Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
greg_k
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 19:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από greg_k »

Καλησπέρα ,

Προσφάτως μετακόμισα στο Λονδίνο την μηχανή , ένα fazer 600 2006 μοντέλο και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Για να κάνω register την μηχανή εδω πρέπει να κανω κάποιες αλλαγές. Μια από τις αλλαγές είναι το κοντέρ να μετράει τα χιλιόμετρα σε μίλια. Σύμφωνα με το εγχειρίδιο πατάς το κουμπί select για 2 δευτερολεπτα, αλλά αυτο δυστυχώς δεν πιάνει. Μπορεί κάποις να βοηθήσει αν έχει παρόμοια εμπειρία? Αν δεν αλλάζει μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να το κάνω να αλλάζει? το βρετανικό μοντέλο αλλαζει σε μιλια και χιλιομετρα.

Επίσης πρέπει να κάνω αλλαγες στα φώτα , βασικά εδω έχω παρατηρήσει παρόμοια μοντέλα τα φώτα πορείας είναι αριστερα και ο προβολέας δεξια, δηλαδή αντιθετα απότι στα ευρωπαικά. Ξερει κανεις τι παίζει?

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από jskf16 »

-Για τα φωτα, ειναι λογικο , ειναι διαφορετικα τοποθετημενα στη φαναριερα τα φωτα.Επειδη στο Λονδινο οδηγουν δεξια λογικο ειναι και τα φωτα να ειναι αναποδα απο οτι εδω ή στην Ευρωπη οπου οδηγουν αριστερα και τα φωτα ειναι τοποθετημενα οπως αναφερες.Λογικα θελεις αλλα φαναρια (ακριβα) , για να πανε και οι λαμπες απο τη σωστη κατευθυνση οπου και θες.

-Για τα χλμ-> μιλια , ειναι οπως το ειπες , οι αλλαγες αφορουν μονο το UK και εκει το αναφερει το εγχειριδιο.Τα Ευρωπαικα δεν γυριζουν και εαν θυμαμαι καλα ουτε τα Αμερικανικα.Απο την αλλη υπαρχουν ηλεκτρονικα convertors για τη μετροπη που θες ,απευθυνσου σε ενα συνεργειο εκει!

greg_k
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιούλ 2015, 19:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από greg_k »

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Παρ 24 Ιούλ 2015, 02:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι στις άσκοπες, επαναλαμβανόμενες παραθέσεις.

ZoumpoukosP
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 30 Ιαν 2009, 20:14
Model: -
Τοποθεσία: Μακρυνάρα Λακωνίας
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από ZoumpoukosP »

Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο.
Πήρα το fazer μου από την Αγγλία σε Κύπρο και τώρα Ελλάδα.
Η μετρατοπή από χλμ σε μίλια και αντίστροφα είναι όπως τα είπες και σε εμένα έγινε ευκολα.
Όσο για τα φανάρια διόρθωσα το ύψος των δεσμών και έφτιαξε κάπως, όχι όμως τέλεια.

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από kokopete »

Που σαι ρε Παναή ! Νόμιζα δεν έβλεπες το forum μετά από τόσα χρόνια. Και εγώ έφερα το μηχανάκι από Κύπρο. Κόλλησε το abs και έπεσα. Με την καινούργια μούρη, πήρα κι ελληνικά φανάρια. Εύκολη λύση, καινούργια κάνουν μόνο 250 ευρώ. +:Boo hoo!=+::-({|=
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

ZoumpoukosP
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 30 Ιαν 2009, 20:14
Model: -
Τοποθεσία: Μακρυνάρα Λακωνίας
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπες για Ηνωμενο Βασιλειο

Δημοσίευση από ZoumpoukosP »

Χαθήκαμε ρε φίλε...Κρίμα για την πτώση. Όσο για τα φανάρια βλέπουμε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες