Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Wertomiki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 26 Οκτ 2016, 14:00
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από Wertomiki »

Γεια σας , διαβάζω το post για to service των 20k km και θέλω τη γνώμη σας από την εμπειρία σας και τη συμβουλή σας. :?:

Έχω κάνει μια mini έρευνα αγοράς πηγαίνοντας σε 4-5 συνεργεία (εξουσιοδοτημένα και μη) της περιοχής μου (κέντρο Αθήνα). Οι διαφορές που ακούω είναι τρομερές τόσο σε τιμές υλικών όσο και σε κόστος εργασίας. Το αποκορύφωμα ήταν να μου λένε ότι θέλω τακάκια μπροστά γιατί είναι τελείως φαγωμένα και μετά 50 μέτρα παρακάτω άλλος ότι έχουν πάνω τη μισή πάστα..Αντιλαμβάνομαι ότι είτε κάποιοι είναι τελείως κακοί μάστορες ή γίνεται τρελή εκμετάλλευση. :{)):

Το μηχανάκι κατά την ταπεινή μου γνώμη θέλει:

1 )Λάδι Κινητήρα
2 )Φ. Λαδιού
3 )Φ. Αέρα (κάποιοι είπαν ίσως καθαρίζεται - στο manual λέει όχι καθαρισμός με αέρα..)
4 )Τακάκια μπροστά (μάλλον - σε εξουσ. service ένας πιτσιρικάς μου είπε έχεις τη μισή πάστα!)
5 )Υγρά Φρένων (σίγουρα δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ)
6 )Μπουζί Χ 4 (αν και είμαι στα 19+ , το manual βέβαια λέει 24 αλλά να δώσω τα εργατικά μια και έξω)
7 )Paraflu (ευκαιρία με το 6)
8 )Ντίζα Συμπλέκτη (άλλος είπε σκουριασμένη άρα άλλαγμα , άλλος λάδωμα ''να παίξει'' . είναι σκληρή πάντως με ενοχλεί)

Ρυθμίσεις-έλεγχος ψεκασμού , συσφίξεις, λαδώματα , καθαρισμό πεταλούδες ή ΄ότι άλλο έλεγχο νομίζει.

Το καλύτερό που άκουσα ήταν μαζί με εργασία και ΦΠΑ με μετρητά με έκπτωση 300 για τα παραπάνω. Μάλιστα είναι και εξουσιοδοτημένο και ο πιτσιρικάς που είναι στην ηλικία μου μου πρότεινε να σπάσω τα έξοδα αφήνοντας φρένα και υγρά στα επόμενα λάδια αφού είδε μπόλικη πάστα.

Διαβάζω κάποιοι κάνετε ελατήρια και λάδια στην ανάρτηση . Χρειάζεται ?

Επίσης, λέτε για κάποιο καλό συνεργείο στον Πειραιά που τον προτιμάτε και είναι σωστός καλός και τίμιος και πάτε με τα υλικά στο χέρι . (Παύλος?) Γιατί βλέπω κάποιοι έδωσαν σχεδόν με τα ίδια μέχρι 200!
Μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες ? Γενικά κάποιον δοκιμασμένο σωστό επαγγελματία να πάω να πάρω τα υλικά να του τα πάω να μου κάνει καλή δουλειά να τον έχω μόνιμο με τον κολλητό μου που πήρε ένα V Strom πρόσφατα?

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ο πειραιακιας λεγεται Σταματης Καραμανωλης και οντως ειναι πολυ καλος μαστορας.
Γνωμη μου ειναι ντιζα να την αλλαξεις γτ θα σου κοπει και θα μεινεις..25 ευρω αν θυμαμαι καλα εχει.
Φιλτρο μπορεις να βαλεις και ελευθερο.

Wertomiki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 26 Οκτ 2016, 14:00
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από Wertomiki »

Σε ευχαριστώ φίλε . Θα του τηλεφωνήσω να δω τι θα μου πει κ εκείνος που αν είναι να πάω εκεί να κατέβω μια και έξω.

Μπορώ να πάρω εγώ τα υλικά και να είμαι εκεί όταν το κάνει ? (λόγω απόστασης αλλά και περιέργειας να χαζεύω) Ρωτάω επειδή τα παιδιά που τον σχολίασαν πέρα από τα καλά λόγια κατάλαβα ότι πήγαν εκείνοι τα υλικά και είδα και φωτογραφίες (κάτι κάθισαν απέναντι για καφέ με τη κοπέλα από βουλγαρία 8) )

Όταν λες ανοικτό φίλτρο ?

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από pilotos7 »

Εγω εκει καθομαι γτ δεν μπορω να φυγω να γυρισω αλιμο και να ξαναπαω..
Ελευθερο φιλτρο εννοω ελευθερο π.χ dna που το πλενεις το λαδωνεις και το βαζεις ξανα πανω δεν χρειαζεται αλλαγη.
Για τα ανταλλακτικα που λες αν ειναι να τα παρεις απο μια αντιπροσωπια δεν αξιζει τα ιδια και στις ιδιες τιμες εχει και αυτος.
Εγω μονο λαδια πηγαινω δικα μου.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από SoR_gr »

αρχικά , το φαζερ το πήρες μτχσμενο; τα χλμ είναι πραγματικα πραγματικά;
Ρωτάω γιατι αν το πήρες πχ χθες...είναι αρκετά που θα πρέπει να κοιτάξεις ή να βάλεις στο πρόγραμμα να κοιτάξεις.

γενικότερα μια ταρίφα στα εξουσιοδοτημένα είναι : λάδια φίλτρο λαδιου,φίλτρο αέρα και μπουζί -> 200€. εννοώ μαμα ανταλλακτικα.

γενικά γενικά: ανα 5.000 λάδια , ανά 10.000 φίλτρα και μπουζί.

αν δεν κάνω λάθος, τα μπουζί το manual λέει ανα 20.000 αλλά πολλοί λένε ανα 10.000.
Λάδια στο μπροστινό "λένε" ανα 20.000. Προσωπικά τα άλλαξα στα 60.000. μαζί με ελατήρια ολινς, λάδια όλινς,τσιμουχες,ξυστρες, ρουλεμάν τιμονιού.
Αν δεν το νιώσεις να βουτάει πολύ, μπορείς να το παρατείνεις σε επόμενο σερβις αν δεν βγαίνεις και οικονομικά.
Παραφλού , λένε ανα 2 χρόνια. εγώ 1η φορά άλλαξα στα 40.000 , μαζί με το ρύθμισμα βαλβίδων (γενικά κάνω 10.000-15.000 ανα χρόνο) εκτός αν δεις διαρροές-υπερβολικές θερμοκρασίες και τετοια.
Τακάκια , εάν είναι στη μέση...έχεις ακόμα. το μπροστά δεν τρώγεται πολύ εύκολα.
Ντιζα συμπλέκτη: η ντίζα θέλει λιπανση ανα τακτα χρονικα διαστήματα. ~28 ευρώ αγόρασα μια το καλοκαίρι να την έχω. Γενικά είναι σκληρή στα fazer (εκτος απο τους Socratesfzs2 :{}\ ). Λάδωσε την, δες αν μαλακώσει και αν κάνει σκαλώματα. Αν ναι , τότε αλλαξέ την. Αν όχι , καλού κακού εχε μια οδική στην ασφαλεια!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Wertomiki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 26 Οκτ 2016, 14:00
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από Wertomiki »

Καλά και εγώ να κάτσω εκεί θέλω γιατί θα κατέβω από Γουδί Πειραιά!

Τα υλικά τα σχολίασα γιατί είδα τιμές τύπου:
Φιλτρο λαδιου 7,71

CR9EK 30,89

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ 20,96

ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ 3,42 + 4,18 παραφλου

TORCO T-4SR 20/50 36

ΕΛΑΤΗΡΙΑ OHLINS 87,26 + 19,31 λαδια
Εγώ όπου και να πήγα ήταν όλα ανώνυμα και στρογγυλεμένα στο +6ο δεκαδικό (10 , 30 , 50 κοκ ) ! :{}\/? Άντε βγάλε άκρη ποιος πλησιάζει την τιμή αυτού που θα σε βάλει περισσότερο.

Wertomiki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 26 Οκτ 2016, 14:00
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από Wertomiki »

Σε ευχαριστώ και εσένα Sor για τις πληροφορίες ! Τα μπροστινά έλεγα να τα αφήσω δεν αισθάνομαι να βουτά και είναι μια χαρά για 19500 χιλιόμετρα. Μπουζιά θέλω σίγουρα και αφού θα το ανοίξει το ψυγείο να βάλω νέο παραφλού είναι εκεί 7 χρόνια και για 10 ευρώ δε σώνομαι! Τακάκια δεν έχω εμπειρία να κρίνω κάποιοι είπαν θέλω κάποιοι έχω. Γι αυτό και ψάχνω σοβαρό μάστορα! Ντίζα θα την φροντίζω από δω και πέρα ελπίζω να μην είναι χάλια μέσα και με λίπανση να στρώσει!

Το μηχανάκι το αγόρασα καινούργιο. Έχει τόσα ακριβώς χιλιόμετρα με μια απόκλιση της τάξης των +/-500 λόγω του ότι φέτος το καλοκαίρι μου έκλεψαν το μούτρο (2η φορά) οπότε 1 μήνα τώρα κυκλοφορώ τοπικά μέρα χωρίς όργανο και φώτα.

Εσύ που το πας αν επιτρέπεται ?

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από pilotos7 »

Αφου μενεις Γουδι ισως σε βολευει η γιαμαχα αυλακιωτης(motocosmos) ειναι πανω στην υμηττου στου ζωγραφου κοντα στο κτηριο των ματ.
Ειναι εξουσιοδοτημενο και καλος μαστορας

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από loukiack »

Καλησπέρα!!!

εγώ το πηγαίνω χρόνια στον http://www.delamanis-team.com/ Χαμοστέρνας.

Καλός, εξουσιοδοτημένος και τίμιος! Αν κι έχει απίστευτη εξειδίκευση στα tmax xmax μια χαρα το φροντίζει το fazeraki μου!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από lyon »

Ο Σταματατης Καραμανωλης που σου προτεινουν τα παιδια παραπανω
ειναι ο μηχανικος της λεσχης μας, του Fazerclub.
Eιναι σιγουρα ενα οργανωμενο καλα συνεργειο που ΔΕΝ θα εξαπατηθεις και δουλευει by the book.
Δεν ειναι ο πιο ακριβος, δεν ειναι και ο πιο φθηνος αλλα ειναι σιγουρος.
Αυτο που θα εκανα στη θεση σου θα ηταν να του το παω και να του πω κανε ολα τα προβλεπομενα
αλλα και ενα γενικο ελεγχο μηπως χρειαζεται και κατι αλλο οχι τοσο λογω των 20.000χλμ αλλα λογω
και των ετων της μοτοσυκλετας. Μπορεις μαλιστα να τον ενημερωσεις οτι σου τον προτειναν
απο τη λεσχη του fazerclub.(μην εκτεθεις και πεις οτι εισαι μελος γιατι εχει ενημερωμενη λιστα μελων)
Θα σου προτεινα επισης να μην ασχοληθεις με τα αναλωσιμα που ισως χρειαστεις.
Ξερει εκεινος για παραδειγμα καλυτερα ποια υγρα φρενων δουλευουν καλυτερα για το μηχανακι σου
αν εχει αλλαξει σε 200μηχανακια αλλα και ολα τα αλλα.
Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Wertomiki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 26 Οκτ 2016, 14:00
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από Wertomiki »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! (inbox + post)

Το μηχανάκι το έκανα service τελικά εδώ στο κέντρο στην αθήνα σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα.
(τον μηχανικό του club τον απέρριψα καθαρά λόγω απόστασης , ενώ μίλησα μαζί του αν κ τηλεφωνικά τουλάχιστον ήταν πλήρως ενημερωτικός, ευγενικός και συνεργάσιμος)

Το αστείο είναι ότι εν τέλη το εξουσιοδοτημένο αποδείχτηκε πιο σωστό πιο συνεργάσιμο και πιο φθηνό από τα μη. Κατόπιν ελέγχου και συνεννόησης αλλάξαμε (έμεινα εκεί σε όλο το service )
Λάδια
Φίλτρα (και τα δύο)
Ψυκτικά κινητήρα
Μπουζιά (τα δα και γώ είχαν γίνει χάλια κ χαζοσκουριάσει λίγο)
Ντίζα Συμπλέκτη (δεν αναγνώριζα τ μηχανάκι μετά :D , η δική μου είχε σκληρύνει και δεν επέστρεφε στη θέση της)
Φρένα μου είπε έχω μπόλικη πάστα να τα αφήσω στο επόμενο με ψυκτικά να σπάσει κ τ κόστος

Προς έκπληξη μου , αποφάσισαν να με βοηθήσουν να αποκτήσω φως και κάναμε μια τρομερή πατέντα . Αγοράσαμε ένα ψευτο-φάναρο , το στηρίξαμε με κάτι πολύ ωραία λαμάκια στα allen ψηλά στο πηρούνι και το συνδέσαμε στο ρελαντί κάνοντας πατέντα και βάζοντας με θερμόκολλα την 55W γνήσια λάμπα.
Έχω μικρή μεγάλη σκάλα και σινιάλο και δουλεύει / φωτίζει άψογα!
Το καλύτερο είναι ότι αισθητικά είναι (τηρουμένων των αναλογιών) τρομερό και οι φίλοι μου μ λένε να το αφήσω έτσι γιατί είναι custom αγριόγκαζο! 8)
Τους πήρε 2 ώρες τουλάχιστον και με χρέωσαν 12 ευρώ το φανάρι μόνο ενώ τους χάζευα να συναγωνίζονται ποιός θα κάνει το πιο γουστόζικο λαμάκι/στήριγμα!

Συμπερασματικά ,είμαι τρομερά ευχαριστημένος γιατί και το service έκανα και φως καλό (έστω προσωρινά) έβαλα και το κόστος δεν ξέφυγε! Μένει να βρω ένα μεταχειρισμένο όργανο! Αποδεικνύεται ότι είναι θέμα ανθρώπων λοιπόν και σωστών επαγγελματιών!

Δεν γράφω που πήγα καθαρά γιατί δεν θέλω να νομίσει κανείς ότι κάνω διαφήμιση ή οτιδήποτε! Ευχαρίστως στο inbox όποιος θέλει λεπτομέρειες.

Θα περάσω κάποια στιγμή και από τη λέσχη , θα χαρώ να σας γνωρίσω κ από κοντά εκεί ή σε κάποια εκδρομή!

Με εκτίμηση , καλές διαδρομές σε όλους
Νίκος

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση καλού συνεργείου Αθήνα - 20000 Service!

Δημοσίευση από lyon »

Ευχαριστουμε για το feedback Νικο να εισαι καλα.
Αν θελεις στειλε μου πληροφοριες για το συνεργειο σε μυνημα
για να τον εχουμε στα υπ'οψιν
Ευχαριστω
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες