Πρόβλημα στο TPS - Ανάκληση από Yamaha

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στο TPS - Ανάκληση από Yamaha

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Καλησπέρα σε όλο το forum!
Κάπου διάβασα πως κάποια Yamaha Fazer βγήκαν με ελαττωματικό TPS και κοιτάζοντας τον αριθμό πλαισίου μπορώ να δω κι εγώ αν το δικό μου Fazer είναι μέσα σε αυτά.
Όμως δεν μπορώ να βρω αυτούς τους αριθμούς πλαισίου για να ελέγξω και το δικό μου αν δικαιούται αλλαγή TPS.

1. Μήπως γνωρίζει κάποιος που να κοιτάξω αυτούς τους αριθμούς;
2. Αν δεν αντικαταστήσω το TPS μου (καμμιά φορά σβήνει ο ένας από τους 4 κυλίνδρους στην πορεία), υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί ζημιά στη μηχανή; ή απλώς πέφτει η απόδοση της μηχανής επειδή δεν δουλεύουν όλοι οι κύλινδροι;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στο TPS - Ανάκληση από Yamaha

Δημοσίευση από jskf16 »

- ο αριθμος πλαισιου ειναι στην αδεια και στο σκελετο κατω απο τιμονι της μηχανης , δεξια αριστερα δε θυμαμαι.Παιρνεις τηλεφωνο ενα επισημο συνεργειο τους δινεις τον αριθμο και σου λενε αμεσως αν εισαι για αλλαγη μεσα στην ανακληση ή οχι.

το tps ενας αισθητήρας είναι , ένα ποτενσιόμετρο παρέχει μια μεταβλητή αντίσταση εξαρτώμενη από τη θέση της βαλβίδας των πεταλούδων.

-αν χρειαζεται θα το αλλαξεις , και επικινδυνο ειναι και αμα δε λειτουργει/ρυθμιστει σωστα δεν εχεις τη σωστη αποδοση!

Ο κυλινδρος που λες δεν εχει καμια σχεση ειναι αλλη ζημια που αφορα τους πολλαπλασιαστες-μπουζι-καλωδια.

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στο TPS - Ανάκληση από Yamaha

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Σε ευχαριστώ αδερφέ για την γρήγορα απάντηση.
Έστειλα στην Μοτοδυναμική και περιμένω νέα τους.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στο TPS - Ανάκληση από Yamaha

Δημοσίευση από SoR_gr »

η μοτοδυναμική ενδεχεμενως να σου απαντήσει περι TPS. καλού κακού ψάξου σε κάνα συνεργείο για τον κύλινδρο που λες οτι δεν λειτουργει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες