Κλοπή μούτρου

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Εδώ και δυο μήνες ήμουν και εγώ ευτυχής αγοραστής ενός Fazer S2 600 2008 ABS μοντέλο.
Μέχρι που πριν μια εβδομάδα κατέβηκα να πάρω την μηχανή να πάω για δουλειά και μου είχανε πάρει το μούτρο. ΟΛΟΚΛΗΡΟ.

Επειδή σίγουρα και άλλοι θα έχουν πάθει το ίδιο εδώ μέσα πόσο σας κόστισε να το επαναφέρετε στην αρχική του κατάσταση;

Αν υπάρχουν και προτάσεις για ανταλλακτικά είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Πες μου ότι μένεις και Βύρωνα (ή κάπου τριγύρω) να τραβήξω τ' @@ μου να τα κάνω τιράντες...

Φίλε δεν ξέρω για το κόστος, πάντως έχω ακούσει πως είναι αρκετά μεγάλο το ποσό.

Το 1ο το ρωτάω γιατί είχα κάποια ανησυχητικά σημάδια και πριν 2 εβδομάδες έβαλα τη μηχανή σε κλειστό γκαράζ.
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Όχι δεν μένω προς Βύρωνα πλευρά, αν σε καθησυχάζει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Δες εδώ!

2.200€ λέει ο "virtual" ! :(
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Μάλιστα! 1900 τα βρηκα από Yamaha.

Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι κάποιος π@π@ρ@ς χύθηκε κάπου και μου φάγανε εμένα τα δικά μου για να φτιάξει το δικό του!
Εύχομαι να φάει τα μούτρα και αυτός που τα έφαγε από μένα που κάποια στιγμή θα τον τσακώσουν φυσικά.αλλά και αυτός που τα αγόρασε. Ειδικά αυτός που τα αγόρασε όμως.

Η μηχανή είναι προς πώληση. Όποιος ενδιαφέρεται pm.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από Frezas »

Ο κανονας - νομος πλεον ειναι ενας.....μηχανη στο δρομο και σε ανοιχτη πυλωτη ΠΟΤΕ......!
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από SoR_gr »

μήπως να σκεφτεις να το κανεις fazer naked ?

και το "παράξενο" είναι οτι έχω δει fazer 600 το παλιό , με μούτρα απο s2 !!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Ποτέ δεν είχα naked μηχανή γιατί πολύ απλά νοιώθω σαν να έχεις ένα παπί που πάει με 250!
Εάν το κάνω naked θα είναι μόνο για να πουληθεί. Εγώ ήθελα να έχω ένα ντυμένο μηχανάκι για την δουλειά μου και για τις βόλτες-ταξίδια μου και αυτό πήρα. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλοι που πήραν γυμνό και αργότερα το μετανιώσανε και ψάξανε για πλαστικά. και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Γιατί αν υπολογίσεις την ζήτηση αυτών που θέλουν να το κάνουν με φαιρινγκ και αυτούς που πέφτουν και σπάνε τα πλαστικά που και οι δυο ψάχνουν να το φτιάξουν τσάμπα τότε εμείς αναλαμβάνουμε να λύσουμε το πρόβλημα τους. Και όταν λέω εμείς εννοώ αυτοί που δεν έχουν την δυνατότητα γκαράζ ή πυλωτής. Εάν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά. Βέβαια τώρα αυτά που γράφω μπορεί να τα καταλάβει μόνο ένας παθών σαν και μένα και όχι ένας ''αγοραστής''. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν και αυτοί που έχουν αυτοκίνητα και τους χαράζουν με κλειδιά τις πόρτες αρχίσουν να ψάχνουν για πόρτες ''μεταχειρισμένες'' και όχι για φανοποιό. Έχω να πω πολλά ακόμη και κυρίως λόγω του ότι έχασα την δουλειά μου με αυτό το περιστατικό γιατί δούλευα με την μηχανή. Ότι έγινε, έγινε και τώρα προσπαθώ να συνεχίσω με ότι ξέμεινε πίσω.

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Αδερφέ και εμένα μου είχαν κλέψει όλο το μούτρο και τελικά η πιο οικονομική λύση ήταν να πάρω μεταχειρισμένα από διάφορα χτυπημένα. Το δύσκολο ήταν πως δεν έβρισκα κάπου ολόκληρο το μούτρο και έτσι όργωσα όλη την Αττική για να βρω τα πάντα. Μου πήρε ένα μήνα. Αλλά πήρα όλα τα υλικά με 600ευρώ.
Πλεξούδα, φανάρι, μούτρο, φρίδια, πάνελ, βάση οργάνων, καθρέφτες, κοντέρ, φλας και μάσκα.
Μόνο τις βίδες πήρα γνήσιες από την Yamaha, οι οποίες κόστισαν κοντά 150ευρώ!!
Φαντάσου όμως ότι έτρεξα στο Μενίδι για να πάρω το αριστερό φρύδι, και το δεξί φρύδι το πήρα από Λιοσίων... μεγάλη περιπέτεια!

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου και σε συμπονάω για αυτά που πέρασες.
Κατάφερα τελικά να το φτιάξω αφού έψαχνα και εγώ σε όλη την Αθηνά να βρω κομμάτι κομμάτι τα πράγματα. Το θέμα όμως είναι ότι τα πουλάγανε πανάκριβα.
200 € το μούτρο και 70 τα φρυδάκια και δεν ήταν καν στο χρώμα μου! Οπότε συν 80 το βάψιμο. Σύνολο 350 το μούτρο. Μόνο. Έλεος δηλαδή!
Καινούργιο 240€ βαμμένο στο χρώμα μου από Yamaha και έχει επάνω και τα φρυδάκια.
Η φύσα μεταχειρισμένη 60€ και καινούργια 92€.
Το πιο περίεργο είναι η βάση. την πουλάνε 200 στα διάφορα 'μαγαζιά' μεταχειρισμένη, ενώ η Yamaha την δίνει 175 καινούργια.
Έχω και άλλα παραδείγματα.
Τόσο ακριβά που τελικά τα πήρα καινούργια ΟΛΑ. Μου κόστισε 1400 αλλά τα πήρα όλα καινούργια. Και τα όργανα να 'ναι καλά ο μηχανικός μου, μου τα βρήκε καινούργια. Θα ήθελα να τον ευχαριστήσω και εδώ αλλά δεν ξέρω αν θα φανεί ότι κάνω διαφήμιση (γιατί υπάρχουν και κάποιοι εγκέφαλοι που υπολειτουργούν και θα το δουν έτσι).
Πάντως από τα ίδια καταστήματα που λες και εσύ και μερικά ακόμα πέρασα και εγώ και τρελάθηκα με το τι ανταλλακτικά έχουν μαζέψει. Και όσο και να θέλουν με κάνουν να πιστέψω ότι είναι από εισαγωγής μηχανάκια που τα φέρνουν για ανταλλακτικά, ειλικρινά δεν το πιστεύω.
Τέλος καλό και εγώ άφραγκος.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τουλαχιστον την εβαλες σε γκαραζ?
Μπραβο σου που καταφερες κ την "επανεφερες"... τωρα με τα διαφορα μαγαζια...ειναι μεγαλη κουβεντα... λοιπον καλα ευχαριστα χιλιομετρα πλεον με την καλη σου!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από spyderrp7 »

1400ευρώ δεν τα λες και λίγα.....
Τουλάχιστον με τα μεταχειρισμένα που έβαλα, δεν φοβάμαι μην μου τα ξανακλέψουν, αχαχαχαχαα

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

Βρήκα γκαράζ κοντά στο σπίτι μου και την έβαλα εκεί. Και τώρα όπου και να παρκάρω κοιτάω να την βλέπω. Δεν θέλω να την ξαναπατήσω.
Φίλε και τα μεταχειρισμένα που έβαλες εσύ, πάλι πουλιούνται σε επιτήδειους. Αλλά πιο οικονομικά από τα καινούργια. Κοινώς, πάλι κινδυνεύεις να σου τα πάρουνε. Απλά πληροφοριακά στο λέω. Μην νομίζεις ότι την γλυτώνεις. Απλά θα βγάλουν πιο λίγα λεφτά.
Αυτά προς το παρόν.

Τώρα ψάχνω να κάνω και τα δυο μπροστινά φανάρια να ανάβουν. Καλοθελητής να με βοηθήσει υπάρχει;;;

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από bill_ex »

Αν πιάνουν τα χέρια σου διάβασε ΕΔΩ. Το έχουν κάνει αρκετοι
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

petrosathens
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή μούτρου

Δημοσίευση από petrosathens »

ΟΚ!!!

Μπήκανε και τα διπλά φώτα κανονικά. όπως λέει ο φίλος που μου έστειλες το λινκ.

Φυσικά με βοήθησε ένας φίλος μου που έχει τις απαραίτητες γνώσεις αλλά και χώρο στο Μαρούσι και η "μετατροπή" έγινε σε μιάμιση ωρίτσα. Με ένα συμβολικό ποσό στο φίλο τακτοποιήθηκε το ζήτημα. Πραγματικά η διαφορά είναι τεράστια στα φώτα.
Όποιος πάντως θέλει να τα κάνει και φοβάται να τον στείλω να του τα κάνει.

Οπότε τελειώσαμε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης