Επιλογη κρανους

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Ειμαι κατοχος ενος suomy defender.μεχρι στιγμης ημουν πολυ ικανοποιημενος αλλα με χρηση motard.Τωρα δεν με καλυπτει λογω θορυβου περισσοτερο.Επισης δεν κλειδωνει την ζελατινα.Ειπα λοιπον να παρω ενα νεο για sport touring χρηση και δινω μεγαλη εμφαση στον θορυβο κ το βαρος.Εχω δοκιμασει διαφορα κρανη με το arai rx-7 να με καλυπτει εκ πρωτης(λες και φτιαχτηκε για μενα κλασσικα!) αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη.Αμεσως μετα ενα arai chaser το οποιο απο συζητησεις και ερευνα εμαθα οτι ειναι πολυ θορυβωδες κ βαρυ.Επειτα ειμαι αναμεσα σε ενα Suomy SR Sport και ενος Hjc RPHA-10.Το τελευταιο με προβληματιζει οτι εχει μπροστα δυο αεραγωγους οι οποιοι ειναι μονιμως ανοιχτοι.(κρυο?)Θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω γιατι με προβληματιζει αν τα συγκεκριμενα κρανη ειναι για sport-touring οδηγηση η μονο για ss.Αν ειναι δλδ φτιαγμενα για σκυφτη σταση η δεν παιζει ρολο.Ευχαριστω εκ των προτερων. :D

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

Το κράνος γενικά όσο περισσότερα μπλιμπλικια έχει εξωτερικά (ειδικά μπροστά) τόσο περισσότερο τείνει να "σφυρίζει" στις υψηλές ταχύτητες. Αθόρυβο κράνος δεν υπάρχει απ τη μία, απ την άλλη κάποια ενδείκνυντε περισσότερο από κάποια άλλα για συγκεκριμένα μηχανάκια κυρίως λόγω θέσης οδήγησης. Στο δικό μας κλαμπ θα δείς 95%να προτιμάμε το shoei xr 1100, το οποίο συνδυάζει αρκετά καλό εξαερισμό,πολύ καλή αεροδυναμική για το fazer κ πλέον σχετικά καλή τιμή μιας κ ο διάδοχος είναι προ των πυλών.
Απ αυτά που προτείνεις ας απαντήσουν παιδιά με εμπειρία σε αυτά. Όπως το βλέπω εγώ, χωρίς να τα έχω χρησιμοποιησει όμως θα απεριπτα το hjc λόγω πολλών mplimplikiwn...
Βέβαια να μην ξεχνάμε το βασικότερο όλων στα κράνη είναι να κάθεται στο σωστά στο κεφάλι σου γιατί το να το κάνεις το ήσυχο και αθόρυβο αν σε ενοχλεί τελικά..
Έτσι κι αλλιώς σε ένα μεγάλο ταξίδι η λύση της ωτοασπίδας είναι μονόδρομος για να μην φτάσεις με πονοκέφαλο

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Ειναι το αμεσως επομενο κρανος που θα δοκιμασω.Αυριο βασικα.Εχω διαβασει εδω οτι το προτιμουν οι περισσοτεροι.Ξερεις κατι για το βαρος?

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

1450... :?

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από leras »

μην κοιτας μονο το βαρος αλλα και το πως ειναι "ζυγισμενο" το κρανος

μονο με δοκιμες θα βγαλεις αποψη :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Σιγουρα με δοκιμες αλλα οι δοκιμες περιοριζονται στο 3λεπτο που το φορας στο μαγαζι και φυσικα χωρις test drive.Να σας πω την αληθεια δινω και αρκετη εμφαση στην εξωτερικη εμφανιση γιατι η εμφανιση σου δινει και ενα κινητρο να το φορας συνεχεια.Εμενα τουλαχιστον.Και αφου μιλαμε για "καλα" κρανη τοτε παιζεται το παιχνιδι στις λεπτομερειες.Οπως και στο θεμα θορυβου πρεπει να παιζει ρολο και η ανατομια του καθε κεφαλιου.Οποτε πιστευω θελει λιγο ρισκο με λιγη βοηθεια φυσικα απ αυτους που ξερουν κατι παραπανω..

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από ilias »

νομιζω οτι το συγκεκριμενο που επελξες ειναι top


αλλα οπως σου ειπαν τα παιδια ειναι value for money


για μενα arai ειναι κορυφη τα shoei ειναι ποιο ευχρηστη και οικονομικοτερη λυση ,,

ριξε μια ματια εδω μεσα κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλες απαντησεις και συγκριτικα τεστ :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Blackie »

Πήρε το αδερφάκι μου το πρώτο του μοτόρι (Beverly), οπότε έχουμε ξεχυθεί στα μαγαζιά για "πανοπλία"! :D
Αφού γειώσαμε κάποιας κράνη, είτε γιατί δεν τα ήξερα (Nexx, HELD, Premier φαινόντουσαν καλά για τα λεφτά τους αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα), είτε γιατί στα λεφτά τους βρίσκουμε καλύτερα (π.χ. Nolan N64 και N86 έχουν όσο περίπου ξεκινούν κάποια fiber) φαίνεται ότι η επιλογή θα παίξει ανάμεσα στα παρακάτω (με τις αντίστοιχες κατά προσέγγιση τιμές):
1) HJC FG-17 (180€)
2) X-lite x-603 (260€)
3) AGV skyline (250€)

Για κάποιο λόγο δε με ψήνει το AGV και τείνω προς το HJC ("Advanced Fiberglass Composite Shell", μου αναφέρθηκε ως fiber-kevlar και το ψάχνω), γιατί μου φάνηκε αρκετά ποιοτικό και "σωστό" σε ζελατίνα, αεραγωγούς, εσωτερικά κλπ και τα λεφτά του είναι πολύ καλά, αν είναι αυτό που δείχνει.
Έχει κανείς σχετική γνώμη/εμπειρία/σχόλια σε σχέση με τα παραπάνω;

Και σαν να μην έφταναν αυτά, με το ψάξιμο με βλέπω να μπαίνω κι εγώ στα έξοδα!
Ετοιμαζόμουν για κρανάκι (σιγά σιγά) και είχα μάλλον καταλήξει στο Shoei NXR. Περνάμε από μαγαζάκι και βλέπω το Schuberth S2 στα ίδια λεφτά (περίπου) και το SR1 αρκετά παραπάνω...
Δοκιμάζω και αφού διαπιστώνω ότι μίκρυνε το κεφάλι μου :shock: , ανάμεσα στο NXR και στο S2, τείνω στο Shoei. Με το SR1 μου μπαίνουν ιδέες, αλλά πονάει η τιμή...
Κι εκεί που είμαι "χαρούμενος" γιατί φαίνεται να καταλήγω, ο "άσπλαχνος" μου έριξε τη βόμβα! :lol:
Στο νούμερο μου μπορεί να μου δώσει το SR1 με τα χρώματα που καταργούνται λίγο πιο ακριβά απ' ότι θα μου πάει το NXR!

Η ερώτηση λοιπόν επαναλαμβάνεται: γνώμες/εμπειρίες/σχόλια!

Υ.Γ.: Για κάποιο περίεργο λόγο, ξέρω ήδη τι θα μου προτείνει ο Lyon... :lol:

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από lyon »

:D
To S2 είναι λιγο βαρυ αλλα και λιγο μεγαλο (κουβας :lol: )
απίστευτης ποιοτητας σε όλα αλλα σε ταξίδια μπορει και να σε κουρασει.
Τα shoei είναι κρανη απλα ομορφα ελαφρια ζυγισμένα και είναι ιδανικα ενώ αλλαζουν και ευκολα ζελατινα.
Αν το θες για ταξιδι λοιπον παρε ένα shoei και μια δευτερη φιμε ζελατινα (όχι καθρεπτη!!!)
κι εφυγες.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

HJC
Εικόνα
Xlite
Εικόνα

AGV
Εικόνα

Για το αδέρφι και με ζητούμενο την καθημερινή ευκολία και πρακτικότητα(μιας και έχει σκούτερ), απο τα παραπάνω νομίζω ότι θα απέκλεια εντελώς το AGV λόγω της εντονης κούρμπας που κάνει στο κάτω μέρος.Αν και κάνει δουλειά σε ταξίδι και ταχύτητες(το έχει το multitec που έχω) δεν επιτρέπει στο κράνος να πατήσει σταθερά όπου το ακουμπήσεις.
Στα άλλα δύο προσωπικά επειδή έχω δουλέψει τα HJC(όχι το συγκεκριμένο μοντέλο όμως) και έμεινα απόλυτα ικανοποιημενος θα το προτιμούσα.Παλαιότερα τα έφερνε και η colori, αλλά κάποια στιγμή τα σταμάτησε, διαδικτυακα ομως μπορείς να βρείς ανταλλακτικά (ζελατίνες και pinlock)
Απο κει και πέρα και το xlite δεν είναι του πεταματού. Νομίζω καλύτερα να επιλέξει ότι κάτσει καλύτερα στο κεφάλι του. Εννοείται βέβαια ότι τσεκάρουμε να έχει πλήρως αποσπώμενο εσωτερικό και να δοκιμάσει να φορέσει και τα γυαλιά ηλίου με το κράνος φορεμένο.

Για σένα ότι λεει ο Χρήστος. Δοκιμασμένο και 100% value for money το Shoei. Αλλά αυτό το SR1 φίλε κάποια στιμγή το ζαχάρωνα άσχημα κι εγώ...σε καταλαβαίνω...αλλά είναι για μισθούς προ κρίσης

Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Blackie »

Ήρθαν τα ύστερα του κόσμου!!! :shock: Χριστιανοιοιοιοιοιοί, ο Lyonas προτιμάει Shoei αντί για Schuberth! :lol:
Χωρίς πλάκα, η γνώμη σου μετράει τα μέγιστα αδερφέ γιατί τον ξέρεις το γερμανό.
Το S2 δε θα το προτιμήσω σε σχέση με το NXR. Το σκέφτομαι ν' αφήσω τη Shoei μόνο για το SR1 που νομίζω είναι κοντά σε βάρος...

Στρατή, αυτό με το AGV δεν το είχα σκεφτεί φίλε! Έχεις δίκιο!
Το HJC το βλέπω με πολύ καλό μάτι! Νομίζω ότι το πέτυχα και στην colori, αλλά θα το πάρουμε από αλλού.
Η απόφαση θα παίξει ίσως και σε συνδυασμό με το τι μπουφάν θα πάρει, οπότε θα είναι καλύτερα να τα πάρει όλα από έναν, για να παίξουμε λίγο και με τις τιμές.

Για το SR1 δε θα το σκεφτόμουν αν δε μου έριχνε ο τύπος τη βόμβα. Με τα δεδομένα που έχω τώρα, το NXR θα παίξει ανάμεσα στα 410€ (μονόχρωμο)-480€ (γραφικά) και το SR1 στα 450€! :roll:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

:shock: :shock: :shock:
450€

Ρε θα μας τρελάνεις τωρα!!!
500€ κάνει στο FCmoto(χωρίς μεταφορικά)
700€ στο revzilla
650€ στο skroutz
585€ στο best price
και απο 550€ στο car...

Κι εσύ ακόμη το σκέφτεσαι!!!

Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Blackie »

Γι' αυτό λέω μου έριξε βόμβα! Ούτε υπολόγιζα να πάρω άμεσα κράνος, ούτε ότι θα έπαιρνα κάτι άλλο από το NXR! Και η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για να την αφήσω, απ' τη στιγμή που η διαφορά είναι μόνο ότι θα είναι σε χρωματισμούς που κατάργησαν φέτος....
Τη Schuberth την έχω στο μυαλό μου ως μια πολύ καλή μάρκα που είναι γνωστή στην F1 και είπα ν΄ακούσω και καμιά γνώμη μια και δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη μάρκα!

Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Blackie »

Επανέρχομαι πιο προβληματισμένος από ποτέ! Καθαρίσαμε με του αδερφού (HJC FG-17) και υπολόγιζα ότι εγώ θα τελειώσω στο τσακ μπαμ...Αμ,δε! <>60
Παίρνω βαθιά ανάσα και ξεκινάω!
Το Schuberth δε μου έκατσε (το ξεφτίλισα στις δοκιμές) και η πρώτη μου επιλογή (Shoei NXR) με προβλημάτισε! Οπότε πήρα σβάρνα τα κρανομάγαζα και έμπλεξα χειρότερα! Η περίμετρος του κεφαλιού είναι στα 55cm (οι περισσότεροι με μέτραγαν από 54.5-55.1 κι ένας απίθανος με μέτρησε στα 51 :lol: ) και στα περισσότερα είναι στο χαμηλό όριο των small (55-56). Για την ώρα είμαι στα παρακάτω (στην παρένθεση ενδεικτικές τιμές):
1) Shoei NXR (390€): Σωστό το σχήμα του για το κεφάλι μου, αλλά πιο άνετο απ' ότι θα ήθελα! Δοκίμασα από περιέργεια και το xs (53-54) αλλά δεν παίζει! Παραμένει πρώτη επιλογή, λόγω πρότερης εμπειρίας, αλλά δε μου αρέσει που είναι τόσο άνετο (με λίγη πίεση πίσω, ψιλοχωράει μικρό δάχτυλο στο μέτωπο). Κι έτσι ξεκίνησε το τρέξιμο...
2) Arai Quantum ST (490€): Πιο σφικτό σαν μέγεθος, αλλά με ψιλοκενό στους κροτάφους (εκεί που πιάνει η πάνω επένδυση στο μέτωπο του κράνους). Δεν ξέρω αν έχει πολύ σημασία. Στο υπόλοιπο η εφαρμογή μια χαρά! Το βάρος (1,5 kg),τα διαβόητα επίπεδα θορύβου της Arai (αν ισχύουν ακόμα), η κουλή ζελατίνα και η τιμή στα μείον. Στα υπόψη κι αυτό...
3) AGV Corsa (500€): Με πολύ βιαστική δοκιμή, φαίνεται να μου κουμπώνει γάντι, αλλά είναι για SS χρήση και δε νομίζω ότι θα δουλέψει σωστά ή έστω όσο καλά μπορεί στη θέση οδήγησης του Fazer (αεροδυναμική, εξαερισμός, θόρυβος κλπ). Μήπως να πάρω και SS; :twisted:
4) X-lite x-802 (410€): Μια απ΄τα ίδια με το παραπάνω, με τη διαφορά ότι με σκαλώνει λίγο η ποιότητα των πλαστικών και μου φάνηκε πιο κοντό το προφίλ του (σχεδόν σύριζα στο σαγόνι). Βρε, μήπως να πάρω και SS; :twisted:
5) HJC RPHA 10 Plus (320€): Το top της εταιρίας, υποτίθεται racing (και καλά σχεδιασμός με εμπλοκή του Ben Spies). Εφαρμογή παρόμοια με το Shoei, αλλά κι αυτό λίγο άνετο, οπότε μάλλον έρχεται δεύτερο μετά το NXR. Φαίνεται καλό ποιοτικά, έχει καλά χαρακτηριστικά και τιμή.

Όποιος έχει εμπειρία/γνώμη θα βοηθήσει πολύ, γιατί με βλέπω στο τέλος να φοράω κατσαρόλα! :lol:

Υ.Γ. 1: Τέτοιο κόλλημα δεν είχα φάει με τα 2 πρώτα μου κράνη! Στο πρώτο, πρέπει να πήγα σε 2-3 μαγαζιά και να έφαγα σύνολο 1 ώρα. Κατόπιν συμβουλών του "σχετικού" και "γνώστη" κρανοπωλητή πήρα LARGE! Στο δεύτερο έφαγα 5 λεπτά: "Πιάσε ένα LARGE απ' το φρέσκο μοντέλο!"
Τελικά είναι ευτυχισμένοι οι άσχετοι! :lol:
Υ.Γ. 2: Μέχρι τώρα παίζω με 2 κράνη, ένα για το fazer και ένα για εντός πόλης με το παπί. Το σκέφτομαι να το κόψω, μια για το Shoei πάλιωσε στην κούτα του...

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από InversionOfControl »

νομιζω οτι πλησιαζεις επικινδυνα τα επιπεδα των γυναικων οταν βγαινουν για ψωνια :lol: :)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες