Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από Vallinor »

Χθες πηγα σε ενα συνεργειο για να ρωτησω για ξενον φωτα και μου ειπαν να μην βαλω γιατι συντομα θα απαγορευτουν και οτι καλο θα ηταν να εβαζα μονο λαμπα. Ετσι και εκανα .Αφου την περασε το συνεργειο το βραδακι πηγα μια βολτα για να δω αν ειναι καλα ρυθμιζμενα. Διαπιστωσα οτι το φως κανει ενα V στο κεντρο κεντρο και οτι στην δεξια πλευρα σαν να "κοβετε" το φως ενω στην αριστερη ειναι πιο "διαχυτο". Γνωριζει καποιος τι πρεπει να κανω για να τα ρυθμισω σωστα?Ευχαριστω
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από jskf16 »

σου δινω για το 1000 και στο 600 το ιδιο ειναι....
http://fazerclub.eu/portal/fz1/9-adjust ... ight-fz1sn

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από Vallinor »

Ευχαριστω πολυ αλλα μηπως γνωριζεις τι ακριβως πρεπει να κανω στην δικη μου περιπτωση? Δηλαδη πρεπει να τα σηκωσω, να τα παω αριστερα,δεξια? (ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση μου αλλα φοβαμαι να κανω κατι απο μονος μου μην τα κανω χειροτερα)
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από koulis »

Vallinor έγραψε:Δηλαδη πρεπει να τα σηκωσω, να τα παω αριστερα,δεξια? (ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση μου αλλα φοβαμαι να κανω κατι απο μονος μου μην τα κανω χειροτερα)
το λες κ μονος οποτε πηγαινε σε ενα μαγαζι που θα στα ρυθμισουν οπως πρεπει κ με το μηχανημα που χρειαζεται :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από Vallinor »

koulis έγραψε:
Vallinor έγραψε:Δηλαδη πρεπει να τα σηκωσω, να τα παω αριστερα,δεξια? (ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση μου αλλα φοβαμαι να κανω κατι απο μονος μου μην τα κανω χειροτερα)
το λες κ μονος οποτε πηγαινε σε ενα μαγαζι που θα στα ρυθμισουν οπως πρεπει κ με το μηχανημα που χρειαζεται :wink:
δηάδη υπαρχει ειδικο μηχανημα που να ρυθμιζει τα φωτα? καλη φαση δεν το ηξερα :D
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από koulis »

Vallinor έγραψε: δηάδη υπαρχει ειδικο μηχανημα που να ρυθμιζει τα φωτα? καλη φαση δεν το ηξερα :D
υπαρχει για τα αυτοκινητα σιγουρα αλλα πιστευω οτι κ για τις μηχανες θα δουλευει...απο κει κ περα αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να βρεις τις βιδες που τα ρυθμιζεις (βλ.manual) κ να τα ρυθμισεις οταν θα εχει πεσει νυχτα (προσεχε μονο να εχεις φωτισμο πχ. φακο για να βλεπεις κ τις βιδες κ ποσο τις ρυθμιζεις)
:wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από jskf16 »

για μηχανη beam tester δεν υπαρχει..απλα τις βαζουν στων αυτοκινητων και απο εκει περνουν μια ιδεα και ψιλοφτιαχνουν τη δεσμη...αλλα δεν θα ειναι 100% σιγουρο οτι θα ειναι και ενταξει ...το καλυτερο που εχεις να κανει ειναι ..να πας πισω απο ενα αυτοκινητο στα 7 μετρα περιπου και να ρυθμισεις τη δεσμη σου και στο δεξια αριστερα και στο πανω κατω και εννοειται οι ρυθμισεις γινονται εφοσον εισαι επανω , στα λεω χοντρα χοντρα...μια και το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο πιστευω κατα πολυ! :wink: :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από Vallinor »

Σε ευχαριστω παρα πολυ θα το κανω σημερα . Απλα μια ακομα διευκρινηση (γιατι σας εχω πριξει κιολας). Η δεσμη του φωτος θα πρεπει να ειναι στα πλαισια του αυτοκινητου? Δηλαδη σχεδον οσο ειναι το αμαξι σε πλατος και σε υψος ?(στο υψος του της οροφης η του πορτ μπαγκαζ??)
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από jskf16 »

αυτο εχει να κανει και με τι αυτοκινητο εχεις μπροστα σου :mrgreen: αλλο κανα καγιεν και αλλο κανα ζασταβα :mrgreen: :lol:

απλα κοιτας το υψος της δεσμης σου σε ενα συνηθισμενο Ι.Χ να μην ξεπερνα την πινακιδα του οχηματος , αν και στα νεα ειναι αρκετα χαμηλα...να μη σκαει με λιγα λογια η δεσμη σου μεσα στη καμπινα του οδηγου/επιβατων! Οταν το κανεις και το ρυθμιζεις θα το καταλαβεις δεν ειναι τιποτα... :wink: :D

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιση φωτων σε FZ6N 2005

Δημοσίευση από Vallinor »

Μετα απο λιγο καιρο (το αμελησα αρκετα) πηγα σημερα στον μαγαζι για να μου ρυθμισει τα φωτα και κατεληξε στο οτι δεν φταιει το ρυθμιζμα εφοσον δεν πειραξε τιποτα. Αλλαξαμε την λαμπα γιατι φαινοταν οτι η αντισταση μεσα σε αυτη ηταν στραβα τοποθετημενη. Απο μια προχειρη ματια φαινονται σωστα τα φωτα μου.....αλλα περιμενω να βραδιασει για να βεβαιωθω !!!!
Live for nothing or die for something??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης