Αποριες για Power Commander

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα fazer s2 08 me leo vince,dna,χωρις καταλυτη.Τον τελευταιο καιρο εχω μπει στο τριπακι να βαλω pc και εχω καποιες αποριες.Η πρωτη ειναι αν αξιζει τα λεφτα του(600 με το σεταρισμα).Και απλα να αναφερω οτι δεν με νοιαζει να μου δωσει ο μηχανικος μου ενα χαρτι και να λεει οτι εχω παρει χ αλογα με νοιαζει αυτα τα αλογα να ξεδιπλωνονται ωραια στο δρομο..Ειχα διαβασει μεσα απο το φορουμ γνωμες περι του pc οι οποιες με ξενερωσαν(πεταμενα λεφτα και τετοια..) αλλα τα αρθρα ηταν του 07 οποτε νομιζω οτι μπορει να εχουν αλλαξει τα δεδομενα στην τεχνογνωσια της εγκαταστασης του οπως και η τεχνολογια των δυναμομετρων..λεω εγω τωρα!!
Αρα εχουμε και λεμε..το μηχανακι μετα τις 8-9 χιλ. ουρλιαζει και γενικα στα ψηλα του ειμαι ευχαριστημενος.το προβληματακι ειναι στα χαμηλομεσαια.και ρωταω εγω τωρα ποια η διαφορα του pc με ενα πιο κοντο γραναζωμα?με το γραναζωμα θα χασω λιγο τελικη(που δεν με νοιαζει κιολας) και θα κερδισω και μπαμ.Τι διαφορες θα δω με ενα pc??? :?:
Και κατι ακομα.Με το που πηρα το μηχανακι πηγα πρωτα σε γνωστο εξατμισα του πειραια και ρωτησα για ολοσωμη ο οποιος και αφου με ρωτησε αν φοραω καταλυτη μου ειπε οτι δεν μπορει να μου φτιαξει κατι καλυτερο απο αυτο που ηδη εχει.Thnx. :wink:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από koulis »

εχω ακουσει τα καλυτερα για εδω Samios ECU Flash

κοστος κατω του μισου απ'οτι pc+χαρτογραφηση+dyno....
σου χαρτογραφουν την μαμα ecu με απιστευτα αποτελεσματα....
το εχει δοκιμασει μελος απο εδω μεσα με fz1....140ροδα κ μαλιστα σε fuchs δυναμομετρο....
ο τυπος στο δυναμομετρο του ειπε χαρακτηριστικα πως ειναι απο τις καλυτερες καμπυλες ιπποδυναμης/ροπης που εχει δει οχι μονο σε fz1 αλλα γενικα σε ss μηχανακια......ανεξαρτητο δυναμομετρο οχι του μαγαζιου που flashαρει τις ecu....
ecu flashing+τελικο mivv+dna φιλτρο....οχι κ ασχημα θα ελεγα....
ειναι στα αμεσα σχεδια μου......

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου και οντως ακουγεται πολυ ενδιαφερον και οπως λες οικονομικο ΑΛΛΑ ειμαι σε μια φαση με το μηχανακι στην οποια δεν πειραματιζομαι.δηλαδη σκεφτομαι οτι αν γινει κατι και μου τα δωσει στο χερι θα ξενερωσω παρα πολυ.κανω σερβις σε εξουσιοδοτημενο,απο ανταλλακτικα σερβις οτι προβλεπει η yamaha,book service και τετοιες ιστοριες.Μεχρι και το pc που θελω να βαλω ο μηχανικος μου θα το σεταρει και οχι καποιος χψ συνεργατης του.Αυτο πιστευω θα παιξει ρολο και για μενα βασικα οτι παω με το γραμμα του νομου και παντα με τυφλη εμπιστοσυνη στον μηχανικο μου αλλα και σε μια περιπτωση μεταπωλησης που θα φαινεται οτι οντως το μηχανακι ειναι προσεγμενο.Αυτο θα το εκανα σε καποιο μηχανακι που δεν θα με ενδιεφεραν τα παραπανω.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από koulis »

ωραια αυτα που λες για τον μηχανικο σου αλλα μπες κ διαβασε το αμερικανικο forum....
οι περισσοτεροι πλεον κανουν reflash την μαμα ecu στον ivan.....αλλα ο ivan δεν τους κανει το 100% της δουλειας που πρεπει κ τους πουλαει κ commander μαζι για να ξεπουλησει....οποτε το κοστος ανεβαινει....
κ σου ξαναγραφω δεν μιλαμε για πειραματα....μιλαμε για 100% εγγυημενο αποτελεσμα.....
ο ivan παιρνει την περισσοτερη δουλεια απο το συγκεκριμενο μαγαζι που σου γραφω.....
κ την πασαρει στα αμερικανακια.....κατσε να γραψει κ ο stamos.....

:/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Κοιτα μιλησα με ενα παληκαρι στο μαγαζι που μου ανεφερες.Το κοστος οντως ειναι κατω απο το μισο και μου ειπε κιολας οτι ειναι δοκιμασμενο σε απειρα μηχανακια χωρις ουτε ενα προβλημα.Θα μου πεις αφου το πουλαει αυτο τι θα μου λεγε??οτι ειναι μουφα?Εμενα το προβλημα μου ειναι ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΤΠΤ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!Απο κει και περα φυσικα κοιταω την τσεπη μου και φυσικα δεν ειμαι μετοχος στον μηχανικο μου.Το θετικο αυτης της ιστοριας ειναι οτι και να μην εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα αλλο πραγμα να κλαις 250 ευρω και αλλο 600..Το αρνητικο ειναι οτι σε μια περιπτωση μεταπωλησης αντε να πεις στον αλλον οτι εχει πειραγμενο εργοστασιακο εγκεφαλο και να μην γινει λουης.ρισκο.Παντως αρχιζω και το κοιταω.
υ.γ:δεν ξερω ποιος ειναι ο ιβαν. :)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από SoR_gr »

μια ερώτησουλα, με λεο βινσε και dna και χωρις καταλυτη , πιστευεις εχεις κερδισει ή εχεις χασει; (ρωτάω για όλο το φάσμα των στροφών χαμηλεες-μεσαιες-ψηλες)

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Ετσι το πηρα το μηχανακι και δεν εχω οδηγησει μαμα fz.Οποτε δεν ξερω να σ πω.Το μονο που τωρα του φοραω σιγαστηρες γιατι και δεν με ζαλιζει και εχει πιο ομαλη λειτουργια.Παντως αν ξερεις κατι δεκτο...


Για το φασμα των στροφων παντως χαμηλομεσαια ετσι κι ετσι ψηλα γδερνει.Δεν ξερω αν ολα ειναι ετσι παντως σε ανοιγματα μεσα στην πολη με ιδια η παρομοια μηχανακια νομιζω οτι ειναι ενταξει.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από manos_mas »

SoR_gr έγραψε:μια ερώτησουλα, με λεο βινσε και dna και χωρις καταλυτη , πιστευεις εχεις κερδισει ή εχεις χασει; (ρωτάω για όλο το φάσμα των στροφών χαμηλεες-μεσαιες-ψηλες)
χάνεις χαμηλά παρα πολύ. Μεσαίες χάνεις λίγο. Ψηλές κερδιζεις λίγο αλλά ασυμμαντα και μονο πολύ ψηλά. Έτσι το είχα εγώ. Τώρα έχω τον καταλύτη πανω. Χαμηλά είναι οκ με τις Λέο βίντσι. Αλλά χάνεις σε θόρυβο. Χαχαχα. Χωρίς καταλύτη είναι τρομοκρατικές ο θόρυβος. Με κασαλυτη μειώνεται αρκετα

Επείσης χωρίς καταλύτη έχει πολύ αρρυθμο ρελαντί σαν να έχει άγριους εκκεντροφόρους. Με τον καταλύτη στρωνει

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Το αρρυθμο ρελαντι το εχω διορθωσει αρκετα με τους σιγαστηρες.μιλαμε χωρις σιγαστηρες δεν παλευεται.σαν harley κανει...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από koulis »

αν θες να το πουλησεις σου κανουν την αλλαγη σε μαμα ecu δωρεαν.....
αυτο μου εχει πει το παιδι που του το εκαναν.....

:/abwave::)

μην το σκεφτεσαι καν.....ειστε τυχεροι εσεις οι αθηναιοι....εμεις εδω πανω πρεπει να συνδυασουμε πολλα μαζι για να επισκεφθουμε τα μαγαζια που θελουμε αθηνα.....εσεις τα εχετε ολα στα ποδια σας :)

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από zaharakis »

Να κάτσεις στα αυγά σου φιλε μου κ θα σου μείνουν κ 600€..
Αν δεν κάνετε ριζικές αλλαγές στο μοτέρ σας (εκκεντροφορους κλπ )

ΜΗΝ δώσετε τσάμπα λεφτά σε pcmr.
Μην ακούς κανέναν. Όλοι θέλουν να πουλήσουν κ όλοι υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια.. Εσύ ομως πληρώνεις..

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Ναι οντως ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα υπαρχει 1 θεμα.στην περιπτωση που γινει το οτιδηποτε σε καλυπτει ο τυπος ή κοβεις το λαιμο σου και το δινεις ανταλλακτικα το μηχανακι???δεν ειναι παπι που με 300 ευρω αλλαζεις πιστονι μπιελα στροφαλο και κεφαλη!!!το θεμα με το γραναζωμα πιστευω οτι θα ειναι κουραστικη οδηγηση.αμα ηταν 1000αρι τοτε θα αλλαζε το θεμα.συνεχεια ανεβασματα κατεβασματα θα ειναι.ειδικα αθηνα.

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Καλησπερα παιδες,
Τελικα μετα απο διαφορες δυσκολιες εβαλα το PCV στο μοτορι μου.Λοιπον,το δυναμομετρησα και φτιαξαμε χαρτη σε γνωστο Dynojet στη δαφνη.87 αλογα ροδα πριν 92 μετα.Στο δρομο γεματο γκαζι παντου,κλεισαμε την τρυπα στις 6-8 rpm,αλλος θορυβος,(leo vince χωρις καταλυτη)αλλα γενικα δεν τρελαθηκα κιολας.Καλα οχι οτι θα ειχα αλλο μηχανακι με ενα pc αλλα ενταξει κατι περιμενα παραπανω.οχι στα νουμερα.στο δρομο.Επισης καταναλωνει και πιο πολλα.Για παραδειγμα με 12 λιτρα(20 ευρω) εβγαζα στανταρ 180 χλμ. ενω τωρα που εχει φτηνηνει η βενζινη με 13 λιτρα(20 ευρω) μου βγαζει 160 χλμ.Τις ιδιες ακριβως διαδρομες με τον ιδιο οδηγο!Και πανω σ αυτο μου μπαινουν μπριζες μηπως
μου εκανε καμια βλακεια ο προγραμματιστης γτ κατι πειραξε στα μειγματα στο κοντερ.Αν μη τι αλλο περιμενα αν οχι να καιει λιγοτερο εστω τα ιδια.Αυτα.

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από JokeR »

φιλε με pc3 προσωπικα του εχω δωσει τερμα τα μειγματα για να μη μου στεγνωσει κατα λαθος(αυτο που λενε και αν σου τυχει....) τεσπα... η καταναλωση μου εχει παει στο ντεποζητο στα 220 χλμ με την ρεζερβα μαζι...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από koulis »

να πεις οτι δεν στα ειπα.....


:roll: :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες