Κατεστραμενος κινητηρας

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
ALEX600
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 17:31
Model: MT09
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από ALEX600 »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... αν και με μεγαλη μου χαρα αγορασα την πρωτη μου μηχανη ενα φαζερ 600 το παλιο μοντελο του 89-2002 με τα τετραγωνα φαναρια, δυστιχως μετα απο τρις μερες με αφησε κατω απο το σπιτι μου και οταν το πηγα στο συνεργειο για να του κανω σερβις ο μηχανικος μου ανακοινωσε πως ολοκληρος ο κινητηρας μου ειναι κατεστραμενος ολοκληρο το μοτερ μου ηταν σαπισμενο και σκουριασμενο και η ζημια μου ανερχεται, σε καινουργια ανταλακτικα απο την yamaha καπου στα 1600 ευρο... ο μηχανικος επισης μου προτεινε οτι δεν αξιζει η επισκευη... το να δωσω τοσα πολλα οποτε μου προτεινε να ψαξω για κινητηρα ολοκληρο... κ επειδη το συγκεκριμενο μοντελο δεν πολυ υπαρχει,, καποις μου ειπε πως και το επομενο μοντελο που απλα διαφερει στα φαναρια εχει τον ιδιο κινητηρα, ΑΛΛΑ επισης μου ειπε οτι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να διαφερει στην καδενα εκκεντροφορου το δικο μου μοντελο την εχει την καδενα στο κεντρο του εκκεντροφορου.
ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν ταιριαζει το ενα μοτερ με το επομενο η αν υπαρχει καποια διαφορα που θα μου δημιουργουσε προβλημα?

οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη!
ευχαριστω εκ'τον προτερον...

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

Tο μοτερ το καρμπυρατερατο απο το '98 εως και το '03,ειναι ιδιο...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

ALEX600
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 17:31
Model: MT09
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από ALEX600 »

ναι για το επομενο εχω αποριες αν ταιριαζει , το επομενο μοντελο που απλα εβγαινε με την πιο μυτερη μασκα...

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

μην μπερδευεσαι...το μοντελο το δικο σου το καρμπυρατερ φοραει το ιδιο μοτερ απο το 98 εως το 03..
το ιντζεξιον που βγηκε το 04,ειναι αλλο μοτερ...
δενει σε διαφορετικο πλαισιο,και οχι σωληνα οπως το δικο σου...
θα μου πεις με λιγη καλη θεληση ολα μπαινουν παντου...
αλλα γιατι να μπεις σε αυτη την διαδικασια...
θα τρεχεις να φτιαχνεις βασεις να ταιριαζεις ιντζεξιον,να πατενταρεις τα ηλεκτρολογικα,να,να,να,να,να,
βαλε ενα μοτερακι σαν αυτο που φοραγες να κανεις την δουλεια σου...

η ακομα καλυτερα βρες κανα τρακαρισμενο του 02-03 και παρτο οπως ειναι....
πιο φθηνα θα σου ερθει...

επισης...το επομενο μοντελο με το δικο σου,αυτο που λες με την πιο μυτερη μασκα...ειναι ιδιο με το δικο σου...
το ιντζεξιον ειναι με την εξατμηση στον κωλο...

αυτο το μοτερ σου κανει...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από Solomon »

Αφου σου λεει το ιδιο είναι τι απορίες έχεις;Και στο λέει άτομο που έχει βαθιά γνώση στο συγκεκριμένο μηχανάκι και κάμποσες χιλιάδες χλμ.
Απορία εχω εγώ πως αγόρασες τέτοιο μηχάνημα,εως που εκτείνονται οι μηχανολογικές σου γνώσεις,αλλά και για τον μηχανικό σου, τι εννοεί ότι καταστράφηκε ο κινητήρας.
Ο κινητήρας δεν είναι μήνυμα απο το mission impossible να καταστρέφεται. Ο κινητήρας παθαίνει βλάβες. Οι βλάβες είναι συγκεκριμένες και συνήθως επισκευάζονται. Τα 1600 που σου ζήτησε στα ανέλυσε πως προκύπτουν;
Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες τι έχει γίνει και καμιά φωτό αν μπορείς.Είτε εσύ θα είσαι κάφτης και μεταλλοφάγος, είτε έχεις μηχανικό ¨τζιμάνι¨ και σε βρήκε μπόσικο πελατάκι.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από lyon »

προφανως εννοεις απο το '98 εως το 2003 και οχι απο το '89.
εδω και η ιστορικη εξελιξη του μοντελου
http://www.yamaha-motor.eu/designcafe/e ... &id=442642

κατα τα αλλα οπως τα λεει ο chrismorbid.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

ALEX600
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 17:31
Model: MT09
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από ALEX600 »

ναι συγνωμη το χρονολογικο λαθος αλλα οκ απο την μια μου λυσατε τις αποριες απο την αλλη οταν λέω οτι εχει κατεστραμενο κινητηρα το εννοω... οταν τον ανοιξαμε με τον μηχανικο για να δουμε τι παιζεται αντικρισαμε παντου σκουρια και φθορα! απο τα κουζινετα μεχρι τα πιστονια τις τσιμουχες την κεφαλη τις καδενες μεχρι και ο εκκεντροφορος τη διαγραμιση ο τερμα πανω απο το καπακι μεχρι την βάση του κινητηρα ως το κατω μερος ηταν σε αθλια κατασταση! και το 1600 που ειπα δεν το ειπα κουτουρου ειναι το κοστολογιο απο την γιαμαχα που για το συγκεκριμενο μοντελο μονο καινουργιος εκκεντροφορος με καδενα κοστιζουν 1040 ευρώ! συνολο λοιπον με ολα τα υπολοιπα ανταλλακτικα κοστιζαν περιπου στα 1600 στην κυριολεξια! και επισης και γω το σκεφτηκα να παρω ενα τρακαρισμενο! αλλα και παλι με τι εγγυηση οτι θα εχει ενα (καλο) κινητηρα επανω??? ενω απο μαγαζι ένας κινητηρας απο ανταλακτικα οσο να πεις μου φερνει σε λιγο πιο εγγυημένο! αν κάνω καπου λαθος διορθωστε με!και γενικα απο γνωσεις δεν ειναι οτι ξερω και τα παντα αλλα ενα φιλτρα λαδια μπουζι το κάνω και μονος μου γενικα πιανουν τα χερια μου αλλα απο μηχανολογικες γνωσεις μια έχω να σας πω!εξαλου περα απο κατι σκουτερακια που ειχα .. ειναι στην κυριολεξια η πρωτη μου μηχανη μεγαλου κυβισμου. αυτά λιγο πολυ ελπιζω να σας καλυψα ολες τις αποριες!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από Solomon »

Φίλε είσαι κλινική περίπτωση. <>63 Είδες τελικά τι σκυλιά που είναι αυτά τα Υamaha..Αφού δούλεψε και 3 ημέρες με το χάλι που περιγράφεις πάλι καλά.Καλή δύναμη στην αναζήτηση σου

Είτε τρακαρισμένο βρείς,είτε μόνο κινητήρα απο μαγαζί (που θα τον έχει αφαιρέσει απο κάποιο τρακαρισμένο)ίδιο πράγμα είναι για σένα.Γουρούνι στο σακί αγοράζεις και κανείς δεν σου δίνει εγγύηση, όχι ότι δε θα σου βγάλει προβλήματα μετά, αλλά ούτε καν ότι θα λειτουργήσει...

Με μια πρόχειρη ψαχτική στο car, κινητήρας σκέτος σε άθλια κατάσταση βρίσκεις στα 600€.Ολόκληρο μηχανάκι, το παίρνεις με 1,5χιλιάρικο. Δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση, αλλά πιθανώς να είναι καλύτερα να κοιτάξεις να πάρεις ενα άλλο και να κρατήσεις το υπάρχον για ανταλλακτικά.

Αν θες , έτσι για την κουβέντα πες πως κατέληξες στο συγκεκριμένο μοντέλο. Είναι αρκετά παλιό και από την κατάσταση που περιγράφεις ίσως δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς καθόλου μαζί του.Το είχες τσεκάρει σε μηχανικό και σου είχε δώσει οκ?Του έκανες κάνα σερβισάκι , τουλάχιστον μια αλλαγή λαδιών όταν το πήρες?Αν επιτρέπετε πόσα χρήματα έδωσες για την αγορά?
Να με συγχωρείς που γίνομαι περίεργος, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση η περίπτωση που περιγράφεις.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από lyon »

Δικιο εχει ο Στρατης,
αν εχει φτασει σε τετοια κατασταση ο κινητηρας σκεψου ολα τα υπολοιπα.
Οι σωληνες ολες του νερου θα ειναι σαπιες, τα ρουλεμαν τροχων, η αλυσιδα, τα λαστιχα, ηλεκτρικα εξαρτηματα.
Ο παππους μου ελεγε στον εχθρο σου κανε δωρο παλιο αυτοκινητο (μηχανη) ή ενα οικοπεδο
κατι ηξερε!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

ALEX600
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 17:31
Model: MT09
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από ALEX600 »

γενικα θα ηθελα να προσθέσω πως πέραν του μηχανικού του προβλήματος επειδή όντος και μενα μ περασαν ολα αυτά απο το μυαλό και εβαλα να το τσεκάρει ο μηχανικός, κατά βάση ολο το υπόλοιπο μηχανάκι όλος παραδόξως είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση! και τα ηλεκτρικά του και τα οργανα του μεχρι και ολόκληρο καινουργιο σύστημα για τα φώτα εχει ψυγείο του ειναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση, δεν εχει σκουριά στο ντεποζιτο, γενικα δεν παρατηρήσαμε αλλα εξτρα προβλήματα, ακομα και τα λαστιχα που φοραει ειναι ολοκαίνουρια! οποτε πιστευω πως γενικα δεν θα επρεπε να το παραπεταξω και να κοιτάξω κάποια αλλη επιλογι και επισισ το αγορασα με τόση χαρα που πραγματικα θα με στεναχωρουσε με την πρωτη σκεψη να τοπαρατήσω παραπεταμενο και να μην προσπαθήσω να το αξιοποιήσω ( έστω και σανπρώτη μ μηχανή) μεχρι να μάθω 10 20 πραγματακια και αργοτερα να κυνηγήσω κατι καινούργιο.
Επίσης ναι οταν το βρήκα για πρώτη μηχανή το θεωρησα μια πολύ καλή επιλογή χωρίς να με πειράζει που ειναι παλιο μοντελο... και ναι το τσεκαρα σε ενα μηχανικό και μου ειπαι εγώ δεν βλέπω κατι προβληματικό ( αλλα δεν ανοίξαμε τοτε κινητήρα) απλα το ακουσε πως δουλεύει το οδήγησε να δει αν τραβαει απο καμια μεριά μπας και ήταν τρακαρισμενο αν χάνει τίποτα λαδια και τέτοια και όντος δεν βρήκαμε κατι σε εκείνη την φάση γιαυτο και το πήρα..ιδαλως θα το σκεφτομουνα... αυτά λιγο πολύ....

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από lyon »

προσωπικα αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να σβηστει μονο η τελευταια, απο πανω δημοσιευση,
ή να αφαιρεθει ολο το θεμα, αφου ο τροπος γραφης του, προσβαλει οχι μονο αυτους που προσπαθουν
να βρουν λυση στο προβλημα του αλλα και ολους τους αναγνωστες αυτου του φορουμ.
.
.
.
.

Ή μηπως να μεινει για να διαπιστωθει το μεγεθος της αχαριστιας και της ηλιθιοτητας
και το τι τραβανε οι moderators?
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από Solomon »

Ρε λέτε να μας τρολαρει κανείς? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Χαχαχα...ρε πλακα κανετε?
Καθεστε κ διαβαζετε τι γραφει ο φιλος?

Σορυ που θα το πω ωμα.....αλλα φιλε ξεκινησα να διαβασω τι γραφεις και δυστυχως το παρατησα στην μεση, ενω ειχα ολη τη καλη διαθεση να βοηθησω.

Μπραβο σε οσους καταφεραν να διαβασουν το τι εγραψες κ περιγραφεις και θεωρω ηρωα οποιον συνεχιζει να διαβαζει κ να προσπαθει να σου δωσει λυση.

φιλικη συμβουλη: υπαρχουν πολλα προγραμματακια που γραφεις greeklish και σου μετατρεπουν το κειμενο σε ελληνικα....αλλα διαλεξε τουλαχιστον ενα που φτιαχνει κ τις λεξεις σωστες!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από Tigrisss »

Ετσι εγραφε από την αρχη και τα διορθώναν οι mods??
:shock:

Έλεος..

Στο θεμα μας....πως πας κ παιρνεις τετοιο μηχανακι?15+ ετών???
Τόσο πολύ σου άρεσε?? Το πλήρωσες κιολας?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Κατεστραμενος κινητηρας

Δημοσίευση από ilias »

ειμαστε τρελη μοντερομαδα διαφωνει κανεις; /???????


οχι για ν α μη λετε

πρικοχωλοι!!!!!!!!!!!!!!!! <>3 <>3 <>3 <>3 <>3 <>3

ου ου ου αααααααααααα
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης