Re: Παντα με προστασια.....

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re:Παντα με προστασια.....

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ρε φιλε σορρυ κιολας αλλα ειναι λογικη αυτη;
Επειδη σου ειπε ο Δημητρης οτι επεσε και δεν χτυπησε λογω εξοπλισμου θα τα φορας;
Δηλ αν σου πω οτι καθε μερα πηγαινω με 250 δεν φοραω τπτ και δεν εχω χτυπησει θα αλλαξεις γνωμη ξανα;
Εγω πιστευω οτι δεν ξερεις τι θελεις.
Οπως μας τα λες και με ενα παπακι κανεις ευκολα και ξεκουραστα την δουλεια σου.

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re:Παντα με προστασια.....

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ναι και με ενα παπακι κανω την δουλεια δεν το θελω για κατι συγκεκριμενο αλλα πολυ απλα εγω θελω να παρω μεγαλη μηχανη δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος απλα μου αρεσει αυτο το φειζερ και θα το παρω,οχι οτι μονο μου το ειπε ο δημητρης αλλα προσπαθησε να μου δωσει να καταλαβω ποσο σημαντικο ειναι να τα φορας, δεν ηξερα οτι γαντια μπουφαν και τα σχετικα βοηθανε τοσο στο να σε προστατευουν απο χτυπημα απλα νομιζα να φορας για να νοιωθεις ετσι ποιο μηχανοβιος να το πω δεν ηξερα οτι ειναι προστατευτικα τοσο πολυ νομιζα ειναι απλα ρουχα, δεν ειχα ιδεα ιδεα γιαυ τα γιατι απλα δεν ειχα ποτε μεγαλη μηχανη ενα σκουτερακι ειχα gilera 50 και ειχα ενα κρανος τις πλακας 40 ευρω εκανε, αν και αργα καταλαβα το λαθος μου και θα παρω στολη ασχετο ειδα τα βιντεακια στο yutube faser hellas club πατησα και τα εβγαλε ωραια βιντεακια ειναι την επομενη φορα θελω να ερθω και εγω στην σηναντησει :D

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παντα με προστασια.....

Δημοσίευση από GrDreamer »

Εγώ θα σου πω 2 ιστορίες.
1η Ιστορία:19 χρονών με παπί astrea grand τούμπανο. Βγήκαμε βραδινή έξοδο κοντά στο σπίτι με τα μηχανάκια χωρίς κράνος. Στο φανάρι πέφτω από μπλοκάρισμα μπροστινού με 15χλμ και χτυπάω στο κεφάλι. Η έξοδος συνεχίστηκε για μένα και την παρέα μου στο νοσοκομείο.
Απολογισμός 2 ράμματα στο κεφάλι και μόνιμο σημαδάκι στο δόξα πατρί. Με ένα κράνος θα συνέχιζα κανονικά το αχαλίνωτο clubbing μέχρι το πρωί. Δεν το φόρεσα επειδή πήγαμε στο 1 χλμ και τελικά την έβγαλα στο νοσοκομείο.

2) Εκδρομή της λέσχης πριν 3 χρόνια. Είχα πρωτοπάρει το cbr. Ξεκινάμε κανονικά την εκδρομή με όλο τον εξοπλισμό. Σε μια στροφή, λίγο η αϋπνία, λίγο η καινούρια μηχανή, ακολούθησα πορεία προς το χαντάκι. Οδήγησα για κανα 20άρι μέτρα μέχρι που η μπότα μου χτύπησε μετωπική με έναν βράχο με καμιά 60αρια χιλιόμετρα και έπεσα. Εκτός από ένα στούμπιγμα δεν έπαθα κάτι άλλο.Σκέψου να έσκαγε το πόδι με 60χλμ στον βράχο... τώρα μπορεί να κυκλοφορούσα με πατερίτσες.

Και από άλλους μοτοσυκλετιστές θα ακούσεις παρόμοιες ιστορίες είτε είναι από το φόρουμ είτε εκτός.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Παντα με προστασια.....

Δημοσίευση από theovivad »

Όπως σου είπε και ο GrDreamer... ο κάθε αναβάτης μοτοσικλέτας έχει και μια ιστορία να σου πει από μια επικίνδυνη στιγμή που έζησε με ήπια ή τραυματική κατάληξη. Αυτά τα βάζουμε στο "φάκελο" που ονομάζεται εμπειρία. Και αυτό ισχύει, που είπε ο dimitrisfz ότι οι μοτοσυκλετιστές χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: σε αυτούς που έπεσαν και σε αυτούς που θα πέσουν.

Εγώ θα ήθελα να σταθώ στον τίτλο του θέματος και στην ενότητα που βρίσκεται (Εξοπλισμός αναβάτη, Πάντα με προστασία).

Ο εξοπλισμός αναβάτη (κράνη, μπουφάν, γάντια, μπότες, κλπ καλούδια) έχει μελετηθεί και κατασκευαστεί από ανθρώπους και εταιρίες που έχουν την Εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Και αυτά όλα έχουν μεγέθη τιμών άλλα είναι ακριβά και άλλα πιο φθηνά. Η εξέλιξη και η τεχνολογία βοηθάνε ώστε αυτά τα προϊόντα να μας παρέχουν την καλύτερη δυνατή κάλυψη - προστασία.

Πάντα με προστασία λοιπόν, διότι ποτέ δεν ξέρεις πότε και τι θα σου συμβεί. (Περιεκτικότατος ο τίτλος... εύγε!)

Όλα αυτά τα μοιραζόμαστε μαζί όλοι εδώ, και μαζί σου, όχι γιατί κάποιος έχει να κερδίσει κάτι αν εσύ βάλεις ή όχι κράνος ή μπουφάν μηχανής αλλά γιατί σεβόμαστε πρώτα απ όλα τον εαυτό μας, την οικογένεια μας... γενικά τους δικούς μας.
(τα παιδιά μου με βλέπουν κάθε μέρα με την μηχανή...γινόμαστε παραδείγματα)

Εδώ μπορούμε να πούμε την άποψη μας, το πρόβλημα μας, το σοβαρό και το αστείο μας... αλλά επίσης μπορούμε να διαβάσουμε γνώμες και συμβουλές από εμπειρότερους και σιγά σιγά να αποκτήσουμε μεγαλύτερη και καλύτερη μοτοσικλετίστικη παιδεία και νοοτροπία. Αρκεί να είμαστε σωστοί "ακροατές" και να μην βιαζόμαστε...

Μην βιάζεσαι λοιπόν φίλε μου... και την μηχανή θα πάρεις και βόλτες θα κάνεις και εύχομαι να είσαι καλά και γερός και να την χαίρεσαι... γι αυτό λοιπόν, πάντα με προστασία και σωστό εξοπλισμό...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες