Shark Spartan Carbon

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Fetoulis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 11:05
Επικοινωνία:

Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από Fetoulis »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς ψάχνω να αλλάξω κράνος. Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα Shoei Qwest, αρκετά ευχαριστημένος μαζί του αλλά ήρθε η ώρα να το αλλάξω. Έλεγα να περάσω σε κάτι πιο ελαφρύ και κοιτούσα και λόγω τιμής το Shark Spartan Carbon: http://www.shark-helmets.com/spartan-carbon.html . Το βρίσκω στα 315-350. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη για τα Shark ή για το συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ.

υ.γ.: οδηγάω ένα Fazer 600 s2

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από theovivad »

Σαν κράνος είναι σίγουρα πολύ καλό. Και τα χρήματα είναι οκ. Αν το συγκρίνεις με ένα shoei των 350 ευρώ (προφανώς όχι carbon) θα σου έλεγα πάρε shoei για πολλούς λόγους. Το θέμα είναι (αν διάβασες τα θέματα του εξοπλισμού αναβάτη!!!) να το δοκιμάσεις να δεις πως σου κάθεται μεγέθη κλπ. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από dimitris pap »

Το δοκίμασα χτες που είχα πάει για testride στο Yamaha MT tour στο ΟΑΚΑ, και τα είχαν σε σταντ για διαφήμιση.
Στο κεφάλι μου σαν εφαρμογή μου ήταν αρκετά καλό, με λίγο παραπάνω σφίξιμο στα μάγουλα, κατά τα άλλα άνετο και στο πάνω μέρος του κεφαλιού αλλά και περιμετρικά μέτωπο, αυτιά. Δεξιά αριστερά που το κούνησα φορώντας το δίνει την αίσθηση ελαφρού κράνους. Αεροδυναμικά, έχει απο μπροστα σχεδιασμό να διώχνει τον αέρα μακριά από αυχένα αλλα και με σποιλερ στα πλάγια και πίσω. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε πόσο κλειστό είναι από κάτω με τα περιμετρικά μαξιλαράκια που έχει, καθώς και το συρόμενο σποιλερ μπροστα, το οποίο κόβει τον αέρα να μην περνάει κάτω απ το πηγούνι. Εχει και ενσωματωμένη φυμε ζελατίνα, πολύ πρακτικό ομολογουμένως. Από εξαερισμό ίσως τις ζεστές μέρες να χει θέμα, καθώς έχει μόνο στο ρύγχος και επάνω μπροστά εισόδους αέρα. Εξοδους έχει μόνιμα ανοιχτούς στο πίσω μέρος. Το δίνει και με pinlock αντιθαμβωτικη ζελατίνα αλλά και με 5χρονια εγγύηση. Σαν μοντέλο το προτείνει για χρήση με naked μοτο.
Μπορώ να πω ότι μου άρεσε και το σκέφτομαι και γω για να αλλάξω το παλιό μου Arai Quantum, αλλά η τιμή του πρέπει να ναι στο 400αρι νομίζω. Στα 300-320 πρέπει να έχει αυτό με fiberglass.
Μέσα στη βδομάδα θα κυταξω μήπως το δίνουν για testride για να δω αεροδυναμικά πως είναι αλλά και από θόρυβο πως τα πάει με τα φαιριγκ του fazer και θα ξαναποσταρω.

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από leras »

για οποιον ενδιαφερετε SHOEI NXR στα 286 απο ξεστοκαρισμα του Helmetcity :/abwave::)

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-clearance/

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από jskf16 »

dimitris pap έγραψε:
Κυρ 02 Απρ 2017, 21:20
Μπορώ να πω ότι μου άρεσε και το σκέφτομαι και γω για να αλλάξω το παλιό μου Arai Quantum
Nα μη το σκεφτεσαι....ασε τα shark και λοιπα :mrgreen: και συνεχισε με το arai :!: 8)

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από dimitris pap »

@ jskf16
Σωστός :). Εχω και το Chaser, αλλά πλέον είναι πολλά τα ευρα για ακόμα ένα Arai... :cry:

@ leras
Πολύ καλή πρόταση, ευχαριστούμε!


insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από insane »

leras έγραψε:
Κυρ 02 Απρ 2017, 22:26
για οποιον ενδιαφερετε SHOEI NXR στα 286 απο ξεστοκαρισμα του Helmetcity :/abwave::)

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-clearance/
+1 +:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Shark Spartan Carbon

Δημοσίευση από dimitris pap »

@ Fetoulis
Επειδή εχω ένα κουπόνι με έκπτωση 15% για Shark κρανος και τελικα δεν θα το χρησιμοποιήσω, είπα να το βάλω στο forum, αλλά ξεκινάω πρώτα από σένα που ποσταρες για Shark.
Είναι για καταστηματα της Yamaha στην Αθήνα και ισχύει μέχρι τέλος του μήνα.
Αν σε ενδιαφέρει πες μου, ειδάλλως να το βάλω στο forum. Παρακαλώ ομως μόνο για δική σου χρήση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες