Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλημέρα αγαπημένο κλαμπ!εχθες το βράδι οταν σχόλασα απο την δουλειά και πήγα να πάρω την καλή μου για να γυρίσω σπίτι,είδα πως ενώ είχα κανονικά ρεύματα και πήρε μια χαρά με την μίζα όπως πρέπει άναψα και τις ψείρες όπως κάνω πάντα μέχρι να ζεσταθεί αλλά είδα πως οι ενδείξεις του κοντέρ είχαν μηδενίσει(ώρα και το τριπ).η αλήθεια είναι πως 5 χρόνια που εχω την καλή μου ,την δουλεύω καθημερινά ανάβω φώτα μόνο το βράδι και γενικά δεν κάνω σπατάλες, δεν εχω αλλάξει μπαταρία.πολλες φορές κατα την αλλαγή απο τις ψείρες στα φώτα πορείας ανάβουν και άλλες ενδείξεις σαν να μην εχει σωστά ρεύματα. Λέτε να θελω μπαταρία και αν ναι ξέρει κανείς κωδικούς και να προτείνει εταιρία γιατι όσο να είναι η μαμά Yamaha μας εχει βελάξει σε τέτοια ανταλλακτικά..ευχαριστω πολυ..

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω πριν απο καιρο.......

διαβασε εδω http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 00&t=14245 στο τελος...
μαλλον το ιδιο εχεις κι εσυ!!!

τελικα εμενα, απο τα πολλα αρκ που εκανε, ειχε καρβουνιασει το πινακι του ρευματος και ειχε γινει συχνο προβλημα....

εκοψα το καλωδιο και το περασα εξω απο τη φισα και το ενωσα με κλεμα!!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από jskf16 »

To χασιμο της ωρας και του trip ειναι ενδειξης μπαταριας παντως.....αν εχεις κοντα ενα πολυμετρο μπορεις να δεις καποια βασικα για την κατασταση της μπαταριας σου.
george_braxamifzs600 έγραψε: αν ναι ξέρει κανείς κωδικούς και να προτείνει εταιρία γιατι όσο να είναι η μαμά Yamaha μας εχει βελάξει σε τέτοια ανταλλακτικά..ευχαριστω πολυ..
Ο κωδικος ειναι 4ΤΧ821000200 , με τυπο GT12B-4

Απο εκει και περα κουμαντο κανει η τσεπη σου :mrgreen:
http://shop.grkbatteries.gr/KAGE-BLACK- ... ch=GT12B-4
http://www.automotobatteries.gr/?subcat ... cts.search

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

καμια αντηρηση!!!!!!
αλλα αν του κανει κολπα η φισα και κοβει το ρευμα, ειναι σα να βγαζεις την μπαταρια... :wink:
στο δικο μας που ειναι σχετικα παλιο... αλλα και σε νεοτερα μοντελα, εχει παρατηρηθει συχνα το φαινομενο!!!

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Jskf16 και vlachofazera ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας.λοιπον σημερα μετα απο δεύτερη μέρα με το πρόβλημα παρατήρησα λεπτομέρειες που δεν είχα αναφέρει η μηχανή δεν κρατάει ώρα και τριπ κατα τα αλλά φώτα μίζα κτλ δουλεύουν πένα.σκεφτομαι μήπως το κοντέρ εχει κάποια καβάντζα μπαταρία που κρατάει ώρα κτλ όσο η μηχανή δεν δουλεύει πχ όπως εχει ο υπολογιστής για να κρατάει μνήμες και ώρες..αν ναι εχει τύχει κανείς να την αλλάξει η να ακούσει κατι παρόμοιο η ανοίγοντας και βλέποντας θα μάθουμε;

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

αυτο που λες ισχυει μονο για τα συνολικα χιλιομετρα του κοντερ...
ωρα και τριπ, απαξ και κοψεις το ρευμα (βγαζοντας τη φισα ή την μπαταρια) μηδενιζουν...
κανε εναν κοπο, χωρις να λυσεις κατι, κοιτα απο κατω απο το φερινκ το αριστερο....
εχει την καλωδιωση που παει στο μουτρο.....
πιεσε λιγο τη φισα να κουμπωσει πιο καλα, να δεις αν στο ξανακανει....
αν δεις διαφορα, ξεκουμπωσε την και ριξε λιγο σπρευ επαφων μηπως εχει πιασει μακα και δεν εχει καλη επαφη....

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Λοιπον κύριοι σημερα πήγα να αλλάξω ένα ζευγάρι τακάκια πίσω στο ταυρι και ρώτησα τον μηχανικό ο οποίος είπε πως η μηχανή κρατάει τις ενδείξεις κανονικά αλλά οταν πατάω την μίζα τραβάει το λιγοστό ρεύμα και γι αυτό μηδενίζει τριπ και ρολόι αρχικά πάμε για φορτισμα και απο εκεί και πέρα ο θεός βοηθός..

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Λοιπον πήγα σημερα και πήρα μπαταρία την έβαλα πάνω και ενώ νόμιζα πως τα προβλήματα μου έχουν λυθεί ρυθμίζω ώρα και βάζω το τριπ να δουλεύει..αφού φτάνω απο άνω πατησια Μπραχαμι σβήνω την καλή μου και κατα την εκκίνηση κάνει ξανά το ίδιο κόλπο "α!ρε μεγάλε vlachofazera λεω ποσό μπροστά είσαι;"..η αλήθεια είναι πως βλαστήμησα και λίγο λόγο της προσωρινής ατυχίας μου..η μπαταρία μου η προηγούμενη σίγουρα ήταν για πέταμα αλλά ήλπιζε να λυθεί και το άλλο πρόβλημα..αύριο εχει πρωινό ξύπνημα να αρχίσω να τσεκάρω μια μια τις φισες..vlachofazera που θα βρω αυτή που σου την έκανε και σένα;μήπως και ξεκινήσω απο εκει και γλυτωσουμε λίγο χρόνο..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από jskf16 »

.....εσενα τα φωτα δουλευουν κανονικα σε σχεση με τους αλλους , για αυτο σου ειπα πρωτα ενα πολυμετρο και μετα μπαταρια , και αφου τη φορτισατε που ειπες δε σου εμφανισε τα συμπτωματα? Ωστε να μη παιρνεις αλλη? Χαμενος δεν εισαι αργα ή γρηγορα θα την αλλαζες.Απο την αλλη τωρα αφου εχεις νεα μπαταρια τωρα κοιτα με το οργανο/καλωδιωση* τι συμβαινει ?

*ή γειωση ή καλωδιωση στο οργανο ?

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

Γιωργαρε δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο που σου ειχα υποδειξει και αν ξεκιναγες απο 'κει, θα γλυτωνες (ισως) περιττα εξοδα...
αλλα μια καινουρια μπαταρια, ποτε δεν εβλαψε, ειδικα στα δικα μας που οσο καλυτερα ρευματα εχουν, τοσο καλυτερα πανε!!!

παρε ενα σταυροκατσαβιδο και βγαλε το αριστερο μαυρο πλαστικο στο μουτρο...
μπορεις να τη δεις και απο κατω τη φισα, αλλα δεν δινει χερι...
προσεξε πως θα το βγαλεις-βαλεις, γιατι οι εγκοπες στο μουτρο σπανε ευκολα σχετικα...
κοιτα τη φισα αν ειναι καλα κουμπωμενη, αλλα αφου θα λυσεις, ξεκουμπωσε τη και ριξε λιγο αντισκουριακο...
WD40 προτεινεται, αλλα και τα αλλα κανουν δουλεια!!! :wink:
αν δεις τα πινακια μεσα στη φισα μαυρισμενα, ξυστα ελαφρως μ' ενα ψιλο κατσαβιδακι να γυαλισουν...
ελπιζω να λυθει το προβλημα σου!!!

επισης, αν το κλειδι στο διακοπτη, το νιωθεις λιγο ''σκληρο'' μπορεις να βαλεις λιγο λαδι μηχανης...
εγω βαζω λιγο στο καπακι του μπουκαλιου και βουταω το κλειδι... και αφου παρει μια ποσοτητα το χωνω μεσα στο διακοπτη να παει βαθεια...
το επαναλαμβανεις 3-4 φορες και θα δεις τον διακοπτη να ''γλυστραει''!!!

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Λοιπον jskf 16 το απαραίτητο τσεκ με το πολυμετρο έγινε και δεν ειχε τα απαιτούμενα η προηγούμενη η καινούργια όμως σκίζει..λοιπον μετα απο την μικρή επέμβαση που έκανα φίλε vlachofazera και με ψάξιμο φισα στη φισα είδα πως οι ακίδες μέσα ήταν κομπλέ τις έπνιξα και στο σπρέι επαφών μην σου λεω ψέματα αλλά κανένα αποτέλεσμα μέσα στο όλο ψάξιμο ανακάλυψα πως εχει κολλήσει ο ανεμιστήρας του βεντιλατερ και διαβάζοντας μια δημοσίευση απο εδω είδα πως συσχετίζονται μάλλον αυτά τα δυο αν εχει τα ίδια ρεύματα με το 1000..οταν είχα πάει να πάρω την μπαταρία η μηχανή ανέβασε θερμοκρασία και μου εκανε υπερχείλιση του παραφλου και ακόμα μια ανακάλυψη είναι πως μετα απο 4 χρόνια πρώτη φορά ειχε κάψει την ασφάλεια του βεντιλατερ..άλλαξα ασφάλεια αύριο θα λύσω και τον ανεμιστήρα για καθάρισμα και τσεκ αν δεν πάνε καλά τα πράγματα πάω για καινούργιο ανεμιστήρα και ελπίζω να λυθεί όλο αυτό το κουβάρι τον προβλημάτων..θα ενημερώσω για νεότερα..

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

δεν ξερω πως ειναι τα ρευματα στο 1000αρι.....
αλλα ισως εκει, να υπαρχει καποια σχεση, αν υπαρχει ενδειξη θερμοκρασιας στο οργανο....
εμας δεν εχει......
ο ανεμιστηρας παιρνει μπρος απο βαλβιδα, οταν υπερθερμανθει το μοτερ....
αμα ειναι κρυο, δεν αναβει ποτε......
οποτε, ειναι ασχετος με τα οργανα, ειδικα οταν ειναι κρυο......
αν οπως λες, η φισα ηταν σε καλη κατασταση, η επομενη κινηση που θα σου προτεινα, ειναι να βγαλεις το οργανο και να κανεις το ιδιο στη φισα που εχει απο πισω.....
μπορει να την εχει ακουσει εκει.....
οι ακιδες ηταν ο.κ.
τα καλωδια που εισερχονται στα τμηματα της φισας ηταν οκ???
γιατι ετσι οπως γερνει η μηχανη, τα νερα μαζευονται γλυστρωντας στο καλωδιο και δημιουργουν διαβρωση στο εσωτερικο της φισας....
εγω σου λεω να ξαναριξεις μια ματια και μεσα στη φισα αλλα και στα σημεια που τα καλωδια μπαινουν στο πλαστικο της...
ψεκασετα μεσα εξω και παιξτα λιγο να ''ξεσκουριασουν''......
επισης, εχεις συναγερμο????
εμενα εχει spyball και μου εκανε το εξης κουλο...
εκει που πηγαινα εσβησε..... και ο λογος ηταν ενα καλωδιο κατω απο τη σελα, που πηγαινε απο την μερια της μπαταριας προς το κουτι του συν/μου και πανω του υπηρχε ασφαλεια....
απο διαβρωση των καλωδιων, ενω ηταν στη θεση τους και δεν ειχαν κοπει, εκανε σβησιμο επι τοπου.....
κουνωντας το καλωδιο τυχαια, επιανε και δουλευε για λιγο, αλλα με τα κουνηματα το εχανε παλι.......
νομιζω πως αυτο μου τα εσβηνε ολα στιγμιαια....

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Λοιπον συγνώμη που χάθηκα αλλά λόγο αφραγκίας ειχε μείνει πίσω η επίλυση του προβλήματος..λοιπον,αρχικά η μαμά Yamaha δεν φέρνει πλέον βεντιλατερ όποτε έπρεπε να ψάξω σε μεταχειρισμένο η' πατέντα.για καλή μου τύχη ένα παλικαράκι ειχε πάρει ένα δεύτερο ταυρι γιατι ειχε σπάσει το μοτέρ στο δικό του και του πήρα ένα καρο πράγματα κοψοχρονιά.Σημερα καθώς λύναμε το ψυγείο για να αλλάξουμε το βεντιλατερ είδαμε σκουριά στο παραφλου,βάλαμε το απαραίτητο καθαρίστηκο και προχωρησαμε στις δοκιμές.Αλλα τιποτα πάλι με τα όργανα ούτε ώρα κρατούσε ούτε τριπ και εκει σαλταρα.επεσε και νερό με καθαριστικο πάνω στο μοτέρ και το εκανε χάλια,είχα τρελαθεί και εγω,να μην τα πολυ λεω πάω στην δουλειά να το πλύνω,πλένω και ξαναβλέπω και μόλις στέγνωνε να πάλι οι ασπριλες απο το καθαριστικο(οι βρισιές πήγαν σύννεφο) αλλά μετα που το φυσιξα καλά είδα πως άρχισε και κρατούσε κανονικά ώρα το ταυρι και πάλι..πως εξηγητε αυτό; Και αν εχει πάθει κανείς κατι παρόμοιο με αυτό που έπαθα με το καθαριστικο ας μου πει πως βγαίνει μήπως και περάσει λίγο το κεφάλι μου απο τα νεύρα..vlachofazera δεν εχει τώρα πάνω συναγερμό η καλή μου..ούτε τις φυσες του ταμπλό πείραξα..

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μπαταρίας η' οχι;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλησπέρα και πάλι σημερα το μεσημέρι που πήγα να φύγω για την δουλειά ειχε χάσει πάλι τις ενδείξεις της ώρας και του τριπ. Δεν την πείραξα καθόλου και πάω στην δουλειά και οταν ξεκίνησα να φύγω είδα πως ειχε κρατήσει την ώρα απο το μεσημέρι αλλά και το τριπ.θα με τρελάνει τελείως το ταυρι;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες