Γαντια επιλογη και κριτηρια

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Γαντια επιλογη και κριτηρια

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειναι γνωστο ότι τα γάντια φέρουν σημαντικό μερίδιο σε σχέση με την προστασία μας σε μια πτώση, καθώς είναι από τα πρώτα σημεία του σώματος που θα έρθουν σε επαφή με το οδόστρωμα. Ενστικτωδώς, όταν πέφτουμε χρησιμοποιούμε τα χέρια μας για να προστατεύσουμε το σώμα μας από την βίαιη επαφή με το δρόμο και αυτό έχει πολλές φορές ως αποτέλεσμα τραυματισμούς.

Τραυματισμοί


Μετά από αρκετές έρευνες πάνω στις πτώσεις που έχουν μελετηθεί, σε αναβάτες αγώνων κυρίως, έχει παρατηρηθεί εμφάνιση κοινών τραυματισμών :

Κάταγμα φάλαγγας: κάταγμα σε κάποια από τις φάλαγγες κάποιου δακτύλου.
Εικόνα

Κάταγμα σκαφοειδούς: κάταγμα στο μέρος του καρπού στο σκαφοειδές ή άλλο οστό.
Εικόνα

Κάταγμα μετακαρπίου: κάταγμα στο πάνω μέρος της παλάμης του χεριού.
Εικόνα

Κάταγμα μικρού δακτύλου: έχει παρατηρηθεί κάταγμα του μικρού δακτύλου που σε μια πτώση δείχνει ευαίσθητο στο να
περιστραφεί.

Εγκαύματα: Καθώς το χέρι ενστικτωδώς μπαίνει μπροστά για να προστατέψει το σώμα μας, πολλές φορές είναι το μέσο το οποίο
βρίσκεται ανάμεσά σε εμάς και την άσφαλτο. Όταν η ταχύτητα είναι μεγάλη, λόγω της τριβής αναπτύσσονται μεγάλα ποσά θερμότητας και προκαλούν
εγκαύματα.

Κατασκευαστής


Συνήθως επιλέγουμε προϊόντα επώνυμων κατασκευαστών ώστε να είμαστε σίγουροι ότι το προϊόν, τα γάντια στην προκειμένη περίπτωση, έχουν
σχεδιαστεί από ειδικούς. Δεν αποκλείουμε την περίπτωση να υπάρχουν εταιρείες μικρότερης εμβέλειας που να σχεδιάζουν καλά προϊόντα, όμως
συνήθως ο κανόνας λέει ότι τα επώνυμα προϊόντα προσφέρουν καλύτερη
προστασία.

Υλικά κατασκευής


Με δεδομένο ότι το δέρμα είναι, προς το παρόν τουλάχιστον, το υλικό που αποδεδειγμένα προσφέρει την καλύτερη προστασία στην τριβή ενώ
ταυτόχρονα μπορεί να δεχθεί εκτεταμένη επεξεργασία ώστε να δείχνει κομψό, το καθιστά ένα από τα πιο καλά υλικά κατασκευής γαντιών. Αυτό, με
δεδομένο ότι ακόμη και σε πολύ λεπτή μορφή προσφέρει πολύ καλή
προστασία.

Έχουν εμφανιστεί συνθετικά υλικά που ξεπερνούν σε αντοχή το δέρμα, όμως ακόμη δείχνουν ακατάλληλα για χρήση στα γάντια που είναι ένα από τα
απαιτητικότερα είδη ένδυσης όσον αφορά τη σχεδίαση και τη ραφή.

Τα καλά γάντια, κάτω από το δέρμα έχουν φύλα από Kevlar ή άλλα υψηλής αντοχής υλικά που, εκτός του ότι δεν θα καταστραφούν από την
τριβή, θα εμποδίσουν και τη θερμότητα να φτάσει στο δέρμα μας, καθώς όταν υπάρχει τριβή με το δρόμο αναπτύσσεται θερμότητα και δημιουργούνται
εγκαύματα. Καλό είναι πριν αγοράσουμε, να μάθουμε εάν τα γάντια που μας
αρέσουν έχουν τέτοιου είδους επενδύσεις.
Εικόνα

Δεσιμο

Εικόνα
Έχει αποδειχθεί ότι στη διάρκεια μιας πτώσης δεκάδες απρόβλεπτοι παράγοντες μπορούν να δημιουργήσουν τραυματισμούς. Ένας από αυτούς είναι
η απώλεια των γαντιών. Είναι πολύ σημαντικό να ελέγξουμε για την πληρότητα του δεσίματος των γαντιών μας, που πρέπει να είναι διπλό. Ένα
φαρδύ κούμπωμα πίσω από τον καρπό (1) και ένα λεπτό κούμπωμα πίσω από την παλάμη (2). Όσο φοράμε τα γάντια και τα δύο κουμπώματα (συνήθως με
Velcro) πρέπει να είναι δεμένα σωστά. Εάν το τηρήσουμε είναι πολύ
δύσκολο να χάσουμε τα γάντια μας στη διάρκεια μιας πτώσης.

Προστατευτικά


Τα σύγχρονα γάντια ενσωματώνουν πλέον προστατευτικά υλικά στα κρίσιμα σημεία ώστε να προσφέρουν ακόμη μεγαλύτερη προστασία. Ας δούμε που
τοποθετούνται τα υλικά αυτά:

Προστατευτικό παλάμης, από σκληρό υλικό ώστε σε περίπτωση πτώσης να βρίσκεται αυτό σε επαφή με την άσφαλτο.

Διπλό δέρμα που εσωτερικά φέρει ενίσχυση από Kevlar ή άλλα ανθεκτικά υλικά για την προστασία από την τριβή και τη θερμότητα. Είναι
εύκαμπτο διότι στο σημείο αυτό χρειάζεται κινητικότητα Δεν είναι προστατευτικό αλλά το εσωτερικό δέρμα των δακτύλων που
είναι μαλακό, ώστε να έχουμε καλή αίσθηση.

Προστατευτικά στις φάλαγγες των δακτύλων από carbon, πλαστικό ή, σε άλλες περιπτώσεις, μέταλλο..

Προστατευτικό που εμποδίζει το μικρό δάκτυλο να γυρίσει και να σπάσει. Ο τραυματισμός αυτός είναι από τους συχνότερους.

Προστατευτικό μετακαρπίου, από carbon πλαστικό ή μέταλλο. Επίσης από τα σημεία που συχνά προκαλούνται τραυματισμοί.

Προστατευτικό καρπού από σκληρό υλικό (carbon ή πλαστικό) που προστατεύει το σκαφοειδές.

Είδη γαντιών

Είναι προφανές ότι δεν υπάρχει ένα είδος γαντιών. Όμως εδώ ασχολουμαστε με τον κοινότερο τύπο, τα γάντια δρόμου. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές, όμως τα κοινά στοιχεία που κανείς πρέπει να προσέξει είναι αυτά τα οποία αναφερονται παραπάνω.
Εάν αναζητάτε ένα γάντι για Moto Cross τότε σαφώς πρέπει να δοθεί προσοχή στον αερισμό και την ευελιξία, ενώ εάν ζητάτε ένα γάντι για τους -5 C, τότε θα πρέπει να προσέξετε την θερμική μόνωση που προσφέρει.
Επίσης ποτέ δεν πρέπει να παραβλέπετε παράγοντες όπως η σωστή εφαρμογή και η άνεση κατά την οδήγηση.

http://www.mrbike.gr/website/

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Γαντια

Δημοσίευση από jskf16 »

Συμφωνα με τα παραπανω , σημερα εχω αυτα εδω , τρομερο γαντι απολυτη εφαρμογη!!

GP Plus Glove
Εικόνα


Link


http://www.alpinestars.com/GP_Plus_Glov ... 55659.html
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Γαντια

Δημοσίευση από Vallinor »

Γιαννακο δεν μας λες και μια τιμουλα ? γιατι και εγω για αυτα παω.....
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Γαντια

Δημοσίευση από jskf16 »

...αν θυμαμαι καλα εχουν 180ευρω , τα πηρα 150 8)

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Γαντια επιλογη και κριτηρια

Δημοσίευση από Alex »

τοσα λεφτα για γαντια δεν τα δινω πραγματικα!εγω πηρα κατι ixs με 70 ευρω και ειναι μια χαρα!εχω δωσει και πολλα για γαντια αλλα δεν αγιζαν τελικα τοσα λεφτα!
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Γαντια επιλογη και κριτηρια

Δημοσίευση από jskf16 »

Aν και ειναι sticky το θεμα ας το προσεξουμε λιγο , Αλεξ αν και το γνωριζεις , ποτε δε ξερεις πως θα κατσει η στιγμη , ποτε!! Και εκεινη τη στιγμη θες να τα εχεις ολα και να λειτουργησουν ολα στο υψος των περιστασεων οπου θα κλιθουν. Τωρα εγω προτιμω να δωσω 150 στα γαντια παρα 300 για εξατμισεις :wink: , αλλες προτεραιοτητες εχω ως αναβατης και θα το ψαξω οπως μπορω απο οπου μπορω , ακριβως γιατι η ασφαλεια ναι μεν ειναι ενα πατημα των εταιριων να πουλανε ακριβα αλλα οχι και αδικα μη τα ισοπεδωνουμε ολα , οπως λιγο εως πολυ περνας απο το μηνυμα σου!Και θα το πω παλι επειδη το ξερεις , τα 150 δεν ειναι τιποτα μπροστα σε καταγματα στο καρπο στα δαχτυλα ή σε φαλαγγες ή εγκαυματα που μπορουν να τυχουν.Ο καθενας αξιολογει και ζυγιζει τα πραγματα οπως νομιζει καλυτερα.Προσοχη δε λεω οτι αυτο που κανει 70 δεν ειναι καλο , αλλα σιγουρα οι συνθηκες που μπορει να ανταπεξελθει ειναι περιορισμενες πραγμα που δε το λεω εγω , αλλα οι κατασκευαστες! Δυστυχως ή ευτυχως η κατασταση ετσι εχει και τη γνωριζουμε ολοι.
Το εχουμε πει για πολλα ειδη που αφορουν το μοτοσυκλετιστη , ψαξτε - αναρωτηθειτε και ρωτηστε , καποια πραγματα δεν ειναι εντελως τυχαια 8)

Εν τω μεταξυ εχω την εντυπωση οτι ειδες μονο το ποσό απο το τροπο που απαντησες , και οχι το κειμενο που αναφερεται σε κατασκευαστικες ιδιαιτεροτητες για ενα γαντι.
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Γαντια επιλογη και κριτηρια

Δημοσίευση από Alex »

κοιτα και εγω προτειμω να κανω ενα css η να παρω ενα καλο κρανος παρα να δωσω λεφτα για εξατμιση πχ.αλλα...
θεωρω πως τα γαντια που εβαλες ειναι για αγωνιστηκη χρηση και ειναι υπερβολη για εμας.αν εχει καποιος τα λεφτα ναι καλα κανει και τα περνει αλλα αυτο δεν συμενει οτι δεν ειναι και πολυ ακριβα.εγω ειμαι απο αυτους που οταν βλεπω ενα παιδει 15 χρονων με παπακι στο δρομο του λεω παρε κρανος μπουφαν γαντια και τα οποια φοραω χειμωνα καλοκαιρι.αλλα...

στην πραξη λοιπον εχω αγορασει παρα πολλα ρουχα και το εχω ψαξει παρα πολυ και ξερω πιο πολλα και απο αυτους που τα πουλανε.μετα απο δοκιμη σε πτωση και γαντιου των 150 ευρω και των 70 ευρω(δερματινα)μπορω να σου πω οτι και τα 2 ηταν αψογα!ειμαι λοιπον της αποψης οτι πρεπει να βλεπουμε τις αναγκες μας και τη τσεπη μας και να αγοραζουμε αντιστοιχα χωρις αυτο να σημενη οτι αν καποιος του περισευουν να μην τα παρει.απλα τα τελευτεα 2 χρονια καταλαβα οτι μπορω να κανω τη δουλεια μου με τα μισα λεφτα και στο κατω κατω γαντια ειναι δηλαδη αναλωσιμα δεν ειναι οπως το μπουφαν που το περνεις και περνανε πολλα χρονια μαζι του.

α και κατι τελευτεο οταν αγορασα τις πανακριβες γανταρες μου απογοητευτικα γιατι ειχαν κομπους στα δακτυλα που το θεωρησα απαραδεκτο για 150 ευρω.τωρα με τα 70 ευρω ειμαι σουπερ!
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Γαντια επιλογη και κριτηρια

Δημοσίευση από jskf16 »

.....συμφωνουμε 8) , αν δεις και ο επιλογος του κειμενου λεει αυτα που αναφερεις , αναγκες - εφαρμογη και χρηση ειναι οι παραγοντες που εχουμε και πολλα ειδη γαντιων !! Το λεει και ο τιτλος επιλογη και κριτηρια.
:/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης