Εξάτμιση FZS600

geo1986
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2015, 03:27
Model: FZS600
Model year: 2003
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από geo1986 »

Παιδιά ξέρουμε μήπως την διάμετρο της εξάτμισης του Σωλήνα;Εχω βρει μια στο Internet και θελω να την πάρω.Ειναι 51mmΘα χρειαστεί πατέντα για να μπει;Θα έχω απώλειες η κάποια πτώση σε απόδοση;

Άβαταρ μέλους
whitewing
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 17 Φεβ 2014, 14:45
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από whitewing »

Από οτι λένε τα παλουκαρια στο ινγκλαντ είναι '' pipe diameter is about 46mm ''

Δες http://fazerowners.yuku.com/topic/33020 ... dbxYvntls8

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι μια εξάτμιση πρέπει να είναι φτιαγμένη απο τον εκάστοτε κατασκευαστή για το μοντέλο μηχανής που προορίζετε...οι λόγοι πολλοί... απο το οτι εχει περάσει άπειρες ώρες στο R&D της εταιρίας προκείμενου να δινει το μάξιμουμ στον κινητήρα που προορίζετε μεχρι το οτι γλυτώνεις αυτο που λες κανει για μενα? ειναι σωστη? θα μου δωσει? θα μου κοψει ? αν μια εξάτμιση δεν εχει πχ. σωστό backpresure το μόνο που κανει ειναι να κόβει :wink:

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από theovivad »

m-power έγραψε:το FZ1 έχει καταλύτη μέσα στην εξάτμιση ενώ το fzs 600 όχι.
το είχα το fzs 600 και μιας και είχα την εξάτμιση στο χέρι είδα οτι είναι χωρίς διαφράγματα και έβλεπα φως όταν κοίταγα μέσα .
Διαβαζω το θεμα περι εξατμησης για την μοτο μου (Fzs 600 2000) --- Μου προτειναν προχθες μια πολυ ελαφρως μεταχειρισμενη Akrapovic titanium σε πολυ καλη τιμη, κατω απο τα μισα που εχει η αρχικη τιμη της και το ψιλοσκεφτομαι...
Θελει μια ψιλοπατεντα για να κουμπωσει...
Βασικα δεν σκεφτομουν ν αλλαξω εξατμιση... μου αρεσει η μαμα. Η τιμη ομως της akra ειναι :shootright: και ειναι και τιτανιο!!!
Ολοι μου λενε πως με μια after market καλη εξατμιση θα παρει ανασα η μηχανη και τετοια... ( παραλληλα και μ ενα φιλτρο... dna)
Και διαβασα παραπανω οτι στο 600αρι ειναι χωρις διαφραγματα... δλδ ειτε βαλεις μια after market ειτε οχι το ιδιο και το αυτο?
Με λιγα λογια δλδ αλλαζεις μονο το φιλτρο και πηρες την ανασα? Διοτι ο θορυβος της μαμας μου αρεσει αρκετα.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από lyon »

Ασ'το αφου σου αρεσει ετσι για τον επιπλεον και κυριως λογο οτι το καθε μηχανακι εινα στημενο-ρυθμισμενο
απο τη μαμα εταιρια με αυτο το φιλτρο και αυτη την εξατμιση.
Οτι αλλαζεις επιζητα και αλλες αλλαγες αλυσιδωτα.
Αν για παραδειγμα πας και βαλεις μια ελευθερη εξατμιση θα χασεις σε συμπιεση (ή σε γκαζι αν θες) στις χαμηλες στροφες,
που σημαινει οτι θα πρεπει να ρυθμισεις καρμπυρατερ με αυτη την εξατμιση (το ιδιο αλλαζοντας και φιλτρο)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από theovivad »

Θα συμφωνησω μαζι σου... (lyon) Εξατμιση + Φιλτρο + ρυθμιση καρμπυρατερ (ή power commander για τους ψεκαστους) = Αρκετα ευρω χωρις να κερδιζεις σε ιππους. Οι περισσοτεροι που αλλαζουν το κανουν τελικα για ηχητικους ή αισθητικους λογους...
και πανω σ αυτα οι εταιρειες και τα συνεργεια κανουν τζιρους σοβαρους.
Παρολα αυτα, η εξατμιση στο 600αρι ειναι ανοιχτη? Εφαγα τον τοπο στο ιντερνετι αλλα δεν ειδα καποιο σχεδιο φωτο ή καποιο βιντεο με το εσωτερικο της συγκεκριμενης... (Ετσι για να βγω απο την απορια)

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από lyon »

Aνοιχτη και ελευθερη με τον τροπο που το εννοεις δεν ειναι,
καθως περιλαμβανει και τον καταλυτη μεσα στα Fzs 600 και 1000
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από theovivad »

Αρα λοιπον δεν κοιτας απο την μια πλευρα και βλεπεις απεναντι οπως στις after market... (μιλάω παντα για το "τελικο")
Και μεσα στο τελικο βρισκεται ο καταλυτης??? Ειχα την εντυπωση πως ο καταλυτης βρισκεται ενδιαμεσα απο λαιμους και τελικο... Ο m-power το λεει ξεκαθαρα πιο πανω οτι στα 600 δεν εχει.
Οποτε αν ειναι ετσι αλλαζοντας μονο τελικο... και βαζοντας μια after, δεν εχεις καταλυτη? Και οταν ειναι να περασεις Κτεο τι κανεις? Ξαναβαζεις την μανισια? +:Think=+::-k Μπερδεμα... βαλε,,, βγαλε δηλαδης!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από lyon »

αν το ξερει σιγουρα ο παναγος παραπανω (mpower) για το 600 οτι δεν εχει καταλυτη, παω πασο.
Δεν υπαρχει προβλημα στο κτεο αν εισαι χωρις καταλυτη γιατι ειναι πολυ μικροι οι ρυποι,
πολυ κατω απο το οριο και το ιδιο ισχυει και για το θορυβο με αλλη εξατμιση σε αυτο το μηχανακι
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από theovivad »

Το σκεφτομαι... να σου πω την αληθεια, αλλα απο την αλλη η εξατμιση μου ειναι σε αριστη κατασταση και ο ηχος ειναι μια χαρα για μενα... Οποτε μαλλον θα κρατησω τα χρηματα και την μανισια.

zoots13
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 07 Απρ 2017, 20:35
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Εξατμισεις για fazer 600

Δημοσίευση από zoots13 »

Και εγω ψαχνω για εξατμιση για το θηριακι μου.Δεν εχω ιδιαιτερη γνωση αλλα θα ηθελα κατι διακριτικο σε θορυβο.Αν εχει καποιος καμια συμβουλη δεκτη :)

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από theovivad »

Αγαπητέ... πιο διακριτικό γενικά από την "μαμά" δεν θα βρεις. Αν θες τώρα κάτι πιο εντυπωσιακό έχει πάρα πολλές. Επώνυμες και μη. Μετά θα θες και φίλτρο αέρα και ρύθμιση στα καρμπιρατέρ...
Αυτή που άκουσα εγώ σε fazer 600 2003 ήταν μια remus hexacone... ο ήχος βαθύς μπάσος γουργουριστος και ερωτεύσιμος. Χωρίς να στριγγλίζει στα ψηλά. Σίγουρα πιο δυνατός από τη γνήσια. Τα λεφτά πολλά και της γύρισα την πλάτη!
Βρέθηκε μια akrapovic μεταχειρισμένη ελαφρώς σε πολύ καλή τιμή... αλλά δεν. Είμαι ευχαριστημένος με την γνήσια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες