απωλεια ισχυς , ενδεχεται.

3.τo tps μη σου φαινεται οτι δε παιζει επειδη ειναι αλλαγμενο , πολλοι αλλαξαν και 3 tps αναβαθμισμενα μεχρι να στρωσει η μηχανη και αυτο ελεγχο , και τελος βρες ενα σωστο εξουσιοδοτημενο συνεργειο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες